Neberte nám princeznu (TV film)

• Československo

Neberte nám princeznú

Let the Princess Stay with Us

(festivalový název)

Rodinný / Hudební / Muzikál

Československo, 1981, 55 min

Naivita hereckých výkonů je dána výchozí zápletkou - zobrazením vztahů mezi rodiči a dětmi. Vazba je zesílena ještě tím, že hlavní hrdinka Katka je jedináček. Televizní film zaujme hlavně příznivce Mariky Gombitové, Marie Rottrové a Miro Žbirky. Tvůrcům slouží ke cti umné propojení písniček, takže snímek lze klidně označit i jako muzikál. Odvyprávění příběhu pomocí jednotlivých písniček má mnohem větší spád než mluvené mezihry. Díky přiměřené stopáži však příběh nenudí a navíc ve druhé polovině, která se odehrává v dětském domově, je využitý i motiv "hry na princeznu". Nadčasové zobrazení symbolu šatů, triček (potažmo hmotných věcí), kterými si rodiče kupují své potomky. Obě zpěvačky dokázaly přes věkový rozdíl pouhých 16 let dobře zahrát vztah dcery a matky. Z hudebního hlediska je zajímavá písnička "Dieťa z dobrej rodiny", kterou v úvodu zpívá pouze Marika Gombitová a následně v úpravě ji zpívá s Miro Žbirkou.(17.1.2010)

• nunka

Aby sa tu Melies svojim komentarom sám nebál, zdielam podobný názor, že film ako taký je des. Pozitávna je akurát tak hudobná zližka. Stojí na kultových skladbách, ale to predsa nie je všetko. Scenár je maximálne antilogický. Mám akoai problém to vnímať a hodnotiť ako jednoliaty celkok, pretože hudba a Gombitová sú priam kultové a dej filmu katastrofálna záležitosť.(4.12.2005)

• Melies

1 / 10 Viem, že tu s tým svojím hodnotením vyzerám ako kacír, ale toto bolo skutočné utrpenie - naivné herecké výkony, veľmi mizerné dialógy (a scenár vôbec), nevýrazná vizuálna stránka a čo je najhoršie - pre mňa osobne neznesiteľná hudobná zložka. Pôvodne som chcel celý film hodiť rovno do odpadu, no nemal som na to žalúdok - to však nič nemení na fakte, že tá jedna * je skôr zo súcitu.(2.1.2006)

• kingik

Na dobrý hudební film by to muselo vypadat jinak po všech stránkách. Zpracování je mimo mísu a herecký talent ústřední představitelé asi nechali v šatně. Pěvecký jim nikdo neubírá (Gombitová z mého hlediska nemá nejpříjemnější zpěv), ale hudební čísla postrádala právě to nejdůležitější z hlediska hudebních filmů a tím je výrazovost s jakou se prezentují. Písničky jsou otravné a občas mají tendenci být vlezlé. To se málo sympatické dvojce Gombitová a Žbirka, která se pro účely filmu vůbec nehodí, právě po celý film nedaří vyvážit. Film se snaží rozdávat dobrou náladu plnými hrstmi, ale ve své naivitě už příliš daleko nedohlédne. Mé hodnocení: 0%(13.6.2013)

Kultový slovenský televízny muzikál s neprekonateľnými speváckymi výkonmi Mariky Gombitovej, Marie Rottrovej a Mira Žbirku. Príbeh je jednoduchý, parafráza na Snehulienku, ale čo chcete od detsky ladeného naviac televízneho muzikálu? Herecké výkony ani nemožu byť hodnotené, pretože sa jedná o spevákov, nie hercov. V tomto prípade ani Hoffmeister nemože byť bohvieaký majster. Ale mne to nevadí. Ako celok a na tú dobu je to viac ako skvelá práca. A všeobecnú averziu k niečomu kultovému a navyše slovenskému, ktorú tu niektorí hodnotitelia reprezentujú, tú ja nemám. Ja tomuto snímku dávam 5 hviezdičiek a vždy si ho rád pozriem.(24.5.2006)

• - Aj keď muzikál produkovala Slovenská televízia v Bratislave, vyrábal ho Krátky film v Prahe. (Zdroj: rozhlas.sk) (Raccoon.city)

• - Názov Neberte nám princeznú vznikol tak trochu na protest. Vtedy autorov v televízii zarazili rôzne veci - napríklad spomínať princezné a zvony, vraj pripomínali feudalizmus a kostoly. (Raccoon.city)

• - Mariu Rottrovú vtedajšie vedenie televízie v muzikáli veľmi nechcelo, ale dramaturgičke Gabriele Vyskočilovej sa ju podarilo pretlačiť. (Raccoon.city)