Nesvatbov

Trailer

VOD (1)

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

Trailer

Radko

Sociálne inžinierstvo nevymrelo. V hlavách mnohých - prevažne mužov - stále tlie myšlienka, ako to zariadiť, aby komunita, obec, okres, región, štát, súštatie , svet a vesmír fungovali podľa ich utkvelej predstavy. Dávať takémuto mysleniu akékoľvek pozitívne filmové konotácie, trebárs prostredníctvom humorných scénok, nie je formanovsky srandovné, ale zvrhlé. ()

lena60

Někteří se u Nesvatbova alespoň pobavili (na nedávném jihlavském festivalu se diváci při předpremiérové projekci údajně smíchy popadali za břicha), já ani to ne. Nikterak zábavná mi nepřišla podívaná na trojici osamělých "nezavrabčených" třicátníků, obyvatel vísky Zemplínske Hámre na východním Slovensku. Oni sami se svým svobodným stavem podle všeho (příliš do hloubky režisérka postavy nepřibližuje) až tak nespokojeni nejsou. Jejich nezadanost však leží v žaludku přičinlivému starostovi, který se obává, že s takovým nezodpovědným přístupem k životu, mu za pár desítek let obec vymře. S pro mě těžko pochopitelným zápalem se proto rozhodne celou situaci "vyřešit" jednak finanční motivací, a pak také zorganizováním absurdního seznamovacího večírku pro nezadané...Ne, na Formana jsem si během promítání nevzpomněla ani omylem. Povrchní a značně zjednodušený pohled na život lidí na vesnici, mě nemohl nadchnout, natož pobavit. Proklamovaná česká dokumentární událost roku zklamala na celé čáře. PS: Pan starosta by si zasloužil jediné, vystřelit na Mars! ()

tereza_p

LFŠ 2011: Dokument o praštěném starostovi a singles, kteří vlastně singles v pravém slova smyslu vůbec nejsou, ale jsou to lidi, kterým se holt zatím nepoštěstilo oženit se či vdát. Pro mě poměrně povrchní zpracování, u kterého navíc vlastně ani nevím, co nám chtěla režisérka sdělit, jestli tedy vůbec něco chtěla. ()

ClimbVibe

Čekal jsem možná dokument víc o fenoménu singles. Naštěstí se tak nestalo. Film se zaměřuje na konkrétní vesnici a hlavně na: pana starostu, který je tu něco jako Bůh (či Amor) divící se, proč se mu nedaří "svoje" nezadané lidi spárovat a zažehnout v nich jiskru, lásku... na rodiče, kteří jsou na jednu stranu rádi, že jejich děti jsou s nimi, na druhou je neskutečně štve jejich neschopnost si najít životního partnera a konečně vypadnout z domu... a na samotné nezadané, kteří buď čekají, že lásku potkají doma v obýváku u televize, nebo postaví barák, zařídí ho vším a s Metaxou v ruce se cítí jako dokonalá partie... Hníková má veliký talent, její filmy jsou především lidské.. proto občas k smíchu, proto občas vedou i k pocitu studu. Nesvatbov na mě dýchl Formanovskou atmosférou a já ho můžu jen doporučit. ()

Le_Chuck

Schíza. Na jednej strane za štyri traktory skutočne vtipných, trápnych až WTF situácií made by life, na druhej to schytávajú jednoduchí a v podstate veľmi smutní ľudia. Celému tomu nasadzuje korunu pán generál trolldad kazateľ riaditeľ marsu. Originálna téma, ktorá by potrebovala asi 10 hodinovú stopáž, aby to nebolo len sympatické korčulovanie po občas hrbolatom ľade. Festivalové publikum výslednému dojmu dosť pomáha. 80% ()

Související novinky