Následky otřesu

(festivalový název)

Čína, 2010, 136 min

Xiaogang Feng

Yue Lü

Tak trochu čínská variace na Sophiinu volbu, na níž jsou zajímavé čínské reálie a vhledy do čínského způsobu života, který se zdá být exoticky jiný, ale v prazákladu je stejný jako všude jinde na světě. Film je nabitý emocemi, které, ať se podávají ve vypjatých až exaltovaných scénách, anebo naopak nečekaně střízlivě, vždycky působí přesvědčivě.(4.7.2015)

Skoda, ze film je tak moc roztahany do osudu postizene rodiny zemetresenim... Osobne podobne velkofilmy moc nemam rad, ale natoceni samotneho zemetreseni se povedlo velmi. Solidni vyprava a herecke vykony. Ti, kteri mluvi o cinske propagande mi je lito, neni o nic vetsi nez ta, ktera se na nas dere denne z medii.(1.1.2012)

,, ZACHRÁNIT JDE JEN JEDNOHO. HONEM SI TO ROZMYSLETE! ......ZACHRÁNIT JDE JEN JEDNO DÍTĚ!“..... /// Je 28.7. 1976 a čínský Ťan-šan za chvíli zažije jedno z nejsilnějších a nejničivějších zemětřesení všech dob. Padá jeřáb, padaj lidi, padaj domy s rudou hvězdou (na čele). KATASTROFA (přírodní!)!! Špinavá a zkrvavená paní pičuje na Boha a děti volají o pomoc. ... Malá sága o rozdělené rodině, o 30 letech, která lemují dvě zemětřesení a které ovlivnila otázka: ,,KTERÉHO Z NICH?“, o holčičce (a jejím srdci rozpadlém na kousky), o matce (a jejím srdci uvězněném v troskách), bratrovi a těch okolo.... si mi zdá zbytečně rozvleklá a jistojistě bližší Číňanům než mě. Protože i když je (samozřejmě!!!!!!) závěr dojemný a emoce pracují, celek funguje spíš jako pocta těm 255 000 obětí (neoficiálně jich prý mohlo bejt až 655 tisíc), než filmovej trhák. Včetně tý politický agitky. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím co mám udělat, když městem proletí asi tak miliarda vážek. 2.) Taky na mě často volají: ,,až se najíš, tak si nasaď ruku“! 3.) Zjistím, jakými změnami prošla čínská lidová osvobozenecká armáda od roku 1976 do r. 2008. 4.) Mám dojem, že mě doma nechtěj (platí pro děti!). 5.) Thx za titule ,,KatySchka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(28.7.2011)

Ak má katastrofický film zaujať reálnosťou a poriadne dojať tak Aftershocksu sa to podarilo perfektne. I keď Aftershocks môže v začiatku pôsobiť nudne (úvodné príliš dlhé titulky na čiernom pozadí odporúčam rýchloposuvom pretočiť), zanedlho však prichádza zemetrasenie, trikovo zvládnuté perfektne, karty sú rozdané a sledujeme život rozbitej rodiny poznačenej katastrofou a ich rozhodnutiami v kritickej situácii, odlúčení sa od seba až po ďalšiu katastrofu vďaka ktorej dôjde k pochopeniu. Ak úvod emóciami šetril, záver to rozhodne vynahradil.(10.2.2011)

Ustredna zapletka o tragickom odluceni clenov rodiny je super. Trikove spracovanie zemetrasenia je neskutocne posobive. Hereckym vykonom tiez nemam co vytknut. Ale co mi vadilo bol pribeh, ktory obsahoval az prilis vela vaty. Tvorcovia zbytocne az prilis podrobne zobrazuju jednotlive udalosti zo zivota ustrednej rodiny, vdaka comu na mna film miestami posobil ako nekonecna telenovela pri ktorej nedockavo cakam, kedy sa konecne daju vsetci dokopy. Keby bol cely film taky emotivny ako finale, tak by sa jednalo o pecku za plny pocet, ale kedze nie je, tak sa jedna o miestami zdlhavu dramu za 6/10.(11.2.2011)

• - První vysokorozpočtový film pro IMAX natočený mimo USA. (Raztubyl)

• - Čínský kandidát na cenu pro nejlepší neanglicky mluvený film na 83. ročníku předávání Cen Akademie. (Raztubyl)

• - Tímto filmem se režisér Xiaogang Feng stal prvním čínským režisérem, jehož filmy vydělaly dohromady přes jednu miliardu dolarů. (Raztubyl)