Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

V tomto životopisném filmu režiséra Boba Balabana představuje Joan Allenová uznávanou malířku Gergii O'Keefeovou. Se slavným fotografem Alfredem Stieglitzem (Jeremy Irons), který Georgii objevil, se kdysi hluboce milovali. Manželství se však ocitne v troskách a Georgia hledá útěchu. Nachází jí v Novém Mexiku, jehož krajina dodá malířce novou inspiraci pro její nejlepší díla. Slavný fotograf a milovník umění Alfred Steiglitz (Jeremy Irons) je šokován zjištěním, že autorem mimořádných kreseb, které nedávno objevil, je žena. Rozhodne se, že dílo dosud neznámé umělkyně Georgie O'Keeffeové vystaví ve své galerii bez jejího vědomí, ale striktně soukromá malířka mu přikáže díla z galerie odstranit. Pak jí však Alfred přesvědčí, aby mu dovolila stát se jejím patronem a propagovat její umění a vztahy mezi nimi se rozvinou, až se do sebe hluboce zamilují. Alfred kvůli Georgii opustí svou ženu, ale brzy zjišťuje, že její stoupající hvězda by mohla zastínit jeho věhlas. Jak se jejich vztah zhoršuje, Alfred nachází zvrácené způsoby, jak jí emocionálně zraňovat, včetně mladých milenek. Georgia hledá útěchu, což jí přivádí na západ, kde v krajině Nového Mexika nachází novou inspiraci pro své malby a nakonec i sama sebe. (HBO Europe)

(více)

Recenze (12)

sona123 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavé zpracování jednoho skutečného příběhu...o ženě-malířce, o vztahu úspěšné ženy a muže, kterému tato žena přerostla přes hlavu (takový skutečný Pygmalion). Poklidné tempo vyprávění, a přesto se toho pod povrchem odehrává mnoho. A že mne to navíc ještě trochu dovzdělalo, to je příjemný bonus navíc. ()

TomasKotlant 

všechny recenze uživatele

Úvodní intro vypadá úžasně a vytvoří dojem, že se film bude skládat zejména z obrazů, jejichž poskládání vytvoří nějaký dojem o malířce samotné. Bohužel, film je ukecaný až to bolí, o vizuálním využívání filmového jazyka se moc mluvit nedá, vše je prostě natvrdo řečeno. Naštěstí jsou v titulních rolích dobří herci (jejichž výkon je tedy v českém dabingu poněkud schozen, v originále to zní o dost lépe), lokace, zejména ty exteriérové jsou též působivé. Co se týče hlavní zápletky je podána dosti sterilně, ale ke konci dokáže vytvořit i nějaké emoce, ale to spíše díky silnému námětu a slušné hudbě. Dosti matoucí jsou věkové rozdíly postav, neboť matka Alfreda vypadá skoro stejně stará jako on. Spoustě postav chybí řádná expozice. *** Ve zkratce: Malířka malující kytičky, o které se na konci dozvíte, že když umřela, tak byla nejslavnější malířkou na světě. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Některé její obrazy znám, ale nevěděla jsem, kdo se za nimi skrývá. Tudíž díky za další ze životopisů a nebo alespoň útržků ze života takových lidí, jako byla například právě Georgia. Jeremy se role jako obvykle ujal na jedničku a Joan hrála taky výtečně emotivní bytost, ke které nebyl život vždy příznivě nakloněn, co se vztahů týká, ale slávy ve světě se dočkala jiným způsobem a myslím, že jí to skýtalo určité zadostiučinění a radost. ()

bila.tecka 

všechny recenze uživatele

Proč je většina dramatizací životopisných příběhů tak bolestně plochá? Nepřehledné postavy dávají filmařům k dispozici možnost pohrát si s jejich charaktery a tužbami, místo toho jsme opět svědky prvoplánového vyprávění "pohnutých" osudů. Tohle si ale přečtu na wikipedii, ve filmu mě zajímá niterný pohled do duše člověka, jeho strádání a radosti. Bolestný vztah fotografa a malířky, i když postavy ztvárnili Jeremy Irons a Joan Allen, je zahozená šance. ()

Streeper 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že filmu hodně ubližuje to, že v příběhu není žádný pořádný zvrat, žádný nečekaný moment, ale to není chyba tvůrců, takový byl život jedné dokonalé malířky. I když ve filmu ale nic takového nevidíme, tak je to koukatelné. Krásně to utíká, stopáž není dlouhá, a za celý film hezky poznáme vzestup Georgie na vrchol slávy, ke kterému jí dopomohl její manžel. Jeremymu a Joan to spolu sedlo. Takový průměrný pohodový film. ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama