Oceán plastů (TV film)

Dokumentární

Francie, 2009, 54 min

Sandrine Feydel

Sandrine Feydel

U dokumentů tohoto typu nemá smysl hodnotit formu - jde o standardní rozhovory s odborníky, záběry aktivistů plujících na voru z PET lahví přes pacifik, prázdné řeči plastové lobby a smutné pohledy na zmrzačená zvířata. Co tedy obsah? Wow, plasty jsou špatné, to je mi ale překvapení... a co dál? Je to film, který upozorňuje na závažný problém, bohužel ale opravdu "pouze" upozorňuje a nenabízí žádnou alternativu nebo řešení. Některé informace, které se dozvíme, jsou opravdu poměrně šokující. Jestli ale žijete alespoň trochu ekologicky rozumně, nenajdete v něm nic, co by vás přinutilo k nějaké životní změně nebo vás nějak hlouběji zasáhlo. Když se teď od počítače rozhlédnu kolem sebe, většina věcí, které vidím, je buď z plastů vyrobená nebo byly stoprocentně použity při jejich výrobě, balení nebo přepravě. Co můžu dělat víc, než třídit odpad a používat co nejmíň výrobků na jedno použití? To jsem se nedozvěděl.(15.4.2012)

Je to hrozné, keď vidíme koľko škody vieme narobiť, veľmi málo plastov recyklujeme a pritom pridávaním chemikálií vieme plastami uškodiť aj sebe, tým že sa mužom zmenšujú pohlavné orgány, vznikajú choroby a iné nežiadúce účinky. Len plastami sme pomohli znížiť záťaž na drevo a iné materiály. Možno by sme sa mali správať ako tá rodina na konci programu, potom by sa nám žilo zdravšie a mali by sme čistejšie prostredie, lebo tento vek plastov treba ukončiť, treba vymyslieť niečo nové, treba sa správať ekologicky.(28.4.2012)

Každý deň plastový odpad v oceánoch zabije 275 morských cicavcov a korytnačiek a 10 krát toľko morských vtákov (celosvetovo). Nevraviac o iných ekologických tragédiách. Je strašné, že recyklovanie odpadu je drahšie ako jeho odvoz a vypustenie do oceánu. Tento systém je úplne postavený na hlavu. Ľudstvo bude už čoskoro tvrdo pykať za svoju krátkozrakosť.(28.11.2013)

Plasty, plasty, plasty, plasty, plasty, plasty. Všude plasty. Moře plastů, oceány plastů. Když se v plastech neutopíme my, utopí se v nich další generace, případně ta po ní. A víte co je nejhorší? I kdyby se situace změnila a přestali bychom plasty produkovat, tak se příští generace v plastech možná neutopí, ale chlapcům zmizí koule a zmenší se penis. Takže po světě budou chodit ženy a... taky ženy s přerostlými klitorisy. Jak píše uživatel Rannveig: jsme v prdeli. A jsem rád, že se vyjádřili všechny strany. Jak ti, kdo se problémem zabývají, tak ti, kdo problém tvoří. Alespoň je vidět, jaký je ten zástupce Sdružení výrobců plastů kretén ;) K vidění zde.(29.3.2012)

Dokument zaujme hlavne faktami, ktoré sú dosť strašidelné. Tvorcovia tiež dali pekne do kontrastu tvrdenia aktivistov, vedcov a zástupcu firmy na výrobu plastov, ktorý sa snaži všetko obhajovať dosť slabými argumentami. Určite je to dokument hodný pozretia a zamyslenia sa nad spôsobom vytvárania odpadov našou spoločnosťou.(4.2.2011)