Dějiny udatného českého národa

Česko, (2010–2012), 5 h 33 min (Minutáž: 3 min)

Režie:

Pavel Koutský

Předloha:

Lucie Seifertová (kniha)

Jiří Lábus

Série(3) / Epizody(111)

Kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné úspěšné knihy Lucie Seifertové. Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující. Forma kresleného seriálu spojuje prvek informativní se zábavou. (Zlín Film Festival)

Recenze uživatele Cheeter k tomuto seriálu (115)

Golem (2011) (S02E15)

Jednoduché a účelné zároveň. Nicméně mi nepřijde žádný větší přesah, který by byl jak pro děti, tak pro dospělé. ()

Kryštof Harant (2011) (S02E16)

Téma je vybráno dobře, jenom veškerá Harantova osobnost komprimovaná do tří minut vyznívá poněkud moc zahuštěně a nepřehledně. ()

Středověká medicína a Jan Jesenius (2011) (S02E17)

Jesenius jako téma super. Zpracování trochu zaostává. A trochu mě dostal moment, kdy bába kořenářka dávala do hrnku netopýra. Vůbec to nepřipomíná současnou situaci. ()

Bílá hora (2011) (S02E18)

Stručně, jasně a výstižně zpracováno, je tam všechno, byť velmi jednoduše, ale za to účelně. ()

Poprava sedmadvaceti českých pánů (2011) (S02E19)

"To bylo ještě před vynálezem fotbalu." Jo, tady byla samá perla, jen je škoda, že je to u takovéhoto tématu. ()

Třicetiletá válka (2011) (S02E20)

Na to, jak jde o náročné téma, tak se to povedlo hezky zpracovat. ()

Albrecht z Valdštejna (2011) (S02E21)

Opět náročné téma, které bylo zpracováno dobře. Ty schody se vážně povedly. ()

Jan Ámos Komenský (2011) (S02E22)

Sice výstižné, ale až moc optimistické. ()

Baroko (2011) (S02E24)

Na jednu stranu je úvod do baroka vzat poněkud ze šířky, což je dobře. Na tu druhou to vypadá jako propagace katolictví. ()

Jezuité (2011) (S02E25)

Konečně někdo zpracoval jezuity jinak, než se pořád má jako stereotyp. A to navíc ještě tak výstižnou formou. ()

Hrabě Špork, mecenáš umění (2011) (S02E26)

Tak jsme se dozvěděli, že i u nás byli mecenáši umění, kteří mj. jiné přispívali na charitu. A není to trochu málo? ()

Barokní umění (2011) (S02E27)

To podstatné tam je, ale není to zpracováno tak vtipnou formou, jako v jiných částech. ()

Procesy s čarodějnicemi (2011) (S02E28)

Asi bylo potřeba připomenout i Kladivo na čarodějnice. Aneb, kde už ani Jirásek nestačí... ()

Selské bouře (2011) (S02E29)

Pověst o Kozinovi a Lomikarovi. Aspoň přiznali, co pozměnil Jirásek. ()

Marie Terezie (2011) (S02E30)

Po delší době epizoda, která je zpracována opravdu dobře. A má v sobě opravdu všechno, co by měla mít, nebo aspoň co bych čekal od tohoto seriálu. ()

Reformy Marie Terezie (2011) (S02E31)

V podstatě dobrá návaznost na předchozí epizodu. Jen sem mohli tvůrci zařadit i školskou reformu, protože takhle Marie Terezie dostává až moc prostoru. Ačkoliv ho využívá trochu líp, jak jiní. ()

Osvícenci v českých zemích (2011) (S02E33)

Tenhle díl mi do teď unikal a když vidím, jak je zpracován, tedy dobře, tak jej asi zařadím do výuky. Byla by škoda, kdyby ne. ()

Josef II. (2011) (S02E34)

Josef II. a je množství reforem se povedlo. Skoro "chrochtám" blahem. Jen také mohli vysvětlit, proč zaváděl němčinu. ()