Nesvatbov

Erika Hníková

Erika Hníková

Jiří Konečný

Jana Vlčková

Neškodí čas od času z DiCapriových snů, věčného kolotoče sitcomů a lá The Big Bang Theory a intelektuálních cvičení typu Nevinnost odskočit si do zapadlé slovenské vesnice, kde řeší problémy vskutku reálné, až přízemní :-) Uklidňující, místy až relaxační tempo tak trochu vypovídá i o tepu života Hamer, které, s prominutím, z místního pohledu vypadá místy až děsivě....zapomenutě....osaměle....jako ti staří mládenci....(10.3.2011)

• tereza_p

LFŠ 2011: Dokument o praštěném starostovi a singles, kteří vlastně singles v pravém slova smyslu vůbec nejsou, ale jsou to lidi, kterým se holt zatím nepoštěstilo oženit se či vdát. Pro mě poměrně povrchní zpracování, u kterého navíc vlastně ani nevím, co nám chtěla režisérka sdělit, jestli tedy vůbec něco chtěla.(18.8.2011)

Na začátku jsem se zděsil, proč jsou ve slovensky mluveném filmu české titulky. Ale velmi brzy jsem to pochopil. Není to ani Bratislava ani Martin, octneme se mnohem, mnohem dál na východ - nejen jazykově a nejen geograficky. Pro spravedlnost je však třeba dodat, že obdobné "folklorní" prvky by bylo možné najít i v českých a moravských vesnicích; starosta, to je však světový unikát! Teď více k filmu filmově: myslím, že se Hníkové geniálně podařilo postihnout náladu a vymodelovat obraz jedné kuriózní vesnice kdesi pod Vihorlatem. Hmatatelnou absurditou a trapnosti vytváří jakýsi dokumentární analogon k majstrštykům české nové vlny (Hoří, má panenko, Ecce homo Homolka). Film má samozřejmě několik hluchých míst, ale ty vyváží minimálně stejný počet strhujících úseků a přiznám se - ač to není vůči protagonistům příliš hezké - dostal jsem při něm několik nekontrolovatelných záchvatů smíchu.(3.3.2011)

• lena60

Někteří se u Nesvatbova alespoň pobavili (na nedávném jihlavském festivalu se diváci při předpremiérové projekci údajně smíchy popadali za břicha), já ani to ne. Nikterak zábavná mi nepřišla podívaná na trojici osamělých "nezavrabčených" třicátníků, obyvatel vísky Zemplínske Hámre na východním Slovensku. Oni sami se svým svobodným stavem podle všeho (příliš do hloubky režisérka postavy nepřibližuje) až tak nespokojeni nejsou. Jejich nezadanost však leží v žaludku přičinlivému starostovi, který se obává, že s takovým nezodpovědným přístupem k životu, mu za pár desítek let obec vymře. S pro mě těžko pochopitelným zápalem se proto rozhodne celou situaci "vyřešit" jednak finanční motivací, a pak také zorganizováním absurdního seznamovacího večírku pro nezadané...Ne, na Formana jsem si během promítání nevzpomněla ani omylem. Povrchní a značně zjednodušený pohled na život lidí na vesnici, mě nemohl nadchnout, natož pobavit. Proklamovaná česká dokumentární událost roku zklamala na celé čáře. PS: Pan starosta by si zasloužil jediné, vystřelit na Mars!(10.12.2010)

Dokumentarni film o tom,jak si starosta jedne obce usmyslel,ze svobodni mladi lide do jeho vesnice nepatri a tak je hezky pekne seznamuje a rozhlasem nabada k rodicovstvi.Samo tema je rozhodne zajimave a vtipne.Filmarskemu dokumentarnimu stylu Eriky Hnikove vypraveni sedi a myslim,ze i divak se pobavi.Ja mam jen problem s tim,ze krome par vtipnych scen je film vlastne o nicem a hodi se do televize na CT2 ve stredu v osm hodin vecer,nebo mozna na festival jako zajimavost,ale rozhodne ne do bezne kinodistribuce za plne vstupne.Proto hodnotim jen filmarinu a zpracovani a to ma u me zacinajici reziserka za cistych 55%.(7.12.2010)