Reklama

Reklama

Oceán plastů

(TV film)
  • Francie Océans de plastique (více)

Obsahy(1)

Odpadky jsou pro současnou civilizaci stále větším problémem. Nejprve zaplavily pevninu a pak se s chutí pustily i do světových oceánů. V nich se s oblibou shlukují do obrovských plovoucích skládek, které hravě přerůstají rozměry největších evropských států. Miliardy lahví, bot a textilií se vaří v nestravitelné polévce, která ohrožuje potravinový řetězec v moři a v konečném důsledku může nepříjemně zasáhnout i život každého z nás. A zatímco si vědci po celém světě lámou hlavu, jak se této obrovské špíny zbavit, tisíce živočichů umírají kvůli drastickým následkům otravy plastem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Kytarka 

všechny recenze uživatele

Poněkud nechutná, ale o to užitečnější sonda k hlubinám oceánů a tomu, jak vypadají, hážeme-li do nich svůj s prominutím bordel. Tyhle dokumenty, ať už Cowspiracy, Home či právě Oceán plastů, nejsou v žádném případě kdovíjak příjemná podívaná, o to víc si ale člověk rozmyslí zakoupení každého dalšího kafe v plastovém kelímku. A propos, onen fakt, že tento dokument není úplně aktuální a už je to sedm let, co spatřil světlo světa, nutí k zamyšlení, jak to na dně oceánu asi vypadá dnes. ()

jakosan 

všechny recenze uživatele

U dokumentů tohoto typu nemá smysl hodnotit formu - jde o standardní rozhovory s odborníky, záběry aktivistů plujících na voru z PET lahví přes pacifik, prázdné řeči plastové lobby a smutné pohledy na zmrzačená zvířata. Co tedy obsah? Wow, plasty jsou špatné, to je mi ale překvapení... a co dál? Je to film, který upozorňuje na závažný problém, bohužel ale opravdu "pouze" upozorňuje a nenabízí žádnou alternativu nebo řešení. Některé informace, které se dozvíme, jsou opravdu poměrně šokující. Jestli ale žijete alespoň trochu ekologicky rozumně, nenajdete v něm nic, co by vás přinutilo k nějaké životní změně nebo vás nějak hlouběji zasáhlo. Když se teď od počítače rozhlédnu kolem sebe, většina věcí, které vidím, je buď z plastů vyrobená nebo byly stoprocentně použity při jejich výrobě, balení nebo přepravě. Co můžu dělat víc, než třídit odpad a používat co nejmíň výrobků na jedno použití? To jsem se nedozvěděl. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Je to hrozné, keď vidíme koľko škody vieme narobiť, veľmi málo plastov recyklujeme a pritom pridávaním chemikálií vieme plastami uškodiť aj sebe, tým že sa mužom zmenšujú pohlavné orgány, vznikajú choroby a iné nežiadúce účinky. Len plastami sme pomohli znížiť záťaž na drevo a iné materiály. Možno by sme sa mali správať ako tá rodina na konci programu, potom by sa nám žilo zdravšie a mali by sme čistejšie prostredie, lebo tento vek plastov treba ukončiť, treba vymyslieť niečo nové, treba sa správať ekologicky. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Kto má chuť dať si plastovú polievočku, nech sa napije z mora. Len nedávno som na túto tému písal článok do Green Magazine Slovakia a za 11 rokov od vzniku tohto dokumentu sa toho veľa nezmenilo. Podľa odhadov vedcov stále každý rok končí v moriach asi 10 miliónov ton plastového odpadu. Takže môžeme písať, točiť, hlasno hovoriť, ale ak sa nezmenia politiky vlád, korporácií, podnikateľov a prístupy každého z nás, tak sa nič nezmení. ()

Gothar 

všechny recenze uživatele

Dokument zaujme hlavne faktami, ktoré sú dosť strašidelné. Tvorcovia tiež dali pekne do kontrastu tvrdenia aktivistov, vedcov a zástupcu firmy na výrobu plastov, ktorý sa snaži všetko obhajovať dosť slabými argumentami. Určite je to dokument hodný pozretia a zamyslenia sa nad spôsobom vytvárania odpadov našou spoločnosťou. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama