Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Krátkometrážní

Nebe (2020)

K filmu jsem přistupoval skepticky. Tedy o porušování lidských práv v Číně vím, tak proč bych se měl dívat na celovečerní dokument? Ale Etzlerovi se povedlo najít v Číně ještě mnohem víc a dostat se od povrchní otázky Čína vs. Západ k mnohem hlubším otázkám o povaze bytí.

Malířka a zloděj (2020)

Ten dokument funguje zejména díky osobě malířky B. Kysilkové, která jej táhne. Táhne jej svým uměním a svojí osobností. Tím, že se nebojí odkrýt před kamerou. Takže se jí podaří dostat Bertila z ulity a odhalit jej také. Krásný a citlivý dokument.

plakát

Jak Bůh hledal Karla (2020)

Klusák konečně opustil téma „penisy osamělých mužů“ (Dobré, ale stačilo  ) a s Remundou vypouští do světa nový dokument o Polsku, Česku, ateismu a víře. Ten film má své mouchy, ale rozhodně stojí za to si ho pustit. Už kvůli fascinující osobě režiséra štábu Karla Žaluda, kterého na konci filmu skoro nepoznáte. Líbí se mi také, jak tvrdě šlapou po různých pedofilních skandálech církve. V neposlední řadě jsem se dozvěděl pár nových věcí: ať už to byla polská divadelní hra o pedofilii v církvi, anebo šílené ultra- konzervativní rádio Maryja. •Cituju samotného Remundu: "Hodně jsme o Radiu Maryja slyšeli, že je agresivní, krajně konzervativní, že šíří nenávist vůči Židům i národnostním a sexuálním menšinám. Začali jsme ho poslouchat a všechno se nám potvrdilo. Aby nebyli žalovatelní, tak ty nejtvrdší pořady, ty hard-core, dělají jakoby formou hlasu lidu. Lidé jim telefonují a ventilují své názory, a redaktor tu debatu šikovně směřuje tak, aby zaznělo, co potřebuje. Některé telefonáty byly skutečně protižidovské, což mě v Polsku po tom všem, co v minulosti zažilo, šokovalo." •Dodatek: Ono samozřejmě člověk chápe, že štáb si záměrně vybral ty nejšílenější ultra-magory a je pochopitelné, že drtivá většina polských věřících jsou obyčejní lidé, co prostě jenom často chodí do kostela. Takže já si z toho dokumentu neodnáším nějaký pocit, že je Polsko země fanatiků.

8:46 (2020) (TV pořad)

8:46 je čas, po který policista klečel na Georgi Floydovi. Chappelle, ač rozhodně není nějaký ultralevičák, zde poslal jasný vzkaz.

plakát

Hříšná touha - Je to jen sex (2020) (epizoda)

První díl je teda strašný průměr a klišé. Nicméně asi by byla škoda seriál hanět po jednom dílu. Ale kromě klasických manželských nevěr a keců o nich, se v prvním díle nic nedovíte. Zíííííííííív.

plakát

Love, Death & Robots - Automatická hlasová služba (2021) (epizoda)

Klasické vítězství formy nad obsahem. Vizuál znamenitý, příběh nudný tak, že mě to přestávalo bavit i na těch 13 minutách. Přitom těch možností, jak scénář trochu ozvláštnit, se nabízí tuny.

plakát

Philip K. Dick's Electric Dreams - The Hood Maker (2017) (epizoda)

Ostrý kritik může namítnout, že se tu opakují mnohé motivy z Blade Runnera a bude mít pravdu. Přesto, jako milovník PK Dicka, jsem byl nadšený. Krásná kamera, dobré herecké výkony. Líbilo se mi, že povídku nechali v universu autora. To znamená je to jakoby budoucnost, ale ve světě bez mobilů se starými auty a psacími stroji. Jsem rád, že se to nesnažili adaptovat pro dnešní dobu. Jsem téměř maximálně spokojen. Plný počet nedávám jen proto, že to taková 50 minutová Black Mirror verze Blade Runnera.

plakát

Světlo a stíny (2021) (TV seriál)

Musíme pochopit, že na začátku všeho byl young adult román s českou obálkou, která není o nic lepší než opálení svalnatí farmáři na obálkách románů z červených knihoven, které četla moje teta. Ten fantasy svět je ale výborný. Strašně mě bavilo poznávat aspekty a pravidla celého světa. Je inspirován carským Ruskem, Asií atd. Lidi si často stěžují na nucené multikulturní castingy. Tady jsou oba hlavní hrdinové Britové s krásnou angličtinou, ale zjevně asijskými kořeny (patrně podle předlohy) a je to příjemná změna, vidět také jiné tváře. Triky myslím také celkem ušly. Některé postavy jsou dost nudné. Nejvíc mě bavili Inej Ghafa, Nina Zenik a Jesper.

plakát

Světlo a stíny - Žádný slzy (2021) (epizoda)

Myslím, že závěr byl dobrý. Uzavřelo se, co se uzavřít mělo. Takže za mě spokojenost. Svět Grišy mě baví, takže dokážu překousnout i některé nechtěně vtipné dialogy jako: Jak si mohla? Ty jsi svatého jelena nezabila? Mohla jsem, protože svatý jelen si zvolil mne. To já jsem vyvolená jelenem! (Tenhle dialog se asi nedá zahrát s vážnou tváří tak, aby nepůsobil směšně)

plakát

Světlo a stíny - Srdce je jako šíp (2021) (epizoda)

Mám prostě tenhle fantasy svět rád, je dobře vybudovanej. Takže mi vůbec nevadí to, že například tenhle díl kopíruje Hru o trůny a vztah Johna Snow a jeho barbarky. Dva nepřátelé, muž a žena, kteří musí být spolu, aby nezemřeli. Jak originální :-)