Nesvatbov

Erika Hníková

Jiří Konečný

Jana Vlčková
  • DavidS.

Další projekt, který se domnívá, že výpovědní hodnota dokumentu může být založena pouze na několika trapných nebo bizarních postavičkách...Co jsme se tedy dozvěděli? Že na východě Slovenska existuje jeden poměrně udržovaný vidlákov, kde starosta posedlý reprodukcí tyranizuje místní pomocí rozhlasu, kterým šíří své osvětové myšlenky...A když už si hrajeme na dokument a nikoliv na grotesku, tak by mě aspoň zajímalo, kolik bylo jednotlivým aktérům let etc.(13.10.2011)

Plně chápu oba dva pohledy na tenhle dokument snažící se prozkoumat fenomén singles. Místy skutečně vtipné, výsledek je ale takový neukotvený, bez poselství, s velkým množstvím volnosti. Hníkovou mám rád od dob, kdy na sebe upozornila Ženami, které se rády a často mění. Sledovat ale postavičky malé vesnice, kteří se stávají zřejmě i nedobrovolnými hrdiny vyprávění a posléze na plátně i posměchu, může někomu vadit, ba dokonce v něm vyvolat slušnou depresi.(14.10.2011)

Dokumentarni film o tom,jak si starosta jedne obce usmyslel,ze svobodni mladi lide do jeho vesnice nepatri a tak je hezky pekne seznamuje a rozhlasem nabada k rodicovstvi.Samo tema je rozhodne zajimave a vtipne.Filmarskemu dokumentarnimu stylu Eriky Hnikove vypraveni sedi a myslim,ze i divak se pobavi.Ja mam jen problem s tim,ze krome par vtipnych scen je film vlastne o nicem a hodi se do televize na CT2 ve stredu v osm hodin vecer,nebo mozna na festival jako zajimavost,ale rozhodne ne do bezne kinodistribuce za plne vstupne.Proto hodnotim jen filmarinu a zpracovani a to ma u me zacinajici reziserka za cistych 55%.(7.12.2010)

Podle mě byl tenhle dokument dobrý proto, že jsem se u něj zasmála, ale přitom jsem z kina odcházela a zkoumaná problematika mi tak trochu vrtala hlavou. Potud chvála autorce Erice Hníkové. Jinak ale musím uznat, že to nejlepší, co ona pro úspěch filmu udělala, bylo to, že našla starostu vesnice Zemplínske Hámre, který se dost bizardně snaží zalidnit svou vymírající vesnici. Pro místní singly nad třicet musí být pan starosta doslova noční můrou, pro filmového diváka je ovšem hodně zajímavou figurkou.(15.12.2010)

Čekal jsem možná dokument víc o fenoménu singles. Naštěstí se tak nestalo. Film se zaměřuje na konkrétní vesnici a hlavně na: pana starostu, který je tu něco jako Bůh (či Amor) divící se, proč se mu nedaří "svoje" nezadané lidi spárovat a zažehnout v nich jiskru, lásku... na rodiče, kteří jsou na jednu stranu rádi, že jejich děti jsou s nimi, na druhou je neskutečně štve jejich neschopnost si najít životního partnera a konečně vypadnout z domu... a na samotné nezadané, kteří buď čekají, že lásku potkají doma v obýváku u televize, nebo postaví barák, zařídí ho vším a s Metaxou v ruce se cítí jako dokonalá partie... Hníková má veliký talent, její filmy jsou především lidské.. proto občas k smíchu, proto občas vedou i k pocitu studu. Nesvatbov na mě dýchl Formanovskou atmosférou a já ho můžu jen doporučit.(25.11.2010)