Neberte nám princeznú (TV film)

Rodinný / Hudební / Muzikál

Československo, 1981, 55 min

Zdá sa, že tunajšie hodnotenia silne závisia od toho, ako sa komu páči hudba. Kto má Ursínyho pesničky rád, ten filmu veľa prepáči. A kto nie, ten vidí každú chybu a je ich veru dosť. Možno najlepšie asi bude sledovať film so zatvorenými očami, teda len počúvať hudbu. Mojím osobným favoritom je pesnička Svitá.(20.2.2016)

• kingik

Na dobrý hudební film by to muselo vypadat jinak po všech stránkách. Zpracování je mimo mísu a herecký talent ústřední představitelé asi nechali v šatně. Pěvecký jim nikdo neubírá (Gombitová z mého hlediska nemá nejpříjemnější zpěv), ale hudební čísla postrádala právě to nejdůležitější z hlediska hudebních filmů a tím je výrazovost s jakou se prezentují. Písničky jsou otravné a občas mají tendenci být vlezlé. To se málo sympatické dvojce Gombitová a Žbirka, která se pro účely filmu vůbec nehodí, právě po celý film nedaří vyvážit. Film se snaží rozdávat dobrou náladu plnými hrstmi, ale ve své naivitě už příliš daleko nedohlédne. Mé hodnocení: 0%(13.6.2013)

• MM_Ramone

Ani ako malý chalan som nemal rád tento slovenský muzikál. Na kvílivý spev Mariky Gombitovej som bol vždy alergický. No a Marie Rottrová to je snáď ešte horší prípad. Nezachránil to ani Miro Žbirka, ktorého som tou dobou celkom bral. Istú mieru filmovej originality to však malo a preto dávam aspoň tie dve hviezdičky. Ale už by som to asi dnes nepozeral. Žalostne hrajúcu Gombitovú okolo ktorej poskakuje svorka malých zasranov už viac krát nemusím. Nechajte si takú princeznú! **(10.3.2008)

Naivita hereckých výkonů je dána výchozí zápletkou - zobrazením vztahů mezi rodiči a dětmi. Vazba je zesílena ještě tím, že hlavní hrdinka Katka je jedináček. Televizní film zaujme hlavně příznivce Mariky Gombitové, Marie Rottrové a Miro Žbirky. Tvůrcům slouží ke cti umné propojení písniček, takže snímek lze klidně označit i jako muzikál. Odvyprávění příběhu pomocí jednotlivých písniček má mnohem větší spád než mluvené mezihry. Díky přiměřené stopáži však příběh nenudí a navíc ve druhé polovině, která se odehrává v dětském domově, je využitý i motiv "hry na princeznu". Nadčasové zobrazení symbolu šatů, triček (potažmo hmotných věcí), kterými si rodiče kupují své potomky. Obě zpěvačky dokázaly přes věkový rozdíl pouhých 16 let dobře zahrát vztah dcery a matky. Z hudebního hlediska je zajímavá písnička "Dieťa z dobrej rodiny", kterou v úvodu zpívá pouze Marika Gombitová a následně v úpravě ji zpívá s Miro Žbirkou.(17.1.2010)

Zřejmě jediná skutečně česko-slovenská pohádka, nadto ještě hudební, má na muzikál celkem slušný děj. Dežo Ursiny byl mistrem rytmu a možná i díky tomu je jeho hudba přitažlivá i po mnoha letech. Do hlavních rolí byli obsazeni zpěváci, jejich projev tomu odpovídá. Snad jedině Rottrová podala naprosto přirozený výkon, což vyniklo obzvláště vedle nepříliš širokým hereckým rejstříkem vládnoucího Soboty.(4.1.2014)

• - Mariu Rottrovú vtedajšie vedenie televízie v muzikáli veľmi nechcelo, ale dramaturgičke Gabriele Vyskočilovej sa ju podarilo pretlačiť. (Raccoon.city)

• - Názov Neberte nám princeznú vznikol tak trochu na protest. Vtedy autorov v televízii zarazili rôzne veci - napríklad spomínať princezné a zvony, vraj pripomínali feudalizmus a kostoly. (Raccoon.city)

• - Filmovalo sa prevažne v Čechách. Mestské scény sa točili v Prahe na Smíchove, vila Katkiných rodičov sa nachádza v Liberci a detský domov vznikol na zámku v Žižkovoch pri Plzni. (corona)