poster

Nesvatbov

 • Slovensko

  Nesvadbovo

 • USA

  Matchmaking Mayor

Dokumentární

Česko / Slovensko, 2010, 72 min

Režie:

Erika Hníková

Scénář:

Erika Hníková

Producenti:

Jiří Konečný

Střih:

Jana Vlčková
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ephemeris
  **

  Ak ste v 70. a 80. rokoch žili v Mníchove a úplnou náhodou tam raz za čas videli na ulici tehotnú ženu, ukazovalo sa na ňu prstom so slovami: "Tá musí byť z dediny". Keď spoločnosť dosiahne určitý stupeň intelektuálnej vyspelosti a blahobytu, stratí záujem sa reprodukovať. Len toto nikto nevysvetlil starostovi Zemplínskych Hámrov, bývalému gumákovi ako vyšitému (armádny syndróm navždy, buzerácia musí byť...). Hoci u týchto sedlákov sú pohnútky ostať single asi iné. No hrôza, peklo na zemi.(3.12.2016)

 • Radek99
  **

  Dokumentární práce Eriky Hníkové mi nepřipadá fér, neboť Nesvatbov stvořila na bázi sprosté reality-show a svým pražským elitářským pohledem nechává diváky přiživovat se na civilizačním vyloučení a neštěstí lidí v zapadlé slovenské vísce. Ano, jistě, starosta obce Zemplínske Hámre je skutečný exot a jak trefně podotýká jedna z obyvatelek Hamrů, chová se farštěji než místní farář. Dívat se s lehkým srdcem či nedejbože se smát smutným postavičkám jejího dokumentu mi ale mé sociální cítění nedovolilo. Bylo mi těch (ne)dobrovolných hrdinů strašně líto, hlavně při vědomí, že aniž to zřejmě sami tuší, někdo z velkého města se jim v kinosále či u televizoru směje. Ono totiž záleží velmi moc na optice, jakou daný jev zkoumáte. Mudruje-li samozvaný sociální mesiáš o tom, že Země a lidstvo pomalu vymírá, stačí se malou změnou rastru lehce dobrat opačné globální pravdy - vždyť lidstvo se naopak na Zemi přemnožuje a z tohoto pohledu je dobře, že se lidé (tedy alespoň na slovenském venkově) nesezdávají a nemají děti. (Je to samozřejmě optikou tohoto dokumentu za vlasy přitažená sentence.) Co ale vlastně chtěla režisérka svým dokumentem říci? Z jejího celovečerního dokumentárního filmu se jako divák dozvím tak strašně málo, že mi to k nějakému rozvinutí úvah o existenci (celo)společenského fenoménu nestačí ani omylem. Snad jen to, že v jedné zapadlé dědině kdesi na sousedním Slovensku mají až přehnaně agilního starostu. PS: Ty české titulky byly vážně tak nutné?(13.10.2011)

 • FlyBoy
  **

  Nechcem vopruzovať, ale príde mi to robené "na kolene", tzv. rýchlokvasenina. Som polovičný dedinčan, preto výber lokálu aj ľudí (až na starostu, ktorého naučené/polopatistické rečičky nemožno počúvať ani zo srandy) odobrujem, no koho pre pána Jána napadlo také sprčené a stuhnuté párovanie? O občanoch (aj keď si viem domyslieť) viem prd, prečo sú sami, prečo sa chcú zoznámiť, mali by sa vôbec kvôli nízkej pôrodnosti brať a vstupovať tak do (čo raz zložitejšieho) zväzku manželského keď sami nevedia čo chcú? Iniciatívne zapájanie sa autorky? Vypracovaná forma? Ale kdeže, skôr než seriózny, látku aspoň rámcovo riešiaci záznam sa tento galimatiáš podobá na reality-show "Veľký brat sa pozerá", v ktorej si furt niekto niečo mrmle pod nos, nič prevratné sa nerieši a zdá sa, že dotýční sú braní ako smiešne figúrky, zachytenie bežného človeka (bez výsmechu) by sami pozdávalo teda viacej. Podarená je však parketová tancovačka v kulturáku, kedy v rýchlejšom tempe tanečníci predvádzajú svoje "shakeovacie" schopnosti a taktiež rozjarí tradicionálne východniarske nárečie. "Ta ona neprídze." :-) A tým to končí.(17.6.2011)

 • noctambule
  ***

  Při sledování tohoto dokumentu jsem nevycházela z údivu. A nejvíc mě fascinuje ta starší generace (maminky), své mamánky hýčkají, když padne třicítka jsou překvapeny, kde mají jejich drahouškové nevěsty, najednou se rozčilují nad jejich neschopností pořídit jim vnuky. Ale nedochází jim, že na tom mají nemalý podíl. Ožehavé téma to je, ale zpracování nic moc, no a ty titulky ke slovenštině?:D To kdo vymyslel? Ale když Blaváci mají titulky k východňárštině...(20.10.2011)

 • moviefilm
  ***

  Je to v podstatne inteligentne natočená reality show pre inteligentného diváka. Je to vtipné a milé, až je ťažké uveriť, že to nie sú herci. Čo však z toho, keď sa to celý čas stupňuje, aby to nakoniec do ničoho nevystupňovalo? Celé to vyšumí akosi do prázdna. Nemá to jednoznačný záver, ani nejaké jednoznačné poučenie, či myšlienku, ktorú si má divák so sebou odniesť. Ale pekné to určite je, o tom niet pochýb...(26.5.2013)