Änglavakt

Among Us

Švédsko, 2010, 94 min

"Na světě je tolik krásy..." Film, který místy odkazuje na Americkou krásu, skáče mezi třemi evropskými jazyky (švédština, angličtina, francouzština), staví nadpřirozené jevy oproti racionalitě a k tomu všemu servíruje divákovi příběh poskládaný z útržků života jedné švédské rodiny; příběh, kde všechny scény stojí samy o sobě a v konečném důsledku tedy nemusí mít pro hlavní dějovou linku žádné opodstatnění. A i přes tento zvláštní mix je to film docela předvídatelný, nenápaditý, vše až příliš vysvětlující a ničím nevybočující z řady, což je na skandinávskou produkci, která byla vždy odlišná od zbytku světa, celkem škoda. Jediná scéna, která mě velmi pobavila, byl tanec kdesi uprostřed filmu, a jediná scéna, která mě za celou dobu zasáhla, byla ta hřbitovní. Nicméně když nad tím teď uvažuji, i ta šla pojmout scénáristicky mnohem nápaditěji. Režisérsky slušně zvládnutý film s výbornými herci natočený podle scénáře člověka, který asi ani sám pořádně nevěděl, jaké má být poselství jeho filmu; asi tak na mě Änglavakt v jedné větě působí.(22.3.2011)