Jeskyně zapomenutých snů

Kanada / USA / Německo / Francie, 2010, 90 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Maya Hawke, Joe Bini

Sugestivni zazitek ze stary skoly, kterej na tisic procent neni urcenej strednim skolam, jak se Artcam domniva. Potrebuje totiz znacne odpocinutou a soustredenou mysl, protoze zdanlive jednoduchy a obecny otazky, ktery Herzog poklada, v sobe schovavaji mnoho pasti vedoucich az k divokejm osobnim spekulacim ohledne patrani po korenech nejen lidskyho umeni, ale lidskosti jako takovy. Vic nez o dokument (respektive je to tak pade na pade) se jedna spis o pozoruhodny metafyzicky zamysleni. A proto asi ani neni dulezity, ze 3D je obcas maximalne z formy a ze snimek sam o sobe je v podstate bezdejovej a klouze predevsim po vlne imprese. Tak jako tak se jedna o velkou podivanou, kterou kali snad jen to, ze reziser nedokaze (a asi to ani nejde) stoprocentne prevest svoje nadseni z videnyho na divaka, kterej pak muze mit pocit mirnyho osizeni. Aspon ja to tak citil.(12.10.2011)

Nádherný pohled do jedné jeskyně, kam se člověk nepodívá, alespoň ne člověk, který není vědcem a v jeskynním systému nepracuje. Werner Herzog přináší zajímavý dokument a osobní komentáře, které trochu narušují prožitek, jindy ho zase prohlubují. I tak zůstává film jedinečným zážitkem, který jinde nenajdete.(15.10.2016)

Magický fiilm,který ukazuje asi jeden z největších objevů novodobých dějin-jeskyni Chauvet(kdo,že tu jeskyni objevil?).Werner Herzog ukazuje divákovi onu nádheru a historii a s občasným fundovaným proslovem odborníků vnáší do celého objevu trochu světla.A jelikož se asi žádný obyčejný smrtelník do těchto míst nepodívá,je tohle jediná šance jak to vidět,protože kromě archeologů je Herzog jediný,kdo byl se svými lidmi do jeskyně vpuštěn.Režisér zvolil formu (polo)dokumentu a díky 3D si člověk opravdu připadá,jako by tam byl.A tomu pomáha,jak slušný zvuk,tak atmosférická hudba.Což je opravdu fascinující,uvědomím-li si,že tam někdo naposledy byl pře dvaceti tisící lety.Co nám vlastně tyhle malby říkají?A jsou pravé?Herzog se i pomocí odbornílů snaží najít odpovědi a předkládá je divákovi.Místy jsou záběry trochu zbytečně dlouhé(kameraman nemohl asi odtrhnout kameru) a 3D,které se snaží jít proti trendu a vlastně "jen"dokresluje prostor,je místy rozmazané a místy i dost tmavé,tudíž velmi špatně viditelné.Říká se,že kdo nepochopí vlastní historii,je odsouzen jí opakovat,tak jsem zvědav,co nám tenhle objev z naší historie objasní.Dávám jasných 85% a jdu se podívat,kam se poděly ty moje staré štětce.(25.10.2011)

Škoda, že keď už bolo vydané povolenie k filmovaniu, bolo spracované takým príšerným a amatérskym spôsobom. V dokumente sa síce občas vyskytne zopár faktov, žiaľ zanikajú v množstve autorových filozofických pseudoúvah. Podstatnú chybu robí Herzog aj v tom, že si text číta sám, hlasom ako šepkajúca múmia a do toho mu znie príšerná, kakofonická hudba. Možno do budúca, by mal pouvažovať využiť služby niekoho, kto má príjemný hlas, robia to takmer všetci dokumentaristi.(25.10.2014)

Více než dokument je Cave of Forgotten Dreams spíše Herzogovým zamyšlením nad odvěkou lidskou touhou zachytit určité vědění a jako takovému lehce podráží nohy jedině fakt, že se vše snaží režisér vtěsnat do jakéhosi "optimálního dokumentárního tvaru". Závěr s radioaktivními, albínskými krokodýly ale vynahrazuje vše.(12.10.2011)