Georgia O'Keeffeová (TV film)

Georgia O'Keeffe

Drama / Životopisný

USA, 2009, 85 min

Povedené tradičně natočené životopisné drama o malířce, o níž jsem až doposud nikdy nic neslyšel a kterou Američané prohlásili za největší malířku všech dob. Každopádně film nabízí zajímavý vhled nejen do tvůrčích kruhů, ale i do amerického byznysu s uměním.(24.7.2011)

Příjemný film a k tomu nádherné záběry Nového Mexika.(17.3.2012)

• danecek24

67. Zlatý Glóbus za rok 2009 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Joan Allen, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Jeremy Irons(25.12.2009)

Úvodní intro vypadá úžasně a vytvoří dojem, že se film bude skládat zejména z obrazů, jejichž poskládání vytvoří nějaký dojem o malířce samotné. Bohužel, film je ukecaný až to bolí, o vizuálním využívání filmového jazyka se moc mluvit nedá, vše je prostě natvrdo řečeno. Naštěstí jsou v titulních rolích dobří herci (jejichž výkon je tedy v českém dabingu poněkud schozen, v originále to zní o dost lépe), lokace, zejména ty exteriérové jsou též působivé. Co se týče hlavní zápletky je podána dosti sterilně, ale ke konci dokáže vytvořit i nějaké emoce, ale to spíše díky silnému námětu a slušné hudbě. Dosti matoucí jsou věkové rozdíly postav, neboť matka Alfreda vypadá skoro stejně stará jako on. Spoustě postav chybí řádná expozice. *** Ve zkratce: Malířka malující kytičky, o které se na konci dozvíte, že když umřela, tak byla nejslavnější malířkou na světě.(22.7.2011)

Proč je většina dramatizací životopisných příběhů tak bolestně plochá? Nepřehledné postavy dávají filmařům k dispozici možnost pohrát si s jejich charaktery a tužbami, místo toho jsme opět svědky prvoplánového vyprávění "pohnutých" osudů. Tohle si ale přečtu na wikipedii, ve filmu mě zajímá niterný pohled do duše člověka, jeho strádání a radosti. Bolestný vztah fotografa a malířky, i když postavy ztvárnili Jeremy Irons a Joan Allen, je zahozená šance.(16.7.2011)