Neberte nám princeznu (TV film)

• Československo

Neberte nám princeznú

Let the Princess Stay with Us

(festivalový název)

Neberte nám princeznú

Rodinný / Hudební / Muzikál

Československo, 1981, 55 min

• Bobek15

Marika Gombitová je vynikajúca speváčka, ale hrať, bohužiaľ, nevie. Celkovo film neponúkol veľa z filmového umenia. Trápne scény, žalostné dialógy, amatérske herecké výkony, "coolový" gang a pamätný Žbirkov sveter. Marika aj Miro majú množstvo krásnych piesní, ale tie, ktoré zazneli v tomto muzikáli, k nim nepatria. Vlastne len s výnimkou piesne Potme Ti budem čítať z dlaní ma žiadna z nich neoslovila. Jedna * v podstate len zato, že mi bolo ľúto hodnotiť ako odpad film, nostalgicky vnímaný ľuďmi ako roztomilá československá muzikálová klasika.(11.6.2012)

Na jednu stranu toporne natočený i zahratý muzikál, skôr než úprimnosťou, hrejivosťou, zapácha idealizovaným, vnútri hnilým socializmom. Na druhú stranu neopakovateľná súčasť slovenskej popkultúry, pôvod všetkých tých najkultovejších piesní Gombitovej a Žbirku (a s Dežovou hudbou!). Niekde medzi 2* a 3*, s prižmúrením oka a jemným guilty pleasure zaokrúhlim hore.(6.12.2018)

• nunka

Aby sa tu Melies svojim komentarom sám nebál, zdielam podobný názor, že film ako taký je des. Pozitávna je akurát tak hudobná zližka. Stojí na kultových skladbách, ale to predsa nie je všetko. Scenár je maximálne antilogický. Mám akoai problém to vnímať a hodnotiť ako jednoliaty celkok, pretože hudba a Gombitová sú priam kultové a dej filmu katastrofálna záležitosť.(4.12.2005)

10/10. Ak jestvuje slovenské popové nebo, Dežo Ursiny stojí pri bráne a jamuje. Dementné komentáre niektorých mojich predchodcov ukazujú celkom jasne, že písať recenzie by mala byť výsada a nie pravidlo. Neberte nám princeznú je famózne nadčasový hudobný film a aj po tridsiatichpiatich rokoch má stále výborne znejúci soundtrack. Skladby ako Dvaja, Šaty, Svitá, Tri Slová patria ku klasike slovenského popu a navždy zostanú v srdciach nielen mojej generácie ale aj deciek porevolučného obdobia. Film samotný má iste pre dnešného diváka naivný nádych, ale v každom prípade vyvoláva skôr zimomriavky a nadšenie než pocit trápnosti. Podprahový odkaz a silné posolstvo, ktoré ukazuje skutočne srdce a nefalšovane pravé sociálne cítenie. V českej kotline paradoxne nie je vôbec známy, ale pre dve až tri generácie slovenských detí a pubertiakov zostane tým najlepším čo splodila ponormalizačná televízia. Hudobný poklad! Silne doporučujem každému.(23.11.2016)

• Torgal

Z tohto "muzikálu" som mal komplexy už v detstve, ale dal som mu druhú šancu a... nič sa nezmenilo. Neskutočnej naivite príbehu môžu konkurovať len herecké výkony všetkých zúčastnených a hudba je jedným slovom otrasná. Nechápem komu sa toto môže seriózne páčiť, ja sa nemám o čo oprieť. A Luděk Sobota wtf? 3-/10(30.12.2011)

• - V septembri 2006 bola uvedená divadelná verzia muzikálu v réžii Jána Ďurovčíka. (Raccoon.city)

• - Aj keď muzikál produkovala Slovenská televízia v Bratislave, vyrábal ho Krátky film v Prahe. (Zdroj: rozhlas.sk) (Raccoon.city)

• - Rekvizity trpasliků použité v poslední scéně před dětským domovem, jsou trpaslíci z filmu Ať žijí duchové. (SuzyLee)