poster

Babička aneb Jak to bylo doopravdy

Historický / Komedie

Česko, 2009, 95 min

Režie:

Pjeer van Eck

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Producenti:

Martin Procházka
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  Dva vtipy (babička je chlap a Němcovou nutí vydavatel psát absurdity) rozvedené na celovečerní film, který místy uhrane výjimečnou bizaritou a nápaditostí, ale jindy otravuje zdlouhavým dojením jednoho nápadu. Pro českou kotlinu potřebný podvratný projekt, který ovšem stojí a padá se známostí Babičky, takže nejen že neřekne nic nikomu za hranicemi, ale ani mnohým mladším ročníkům. Škoda, že to nebylo víc absurdní a nemělo to více schopných komiků jako Martin Procházka, jehož mimické eskapády představují živou vodu do každé uondané scény.(25.5.2010)

 • arcticsky
  **

  Nic proti nabourávání národních mýtů a legend, spíše naopak. I ti amatéři jsou roztomilí. Ale pokud je použit suchý humor bez vtipu - suchý jako písek na Sahaře v 13.05 hodin súdánského času, začnu se nudit už po 20 minutách. Kolik "fórů" je zde prezentováno v souvislosti se žraním... Skoro se dá říci - iritující zážitek.(5.4.2013)

 • rigby
  ***

  Podařená parodie! Chvíli jsem tápal, jestli to není znesvěcení předlohy, ale po chvíli se mé pochybnosti zcela rozplynuly. Je to tak ulítlé, že to nikdo nemůže spojovat s vážně míněnou Babičkou od Němcové. Občas jsou hluchá místa, občas se člověk směje. Kdyby se to dotáhlo ad absurdum, mohlo to být lepší. Ale chválím představitele hlavní ženské role, je skutečně výborný.(4.3.2012)

 • anli
  **

  Dalsi zpracovani ceske klasiky,tentokrat v poloze recesisticke komedie.Co k tomu vedlo cizince Pjeera van Ecka by me opravdu zajimalo.Nejvic me zaujao,s jakym rozpoctem se da natocit film(i tedy videofilm) a to je na celem dile nejpozoruhodnejsi,i kdyz urcity napad vtipu misty probleskava,tomuhle dilu myslim proste parodie nesedi.To,ze babicka je chlap u me proste nezabralo a navic scenar tvori podivne stripky,jak tvurci jednotlive sceny vymyslely,ktere k sobe jsou spis prilepeny,nez by na sebe plynule navazovaly.Za ten rozopcet a asi dvoji zasmani davam opravdickych 40%.(24.11.2010)

 • Koryntos
  **

  Na začátku to mělo opravdu dobře našlápnuto, nebudu tady zbytečně moralizovat jestli je to prznění klasické babičky, protože jsem si to opravdu chtěla užít jako komedii. Ke klasickým filmům Babička, jsem jako malá při některých sledováních měla odpor, protože mi to vždy přišlo všechno tak nějak strojené, jak babičku všichni měli rádi a ta její čestnost a až těžko uvěřitelné dobráctví a rady mi někdy opravdu lezly krkem. Po letech mě to, ale chytlo za srdíčko a zůstala už jen nostalgie, proto jsem uvítala, že tady od začátku bylo všechno jinak. Babička nebyla ta skoro svatá, kterou měli od začátku všichni rádi. Degustace masa u sousedů, u toho jsme prskala smíchy a babiččin skok pro pírko, tak to bylo excelentní a i bych spíše věřila tomu, že to tak mohlo být i ve skutečnosti, protože tam krásně byla vidět česká povaha. No, ale pak se ukázalo co je to promarněný potenciál a že v Čechách prostě už nějakých min. 15 let neumíme natočit dobrou komedii, která by nepůsobila strojeně a vydržela být vtipná, od začátku do konce, bez toho, aby ji v prostředku došel dech, jako tady. Viktorka ,, na houbách" to hodně zazdila, tam se dalo vymyslet něco, co by tam pasovalo lépe a závěr, už byla také čistá zhovadilost, až to mlátilo dveřmi. Nápad skvělý, ale někde v půlce tomu ujel vlak.(8.1.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace