Reklama

Reklama

Oceán plastů

(TV film)
  • Francie Océans de plastique (více)

Obsahy(1)

Odpadky jsou pro současnou civilizaci stále větším problémem. Nejprve zaplavily pevninu a pak se s chutí pustily i do světových oceánů. V nich se s oblibou shlukují do obrovských plovoucích skládek, které hravě přerůstají rozměry největších evropských států. Miliardy lahví, bot a textilií se vaří v nestravitelné polévce, která ohrožuje potravinový řetězec v moři a v konečném důsledku může nepříjemně zasáhnout i život každého z nás. A zatímco si vědci po celém světě lámou hlavu, jak se této obrovské špíny zbavit, tisíce živočichů umírají kvůli drastickým následkům otravy plastem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Kto má chuť dať si plastovú polievočku, nech sa napije z mora. Len nedávno som na túto tému písal článok do Green Magazine Slovakia a za 11 rokov od vzniku tohto dokumentu sa toho veľa nezmenilo. Podľa odhadov vedcov stále každý rok končí v moriach asi 10 miliónov ton plastového odpadu. Takže môžeme písať, točiť, hlasno hovoriť, ale ak sa nezmenia politiky vlád, korporácií, podnikateľov a prístupy každého z nás, tak sa nič nezmení. ()

whack 

všechny recenze uživatele

Každý deň plastový odpad v oceánoch zabije 275 morských cicavcov a korytnačiek a 10 krát toľko morských vtákov (celosvetovo). Nevraviac o iných ekologických tragédiách. Je strašné, že recyklovanie odpadu je drahšie ako jeho odvoz a vypustenie do oceánu. Tento systém je úplne postavený na hlavu. Ľudstvo bude už čoskoro tvrdo pykať za svoju krátkozrakosť. ()

Reklama

Kytarka 

všechny recenze uživatele

Poněkud nechutná, ale o to užitečnější sonda k hlubinám oceánů a tomu, jak vypadají, hážeme-li do nich svůj s prominutím bordel. Tyhle dokumenty, ať už Cowspiracy, Home či právě Oceán plastů, nejsou v žádném případě kdovíjak příjemná podívaná, o to víc si ale člověk rozmyslí zakoupení každého dalšího kafe v plastovém kelímku. A propos, onen fakt, že tento dokument není úplně aktuální a už je to sedm let, co spatřil světlo světa, nutí k zamyšlení, jak to na dně oceánu asi vypadá dnes. ()

jakosan 

všechny recenze uživatele

U dokumentů tohoto typu nemá smysl hodnotit formu - jde o standardní rozhovory s odborníky, záběry aktivistů plujících na voru z PET lahví přes pacifik, prázdné řeči plastové lobby a smutné pohledy na zmrzačená zvířata. Co tedy obsah? Wow, plasty jsou špatné, to je mi ale překvapení... a co dál? Je to film, který upozorňuje na závažný problém, bohužel ale opravdu "pouze" upozorňuje a nenabízí žádnou alternativu nebo řešení. Některé informace, které se dozvíme, jsou opravdu poměrně šokující. Jestli ale žijete alespoň trochu ekologicky rozumně, nenajdete v něm nic, co by vás přinutilo k nějaké životní změně nebo vás nějak hlouběji zasáhlo. Když se teď od počítače rozhlédnu kolem sebe, většina věcí, které vidím, je buď z plastů vyrobená nebo byly stoprocentně použity při jejich výrobě, balení nebo přepravě. Co můžu dělat víc, než třídit odpad a používat co nejmíň výrobků na jedno použití? To jsem se nedozvěděl. ()

Gothar 

všechny recenze uživatele

Dokument zaujme hlavne faktami, ktoré sú dosť strašidelné. Tvorcovia tiež dali pekne do kontrastu tvrdenia aktivistov, vedcov a zástupcu firmy na výrobu plastov, ktorý sa snaži všetko obhajovať dosť slabými argumentami. Určite je to dokument hodný pozretia a zamyslenia sa nad spôsobom vytvárania odpadov našou spoločnosťou. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama