Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Krátkometrážní

plakát

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Konverzačka dobrá. Tvůrci pracují velmi dobře s nahotou. Ten nahý závěr filmu je přesně tak působivý, jak byl zamýšlen.

plakát

Dave Chappelle: Na jméně nesejde (2022) (pořad)

Chappelle se dnes stal určitým symbolem boje za svobodnou komedii. Kulturní válka o Chappella neskončila a stále trvá. Tohle není stand-up, ale proslov na střední škole, kde studoval. Dave v něm řeší, zda nechat jednu z fakult pojmenovat po svém jménu, když část veřejnosti a studentů protestuje. Pointu prozrazovat nebudu, ale je chytrá, jak jinak. Mezitím co tento proslov vyšel, tak komikovi zrušili jedno představení, jelikož zaměstnanci klubu odmítli pracovat, když tam bude vystupovat. Show se tedy přesunula na jiné místo ve městě. Je to neustálý boj o svobodu slova. Netflix si  nedávno vybral, zisk (Chappelle) je pro něj důležitější než woke culture. Uvidíme však, jestli situace bude stejná i za pár let. Já fandím Daveovi. Komedie vždycky někoho uráží a nikdo by neměl komikovi říkat, o čem smí dělat vtipy. Levicoví novináři vám řeknou, že nikoho nezakazují a že komik jen nese následky za svá slova. Ale to je blbost, dokud máme svobodu slova, tak má Dave právo vtipkovat, aniž by mu někdo rušil přestavení. Je to celé jen o 2 nátlakových skupinách. Pokud fanoušci chtějí, aby Dave vystupoval, musí ho bránit. Vyhrává ten, kdo to nevzdá a je ochotný investovat čas a peníze do boje za svoji vizi lepšího světa. Já věřím, že jeho vtipy dělají svět lepším. Na závěr tedy:  celkově vtipný a inspirativní projev, ale vtipů je tu málo.

plakát

Bill Burr: Živě v Red Rocks (2022) (pořad)

Burr to samozřejmě od kritiků schytá (už schytal), ale abych byl fér, v něčem mají pravdu. Velká část stand-upu je věnována covidu a cancel culture. A co si budem povídat, to už je trochu staré téma. Pokud vám to ale nevadí, tak vtipný je pořád. Taková perlička na závěr: zatímco jsem s přestávkami sledoval tento stand-up, kde si Burr dělá srandu z lidí, kteří řeší výroky Johna Waynea v roce 71, tak mi na Twitteru přistál screenshot nějaké české woke dámy, která rozbírá Kunderovu báseň z r. 69. Častá kritika anti-woke komiků je ta, že už je to staré téma. Ano, staré je, ale stále aktuální. Dokud tu jsou woke magoři, budou si z nich komici dělat srandu. Takže pořád.

plakát

Taylor Tomlinson: Podívej se na sebe (2022) (pořad)

Jsem rád, že mi konečně někdo doporučil další vtipnou komičku. Furt sleduju jenom samé staré bílé chlapy, jak by řekli progresivní ideologové. A přestože proti starým chlapům nic nemám, je fakt, že člověk taky potřebuje narušit tu perspektivu. Podívat se na svět jinejma očima. Problém je v tom, že kritici, co nesnáší ty staré chlapy (Gervais, CK, Chappelle), vždycky doporučí někoho, kdo je sice ideálně mladý, bisexuální a POC (barevný), ale taky absolutně nevtipný. Proto jsem rád, že i bez nich jsem konečně objevil někoho, kdo je fakt vtipnej. Thank you, Taylor, keep up the good work.

What Is a Woman? (2022)

Dokumentarista chodí za progresivními aktivisty a akademiky (gender s.) a ptá se na definici ženy. Můžete říci, že film produkuje konzervativec Shapiro (což není zrovna můj oblíbenec) a že je tedy zřejmé, co je cílem snímku: zesměšnit progresivní levičáky a lidi z Gender studies. A budete mít pravdu. Ale je to chyba autora, který klade jednoduchou otázku, anebo chyba akademika, který stojí stát miliony dolarů na daních a není schopen poskytnout ani základní definici svého oboru? A není stejně zaujatý i S. Baron Cohen, který pochopitelně nemá rád hlavně Trumpovce, homofoby a ultrakonzervativce? Je Matt Walsh stejný komediální génius jako Cohen? Není. Ale to nevadí. I tak je to důležitý dokument.

plakát

Ricky Gervais: SuperNature (2022) (pořad)

Dám vám hádanku: Kdo je v roce 2022 relevantní? Je to filmový kritik s nickem "xxmartinxx" (alias Svoboda), který tu fňuká, a o kterém většina z vás nikdy neslyšela? Anebo jeden z nejslavnějších komiků současnosti, kterému Netflix platí obří sumu za každý stand up? You decide  :-). A proč vlastně xxmartin hodnotí všech ty Gervaise, CKje, proč se na to dívá, když jsou tak unfunny? Je to forma masochismu? Vlastně jsem zjistil, že u antiwoke komiků mě ještě víc než ten materiál baví právě tenhle zástup woke kritiků, kteří se přivalí se svou klasickou tirádou "old boomer" "not funny" "transphobic" "you can't punch down"...blah, blah, blah, heard it all before. It's so old it sounds like boomer arguments now. Hlavní argument kritiků je, že Gervais s Chappellem jsou staří a nerelevantní. Přitom jestliže Gervais ve svém stand-upu komentuje, kdo je dnes vlastně žena, tak se dotýká problémů, který řešíme právě teď. Jak respektovat právo člověka na zvolení genderu, a zároveň toto právo sladit se zákony a pravidly, které  často nelze dobře vymáhat, pokud by k změně pohlaví stačilo prohlásit, že se tak cítím (ženské sporty, ženské věznice, ženské azylové domy, zákony platící pouze pro muže či ženy atd.)? Pokud se tomuto tématu woke komici záměrně vyhýbají, tak jsou to naopak oni, kdo je nerelevantní. Gervais část stand-upu točil ještě někdy na začátku covidu, takže se zdá, že spoustu materiálu už jsme slyšeli od jiných (Chappelle, Louis CK), což je samozřejmě nevýhoda toho, že čekal tak dlouho, než to pustil na Netflix. Gervais má ale tak dokonale vypracovanou formu, že v jeho případě nevadí, když jste podobný vtip už slyšeli. A rozhodně tu najedete i mnoho vtipů, které jste neslyšeli. K tématu Gervais vs. woke a trans activists asi netřeba dodávat nic víc. Who needs a film critic to tell them if sth is funny? Slovy komika K. Kisina: "SJW activists and woke critics are so stupid. Watch them make Ricky Gervais Netflix show a huge success by reacting to it." Věnováno M. Šrajerovi a M. Svobodovi, který už mezitím stihl sepsat třístránkovou recenzi na Kinoboxu. Ta recenze je v podstatě ctr-c ctrl-v z Pinknews, Daily Beast a dalších 10 woke webů. Mohl si ušetřit práci a jen tam hodit link :-).

plakát

Iveta - Tisíc obyčejných věcí (2022) (epizoda)

Myslím, že je to důstojně natočený první díl. Kritikové zmínili, že chybí reflexe komunistického režimu. Pravda, ta tady opravdu není. Ale je to komerční projekt, kde se lidé dojmou nad mladým Sepešim, Haberou, Bartošovou a řízkama v kulturáku roku 1983. Takže celkem chápu, proč to tam tvůrci nedali.

plakát

Problém s Jonem Stewartem (2021) (pořad)

Epizoda 8: Racism: Asi netřeba přidávat další názory, stačí ctrl c-v z imdb. Názor č. 1: "it seems he has turned into the exact people he used to make fun of. There are no jokes here. There is nothing insightful here. Just a list of the same talking points as everybody else, using the same buzz words as everybody else." Názor č.2:  "The problem with The Problem is, what exactly is this show? Is it supposed to be a comedy? Because most of the jokes are anemic rehashes of his "greatest hits" of self effacement. Is it supposed to inspire a new woke generation who has somehow missed all that's legitimately wrong in this country? Because that is already the demographic who's watching! So who is this show for, and what does he hope to achieve?"

KIMI (2022)

Dokud to analyzuje pocity agorafobika v době pandemie, který nemůže z vylézt domu, tak je to fajn. Ale jakmile to najede na vlnu Coppolova Rozhovoru, tak je to slabota - druhořadá kopie. Nemá to tu sílu a navíc jsme podobný příběh viděli už stokrát - obyčejný béčkový thriller. Zoe Kravitz je sice půvabná, ale to film nespasí.

Atlas ptáků (2021)

Olmův Rodinný film stále řadím nejvýše. Stále čekám na moment, kdy mě Olmu tzv. "rozseká". Zatím se to nestalo. Je škoda, že režisér sleduje až do konce banální historku o zamilované účetní, zatímco konflikt mezi sourozenci a otcem je mnohem zajímavější. Když se na scéně poprvé objevili ptáci s citáty, měl jsem chuť odejít, tak hloupé, rádoby-hluboké a pseudo-artové to bylo. Olmo potom přehodil výhybku a nechal ptáky komentovat i zápletku filmu. A to už bylo přece jen zajímavější. I tak si ale myslím, že zkušený dramaturg měl režiséra upozornil na to, co je kýč.