Moderní byt (TV film)

Komedie

Československo, 1971, 35 min

Minikomedie o paneláku, kde jde skrze zdi vše slyšet. Krátký film přetéká celou škálou perfekních gagů ("Můžu si od vás zavolat ?"; šachová partie...). Kromě ústřední zamilované dvojice Hrzána s Rázlovou zde v menších rolích vynikají známí čeští herci: Zdeněk Svěrák opět v roli člověka s didaktickým hlasem, Jan Libíček jako šmírující soused, hlas Libuše Havelkové proslavené dětským pořadem "Kuřátka"....(27.8.2010)

Nadčasový příběh propujuje svěží vtip s absurditou, kritikou. Na minimálním prostoru podává obraz doby. Skvělé herecké obsazení. Neskutečné, že soudruzi dovolili Janu Moravcovi jeho vlastní scénář natočit. Maminkovská role Libuše Havelkové jako " neviditelné herečky" je skutečně povedená, "že, děti?"(21.10.2010)

• Stegman

Už dlouho jsem neviděl tak otravný film. Ze začátku je to vtipné, ale to trvá tak pět minut. Pak se začnou fóry opakovat. A opakovat. A opakovat. A herci přehrávají, až je mi z toho smutno. Na konci sice přijdou ještě dva tři povedené vtípky, ale za to trápení do té doby to nestojí. Že to tu má 81%, to je mi docela záhadou.(6.11.2009)

Zbývá položit jen jednu otázku, kde proboha byli cenzoři? Že by šlo o nějaký již dříve schválený scénář, který už nově nastupující garda nestihla zastavit? Zatímco ve stejné době emigrují velikáni nové vlny a na jejich místo kvapně nastupují prorežimní slouhové, Moravcovi se podařilo natočit film, který jako by vznikal v úplně jiné svobodné době (tedy o cca 2 roky dříve). Panelák je zde prezentován jako ošklivé uniformní bludiště, kde v duchu velkého bratra každý šmíruje každého. Maminka manželského páru, která sice pouze slyší co se děje, je tu vizuálně zachycena jako světlo, které by mohlo být i kamerou (ostatně s tajnou kamerou se ve filmu pracuje). Její oko do bytu mi tak okamžitě evokuje oko strany, tedy matka strana, která slyší všechno. Co dodat? Chtěl bych o okolnostech vzniku tohoto filmu vědět víc.(17.3.2012)

Trochu DADA ... Náš dům je plný různých zvuků Náš dům je plný různých zvuků Zleva i zprava Shora i zespoda Toho šramotu a hihňání Zpěvu křiku a spílání No hluku Protože daleko Daleko široko Není tu hospoda Není tu hospoda A všichni pořád doma jsou Tak jsem taky doma jednou seděl Počítám takhle už asi sedm neděl A zleva zas někdo huláká A ruší mě při četbě Plzáka A tak jsem na roh linky odložil spartu A šel jsem zamlátit do ústředního topení A když se vrátím díra v umakartu Ale jinak je tu celkem dobrý bydlení Náš dům je plný různých zvuků Náš dům je plný různých zvuků Aspoň se tu člověk nebojí I když tuhle jsem zrovna seděl v pokoji A vtom najednou jsem slyšel Jako by někdo vešel Do chodbičky našeho bytu Nastoupil k nám do WC a spláchl si tu A pak jsem slyšel Jak z bytu ven vyšel Přivolal výtah a dolů odjel Náš dům je plný různých zvuků Náš dům je plný různých zvuků Když jsem se těch zvuků přestal bát Řek jsem si Slávku běž se podívat Nenech to náhodě Zjisti co tě to tak spletlo A fakt na našem záchodě Normálně Svítilo světlo Jsme tu prostě pro všechny A všichni jsou tu prostě pro nás A proto jsem na dveře nápis dal Jenže ještě ten den ho někdo vzal A tak jsem do tmy chodby zakřičel Přijďte zas jak libo Přijďte zas Náš dům je plný různých zvuků Náš dům je plný různých zvuků Zleva i zprava… Před domem na hromadách hlíny Lezou človíčkové malincí A zatímco dům na ně vrhá stíny Z nich rostou harmoničtí jedinci Tak všestranně a harmonicky bohatí Jako tahle píseň ti se neztratí Jupí(20.12.2012)

• - Ve scéně, kdy si Jan Libíček s Lubomírem Kostelkou promítají film, jsou v zrcadle za nimi vidět členové štábu. (Akumulátor)