Následky otřesu

(festivalový název)

Čína, 2010, 136 min

Xiaogang Feng

Yue Lü

Veľké zemetrasenie, ktoré postihlo čínske mesto Ťan-šan je vo filme znázornené úžasne. Táto zásadná asi 3-4 minútová scéna vážne stojí za to. Triky Číňanom jednoducho vyšli na výbornú. Dej filmu je rovnako zaujímavý, horšie však dopadlo jeho prerozprávanie do filmovej podoby. V najsilnejších momentoch, kde by malo trhať srdcia na kusy, je akýsi chladný, hlavne tá krutá voľba-chlapec alebo dievča...Tu si to pýtalo pár minút navyše. Samozrejme v ázijských filmoch sa to s emóciami vždy trochu preháňa, takže príde aj na slzy. Neuškodí ani málinko čínsko-komunistickej propagandy, veľmi šikovne skrytej v podobe dvojice adoptívnych rodičov, ktorí sú vojaci z povolania a samozrejme veľmi sympatickí ľudia. Dlho ma sralo, že som sa o zemetrasení nedozvedel základné info (aká sila, koľko obetí? ) a čakal som, že to vo filme niekto spomenie. Nakoniec to spasil až samotný záver a číslo je naozaj veľké-240 000 ľudí. To je kurevsky silné zemetrasenie spracované v solídnom filme. 80%.(9.9.2013)

Skoda, ze film je tak moc roztahany do osudu postizene rodiny zemetresenim... Osobne podobne velkofilmy moc nemam rad, ale natoceni samotneho zemetreseni se povedlo velmi. Solidni vyprava a herecke vykony. Ti, kteri mluvi o cinske propagande mi je lito, neni o nic vetsi nez ta, ktera se na nas dere denne z medii.(1.1.2012)

Ustredna zapletka o tragickom odluceni clenov rodiny je super. Trikove spracovanie zemetrasenia je neskutocne posobive. Hereckym vykonom tiez nemam co vytknut. Ale co mi vadilo bol pribeh, ktory obsahoval az prilis vela vaty. Tvorcovia zbytocne az prilis podrobne zobrazuju jednotlive udalosti zo zivota ustrednej rodiny, vdaka comu na mna film miestami posobil ako nekonecna telenovela pri ktorej nedockavo cakam, kedy sa konecne daju vsetci dokopy. Keby bol cely film taky emotivny ako finale, tak by sa jednalo o pecku za plny pocet, ale kedze nie je, tak sa jedna o miestami zdlhavu dramu za 6/10.(11.2.2011)

Tak trochu čínská variace na Sophiinu volbu, na níž jsou zajímavé čínské reálie a vhledy do čínského způsobu života, který se zdá být exoticky jiný, ale v prazákladu je stejný jako všude jinde na světě. Film je nabitý emocemi, které, ať se podávají ve vypjatých až exaltovaných scénách, anebo naopak nečekaně střízlivě, vždycky působí přesvědčivě.(4.7.2015)

Ak má katastrofický film zaujať reálnosťou a poriadne dojať tak Aftershocksu sa to podarilo perfektne. I keď Aftershocks môže v začiatku pôsobiť nudne (úvodné príliš dlhé titulky na čiernom pozadí odporúčam rýchloposuvom pretočiť), zanedlho však prichádza zemetrasenie, trikovo zvládnuté perfektne, karty sú rozdané a sledujeme život rozbitej rodiny poznačenej katastrofou a ich rozhodnutiami v kritickej situácii, odlúčení sa od seba až po ďalšiu katastrofu vďaka ktorej dôjde k pochopeniu. Ak úvod emóciami šetril, záver to rozhodne vynahradil.(10.2.2011)

• - První vysokorozpočtový film pro IMAX natočený mimo USA. (Raztubyl)

• - Čínský kandidát na cenu pro nejlepší neanglicky mluvený film na 83. ročníku předávání Cen Akademie. (Raztubyl)

• - V srpnu 2010 překonal výdělkem přes 532 milionu RMB do té doby nejvýdělečnější čínský film Jian guo da ye. (Raztubyl)