Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo
  • Carlossss

Tak zaprvý.. je poznat, že je to natočený podle rozhlasový hry. Skromnost prostředí i nerozmanitost postav ale určitě nahrazujou herecký výkony, který jsou to jediný, kvůli čemu bych se na to podíval znovu. Morgan Freeman asi neměl čas, tak si Tommy vybral, pro roli životem zkoušenýho náboženskýho skorofanatika, druhýho černocha, co vezme skoro každej scénář, co mu přistane na stole - Samuela L. Jacksona.. a volba to byla vcelku šťastná. Ten výkon byl uvěřitelnej.. a táhl film dopředu... bohužel film hodně sráží místy nepřehledný a chaotický dialogy.. ono když pět minut posloucháte jenom prázdný fráze a vlastně zjistíte, že jste o nic nepřišli... něco je prostě špatně. Možná je chyba na mým přijímači..:)(3.8.2011)

Zpočátku mi vadil fakt, kvůli kterému nakonec dávám plné hodnocení. To černobílé nahlížení na vše (a tím černobílé myslím doslova vše). Navíc jsem si i říkal, že jo, jde poznat, že autor scénáře či původní hry něco málo ví, ale nějak mě to neohromilo. Ale pak film přešel do své druhé poloviny, která začala gradovat, a najednou jsem si film užíval mnohem víc. Navíc jsem pochopil, že to černobílé nahlížení bylo schválně, aby pak více vyniklo to, co přišlo a přijít muselo. Oba herci ze sebe vymáčkli maximum a ten závěr je prostě dokonalý. Už teď chápu, že jedno zhlédnutí nebude stačit. 95 % s tím, že HBO prostě umí.(14.1.2012)

Jedna místnost a dva chlapi, to nezní zrovna moc zábavně. Když je však jedním Tommy Lee a druhým Samuel L., tak je jasné, že tohle za zhlédnutí stojí. Ale asi by to chtělo divadlo nebo kilometrovou úhlopříčku, aby divák alespoň čas od času projevil svou aktivitu pootočením hlavy. Takhle se prostě vizuálně nic neděje a to, že Bílý několikrát naznačuje opuštění místnosti, žádnou akci skutečně nepřinese. Síla je tedy v tom, co oba říkají, což je fajn, ale v kombinaci se statickou scénou to trochu uspává a tak si nejsem jist, zda jsem si do života odnesl tu správnou myšlenku. Jestli jsem si tedy nějakou myšlenku odnést měl.(15.1.2014)

Není to životní pesimismus, podle Cormaca McCarthyho (zřejmě asi nejlepšího žijícího spisovatele Ameriky) prostě svět takový je a nazírá se na něj skrze optiku dvou stárnoucích mužů, kteří si jím cestu prošlapali po svém, aby se pak sešli v bytě jednoho z nich a zapředli rozhovor o tom, že setrvat tady není jednoduché; pro někoho možná laciné lamentování a (filmové) zklamání, pro mne upřímná zpověď člověka, kterému věk dovoluje stát se filozofem zrovna tímto způsobem, a zážitek spirituálního rozměru.(3.3.2011)

Těžké po všech směrech a protože tvůrci pod tou tíhou hekají a podlamují se jim kolena-je z toho nakonec docela zklamání..... Oba ostřílení herci dělají co můžou ale na takhle uzavřeném prostoru s takovým textem prostě řemen občas spadne a najednou chybí gesta(nekonečně opakované mnutí očí a zoufalé facepalmy přímo bijou do očí),chybí pohyb(z židle na gauč,pak chviku přešlapovat a zase z židle na gauč..).... Problém není až tak ve filmařině jako spíš v samotném textu, který se tváří být chytřejším než je a jehož jedinou zbraní proti divákovi je bezhlavě(až nepřirozené) kulometné tempo, které ale zabíjí gradaci a jakékoliv vypointování celé přestřelky.(31.8.2011)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)