poster

Babička aneb Jak to bylo doopravdy

Historický / Komedie

Česko, 2009, 95 min

Režie:

Pjeer van Eck

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Producenti:

Martin Procházka
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rosana
  *****

  Jako velký fanoušek českého amatérského filmu jsem byla z Babičky nadšená. Vtipy byly skutečně povedené a mělo to spád. Vymazlené kostýmy a výprava, sympatické postavy a celkově zábavný děj. Jediné, co mě na filmu zamrzelo, bylo to, že byl černobílý - s takovými kostými a výpravou by mohl být klidně barevný!(4.5.2011)

 • easaque
  ***

  s přihlédnutím k tomu, že se jedná o amatérský film to nebylo špatné a vlastně i lepší než většina českých "profesionálních". Děj je jasný - zparodovat Babičku a zkusit do toho vnést i něco nového, což se povedlo. Humor to mělo, herci se snažili a ostatní filmaři to zvládali docela dobře. Rozhodně je to lepší než filmy od Trošky, který z peněz na film udělá frašku - toto byla přiměřená fraška. Jako amatérskému filmu se dá odpustit i nějaká ta chyba - třeba nevyváženost a závěr do prázdna. Proto lepší 3* a nechám se překvapit, jak bude vypadat další Vaňkův film.(21.12.2011)

 • dopitak
  ***

  Zvláštní projekt, který podle mého názoru nezaslouží zatracení. Dělat si šoufky z nenáviděné národní klasiky je náhodou záslužný čin. Přes rozpaky budící scény jsou tu i vysloveně silné momenty, například když "babička" znalecky ochutnává pečínky. Souhlasím s tím, že Martin Procházka film zachraňuje, podle mě ale odklon od románu mohl být ještě výraznější a "babičkovy" hlášky mohly být hutnější. Jenom jsem nepochopil, proč filmová kněžna a její dcera jsou od sebe asi tři roky....(2.2.2012)

 • PaRi
  odpad!

  Měl by existovat paragraf na prznění klasiky. Většinou se do takového prznění pouštějí ti, kteří klasikovi nesahají ani po kotníky! Parodii mám velmi rád a je to nelehká filmová disciplína. Vyžaduje velké umění a dokonalou znalost parodovaného žánru a řekl bych i jeho oblibu. Parodie si pak většinou bere na mušku podřadná díla žánru viz např. Limonádový Joe. Tato výsostná parodie se jistě nevysmívá vrcholným dílům westernu, které zastupuje třeba film V pravé poledne, ale utahuje si právě ze šestákových limonád. Babička Petra Vaňka není tedy parodií (je zcestné a nevkusné parodovat vrcholné literární dílo) ale přisprostlou podochotnickou (abych neurazil ochotníky) ubohostí v duchu hospodských bavičů minulé i současné doby! Doufám, že Božena Němcová bude realizační tým, a především režiséra, chodit hodně dlouho strašit. Za tuhle obludnost bych autorovi scénáře a režisérovi přál, aby si prožili tak těžký život, jaký měla Božena Němcová a pak mu přeji, aby ve svém dětství našel něco, co by mu dalo útěchu, jako dávala Němcové vzpomínka na její babičku. (Je přitom lhostejné, zda byla reálná či přikrášlená. Vzpomínky na dětství, zvláště pokud se nám život nevyvede a dětství bylo hezké, jsou vždy přikrášlující.) Nicméně Božena Němcová tímto svým dílem vytvořila něco, co jí přežilo. Nadčasovost zcela jistě nepotká tento paskvil Petra Vaňka.(25.10.2011)

 • Koryntos
  **

  Na začátku to mělo opravdu dobře našlápnuto, nebudu tady zbytečně moralizovat jestli je to prznění klasické babičky, protože jsem si to opravdu chtěla užít jako komedii. Ke klasickým filmům Babička, jsem jako malá při některých sledováních měla odpor, protože mi to vždy přišlo všechno tak nějak strojené, jak babičku všichni měli rádi a ta její čestnost a až těžko uvěřitelné dobráctví a rady mi někdy opravdu lezly krkem. Po letech mě to, ale chytlo za srdíčko a zůstala už jen nostalgie, proto jsem uvítala, že tady od začátku bylo všechno jinak. Babička nebyla ta skoro svatá, kterou měli od začátku všichni rádi. Degustace masa u sousedů, u toho jsme prskala smíchy a babiččin skok pro pírko, tak to bylo excelentní a i bych spíše věřila tomu, že to tak mohlo být i ve skutečnosti, protože tam krásně byla vidět česká povaha. No, ale pak se ukázalo co je to promarněný potenciál a že v Čechách prostě už nějakých min. 15 let neumíme natočit dobrou komedii, která by nepůsobila strojeně a vydržela být vtipná, od začátku do konce, bez toho, aby ji v prostředku došel dech, jako tady. Viktorka ,, na houbách" to hodně zazdila, tam se dalo vymyslet něco, co by tam pasovalo lépe a závěr, už byla také čistá zhovadilost, až to mlátilo dveřmi. Nápad skvělý, ale někde v půlce tomu ujel vlak.(8.1.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace