Babička aneb Jak to bylo doopravdy

všechny plakáty

Božena Němcová společně s vydavatelem píší román „Babička“. Důvod je více než zřejmý – Němcová se nachází ve finanční tísni a vydavatel cítí příležitost, jak na národním obrození vydělat. Ve filmu se Němcová vrací do svého dětství (druhá linie) a odhaluje divákovi skutečnou pravdu. Na Staré Bělidlo přijíždí po 20. letech babička. Není to ale Marie Novotná, nýbrž její soused Mareš. Díky své povaze si postupně získává přízeň rodiny Proškovic i samotné kněžny Zaháňské. Vydavateli se však tento příběh podaný B.Němcovou nelíbí a provádí nekompromisní korekci celého díla. Nakonec přepíše celou knihu sám. Proto se originální rukopis do dnešních dnů nedochoval. Situace ještě graduje příjezdem opravdové babičky a dochází k nečekanému odhalení. Celá rodina řeší velké dilema... (oficiální text distributora)

Alden_Larson

Velmi zajémavý a v dnešní době stále relevantní film. Hlavní téma tohoto filmu je bez pochyby prznění tvorby Boženy Němcové, je to film o tom, jak chtěla napsat příběh ze života, ale jejím investorům se pořád něco nelíbilo. Stejné věci se dějí i dnes, možná už ne tak často, ale je to problém se kterým se dá jen těžko něco udělat. Herecké výkony byly moc dobré, taky se mi líbilo použití starého českého nářečí. Prezentace byla taky velmi zajímavá, film vypadá, zní a celkově budí dojem, jako by byl natočený někdy v 50. letech minulého století, možná s výjimkou hudby, která zněla dobře, ale její vysoká kvalita mi úplně nesouladila s atmosférou filmu. Střih taky nebyl nejlepší, několik scén bylo podle mě sestříháno moc hekticky. 7/10 ()

rigby

Podařená parodie! Chvíli jsem tápal, jestli to není znesvěcení předlohy, ale po chvíli se mé pochybnosti zcela rozplynuly. Je to tak ulítlé, že to nikdo nemůže spojovat s vážně míněnou Babičkou od Němcové. Občas jsou hluchá místa, občas se člověk směje. Kdyby se to dotáhlo ad absurdum, mohlo to být lepší. Ale chválím představitele hlavní ženské role, je skutečně výborný. ()

jerrik7 odpad!

strašné! Film natočený za neuvěřitelných 70.000,-Kč čistými amatéry bych vysoce ocenil. Ale ten děj je neskutečně trapný a ubohý. ()

goldvise

Pjeervy celovječeerny amatteerskee felmeeeček, ktory ja vuydjela tóčitti, v ňom hruala (enem krzouwyczko) a pak na sje kukaala. Ráčej akceptuovatti moje ho...uocenňý. Terka: "Hubený člověk se dnes ve společnosti neprosadí.... xixixi" ......... A vuóbec... bachory jak sviňa!!! :-) ()

Nejsem_Fila

Charleyova teta na Starém Bělidle... Místy skvělý humor postavený zejména na silném představiteli babičky, jinde zas zbytečně zdlouhavé. Nu ale kolem a kolem - ochotníci a nízký rozpočet a přesto vizuálně bomba, výkony lepší než v lecjakém "opravdovém" filmu a světe div se, humor se netočí kolem toho, že babička je chlap, to je tady vlastně úplně jedno (což oceňuji hlavně v tom, že se trapně nesápe po neznalých dívenkách a neukazuje jim ten pozemský zvyk líbání). Posledních pár scén, kdy je záběr na skutečnou babičku na voze, falešnou babičku, jak si hraje s dětmi a naštvanou Němcovou jsem významově nepobrala. Co mě ale chytlo za srdíčko, jak Barunka utekla za falešnou babičkou a kráčejí spolu do západu slunce. Kdyby byl snímek tak o 20 min kratší, věřím, že by to bylo i na hvězd 5 ♥️ ()

Festival CinemaOpen 2010

Festival CinemaOpen 2010

14.11.2010

Nový festival krátkých hraných filmů CinemaOpen 2010, otevře své pomyslné brány 16. a 17. listopadu v artkině Centrál v Hradci Králové. Představí přes 30 nejlepších krátkých… (více)