Farma (TV pořad)

Reality-TV

Slovensko, 2011

Peter Núňez
  • TKKMR

Účastníkom tejto televíznej frašky bol dopriaty absurdný mediálny priestor, keď najmä na niektorých bulvárnych internetových portáloch bolo ich "dramatické počínanie a osudy" pretriasané každý deň a z nezaujímavých ľudských trosiek, nachádzajúcich sa na hranici mentálne subnormy sa tak na chvíľu stali ostro sledované "celebrity". Z vlastnej skúsenosti však viem, že táto úbohá vtákovina si na Slovensku našla svojich fanúšikov (a nie málo) a neraz som bol či už v práci alebo na verejnosti svedkom, ako ľudia s oduševnením pretriasajú udalosti z farmy. Kladiem si otázku, čo išlo ku dnu skôr: kvalita vysielacieho programu TV alebo intelekt, dobrý vkus, náročnosť a súdnosť divákov? Keďže ako je známe, ponuka sa riadi dopytom, tak asi to druhé..(6.8.2012)

• whack

Už upútavky pred spustením relácie boli šokujúce a kontroverzné. Zvieratá boli vystavené extrémnym podmienkam, strachu a neprofesionálnej manipulácii. Príkladom bolo týranie, neodborné a nezákonné “chytanie“ živých rýb a krutá manipulácia s týmito nemými tvormi, dojenie vystresovanej kravy v nákupnom centre rukami amatéra len za účelom propagácie programu a čaká nás verejná poprava zvieraťa amatérom. Toto je tragický pohľad na tohtoročných "hrdinov leta" (ako ich nazval bulvárny denník Nový čas). Odpad!(25.7.2011)

• dots24

V našich končinách vzniká veľa slabých reality show. Až som si na to dokonca aj zvykol, a odkedy tak často nesledujem televíziu, tak ma to až tak moc neštve ako voľakedy za čias Vyvolených a Mojsejovcov. No keď toto pustíte svojím deťom tak im to môže podľa mňa spôsobiť nemalú psychickú ujmu. Hlavne že všetci sa pohoršujú nad vulgárnou hudbou ktorú mladí počúvajú, no to že do televízie pridávajú takéto programy a vy ich dobrovoľne sledujete vám príde úplne normálne. Pre boha veď tí účinkujúci sú totálny dementi čo nevedia čo so sebou. Často som rozmýšľal ako takéto kraviny môžu vôbec niekoho baviť. Doteraz som na to neprišiel. Ono to už za tie roky ani nie je vtipné, ale skôr na zaplakanie.(20.5.2015)

• mato331

Totálny inteligenčný výplach, pri ktorom je aj video, na ktorom si pes naháňa vlastný chvost, vysoko inteligentný, priam až náučný program. Tvorcovia postupovali podľa jednoduchého návodu: 1. zoberieme desať ľudí, ktorých IQ sa limitne blíži nule a strčíme ich niekam pánu Bohu za chrbát. 2. čakáme, čo sa stane. Pre istotu zopakujeme v niekoľkých sériách. Vo výsledku tak máme 'reality show', ktorú normálny človek nemôže pozerať ani v stave totálnej opilosti. A keď v MHDčke počúvam tie nadšené reči ohľadom tohto zverstva, normálne sa začínam báť o našu budúcnosť.(7.5.2015)

• TeemuSelanne

Stupidita. Nothing more, nothing less. Vlastne ani neviem o čom to presne je, ale už len fakt, že tam vzali ľudí z kategórie 3.5 (pričom 4 už sú bezndomovci), nič dobré neveští. Možno to chodí aj preto, aby si mnohí z nás pri pohľade na to povedali, že nie sme na tom až tak zle. Každopádne, je to odpad.(23.8.2011)

• - Farma sa nachádza v malebnom prostredí Kopaníc, v jednej z osád v okolí obce Prietrž (neďaleko Senice). (Greenpeacak)

• - Neďaleko farmy je jazierko, v ktorom majú súťažiaci možnosť chytať ryby. Pôvodne bolo bez rýb, avšak len kvôli tejto reality šou sa producenti rozhodli do jazierka zopár rýb vypustiť. (Greenpeacak)

• - Pravidlá hry:
    1. V prvom týždni si spoločným hlasovaním zvolia súťažiaci farmára týždňa, ktorý riadi tím a rozdeľuje úlohy na farme tak, aby bolo o všetko postarané. Ostatné týždne farmára týždňa písomne nominuje vypadnutý účastník.
    2. Na farmu začiatkom týždňa prichádza aj hospodár, ktorý zadáva farmárom úlohu týždňa - napr. stavbu plotu, ktorú koncom týždňa skontroluje.
    3. Farmár týždňa si vyberá dvoch „sluhov“ (muž a žena), ktorí budú počas týždňa vykonávať najhrubšiu prácu (napr. rúbať drevo). Títo dvaja spia v stodole a jedia oddelene od ostatných.
    4. Všetci účastníci farmy hlasujú, ktorý z dvoch sluhov ide do duelu.
    5. Prvý duelant si vyberá svojho protivníka (okrem farmára týždňa, ktorý má imunitu), druhý duelant bez vedomia prvého vyberá úlohu do duelu (IQ, výdrž, sila).
    6. Následne idú do izolácie a neskôr do súboja, ktorý je zameraný buď na:
    • inteligenciu – napr. kvíz
    • výdrž – napr. rezanie dreva
    • silu – napr. preťahovanie lanom.

Počas pobytu na samotke študujú „farmársky almanach“, kde sú rady a správne odpovede pre všetky duelové kategórie.
    Duel sa koná za prítomnosti ostatných súťažiacich. Ten, kto v dueli prehrá, odchádza domov a písomne určí nového farmára týždňa. (FL-cool-J)