Reklama

Reklama

Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

VOD (1)

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

(více)

Recenze (195)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Užívateľ gicous to vystihol veľmi dobre. Nemám problém s ukecanými filmami odohrávajúce sa v jednej miestnosti, ale tu už niekto mierne prešvihol únosnú hranicu. Upršaný večer, vonku tma a za stolom sa stretáva dvojica, ktorú spojila náhoda. Ich rozhovor začína pozvoľna, no už po chvíli naberá slušné obrátky. V paľbe slov a citátov sa občas stratíte, pretože to nie je bežný rozhovor obyčajných ľudí, ale rozhovor vzdelaných intelektuálov a práve preto ma to nebralo tak, ako by mohlo. Trochu upraviť dialógy, menej biblie a duchovna a bol by som spokojnejší. Herecky samozrejme výborne zvládnuté, ale inak iba priemer. 60%. ()

O.Peta 

všechny recenze uživatele

Tyhle konverzační filmy mám rád. Vždy diváka zapojí a nutí, aby si udělal taky svůj názor na dané téma. Jen škoda ž v tomto případě je hlavním tématem Bůh a víra v něj. To není zrovna můj šálek čaje, a proto jsem se několikrát v tom i ztrácel a nechápal význam. Herecky ale poctivě odvedená práce, byť herců, které zrovna moc nemusím. 70% ()

Reklama

SarumanKo 

všechny recenze uživatele

Dvaja muži si takto sedia za stolom a deväťdesiat minút debatujú o viere, o dobre a zle, o hodnotách a zmysle života... Kandidát na najnudnejší film roka? To by ho ale nemohol napísať Cormac McCarthy a nesmeli v ňom hrať (a to mimoriadne skvostným spôsobom) Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson! Je to tak brilantným spôsobom napísaný, vedený a vygradovaný dialóg, že sa proste vymyká normám „výbornej konverzačnej drámy“ a diváka, ktorý je ochotný venovať mu dosť pozornosti a trpezlivosti, dovedie do totálnej emocionálnej i intelektuálnej katarzie. Nebyť občasných výpadkov tempa, išlo by o dokonale nadpozemský zážitok. (9/10) ()

KrestanFilms odpad!

všechny recenze uživatele

Psycho oneroomshow snímek. Film v popisu slibuje zamyšlení se nad životem z pohledu ateisty a "věřícího". Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že autor tohoto filmu je rovněž ateista plně se ztotožňující se zoufalým pohledem herce ateisty a věřící tam je jen tak lehce nastíněn dle autorovy zkreslené představy, jako osoba vhodná pro argumentaci a vyvolávání témat, které chtěl autor rozpitvat. Uznávám, že film obsahoval i pár zajímavých myšlenek a otázek... Ale při pohledu na celek jsem film vnímal jako nemocniční kapačku, která postupně divákovi vpouští do žil jed a to v čím dál větších dávkách... a jako takový ho rozhodně nikomu NEDOPORUČUJI! ()

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

Cormac McCarthy by měl psát dialogy ve všech filmech. Ač se může zdát úkol sklíčující, když jde v podstatě o dvou chlápcích v jedné místnosti. Ale celé to drží pohromadě právě McCarthyho fantastický dialog. Tommy Lee Jones musel být jeho příběhy uchvácen a když si střihnul roli v adaptaci Tahle země není pro starý, tak se rozhodl o vlastní režii a dokonce sám sebe obsadit do jedné z rolí. Mohlo by se zdát, že minutáž je pro film příliš dlouhá a i s tím nejlepším dialogem může příběh rychle stagnovat. Ale Jones si pomohl s řadou triků, včetně vedlejších zvuků a několika fyzickými pohyby. Konverzace v Sunset Limited není jednoduchá záležitost tváří v tvář, ale půvabný balet plný nuancí a řečí těla. A v neposlední řadě je tu fakt, že ve filmu jsou dva výborní herci kde Samuel L. Jackson je opět na svém vrcholu. To co se nám film vlastně pokouší říct, však nemusí každému padnout do oka. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)
  • Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (ČSFD)
  • Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Uznávaný spisovatel, scenárista a držitel Pulitzerovy ceny za literaturu Cormac McCarthy zemřel ve věku 89 let. Smutnou zprávu potvrdil jeho syn John McCarthy. Slavný autor měl na svědomí tak zásadní… (více)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

Další filmový rok je za námi, a tak vám přinášíme přehled nejlepších filmů roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Jako vítězný snímek z tohoto… (více)

Reklama

Reklama