Expres na západ (TV film)

The Sunset Limited

Psychologický / Drama

USA, 2011, 87 min

Tommy Lee Jones

Cormac McCarthy (scénář, divadelní hra)

Paul Elliott

Scénografie:

Merideth Boswell

Kostýmy:

Lyn Paolo

Nejde síce o nič filmársky prevratné, ale aj tak ma tento snímok dostal. Na minimálnom priestore, len dvaja herci a hotová paľba argumentov na rôzne témy od viery v Boha, ľudské utrpenie až po zmysel života a veľkú teologickú rozpravu, hotová dialógová prestrelka. A aký to bol veru dialóg - brilantné po všetkých stránkach, veľká dávka nihilizmu tu stojí proti ideálom a viere. Priznám sa, nečakal som, že vyhrá jedna alebo druhá strana, obyčajne takéto slovné prestrelky nemajú víťaza a končia sa leda tak "zlou krvou" medzi zúčastnenými, ale tu to tak nebolo. O to viac som milo prekvapený, veľmi rozumný záver a brilantné argumentačné finále Tommy Lee Jonesa. 85/100(13.6.2016)

Velmi náročné na sledování, to především. Já se rád dívám na filmy, o kterých prakticky nic nevím. Koukl jsem na obsazení tohoto projektu z dílny HBO, Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones, a řekl jsem si, že to musí být film, který stojí za stáhnutí. Už jsem více nesháněl informace. Po pár minutách, mi bylo jasné, že to není obyčejný film. Pro mne to nebyly bezduché rozhovory, měly hloubku. Ale já jsem je nedokázal dostatečně ocenit, jelikož toto téma, neříkám že není zajímavé, ale nemohl bych o tom mluvit z vlastních zkušeností. Rozhodně tento film ve mně zanechal více jak většina filmů. Naopak si myslím, že obsah filmu neseděl délce, tudíž to místy bylo i nudné. Rozhodně ale nejsem zklamán. 60%.(2.6.2013)

Není to životní pesimismus, podle Cormaca McCarthyho (zřejmě asi nejlepšího žijícího spisovatele Ameriky) prostě svět takový je a nazírá se na něj skrze optiku dvou stárnoucích mužů, kteří si jím cestu prošlapali po svém, aby se pak sešli v bytě jednoho z nich a zapředli rozhovor o tom, že setrvat tady není jednoduché; pro někoho možná laciné lamentování a (filmové) zklamání, pro mne upřímná zpověď člověka, kterému věk dovoluje stát se filozofem zrovna tímto způsobem, a zážitek spirituálního rozměru.(3.3.2011)

• KrestanFilms

Psycho oneroomshow snímek. Film v popisu slibuje zamyšlení se nad životem z pohledu ateisty a "věřícího". Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že autor tohoto filmu je rovněž ateista plně se ztotožňující se zoufalým pohledem herce ateisty a věřící tam je jen tak lehce nastíněn dle autorovy zkreslené představy, jako osoba vhodná pro argumentaci a vyvolávání témat, které chtěl autor rozpitvat. Uznávám, že film obsahoval i pár zajímavých myšlenek a otázek... Ale při pohledu na celek jsem film vnímal jako nemocniční kapačku, která postupně divákovi vpouští do žil jed a to v čím dál větších dávkách... a jako takový ho rozhodně nikomu NEDOPORUČUJI!(24.11.2012)

• Carlossss

Tak zaprvý.. je poznat, že je to natočený podle rozhlasový hry. Skromnost prostředí i nerozmanitost postav ale určitě nahrazujou herecký výkony, který jsou to jediný, kvůli čemu bych se na to podíval znovu. Morgan Freeman asi neměl čas, tak si Tommy vybral, pro roli životem zkoušenýho náboženskýho skorofanatika, druhýho černocha, co vezme skoro každej scénář, co mu přistane na stole - Samuela L. Jacksona.. a volba to byla vcelku šťastná. Ten výkon byl uvěřitelnej.. a táhl film dopředu... bohužel film hodně sráží místy nepřehledný a chaotický dialogy.. ono když pět minut posloucháte jenom prázdný fráze a vlastně zjistíte, že jste o nic nepřišli... něco je prostě špatně. Možná je chyba na mým přijímači..:)(3.8.2011)

• - Celý film se odehrává v jedné místnosti, v níž byl také celý natočen. (Vlk17)

• - Film byl natočen podle rozhlasové hry známého amerického spisovatele Cormaca McCarthyho, který napsal mj. i knihu „Tahle země není pro starý“, podle které natočili v roce 2007 bratři Coenové stejnojmenný oscarový film. (Vlk17)

• - Okrem dvoch hlavných aktérov nie je v celom filme vidno nikoho iného. V úvode však možno zazrieť obrys postavy vodiča metra Sunset Limited. (Lukoh)