Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo

Velmi náročné na sledování, to především. Já se rád dívám na filmy, o kterých prakticky nic nevím. Koukl jsem na obsazení tohoto projektu z dílny HBO, Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones, a řekl jsem si, že to musí být film, který stojí za stáhnutí. Už jsem více nesháněl informace. Po pár minutách, mi bylo jasné, že to není obyčejný film. Pro mne to nebyly bezduché rozhovory, měly hloubku. Ale já jsem je nedokázal dostatečně ocenit, jelikož toto téma, neříkám že není zajímavé, ale nemohl bych o tom mluvit z vlastních zkušeností. Rozhodně tento film ve mně zanechal více jak většina filmů. Naopak si myslím, že obsah filmu neseděl délce, tudíž to místy bylo i nudné. Rozhodně ale nejsem zklamán. 60%.(2.6.2013)

Scenáristický skvost, jehož každou druhou větu byste si mohli zarámovat na zeď. Víc toho z téhle minimalistické divadelní inscenace vytřískat nešlo, kdo čekal napínavý nebo dramatický příběh, je naprosto vedle. The Sunset Limited stojí na herectví a silných životních filosofiích dvou odlišných protipólů, kteří se sešli v jednom pokoji a zamysleli se nad údělem lidského bytí. Filmařsky se sice nejedná o nic výjimečného, i kamerové jízdy se za chvíli okoukají, ale kvůli tomu si film do budoucna pamatovat nebudete.(12.3.2011)

V produkci televize HBO vznikají většinou skutečné originály a tenhle veskrze konverzační kus není výjimkou. Televizní adaptace divadelní hry slavného amerického spisovatele Cormaca McCarthyho přivádí na scénu pouhé dvě postavy, jimiž jsou pan Bílý a pan Černý, přičemž jestliže je jejich symbolické jméno primárně barvou kůže, co se týče spektra hodnot, je tomu přesně naopak. Už výběr postav nahrává komornímu inscenování a celý film jsou vlastně takové konverzační šachy, přičemž nebudu prozrazovat jestli a kdo matuje, důležitější je průběh hry samé. Máme-li komorní scénu a film v podstatě minimalistický, jedním dechem je třeba vyzdvihnout herecký koncert obou zúčastněných pánů, jak Samuel L. Jackson, tak i Tommy Lee Jones přímo excelují a celý film stojí na nich. Jestli jsem ve sváru Dobra x Zla, Víry x Nicoty, Bílé x Černé chvílemi trochu pochyboval, jelikož osobně své místo v této dualitě stále ještě sám hledám, to, co předvádějící oba herci, jsem zařadil zcela bezpečně a jednoznačně - zážitek, který bere dech... Tenhle originální televizní projekt je potřeba vidět a vstřebat ještě několikrát, jedno setkání nestačí...(10.3.2011)

Zajímavý námět, šikovné zpracování formou one man - eh oprava: two men show - v podání výborného S.L.Jacksona a T.L.Jonese. Celý film je v podstatě o neustálém dialogu a vyměňováním názorů mezi těmito dvěma postavami. Špatné to nebylo, ale vzhledem k tomu, že na tento film musíte být naprosto soustředěni a musíte naslouchat každému slovu, které je vyřčeno, abyste se vžili a pochopili tento film, mám s tím problém, jelikož na filmy koukám před spaním, kdy už mozek vypíná.(30.4.2013)

Uuuuuuuuuuuuuf. Ťažkotonážny náhul. Zhruba okolo hodinky som sa v tej lavíne slov začal trochu strácať, ale záver s Jonesovým "som profesor temnoty" je drvivý. A zdrvujúci. Samozrejme, herecké výkony bravúrne. Je fajn si občas pripomenúť, že Jackson nie je len cooler, ale dokáže podať plnotučný dramatický výkon.(3.2.2012)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)