Farma (TV pořad)

Reality-TV

Slovensko, 2011

Peter Núňez
  • Cikinko

Ako milovník sci-fi priznávam, že Silvia Šuvadová dala tejto "reality-šóó" vesmírny rozmer! Z pôvodne milostivo-darovanej 1* dvíham na mimoriadne silné 2*. Napokon, nemožno Markíze vyčítať, že si vie podmaniť masu divákov aj mimo hlavného vysielacieho času (aktuálne 21:40h), ktorí si tento - bio raw televízny skôst - pravidelne zapnú napr. pri žehlení alebo inej bohumilej činnosti (viď moja priateľka alebo kolegovia z práce). Rozhodne odporúčam pozerať v prítomnosti viacerých osôb (z bezpečnostných a zdravotných dôvodov to radšej nepozerajte osamote).(4.9.2018)

• whack

Už upútavky pred spustením relácie boli šokujúce a kontroverzné. Zvieratá boli vystavené extrémnym podmienkam, strachu a neprofesionálnej manipulácii. Príkladom bolo týranie, neodborné a nezákonné “chytanie“ živých rýb a krutá manipulácia s týmito nemými tvormi, dojenie vystresovanej kravy v nákupnom centre rukami amatéra len za účelom propagácie programu a čaká nás verejná poprava zvieraťa amatérom. Toto je tragický pohľad na tohtoročných "hrdinov leta" (ako ich nazval bulvárny denník Nový čas). Odpad!(25.7.2011)

• TKKMR

Účastníkom tejto televíznej frašky bol dopriaty absurdný mediálny priestor, keď najmä na niektorých bulvárnych internetových portáloch bolo ich "dramatické počínanie a osudy" pretriasané každý deň a z nezaujímavých ľudských trosiek, nachádzajúcich sa na hranici mentálne subnormy sa tak na chvíľu stali ostro sledované "celebrity". Z vlastnej skúsenosti však viem, že táto úbohá vtákovina si na Slovensku našla svojich fanúšikov (a nie málo) a neraz som bol či už v práci alebo na verejnosti svedkom, ako ľudia s oduševnením pretriasajú udalosti z farmy. Kladiem si otázku, čo išlo ku dnu skôr: kvalita vysielacieho programu TV alebo intelekt, dobrý vkus, náročnosť a súdnosť divákov? Keďže ako je známe, ponuka sa riadi dopytom, tak asi to druhé..(6.8.2012)

• Marek1991

Ďalšia dávka dementnej zábavy pre ľudí, čo sa nechajú ľahko zmanipulovať a pre ľudí, čo si radi nechajú podstrkovať pod nos totálny odpad na odvracanie očí od reality. Na obidve série nemôžem ľuďom odkázať nič iné, len - Zobuďte sa! Zabávať sa na ľuďoch, z ktorých väčšina videla lopatu s rýľom len v obchodných centrách a fandiť tým takzvane schopným v relácii, kde sa nakoniec aj tak ukazuje, že keď ide o peniaze, zahadzuje sa všetko dobré, čo bolo doteraz, je zvláštne. Čo vám táto relácia dala? Ak vám dala aspoň to, že by ste sa mali viac venovať prírode a menej konzumu, tak je to dobre, ale ak vám prírodu znechutila, tak si dajte facku. Súhlasím aj s komentárom TeeAge, jednou vetou si to vlastne celé vystihol. Nemôžem inak ako odpad!(5.3.2012)

• SeanLSD

A to sme už ďaleko zašli, aby sme boli celí uveličení z toho, ako sa niekto naťahuje s hnojom alebo naháňa sliepky po gazdovstve. Jasný príznak izolovaného umelého sveta. Nebyť tých strašných kecov okolo, tento formát by mi vlastne nevadil, ale tie drísty a riešenia, boha ! Je to strašný neduh všetkých týchto programov – ako sa stále musí všetko strašne riešiť, a pritom sa nič poriadne nestane ani neurobí, iba sa ľudia hádajú za malichernosti, urážajú a intrigujú – lebo to je to, čo chcú diváci vidieť - no, tiež tu vnímam silnú paralelu so súčasnou spoločnosťou. Každopádne to má aspoň myšlienku, ktorej nechýba aký-taký zmysel a z hľadiska etiky je to o niekoľko úrovní vyššie ako hľadať farmárovi ženu alebo sa pozerať na tie vysolárkované múmie váľajúce sa kdesi v Karibiku.(4.7.2012)

• - Okrem kameramanov, ktorí chodia po farme a natáčajú súťažiacich, sa v okoli nachádzajú aj kamery monitorujúce všetko kvôli bezpečenosti. (Greenpeacak)

• - Zvieratá, ktoré postupne prinášajú súťažiacim, sú vypožičané a po skončení ich producenti musia odovzdať vlastníkom. (Greenpeacak)

• - Farmár, ktorý zadáva úlohy súťažiacim, nie je skutočným vlastníkom celého komplexu farmy. Skutoční vlastníci (sú dvaja) chceli zostať v anonymite a farma bola vybratá na základe viacerých doporučení od realitných agentúr. (Greenpeacak)