Dějiny udatného českého národa

Česko, (2010–2012), 5 h 33 min (Minutáž: 3 min)

Režie:

Pavel Koutský

Předloha:

Lucie Seifertová (kniha)

Jiří Lábus

Série(3) / Epizody(111)

Kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující. Forma kresleného seriálu spojuje prvek informativní se zábavou. (Zlín Film Festival)

Recenze uživatele Cheeter k tomuto seriálu (115)

Karel IV. stavitel (2010) (S01E39)

Celkově si myslím, že Karlu IV. nemuselo být věnováno tolik prostoru. Když už, tak by podle mě stačil dvě epizody. Nicméně tato vychází ze všech tři jednoznačně jako nejlepší. ()

Václav IV. (2010) (S01E40)

Rozhodl jsem se dát vyšší hodnocení, ačkoliv mi přijde, že se tu Václavovi IV. dost křivdí. Na druhou stranu problémy jeho vlády jsou vykresleny až moc dobře. ()

Gotická móda (2010) (S01E41)

Opět jedna z epizod, kterou se nepodařilo zvládnout. Jediné, co s dovídáme, že se móda měnila. A pak se kydá hnůj na Václava IV. ()

Jan Hus (2010) (S01E42)

Sice jsou dobře zobrazeny dobové problémy, nicméně obraz Husa je podáván dost tradičně. Což je opět škoda. ()

Husité v boji za pravdu (2010) (S01E43)

Opět mi přijde, že se troch u přebírá Palackého narativ, což mi prostě vadí, když se dnes na husitství díváme jinak. Takhle se legend o české historii prostě nezbavíme. ()

Série 2 (2011) (S02)

Druhá série navázala dost na první. Stále narážky na 20. století, hlavně na období pro roce 1945, což nemůžou děti pochopit. Naopak, až to uvidí ve vyšším věku, tak jim to pak může přijít normální. Tyhle exkurzy se podle mě nepovedly. Na druhou stranu jsou tu díly, které jsou výborné a nelze jim skoro nic vytknout. ()

Husité proti všem (2011) (S02E01)

Části z husitství jsou opravdu dobré, je tam všechno a zároveň je to skvěle vtipné. ()

Zničená země (2011) (S02E02)

O tom, jak se dostal Jiří z Poděbrad na trůn. Tady se to povedlo. A všechny prvky jsou dost vyvážené, takže za mě bez problémů. ()

Jiří z Poděbrad (2011) (S02E03)

Myslím, že z teto epizody nemůže být jasná souvislost mezi vším, co se za vlády Jiřího z Poděbrad dělo a výčet úspěchů to úplně nezachrání. ()

Petr Chelčický (2011) (S02E04)

To představení učení o trojím lidu mělo už být dávno, někdy dokonce začátkem středověku. A Chelčický je spíš pandán k této epizodě, spíš to vypadá jako společnost po husitských válkách. ()

Jagellonci na českém trůně (2011) (S02E05)

Nemůžu si pomoct, ale když Karel IV. dostane tři epizody a Jagellonci jednu, tak mi to přijde jako dost nepoměr. Přitom se toho tolik dělo.... ()

Dalibor (2011) (S02E06)

Na tomto dílu je vidět, že jako základ pro tento seriál byl vzat mj. Jirásek. Proč právě Jirásek? Nešlo by vyjít spíš ze současných historiků? Pokud lze nazývat Jiráska historikem... ()

Kutnohorští havíři (2011) (S02E07)

Dělat tuhle část jen kvůli narážkám na 20. století je podle mě poněkud zbytečné. ()

Nástup Habsburků (2011) (S02E08)

Nevím, ale obludnost ucha podle mě žáci nedokážou pochopit. ()

Renesance (2011) (S02E09)

Pokud jsou cílovou skupinou tohoto seriálu děti, tak proč se v něm vyskytuje tolik narážek na 20. století? Podle mě to můžou docenit hlavně pamětníci minulého režimu a lidé, co se v problematice aspoň trochu orientují. Ale co z toho mají ty děti? ()

Pražský orloj (2011) (S02E10)

Další pověst. Proč to bylo vůbec nutné? Nicméně zpracována není špatně. ()

Podnikavá šlechta (2011) (S02E11)

"Není nad to být feudál a ještě k tomu kapitalista." Spousta věcí je tu snad lepší pro dospělé, jak pro děti. ()

Židé v českých zemích (2011) (S02E12)

Na jedné straně je základem epizod Jirásek, na té druhé docela moderní přístup ukazující problematičnost dobové společnosti. A tahle epizoda se povedla. ()

Rudolf II. (2011) (S02E13)

Chápu, že doba Rudolfa II. nabízí mnoho, ale ten jeho Majestát se objevit měl. ()