Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

Djmacik

Toto bolo na mňa priveľa...tak moc statické, že som to musel skrátiť, lebo som nad tou Suicidou rozmýšľal ja sám. A to som mal pred tým prečítanú Kapitolu s Filozofie, čo sa slobody a moci týka. Ach.... ()

Abalzo

Skvělý důkaz, že slovo film má mnoho významů. Vystačí si i s jednou jedinou místností, dvěma dobrými herci a spoustou řečí, někdy hodných zamyšlení, někdy zcela zbytečných. Rozhodně ale stojí za to vidět. ()

petulik

Obrazne to bol akoby rozhovor anjela s diablom. Presne takto si viem predstaviť človeka, ktorý sa v okamžiku smrti nerozhodne pre NEBO. Človeka bez vzťahov, bez lásky, nádeje na zmenu. Ódy na smrť mi pripomínali existencionalistického Sartra. Presvedčiť človeka, ktorý nepoznal šťastie, o nutnosti ho hľadať, nebolo pre Blacka ľahké. 5* za filozofický obsah. ()

marrrrian

...Alebo čo všetko sa dá dosiahnuť v jednej miestnosti s dvoma osobnosťami. Rozhovor bol zaujímavý a nenudil. Miestami bol vypovedaný príliš zhurta, s nejasným významom v širšom zmysle konverzácie. Dal by som tomu tri, nebyť konca, kde mal Tommy Lee Jones prednášku o temnote a skazenosti. Vtedy minimálne o triedu zvýšil hodnotenie a posunul to vyššie. Myslím, že celý dialóg viedol práve k tým slovám a lepším vyvrcholením tá debata skončiť nemohla. ()

ludovit14

Tak,toto bola silná káva aj na koňa.Tento psychologický film som dopozeral na 3 krát.Kedže celý dej odohrali iba dvaja herci v jednej kuchyni,mal som s toho trochu bolesti hlavy-lebo,dookola počúvať BLÁ,BLÁ,BLÁ potom Ježiš,a znovu blá,blá a Ježiš.Takto podaný príbeh,ktorý trvá skoro 90minút-chce to veľkú odvahu aby sa človek sústredil celý film.HOD:50%.Mňa rozhodne takéto filmy moc nebavia-ešte 30min.to áno,ale 90min. je moc aj na koňa.PS:Expres na západ,som len preto dopozeral-lebo herecké výkony obidvoch predstaviteľov boli,naozaj veľmi dobré. ()

F2003F

V pohode by to stačilo počúvať ako podcast lebo pozerať tu fakt nie je čo, herci skoro nič nehrajú len vedú dialóg. Veľká kopa zaujímavých myšlienok a pohľadov, ktorá sa nedá na prvé kompletne pobrať a miestami ich k tomu chŕlia príliš rýchlo. Pri 90 minútovej konverzačke o ničom som očakával naozaj sofistikovane napísané dielo aby upútalo, lenže naopak výsledku by prospelo značné skrátenie. Záver sa dá síce vyložiť všelijako alegoricky, ibaže až na v jedinom priestore kvalitný herecký výkon sa absolútne nič nekonalo, iba sa nevyhnutne odbil. Nezanechalo žiadny efekt ()

Hadascz

Dva kohouti v jedné místnosti, o herectví pánu nemám nejmenší pochyby, ale ty dialogy mě hodně míjí. Možná jen nejsem v náladě, abych si to užil. ()

koci

Mírné zklamání, ale přesto jsem HBO vděčný za takový film. McCartyho knihy mám rád, jenomže právě on mě obsahem filmu/hry moc neuchvátil; takovéto dialogy jsme všichni viděli nesčetněkrát. Nejzajímavější je podmanivě nenápadný výkon T. L. Jonese. ()

Maude...

Dva herci, jedna místnost a 90 minut. Hned na začátku filmu mě napadla otázka – dokáží to? Dokázali… Celou hodinu a půl jsem neodtrhla oči (a hlavně uši) od obrazovky (repráků), a proto před režisérem a skvělými herci smekám. Velká část problematiky probírané v dialogu sice není zrovna novátorská, neotřelá nebo dokonce objevná, ale dokáže diváka přinutit přemýšlet nad neustále se v každém opakujícími otázkami, a to jakým způsobem to Tommy Lee Jones a Samul L. Jackson podávají, má pro mě zkrátka své kouzlo. ()

Shaman::..

Miluji knížky C. McCarthyho. Dialogy jsou ostré jako břitva. Tohle na divadelních prknech musí být fajn vidět. Ovšem udělat z toho film, i když televizní? Tím už si nejsem moc jistý. ()

Nakamura san

Takovej rozhovor jsem ve svém pozdějžím věku mezi přáteli chtěl zažít, ale nebyl čas, děti a tak, naprosto souhlasím,spisovatel je geniální a fandím mu ! To je divadelní hra " výborná" ! ()

Igby

...radikálny náklad na šedú kôru mozgovú...v hereckých výkonoch sa doslova vyžívate, z časti možno aj preto že si vážite každý jeden detail, nie sú tu hrdinské dramatické scény v ktorých "patrioti" s hviezdami a pruhmi na hrudi obetujú svoje životy za záchranu malého šteňaťa. Každý jeden pohyb ich mimiku, gestikuláciu aj oči vnímate ako veľký počin možno aj kvôli izolovanému priestoru bytu v ktorom sa dej odohráva,tento byt vám po čase príde ako bezpečné miesto v ktorom sa dokážete ukryť pred svetom, aj napriek tomu, že na dverách je toľko mechanických zábranných systémov, že by to zastavilo Americkú inváziu do Iráqu, ale naspäť k podstate filmu ktorou je bezpochyby dialóg, alebo skôr diskusia medzi "Bohom" a "Realitou". Každé slovo má v danom koncepte svoj význam...stačí jedno zaváhanie a ste úplne mimo. Tesne pred koncom vám Tomy Lee Jones tak sprzní všetky ilúzie o kráse života, že sa až smejete nad všetkou tou absurditou. Film určite nieje stratou času len predpokladám, že trošku utrpel prekladom z originálneho znenia to však nič nemení na tom, že niektoré frázy ako "Západná kultúra zhorela v komínoch Dachau" mi určite ešte dlho ostanú v pamäti. Nie je to pesimizmus, je to realita v tej najradikálnejšej podobe. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy