Bitva o Černobyl

• Francie La Bataille de Tchernobyl (více)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

Adrai

Dokument s velkým D o jedné z největších katastrof 20. století, která poznamenala osudy mnoha lidí po celé Evropě, ne-li světě. Úžasné záběry, často nové a dosud nepublikované (téma mě dost zajímá a některé jsem opravdu dosud neviděl), výpovědi lidí kteří se účastnili "bitvy" a v tu chvíli si její rozsah vlastně ani pořádně neuvědomovali. Silný a mrazivý. ()

joelly01

Ted jsem docetla Modlibtu pro Cernobyl (Klenot: "co brecis? to ta knizka? proc ctes takove knizky? Vsichni se na tebe divaji, dej si to zpatky do kabelky a radeji si hrej Candy Crush!"), takze dokument byl pro me zajimavym doplneni knihy. Prolhany Gorbacov se ted musi kopat do hlavy za ty keci co tam navykladal. Komunismus je opravdu dno. ()

dkas

Dobrý dokument, který sice nepřináší nic moc nového, ale zase autentické rozhovory s přímými účastníky katastrofy má něco do sebe. ()

Dinsberg

Teprve tenhle dokument odhaluje, jakým byla černobylská havárie vlastně průserem. Šlo doposud o jedinou havárii stupně 7 (uvidíme, jestli ji Fukušima bude následovat do žebříčku zmaru). kterou historie jaderné energetiky pamatuje. Ale mnohem větší otravou byly polopravdy, které se pouštěly obyvatelstvu i západním zpravodajům. Říká se, že Černobyl urychlil vzájemnou integraci obou mocností, ale muselo to být za takovou cenu? Oč je smutnější , když v dokumentu hovoří doposud žijící aktéři budování sarkofágu kolem 4. reaktoru a většina z nich má tak podlomené zdraví, které je staví do role těžkých invalidů. Stála ona nabubřelost za to? ()

4k7

Po nedávné havárii jaderné elektrárny Fukušima, není od věci připomenout si událost, která před 25 zatřásla nejenom Černobylem, ale také celým světem. Autentické záběry, rozhovory s lidmi, kteří měli s elektrárnou co do činění, nebo po ní jen uklízeli bordel a plno zajímavých informací, které konečně po letech vyplavaly napovrch. Je děsivé, co všechno se může stát, aniž by to mohl kdokoliv z nás ovlivnit. Ostatně město duchů Pripjať bude napořád připomínat, že člověk není neomylný a za chyby se musí platit. Dokument, který dokáže důstojně zasvětit do příčin a následků havárie Černobylské elektrárny. Mimo jiné se dozvíme, že celá věc mohla skončit nespočetněkrát větší tragédií, která by zlikvidovala téměř celou Evropu a že i dnes tato "vyhaslá" elektrárna představuje spící hrozbu ()

HaiWithLove

Dokument poodkrývající veškerá tajemnství Černobylu. Škoda jen toho strašného dubbingu, který občas dává dokumentu nádech parodie. ()

Nightmare89

Tento mimoriadne pútavo natočený dokument s unikátnymi zábermi a výpoveďami priamo zúčastnených (stále živých!) osôb vám dokonalo predostrie skutočnú pravdu o udalostiach z apríla 1986 a podstatu reálnych následkov, ktoré ešte aj dnes mnohí ľudia pociťujú dodnes na svojom zdraví a zdraví svojich detí! Takto to vyzerá, keď sa rádioaktivita vymkne z pod kontroly a to je, dúfam, dostatočný varovný signál pre všetkých. ()

Ferenzo

Ještě ted mi jde mráz po zádech. Něco tak silného. Ty záběry. Ta katastrofa. Ty oběti. Ta nevědomost dělníků. Ohromná katastrofa s reálnými záběry a výpovědmi. Pro milovníky dokumentů povinnost. 85%. ()

Guran

Nejlepší dokument o nejhorší jaderné katastrofě, kterou způsobil jediný člověk. Katastrofa, která postihla celý svět. Katastrofa, jejíž následky budou zabíjet lidi ještě desítky let. Lidé na této planetě budou umírat na rakovinu a rodit se znetvoření. Dokument je výborně propracovaný, obsahuje nejzásadnější informace. Zaměřuje se hlavně na tu část, kde byla třeba radiaci z elektrárny eliminovat, jinak by nastal druhý výbuch a to by byl konec Evropy. Velice chválím francouzské filmaře, kteří prostě jsou mistři v dokumentování. ()

Parisée

Celkem poutavý dokument s autentickými záběry, rozhovory s přeživšími a dobovými fotografiemi. I přes tohle všechno však nechápu tak vysoké hodnocení. ()

Veena.cz

Dokument Černobyl: Nultá hodina mi přišel více emotivní, leč i tak dílo ukazuje to, co sovětský svaz zamlčel. Rozhodně velice kvalitní dokument o této katastrofě, která mne jako ročník 88 velice zajímá. Potenciál ovšem nevyužívá do plna, což je škoda. ()

slavsiamir

Z toho, čo som o Černobyle už videla, je toto určite najlepší dokument. Dobre spracovaný a vyskladaný pohľadom tých, ktorí tam boli prítomní. Aj po takej dobe z toho ide hrôza, keď sledujete mapu Európy a vidíte, ako si to rádioaktívny mrak ženie do všetkých strán. Keď Černobyl vybuchol, mala som 4 roky a veľa sa o tom nehovorilo. Z odstupom času človek precíti, čo sa stalo a čo sa vlastne ešte mohlo stať, keby sa im nepodarilo zabrániť ďalšiemu výbuchu. Tento dokument je o to zaujímavejší vzhľadom k tomu, že len nedávno v novembri sa nad reaktor položil nový sarkofág, ktorý by mal vydržať ďalších 100 rokov. Stalo sa to pred 30 rokmi v krajine, kde výrazne podcenili bezpečnosť a ani si nepripustili, že by v jadrovej elektrárni mohli byť nejaké konštrukčné chyby. Z tejto strany by sa mohlo javiť, že svet sa z chýb poučil a jadrová energia je bezpečná. Tento názor Vám ale ľahko vyvráti Fukušima, katastrofa, ktorá sa udiala v jednej z najvyspelejších krajín sveta. Nech ľuďom aj takéto dokumenty nedajú zabudnúť na možné hrozby atómovej energie a nech radšej hľadajú bezpečnejšie alternatívy. ()

PamelaJJK

Zajímavý a autentický dokument, ze kterého doslova mrazí. Některé okamžiky a situace se zdají až neuvěřitelné. Většinu informací už člověk znal, ale byly zde i nové informace, které nepříjemně šokovaly. Třeba přístup Francie (paradoxně tento dokument natočili právě francouzi), nebo riziko druhého (mnohem destruktivnějšího) výbuchu. Každopádně patří dík všem likvidátorům (vojákům, horníkům,...), kteří s nasazením života likvidovali následky této havárie. ()

JohnCoffe

Nezúčastněný pohled na tu hrůzu, která v roce 1986 mohla vyhubit minimálně Evropu. Stovky tisíc soudruhů a soudružek, kteří se podíleli na likvidaci unikajícího dýmu z reaktoru a čistili oblast, zaplatili své řízené hrdinství svým zdravím. A státní zřízení si s nima "vytřelo prdel". ()

Mkoren

Katastrofa v Černobylu mě vždycky hodně zajímala, viděl jsem už o ní spoustu dokumentů, ale tento je jednoznačně ten "nejsilnější". Když pominu to, že byla celá havárie způsobena tím, že ve vedení elektrárny byl komunista, který naprosto nevěděl, co dělá, ale byl tam jen proto, že to byl komunista, mezi nejvíce šokujícími fakty (způsobenými čistě režimem) bych jmenoval: dezinformace díky které hasiči původně hasili reaktor vodou (což následně mohlo způsobit neobyvatelnost celé Evropy kvůli výbušné reakci magmatu s vodou), posílání statisíců vojáků, horníků a hasičů do silně kontaminované zóny, aniž byli upozorněni na extrémně vysokou radiaci a následkem čehož umírali dlouhou bolestivou smrtí od několika týdnů do několika let a evakuaci města Pripjať až 48 hodin po výbuchu (a i to jen díky tomu, že další den vystavení tak silné radiaci by už nikdo nepřežil). Vzdávám čest všem hrdinům, kteří byli vysokými ruskými představiteli zavražděni při likvidaci následků černobylské katastrofy. ()

Horác

Prapodivný dabing, ale dokument je poutavý, některé archivní záběry úžasné a informace hrůzné. Ať mi ještě někdo vypráví, jak je jaderná energie bezpečná. ()

Janie.

Pamatuju si, jak nám tenhle dokument pouštěli ve fyzice na střední. Ještě asi týden potom se mi špatně spalo. Opravdu silný zážitek, právě díky autentickým výpovědím a záběrům... až si člověk říká, jak tohle všechno může být pravda. ()