Eva (festivalový název)

• Francie

Eva

Fantasy / Sci-Fi / Drama

Španělsko / Francie, 2011, 94 min

Srovnání se Spielbergovým Artificial Intelligence je jaksi nevyhnutelné, ale oba filmy se hodně liší v provedení i záměru. Toto je především romance, konstrukcí standardní (jaká jiná, ostatně?), ale citlivě vyvedená, pěkná. Námět inteligentních a citu schopných robotů vlastně jen odvádí pozornost od podstatného k atraktivnímu. Ani odpověď na základní, dnes už zdaleka ne jen fiktivní otázku, se neshoduje. Spielberg zařval velmi rozhodné NE (taky řvu, ale mě nikdo neposlouchá). V tomto filmu jsme vlastně ujištěni, že Evropská komise (či jiný sbor potentátů) rizika v zásadě uřídí: zlobivý robot neprošel předepsanou výstupní kontrolou, a tak způsobená tragédie není vadou ideje samotné, nýbrž jen následkem zločinného porušení bezpečnostních předpisů. Tohle mi na jinak velmi pěkném filmu příšerně vadí. ---(23.6.2012)

Tak, jak mě španělské filmy normálně neberou, tak tohle je ta výjimka, která potvrzuje pravidlo. Musím říct, že k filmu mě přivedla prachsprostá zvědavost, protože mám stejné křestní jméno. Příběh bezprostřední, chytré, akční malé žaby, která se tak nějak nepovedla, mi strašně připomíiná mě samotnou. A moc se mi líbil styl, jakým byl příběh vyprávěn. OK, ze začátku jsem si říkala, že se asi budu nudit. Ale je to asi jako když se díváte na způsob, jakým pracuje třeba malíř. Než si to plátno nachystá, chvíli si tam něco předmalovává, cvičně si tam něco rozvrhne, a nakonec si vezme barvy těch nejniternějších pocitů a vytvoří z nich jemné, křehké umělecké dílo.(28.10.2015)

Nic velkolepého ale ve své podstatě originální kousek. Jen jeho "minimalističnost" a snaha hrát vše na emoční strunu trochu ubírají na kráse celkovému dojmu. Obsazení je totiž skvělé. Bohužel, je cítit jakási potřeba vedlejší postavy co nejvíce upozadit-snad ve snaze upnout diváka k hlavní linii. Nevím, jestli se to podařilo..Je to celé nemastné a neslané 60%(21.5.2012)

Komorne sci-fi o androidoch z blizkej buducnosti, ktore sa ale namiesto samotnym andoridom viac venuje milostnemu trojuholniku medzi dvoma bratmi a jednou zenou. No a ten tiez nie je prilis napinavy, kedze jeden z tych bratov (Alberto Ammann) je uplne upozadeny. V poslednej tretine konecne trochu viac pride k slovu aj sci-fi linia, ale ziadnu akciu necakajte. Je to skôr na psychologickej rovine a vztahu tvorcu k jeho dielu, ktore nie je dokonale a tak musi riesit dilemu ako s nepodarkom nalozi. Tato rovina mohla byt plna emocii, ale nakoniec z toho tvorcovia tiez vela nevydolovali a tak ma zaver vôbec nedojal. Skôr som bol rad, ze to uz mam za sebou. Takisto sa tvorcovia nemuseli obtazovat s budovanim velkej pointy, ktora kazdeho napadne ovela skôr a mohli tuto liniu rozoberat hned od zaciatku. Velkym plusom filmu je roztomila Claudia Vega v ulohe Evy a sympatak Daniel Brühl. Chcelo to menej romantiky a viac filozofickeho premyslania a mohol to byt skvely komorny sci-fi film. 6/10.(30.10.2017)

Profesionálně natočené, komorní, uvěřitelné sci-fi z blízké budoucnosti (která až na pár elektronických udělátek vypadá jako špinavá současnost), kde se kybernetika dostala na takovou úroveň, že dokáže vytvořit roboty nerozeznatelné od člověka. Sice se více řeší dávná nenaplněná láska než detaily zajímavého světa, ale díky dojímavému závěru a skvělé dětské představitelce titulní role zaokrouhlím nahoru.(4.12.2012)

• - Aby Claudia Vega získala úlohu vo filme musela prejsť kástingmi, ktoré trvali šesť mesiacov, pričom o rolu Evy sa uchádzalo 3000 dievčat. (U_S_O)