Zpívej, kovboji!

Spievaj, kovboj!

Komedie / Western

Východní Německo, 1981, 86 min

• Cimr

Kdyby nebyl nejhorším režisérem všech dob zván Ed Wood, dost možná by jím mohl být Dean Reed. Naposledy v Plánu 9 z vnějšího vesmíru jsem totiž viděl tolik lásky k žánru (a filmu vůbec), tolik nadšení a tolik slušných nápadů, co končí tak blbým výsledkem. Zpívej, kovboji je po všech stránkách tak strašně špatný film, až oči přecházejí. Kamera, která v dramatických momentech hercům najíždí pomalu až do nosu. Hudba, která zřejmě Karlu Svobodovi zbyla ještě z Popelky a která je použita tak strašně popisně, že neponechává ani milimetr pro divákovu fantazii (např. temný motiv zazní vždy, když se na plátně objeví hlavní záporák). Tak uboze udělané triky, až to rozesmívá. Neuvěřitelně přehrávající herci, co neustále křečovitě poulí oči, jak v soutěži o Zlatou tělku. Ale především scénář, který je tak bizarní a otřesný, že má téměř surrealisticko-dadaistické polohy (,,Vždycky když tě vidím, vzpomenu si na hořčici. Ale bez chuti a řízu!"). Asi v žádném jiném filmu na světě neuvidíte scénu vymačkávání piva z mouchy či hraní kulečníku na koních. Tento film opravdu vřele nedoporučuji. I když jistým zvrácených způsobem mě baví víc, než Limonádový Joe.(1.1.2017)

• Kkahunaa

Americký herec-zpěvák Dean Reed (přezdívaný Rudý Elvis), neustále poskákující ale i zpívající Václav Neckář, dvojice neschopných šerifů v podání Heleny a Jana Růžičkových, jiný vychytralý a dosti úlisný šerif hrající kulečník výhradně na slepém koni (akurátně záporácký Siegfried Seibt), hudba od Karla Svobody; toto vše a mnoho dalšího vás, společně s až roboticky odvyprávěným příběhem – to je bohužel hlavní celková slabina – čeká v tomto východoněmeckém filmu s prvky hudební komedie a westernu. Zkrátka tvůrce (sám Dean Reed) zkusil nashromáždit od všecho trochu. A tak spokojeni-nespokojeni výsledkem, tento film nenudí. Spíše je z něj smutno, poněvadž šanci nedostal kvalitnější scénář.(10.6.2017)

• paascha

Teplí bratři Vašššík, ješště před mrtvičkou, a Dean, ještě před utopením v jezeře, dělají, co můžou, aby zhnusili východnímu bloku westerny. To se nepovedlo, ale za to se jim dokonale podařilo zhnusit sebe sama a spoustu dalších věcí. Nebudu je vypisovat, aby mě tu místní morální hlídátka nenadávala do šovinistů a ...fóbů, ale každý si po shlédnutí téhle sračky udělá názor sám. Jedna z můr mého dětství(3.4.2010)

• Wacoslav1

Jop přesně jak jsem čekal. Je to totálně jeblá píčovina a většina zdejších komentářů má vesměs pravdu, ale přesto mě k tomu cosi zvráceně lákalo a nakonec i když je to opravdu totální dějovej průjem bez hlavy a paty s totálním nehercem Reedem který zaujme jen tím kloboukem s liščím ocasem tak pár zábavných momentů mi v hlavě utkvělo. Ostatně kde jinde uvidíte ještě ne úplně vyžraný Jeržyho a Helču Růžičkovic jakož to šerify kterým slavný émerecký uprclík do Germánský demagogický republiky sestřelí kalhoty, ale abych nebyl úplnej parchant tak hudební stránka (hlavně English zpívaný písničky) je bez nadsázky opravdu vydařená.30%(17.8.2017)

ČESKOSLOVENSKÁ DVD PREMIÉRA: LEVNÉ KNIHY = 2.3.2010 --- Označte ma hoci aj za komunistu, ale ja mám na tento film iba pozitívne spomienky. Na projekciu v našom vypredanom kine, keď nikto netušil o čo vlastne pôjde nastala sprvu atmosféra nenávisti, nakoľko to bol prvý film s titulkami, ale čoskoro ju vystriedala atmosféra zábavy, keďže film mal skôr primitívno - zábavné než intelektuálne posolstvo (založené na hlbokomyseľných dialógoch). :-) (8.4.2008)(8.4.2008)

• - Natáčení probíhalo v rumunských a východoněmeckých ateliérech. (M.B)