Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo

Černá a bílá, konec a naděje, nicota a bratrství se sešly v jendom bytě. Cormac McCarthy sepsal skvělý dialog, jen by neškodilo, kdyby film nechal postavy častěji vypadnout z rozjetého a nekončícího proudu slov, které jsou tak těžké a závažné, až je s podivem, že ten "jednoduchej člověk, v jehož hlavě nikdy nevznikla jediná vlastní myšlenka a který čerpá jen z Bible," zvládá držet krok. Lee Jones jako režisér je uměřený, ve většině se film uskromní na klasický záběr a protizáběr, dokáže ale vystihnout, kdy zůstat pohledem na jednom a kdy následovat postavu, která se zvedne a s triumfem přednese poslední eso v celém rozhovoru, což bylo provedeno a zahráno způsobem, že jsem se po nějaké době s ustrnutím pohroužil do filmu.(26.5.2012)

Scenáristický skvost, jehož každou druhou větu byste si mohli zarámovat na zeď. Víc toho z téhle minimalistické divadelní inscenace vytřískat nešlo, kdo čekal napínavý nebo dramatický příběh, je naprosto vedle. The Sunset Limited stojí na herectví a silných životních filosofiích dvou odlišných protipólů, kteří se sešli v jednom pokoji a zamysleli se nad údělem lidského bytí. Filmařsky se sice nejedná o nic výjimečného, i kamerové jízdy se za chvíli okoukají, ale kvůli tomu si film do budoucna pamatovat nebudete.(12.3.2011)

Neubráním se srovnání s filmem The Man From Earth (http://www.csfd.cz/film/235331-pozemstan/), který stojí na naprosto stejném základu. Zde máme ale jen dva muže, jeden pokoj, který po celou dobu filmu neopustíme a jejich dialog o víře v Boha, sebevraždě a jejím motivům, dopad nicoty na vzdělaného člověka a jiné pesimistické lahůdky. Narozdíl od výše zmíněného filmu mě ale tento kousek moc nezaujal, ačkoliv jsou v něm řečeny zajímavé myšlenky, pořád mi to přišlo takové nijaké. Některá témata jsou jen nakousnuta a pak se začnou bavit zase o něčem jiném a můj chtíč po rozvedení dané myšlenky byl nenaplněn. Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones předvádějí dokonalou hereckou šarádu, ale scénář má v sobě spoustu děr. PS: Nebylo by boží, kdyby na konci otevřel dveře a zjistil, že jsou oba mrtví v pekle? Jen moje osobní myšlenka, která by veškeré jejich předchozí dialogy ještě víc umocnila :)(17.5.2011)

Užívateľ gicous to vystihol veľmi dobre. Nemám problém s ukecanými filmami odohrávajúce sa v jednej miestnosti, ale tu už niekto mierne prešvihol únosnú hranicu. Upršaný večer, vonku tma a za stolom sa stretáva dvojica, ktorú spojila náhoda. Ich rozhovor začína pozvoľna, no už po chvíli naberá slušné obrátky. V paľbe slov a citátov sa občas stratíte, pretože to nie je bežný rozhovor obyčajných ľudí, ale rozhovor vzdelaných intelektuálov a práve preto ma to nebralo tak, ako by mohlo. Trochu upraviť dialógy, menej biblie a duchovna a bol by som spokojnejší. Herecky samozrejme výborne zvládnuté, ale inak iba priemer. 60%.(13.11.2016)

Je Bible nejlepší knihou na světě? Ne? Vážně? Četli jste ji? .... To by se jeden učetl! Ty dva žvaněj a žvaněj a já lituju, že nejsem anglosas. Už jsem to psal několikrát – a napíšu to zase: ,,NEJUKECANĚJŠÍ FILM JAKEJ ZNÁM!!!“ Teď už ale doopravdy! Otázky víry, správná a nesprávná cesta. Chcete aby vás Bůh miloval? Nebo jen skleničku whisky? Vyřeší vaše problémy vlak Sunset Limited jedoucí rychlostí 130km/h? Líbí se mi to filozofování o věcech, kterým nevěřím. Nebo jsou snad v Bibli příběhy každého z nás? Zajímavé představení pro 2 herce, kteří dokáží přesvědčivě podat ,,své“ myšlenky. A o to tady jde! Možná bych doporučil vzít si k tomu litry kafe nebo ježčí kůži. Jen 100% pozornost totiž poskytne maximum odpovědí. Či snad nepotřebujete Boží lásku nebo rozmluvit sebevraždu? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nemám čas číst knížky Cormaca McCarthyho. 2.) Nevím, jestli jsem ,,pochybovač“ nebo ,,pochybovatel“. 3.) Věřím, že nás chce Ježíš vytáhnout ze žumpy (jen pro jistotu - čističi septiků mohou zůstat v klidu. Tady jde o morálku...) 4.) Nevím, co musím udělat pro ,,život věčný“. 5.) Chci vidět film, kterej není film. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(6.3.2011)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)