Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo

Cormac McCarthy by měl psát dialogy ve všech filmech. Ač se může zdát úkol sklíčující, když jde v podstatě o dvou chlápcích v jedné místnosti. Ale celé to drží pohromadě právě McCarthyho fantastický dialog. Tommy Lee Jones musel být jeho příběhy uchvácen a když si střihnul roli v adaptaci Tahle země není pro starý, tak se rozhodl o vlastní režii a dokonce sám sebe obsadit do jedné z rolí. Mohlo by se zdát, že minutáž je pro film příliš dlouhá a i s tím nejlepším dialogem může příběh rychle stagnovat. Ale Jones si pomohl s řadou triků, včetně vedlejších zvuků a několika fyzickými pohyby. Konverzace v Sunset Limited není jednoduchá záležitost tváří v tvář, ale půvabný balet plný nuancí a řečí těla. A v neposlední řadě je tu fakt, že ve filmu jsou dva výborní herci kde Samuel L. Jackson je opět na svém vrcholu. To co se nám film vlastně pokouší říct, však nemusí každému padnout do oka.(4.3.2011)

Je to logické- když se člověk podívá na svět a lidskou společnost, které neustále degenerují, a pak stočí pohled do vlastního nitra, nemůže ho napadnout nic povzbuzujícího, protože nic dobrého nenajde. Všechno je jen pomíjivost, marnost a bezcenné náhražky. Jediné řešení je Kristus. Nejpůsobivější moment: "Pane, proč jsi mě tam poslal, když jsi mi potom nedal ta správná slova?! Všechna měl on!" Ale stejně mám raději, když jsou myšlenky neseny příběhem a divák se k nim musí dostat sám, než když mu je dva vynikající herci v rolích názorových věšáků rovnou natlučou do hlavy.(5.1.2013)

Mám veľmi rád filmy v uzavretom priestore. Je ich už množstvo a tento je o to lepší, že sa tu vedie diskusia medzi pobožným a zarytým ateistom. Ak by som si mal vybrať, jednoznačne by som sa priklonil na stranu Tommy Lee Jonesa. Čo ma teší viac je fakt, že on sám to režíroval. To čo Tommy vo filme rozprával by som si dal vyryť na náhrobný kameň. Nie som v žiadnom prípadne samovrah, ale so všetkým som súhlasil. Ak by mal po smrti nasledovať život v nebi, v ktorom by nebolo možné umrieť, asi by som sa zbláznil. Ďalšia dobrá poznámka je, že ak boh existuje, tak s toľkých možností ktoré mal, urobil práve takýto svet. Svet plný vojen, nenávisti, vrážd a samotný fakt, že ak nemáte peniaze, tak ste už dávno mŕtvy, len o tom ešte neviete. Úžasný film a ja sám by som mal ešte veľa nápadov a myšlienok, ktoré tí dvaja mohli prediskutovať. Film vôbec nebol dlhý a mňa nenudil. Klenot.(8.2.2015)

Užívateľ gicous to vystihol veľmi dobre. Nemám problém s ukecanými filmami odohrávajúce sa v jednej miestnosti, ale tu už niekto mierne prešvihol únosnú hranicu. Upršaný večer, vonku tma a za stolom sa stretáva dvojica, ktorú spojila náhoda. Ich rozhovor začína pozvoľna, no už po chvíli naberá slušné obrátky. V paľbe slov a citátov sa občas stratíte, pretože to nie je bežný rozhovor obyčajných ľudí, ale rozhovor vzdelaných intelektuálov a práve preto ma to nebralo tak, ako by mohlo. Trochu upraviť dialógy, menej biblie a duchovna a bol by som spokojnejší. Herecky samozrejme výborne zvládnuté, ale inak iba priemer. 60%.(13.11.2016)

Jedna místnost, dva muži a titánský boj mezi světlem a temnotou. Občas jsem se v těch filozofických slovních přestřelkách ztrácel. Příběh mě do sebe nedokázal vtáhnout, vzhledem k tomu, že jsem s žádnou postavou nedokázal souhlasit, nebo alespoň pro ně najít pochopení. Oba herci odvádějí kvalitní výkony, ale mnohem vyšší a obtížnější liga to musí být, takový koncert předvést na jevišti před publikem. Konec mi moc nesednul, čekal jsem něco údernějšího, a takhle to jen vyšumělo do prázdna. Nicméně, objektivně za to, je to kvalitní kousek, který za pozornost určitě stojí.(23.8.2015)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)