Dějiny udatného českého národa

Česko, (2010–2012), 5 h 33 min (Minutáž: 3 min)

Režie:

Pavel Koutský

Předloha:

Lucie Seifertová (kniha)

Jiří Lábus

Série(3) / Epizody(111)

Kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující. Forma kresleného seriálu spojuje prvek informativní se zábavou. (Zlín Film Festival)

Recenze uživatele Cheeter k tomuto seriálu (115)

Břetislav a Jitka (2010) (S01E19)

Přesně proto mám rád tenhle seriál, kapitola z českých dějin stručná, jasná, výstižná a vtipná. ()

Vratislav II. (2010) (S01E20)

Jádro pudla je vytaženo dobře, jak spor s bratrem, tak zisk koruny. A navíc zmíněn i Kodex vyšehradský. ()

Kosmas (2010) (S01E21) odpad!

Hodně slabá část, nevím, jak vůbec mohla vzniknout. ()

Zmatky na přelomu (2010) (S01E22)

Za všechno můžou Vršovci. Jo, vždycky je potřeba mít někoho na koho jde cokoliv hodit. ()

Soběslav (2010) (S01E23)

Doposud největší vítězství Čechů nad Němci... jenže takhle to v té době vnímáno vůbec nebylo a bylo to tak přemalováno na tohle vyznění až mnohem později. Ach jo... ()

Vladislav II. (2010) (S01E24)

Pověst o pečených dětech vždycky zabere, skvělý materiál. ()

Bruncvík (2010) (S01E25)

Pověst jistě zajímavá, jen si nejsem jist, jestli ocení její původ. A pak akorát ten skok ke komunistům byl velký. ()

Přemysl I. Otakar (2010) (S01E26)

Zisk královského dědičného titulu byl zpracován opravdu dobře. Povedlo se hlavně to mění těch stran. Jednak pravda, jednak to děti baví. ()

Václav I. (2010) (S01E27)

Velký prostor věnovaný zábavě, Mongolům pak méně. A nic dalšího o jeho vládě. Ani ta zajímavost, že na lovu přišel o oko. ()

Svatá Anežka (2010) (S01E28)

Žádné zbytečné odbočky nebo výmysly tady naštěstí nebyly a to z téhle epizody udělalo jednu těch dobrých. ()

Přemysl II. Otakar (2010) (S01E29)

Když už nic jiného, tak ukázali, Přemysl Otakar II. nebyl jenom ve všem pozitivní, ale měl i své ne úplně dobré stránky. To si mnohdy nedokážeme přiznat. ()

Braniboři v Čechách (2010) (S01E30)

Místy mi to nepřišly úplně pravdivé nebo správné, ale vzhledem k tomu, že se to musí zjednodušit a nejsem odborník na středověk, tak může být opravdu jenom dojem. ()

Václav II. (2010) (S01E31)

Václav II. a stříbro z Kutné Hory udělalo z českých zemí stát, se kterým bylo nutno počítat. Zahraniční politika byla popsána dobře, na to, že jde o tak krátký formát. ()

Václav III. (2010) (S01E32)

Ten sestřih "hvězdných okamžiků" si mohli odpustit. I když je jasné, že Václav III. sám, byť na tříminutovou epizodu, nemá. ()

Růst měst ve 13. století (2010) (S01E33)

První půlka s tím zakládáním byla určitě lepší, jak ta druhá. Tam jsem trochu postrádal její smysl, mohli ji zpracovat úplně jinak. ()

Hrady (2010) (S01E34)

O hradech tu prakticky zaznělo jen to, co to bylo. A příměr dobývání směrem ke sportovnímu utkání nebyl špatný, to bylo ale vše. ()

Co dál ve 14. století (2010) (S01E35)

Tak tenhle díl byl asi to nejlepší, co jsem měl možnost zatím vidět. Byl jak dost podle pravdy, tak současně i vtipný. Ona pravda často bývá nejvíc vtipná sama o sobě. ()

Jan Lucemburský (2010) (S01E36)

Takhle to vypadá, že Jan Lucemburský jenom bojoval a na Čechy kašlal. S tím prostě nejde souhlasit * za ten deník, kde si odškrtával bitvy, ten se povedl. ()

Mládí Karla IV (2010) (S01E37)

Takový úvod o ničem. Navíc je vidět, jak zde dobře vidět, jak seriál přistupuje k dějinám. Karel IV. dostává obrovský prostor, ačkoliv by si jej tolik nezasloužil. Spousty věcí dosáhl se svým otcem, kterému není připsáno ani zrnko zásluhy. Tento konkrétní díl se nechal smrsknout a nebo rozdělit do jiných. Nedovídáme se prakticky skoro nic. ()

Karel IV. - hvězdná kariéra (2010) (S01E38)

Zde vidíme hlavně výčet Karlových korunovací. Nic proti ničemu, ale mohly jsme třeba vidět i jiné věci z jeho vlády. ()