Moderní byt (TV film)

Komedie

Československo, 1971, 35 min

Krátký, nízkorozpočtový, minimalistický příběh o neblahých dopadech sídlištní výstavby druhé poloviny šedesátých let, popisuje absurdní formou známé problémy bydlení v "králíkárnách". Koncept a atmosféra trochu připomínají studentský nezávislý snímek, ale námět i provedení jsou natolik zajímavé, že si náročný divák užije 35 minut poutavé filmařiny. Škoda jen, že filmy tohoto typu jsou tak nedoceňované...(23.5.2012)

Minikomedie o paneláku, kde jde skrze zdi vše slyšet. Krátký film přetéká celou škálou perfekních gagů ("Můžu si od vás zavolat ?"; šachová partie...). Kromě ústřední zamilované dvojice Hrzána s Rázlovou zde v menších rolích vynikají známí čeští herci: Zdeněk Svěrák opět v roli člověka s didaktickým hlasem, Jan Libíček jako šmírující soused, hlas Libuše Havelkové proslavené dětským pořadem "Kuřátka"....(27.8.2010)

Rychle ,kratke, vystizne,nenudici a vse vyslovujici. Ohh jen miti to stesti , miti moznost volby a spravne si vybrat v panelaku Neziti. Jen miti to stesti.... "ovsem z filosofickeho hlediska je celkem lhostejne kde clovek spi..." , "nic neodcizim,az dohrajeme pujdu zase hledat dal...." , "dama na H1....". Ano takova ma byti kratka komedie,nadherny vzor.(4.12.2009)

Postavy Libíčkova a Kostelkova potěší každého archeologa. Svěrákova postava vypadá, jako by si ji psal sám a jako by těsně před tím četl ruské klasiky. „Žena se zlobí, někdy i udeří. Myslí si, že piji a já zatím hledám.“ Pak začíná poltergeist horor. „Už spíte, děti? To je dobře.“ „Ale, ale, maminko, to jsme ani nevěděli, že kouříte doutníky.“ Mám cukání se čtvrtou hvězdičkou, ale nebudu to přehánět.(25.11.2012)

Ve vesničce Dogville je vidět přes stěny, ale nikdo to neví. V Moderním bytě přes stěny vidět není, ale je docela dost dobře slyšet a každý to ví. Jinými slovy, jak se asi žije, pokud stěny neplní svoji funkci zcela. Rok 1971 a absurdní půlhodinovka Krátkého filmu cílená na ikonu socialistického režimu a zápory plynoucí z bydlení v panelovém sídlišti, které bylo o čtyřicet let později nahrazeno satelitním městečkem jako jakási pospolitá vertikála individualizovanou horizontálou. Tento krátký film obsahuje: přelom 60. a 70. let v (ne)soukromí bytů, panely, módní artefakty a výborné herce. Absurdita každodennosti je reprezentována Zdeňkem Svěrákem (který o několik let později ve filmu Jako jed dokonce panelové domy projektoval). Panelové domy stavěné od osmdesátých let už takovým přenosem zvuku žel nedisponovaly vlivem jiného používaného materiálu. Nadprůměrný film, 4*.(15.4.2013)

• - Ve scéně, kdy si Jan Libíček s Lubomírem Kostelkou promítají film, jsou v zrcadle za nimi vidět členové štábu. (Akumulátor)