Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi

všechny plakáty
Dokumentární / Sportovní
USA, 1990, 60 min

Wayne Gretzky

Narodil se 26. ledna 1961 v kanadském Brantfordu. Už ve třech letech si vzal si do ruky hokejku a začal si hrát s míčkem. Když byl starší, jeho otec zjistil, jaký má talent a proto mu udělal za domem kluziště. Mezitím Wayne rostl a hrál ve všech žákovských kategoriích, kde střílel jeden gól za druhým. Ve své rekordní sezóně jich nastřílel 365. V sedmnácti letech jej koupili Edmonton Oilers za jeden milion dolarů. O rok později WHA zkrachovala a stala se součástí NHL. Gretzky hned ve své první sezóně vyhrává Calder Trophy i Art Tross Trophy. V dalších sezonách na to navazuje a získává s Oilers čtyřikrát Stanley Cup. Poté ale přijde jedna z nejslavnějších výměn v dějinách sportu. Oilers prodávají Gretzkyho v roce 1988 za patnáct milionů dolarů Los Angeles Kings. Wayne i zde překonává rekordy a neustále se blíží k překonání hokejové legendy a svého vzoru Gordieho Howea. Osmnáct set padesát, to je to číslo, které musí překonat. Povede se mu to v zápase právě proti svému bývalému týmu Edmonton Oilers. (Luky-7)

donnovann

Rekord NHL v počtu dosažených bodů v kariéře. 3. Gordie Howe - 1850 bodů za 1767 utkání. 2. Mark Messier 1887 bodů za 1756 utkání. 1. Wayne Gretzky 2857 bodů za 1487 utkání. Zkuste po této tabulce říct že existoval lepší hráč. Rekordů má mraky to všichni víme ale tento rekord prostě nemá obdoby v žádném sportu. To není člověk to je Wayne!!! ()

Guran

Wayne Gretzky je ve světě hokejová legenda. Dnes už v Kandě mají novou hvězdu, Sidneyho Crosbyho, ale když si vezmem celou hokejovovu Kanadskou historii, tak zjistíme, že těch obr talentů měli víc než dost. Gordie Howe, Bobby Orr, Phil Esposito, Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Eric Lindros, Patrick Roy, Marcel Dionne, Raymond Bourque, Al MacInnis, Sidney Crosby, Patrice Bergeron a mnoho dalších skvělých talentů. Teď si vezmem naší hokejovou historii a zjistíme, že máme jen dva opravdové talenty, kteří si získali uznání v NHL a jsou to Jaromír Jágr a Dominik Hašek. Náš hokej je v současné době v krizi, zatímco Kanadský roste a roste. Gretzky byl bez pochyby jeden z největších talentů všech dob, ale co mě u něj se*e je to, že nesměl být v zápase hitován soupeřem, jinak by byl průser. Tohleto jasně povyšovalo tohoto talenta, který i díky tomu byl sezónů co sezónu jasnou jedničkou. V devadesátých letech přerušili Gretzkého šňůru úspěchů Jaromír Jágr a Mario Lemieux, později se objevil Teemu Selanne a ukořostil tabulku střelců, ale to už také bylo v době, kdy byl Gretzky přece jenom starý. Já Gretzkyho tedy moc rád nemám, už jenom proto, že neumí prohrávat, např. v Naganu, když naši porazili javorové listy v semifinále, Gretzky jenom urážel a napadal naše kluky a nikdo to našemu týmu také neodpustil a jeho nenávist k čechům také trvá dodnes. Wayne si neuvědomil, že je to jen sport a že těch úspěchů v kariéře zaznamenal za všech hokejistů nejvíc. Nagano je pro nás Čechy legendární turnaj, stejně, jako pro Kanadu Gretzky a pro nás Jágr s Haškem. Pro milovníky hokeje jako jsem já bude tento dokument velkým přínosem, i pro NEmilovníky Waynea Gretzkého, jako jsem já se dokument bude líbyt. Samozřejmě, že dokument o Jágrovi se mi líbyl mnohem víc, už tím zpracováním. ()

Blazis34

Dokumentu o nejlepším hokejistovi všech dob dávám čtyři hvězdy, samotnému hráči hvězd 99. Jeho většina statistik a rekordů nebude už nikdy překonána. To jsem si jist. The Great One je prostě ten nejlepší ever. ()

baclajean

Zvádza to dať vysoké hodnotenie. Wayne a to, čo dokázal, si ho jednoznačne zaslúži, tu však hodnotíme filmy, a toto spracovanie nebolo ničím originálne ani výnimočné, preto dávam hodnotenie priemerné. ()

CabelNM

Najlepší hokejista všetkých čias, nebojím sa tvrdiť že aj športovec ktorý nie tak dávno zavesil kariéru na klinec, borec ktorého nie je šanca prekonať ani vo sne, fenomén je slabé slovo to je proste 99 !!! ()

Dobstaf10

každý sport má své hrdiny, své legendy. At už ve fotbale Pelé a Maradona, v tenise Sampras a Federer, v NBA Michael Jordan..tak NHL má Messiera, Howa, Yzermana, Lemiuxe nebo i našeho Jardu Jágra..tak číslo 99 je ještě o stupen výše než všichni jmenovaní sportovci.Je to největší sportovní legenda vůbec. Říká se, že každý rekord jednou padne ale jeho 2857 bodů za 894 golů a 1963 asistencí už nikdo nepřekoná. Kam přišel tam se vyhrávali trofeje..ale penize dokážou mnoho a 9. srpna 1988 byl vytrejdován z Edmontnu do Los Angeles Kings a tím pádem i přesun stanleyova poháru. Ovšem doufám, že se dokument o The great One natočí znovu a nezapomenou tam vtísnit OH v Naganu, kdy i super tým s 99 na zádech přejela mašina s české republiky a ukázali světu sílu v týmu a ne v jednotlivcích. ()

Fany000

U tohoto dokumentu je škoda, že popisuje pouhou polovinou Wayneovi kariéry, ale za to tu nejpodstatnější, přece jen takové Nagano by se do oslavného dokumentu o nejlepším hokejistovi všech dob příliš nehodilo, stejně jako MS 2001, tedy turnaje ukazující i jinou než skromnou a sympatickou Gretzkyho tvář. Tento dokument má být poctou, ale 60 minut je příliš málo na tolik rekordů, nezapomenutelných zápasů a momentů, že občas působí jako pouhý výčet toho nejdůležitějšího, přesto plní svou úlohu, kterou je oslava "The great one" na jedničku. ()

Moredogs

Ked toto sledujete tak to može pripadat že to je vymyslene ale ano stalo sa to, a už len tato skutočnost vyvyšuje tento dokument. 95% ()

oskiii

Ikonický hráč, jeden z těch absolutně nejlepších a držitel nejvýznamnějšího rekordu NHL. Borec, který dal hokeji vše, stejně jako jeho rodiče dali vše ke splnění jeho snu. Ideální námět na dokument. ()

TeeToTaller

Ta neuvěřitelná pokora mě fascinuje... jako vlastně celý Wayne uměním vyprodat v deseti letech stadion pro 16.000 lidí nebo bodovat v 51 zápasech v řadě, atp. Vypíchnul bych nezapomenutelný moment, kdy Gretzky říká "táta mi v mládí tvrdil, že jednou budu mít tolik trofejí, že je nebudu mít kam dát" a v zápětí záběr na pokoj se všemi poháry medailemi a oceněními s komentářem "teď už je opravdu nemám kam dávat". Prostě brilantní. ()

ProkopCZ

Beze sporu nejlepší hráč NHL, co kdy spatřil světlo světa! Klobouk dolů před jeho výkony. Kdo ví, jestli se někdy zrodí podobná legenda takového kalibru! ()