Italští fašisté v barvě

Italian Fascism in Color

Talianski fašisti vo farbe

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Benito Mussolini (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.)

Celkom slušný dokument(27.2.2016)

"Talianský fašizmus vo farbe". To sa nám teda talianski fašisti pekne vyfarbili. V tomto veľmi dobre spracovanom historickom dokumente sa môže divák dozvedieť ako sa zrodil fašizmus. Agresívna, politická ideológia prostredníctvom ktorej v roku 1938 rozpútal nemecký diktátor Adolf Hitler druhú svetovú vojnu. Avšak jej pôvod musíme hľadať, nie v Nemecku, ale v slnečnej Itálii. Už v roku 1919 tam založil mladý, ambiciózny Benito Mussolini organizáciu Fasci di Combattimento, z ktorej sa o dva roky neskôr sformovala oficiálna politická strana Partito Nazionale Fascista. Onedlho potom sa z Mussoliniho stal neobmedzený vládca (Duce) a z Talianska totalitný, fašistický štát. Ak sa zaujímate o dejiny druhej svetovej vojny tento dokumentárny film, by ste si nemali nechať ujsť. ***(2.2.2014)

Slušný dokument ve kterém Němci hrají druhé housle a vše je zaměřeno na fašistickou Itálii. Zde je asi nejlépe vidět, jak moc neschopní Italové během celé války byly a většina z nich ani nevěděla, proč vlastně bojují. Po prvním úspěchu, kdy se jim hlavně za pomoci letadel a bojových plynů podařilo porazit polonahé Etiopany následovala jedna prohra za druhou a to se nezměnilo až do konce války.(1.2.2014)

Chýbali mi tu trocha konkrétne programové a ideologické body fašizmu, čoho chcel dosiahnuť nielen vojensky, ale inak tento dvojdielny dokument skvelo chronologicky rozoberá prečo vznikol a ako sa vyvíjal taliansky fašizmus a hlavne má skvelé zábery.(19.4.2015)

Precizně zpracovaný, restaurovaný, ale i skvěle hraný obraz podstaty italského fašismu. Fašismus, který pomohli budovat i italští židé, tedy až do chvíle, než Ducemu příjde na pomoc druhý psychopatický vůdce. Itálie samostatně se fašizující, Itálie fanatizující, Itálie sama sebe ponižující a degradující se na Hitlerovu loutku. Dokonalý dokument.(2.2.2014)