poster

Babička aneb Jak to bylo doopravdy

Historický / Komedie

Česko, 2009, 95 min

Režie:

Pjeer van Eck

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Producenti:

Martin Procházka
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  Dva vtipy (babička je chlap a Němcovou nutí vydavatel psát absurdity) rozvedené na celovečerní film, který místy uhrane výjimečnou bizaritou a nápaditostí, ale jindy otravuje zdlouhavým dojením jednoho nápadu. Pro českou kotlinu potřebný podvratný projekt, který ovšem stojí a padá se známostí Babičky, takže nejen že neřekne nic nikomu za hranicemi, ale ani mnohým mladším ročníkům. Škoda, že to nebylo víc absurdní a nemělo to více schopných komiků jako Martin Procházka, jehož mimické eskapády představují živou vodu do každé uondané scény.(25.5.2010)

 • easaque
  ***

  s přihlédnutím k tomu, že se jedná o amatérský film to nebylo špatné a vlastně i lepší než většina českých "profesionálních". Děj je jasný - zparodovat Babičku a zkusit do toho vnést i něco nového, což se povedlo. Humor to mělo, herci se snažili a ostatní filmaři to zvládali docela dobře. Rozhodně je to lepší než filmy od Trošky, který z peněz na film udělá frašku - toto byla přiměřená fraška. Jako amatérskému filmu se dá odpustit i nějaká ta chyba - třeba nevyváženost a závěr do prázdna. Proto lepší 3* a nechám se překvapit, jak bude vypadat další Vaňkův film.(21.12.2011)

 • rigby
  ***

  Podařená parodie! Chvíli jsem tápal, jestli to není znesvěcení předlohy, ale po chvíli se mé pochybnosti zcela rozplynuly. Je to tak ulítlé, že to nikdo nemůže spojovat s vážně míněnou Babičkou od Němcové. Občas jsou hluchá místa, občas se člověk směje. Kdyby se to dotáhlo ad absurdum, mohlo to být lepší. Ale chválím představitele hlavní ženské role, je skutečně výborný.(4.3.2012)

 • Kamkon
  ****

  Na první pohled je vidět amatérština a zároveň obrovské nadšení pro věc všech lidí kolem. Skvěle ztvárněná "Babička" táhne film dopředu, ale i směšně cudná Barunka a další postavy do filmu perfektně pasují. Některé nesmyslně dlouhé pasáže (jak babička stále cestuje, ochutnávání obsahů hrnců atd.) by se mohly zkrátit, ale stejně i tak divák stále netrpělivě čeká, co dalšího filmaři v čele s Pjérem Van Eckem alias Čechem Petrem Vaňkem (viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095526463-film-2010/210452801420046/video/) vymyslí. Příjemně potěší i škrobená kněžňa a její schovanka-tanečnice. Trochu rozplizlý závěr a některé zbytečné okecávačky dojem kazí, ale i tak je to grandiózní zábava. Nenechte si to ujít(19.12.2010)

 • PaRi
  odpad!

  Měl by existovat paragraf na prznění klasiky. Většinou se do takového prznění pouštějí ti, kteří klasikovi nesahají ani po kotníky! Parodii mám velmi rád a je to nelehká filmová disciplína. Vyžaduje velké umění a dokonalou znalost parodovaného žánru a řekl bych i jeho oblibu. Parodie si pak většinou bere na mušku podřadná díla žánru viz např. Limonádový Joe. Tato výsostná parodie se jistě nevysmívá vrcholným dílům westernu, které zastupuje třeba film V pravé poledne, ale utahuje si právě ze šestákových limonád. Babička Petra Vaňka není tedy parodií (je zcestné a nevkusné parodovat vrcholné literární dílo) ale přisprostlou podochotnickou (abych neurazil ochotníky) ubohostí v duchu hospodských bavičů minulé i současné doby! Doufám, že Božena Němcová bude realizační tým, a především režiséra, chodit hodně dlouho strašit. Za tuhle obludnost bych autorovi scénáře a režisérovi přál, aby si prožili tak těžký život, jaký měla Božena Němcová a pak mu přeji, aby ve svém dětství našel něco, co by mu dalo útěchu, jako dávala Němcové vzpomínka na její babičku. (Je přitom lhostejné, zda byla reálná či přikrášlená. Vzpomínky na dětství, zvláště pokud se nám život nevyvede a dětství bylo hezké, jsou vždy přikrášlující.) Nicméně Božena Němcová tímto svým dílem vytvořila něco, co jí přežilo. Nadčasovost zcela jistě nepotká tento paskvil Petra Vaňka.(25.10.2011)