poster

Nářek duší

 • španělský

  No-Do

 • anglický

  Beckoning, The

 • anglický

  Haunting, The

Horor / Mysteriózní

Španělsko, 2009, 94 min

Režie:

Elio Quiroga

Hudba:

Alfons Conde
 • Crocuta
  ****

  Důstojný zástupce španělské hororové školy. Používá sice některá klišé, ale téma - jakkoliv je jeho zpracování naivní -rozdílu mezi skutečným zázrakem "božího" původu a jeho temným a falešným protějškem mne zaujalo, stejně jako postoj církve a frankistického režimu k podobným událostem. Z toho jak se biskup a jeho spolupracovníci s danou situací vypořádali běhá mráz po zádech. Také po formální stránce je "No - Do" poměrně originální - prolínačky mezi záběry ze starého týdeníku a skutečností, použití filtrů, vizuálně zdařilé zpracování filmového materiálu jako prostředku k odhalování paranormálních jevů. Rozhodně jsem nepostrádal ani kvalitní atmosféru a tak už asi zbývá jen pochválit Anu Torrent za její velmi slušný výkon. Jo, na dětských hercích, kteří v téhle branži vydrželi do dospělosti si člověk nejlíp uvědomí jak ten život utíká - kde jsou ty časy, kdy si malá Ana prozpěvovala "Porque te vas?" ve starém domě uprostřed Madridu...(21.3.2010)

 • klima777
  ***

  Španělský horor. Do morku kostí španělský. Většina herců připomíná oživlá dřeva, což je ovšem kompenzováno krásnou mizanscénou. Takřka všudypřítomný je motiv vyrovnávání se s vlastní minulostí (NO-DO skutečně existovalo). No a pak tu máme duchy... Ten film by vlastně neměl držet pohromadě. Jenomže drží a funguje. Sice neuchvátí, ale zaujme (atmosféra je velmi, velmi nepříjemná, přesto však podmanivá). 2,5*(23.12.2010)

 • J*A*S*M
  ***

  Žádnej zázrak :-), ale vcelku slušná duchařina. Ze Španělska jsme si poslední roky mohli zvyknout na parádní hororové nářezy, takže tenhle nepříliš výrazný snímek nejspíše trochu zapadne, ale že by si to zasloužil se říct nedá. Atmosféra dobrá, kostra příběhu nezajímavá a neoriginální, ale ta omáčka okolo (církev, natáčení) mě docela dost zaujala. Silnější tři hvězdy. PS: Hlavní herečka má bezva jméno :-D(21.10.2009)

 • Terva
  ***

  Zajímavě skloubená myšlenka dokumentu a "reálného" filmu. Práce kameramana ( Juan Carlos Gómez ) je krásná a někdy má i umělecký sklon. Všimněte si, jak je kamera jakoby neustále v pohybu, někdy jen tak pluje nebo je v malém horizontálním pohybu, ale stále něco dělá. Příběh však neposkytuje nic zajímavého a jeho rozuzlení je očekávané. Ale mě se to docela líbilo a dám tomu tři hvězdy.(28.10.2009)

 • bourec
  ***

  Už je těch duchařskejch španělskejch filmů nějak moc.Ještě pár kousků podobnýho ražení,a budou na tom španěláci stejně jako japonci se svejma hororama,a všichni se budeme jenom smát.Ten film má určitě svoje kvality,musim říct,že mi chvílema i mrazilo,ale jinak dost stejnej příběh.Dám 60%,ale příště.....!(9.11.2009)

 • - Natáčení probíhalo ve Španělsku na Kanárských ostrovech. (Terva)