Stěhování ve velkém (TV seriál)

Stěhování obrů

Duncan Bulling

Jack Twesten

John Michie

Duncan Bulling

Zrovna se dívám na díl, kdy bylo v šedesátých letech nutné přestěhovat chrám Abú Simbel a obrovské sochy egyptského faraona Ramsese Velikého, Nefertari a ještě dvou královských příbuzných, kvůli zaplavení původního místa Násirovým jezerem. Teda, pomyslný klobouk dolů a hluboká úklona až málem ke kotníkům mých studených nohou. Vymyslet jak vytvořit umělou skalní horu, aby chrám a vzácné památky masa kamení nerozdrtila a zároveň ho sestavit přesně v místo, jenž by dva dny v roce (dny rovnodennosti) slunce ozářilo vnitřek chrámu až někde úplně dozadu k sochám faraona a bohů. Tak to muselo stát opravdu hodně velkého úsilí mnoha lidí z celého světa. Mám tenhle seriál ráda i když jsou některé díly slabší.(20.2.2014)

Takovýchto pořadů v televizi až tak moc není. Je zajímavé se čas od času podívat, jak se dá přestěhovat dům, letadlo, ponorka, či něco jiného z jednoho místa na jiné. Jen tak dále.(27.11.2012)

Megaborci.(27.5.2014)

Fascinuje mne, jaké překážky musejí stěhovači během přesunu celých domů, majáků nebo letadel řešit. A jak to není žádná sranda, vše vyvážit, odměřit, naplánovat, projet, a že to někdy trvá celé týdny, než se kolos může pohnout, a i potom se může pohybovat jen rychlostí několika centimetrů za hodinu.(20.11.2013)