Nesvatbov

Erika Hníková

Erika Hníková

Jiří Konečný

Jana Vlčková

Schíza. Na jednej strane za štyri traktory skutočne vtipných, trápnych až WTF situácií made by life, na druhej to schytávajú jednoduchí a v podstate veľmi smutní ľudia. Celému tomu nasadzuje korunu pán generál trolldad kazateľ riaditeľ marsu. Originálna téma, ktorá by potrebovala asi 10 hodinovú stopáž, aby to nebolo len sympatické korčulovanie po občas hrbolatom ľade. Festivalové publikum výslednému dojmu dosť pomáha. 80%(26.7.2011)

Čekal jsem možná dokument víc o fenoménu singles. Naštěstí se tak nestalo. Film se zaměřuje na konkrétní vesnici a hlavně na: pana starostu, který je tu něco jako Bůh (či Amor) divící se, proč se mu nedaří "svoje" nezadané lidi spárovat a zažehnout v nich jiskru, lásku... na rodiče, kteří jsou na jednu stranu rádi, že jejich děti jsou s nimi, na druhou je neskutečně štve jejich neschopnost si najít životního partnera a konečně vypadnout z domu... a na samotné nezadané, kteří buď čekají, že lásku potkají doma v obýváku u televize, nebo postaví barák, zařídí ho vším a s Metaxou v ruce se cítí jako dokonalá partie... Hníková má veliký talent, její filmy jsou především lidské.. proto občas k smíchu, proto občas vedou i k pocitu studu. Nesvatbov na mě dýchl Formanovskou atmosférou a já ho můžu jen doporučit.(25.11.2010)

Průměrný dokument, který ale má silná místa, například neustálý brainwashing neskutečně bizarního starosty a jeho poskoků (proslov na ,,formanovském" seznamovacím večírku o údělu ženy) nebo úplně poslední scéna. Hrdiny tohoto počinu můžete pohrdat, smát se jim a nebo je litovat, soucítit, je to zcela na vás. Dokument vás k žádnému názoru nemanipuluje, což je příjemné, ale celkem žádný zázrak to není.(30.7.2011)

Tak zaprvé: jsem ráda, že nemusím žít v obci Zemlínske Hámre, protože ten starosta a jeho kulturní referentka... to je teda fakt něco. Pokud jde o dokument samotný, zachycuje nový trend "single generation", který se pomalu dostává ze západní Evropy i do našich zemí. Erika Hníková zachycuje tradiční pohled starší generace, která vidí smysl života v plození dětí. Chápu, že názory starosty na tyhle věci (zejména jeho proslov na tom mejdanu) jsou lákavé a líbivé (a přehnané), ale postrádám nějaký hlubší pohled do názorů těch singlů, o kterých hlavně měl být tenhle dokument. Proč nikoho nemají? Nechtějí, nebo nemůžou nikoho sehnat? Jsou spokojení s tím, co mají, anebo ne? Zkrátka je to jen dokument o přístupu jednoho starosty a chybí pohled druhé strany, leč se o to autorka snaží. Marně. V důsledku toho lze tento dokument, který jen klouže po povrchu a nesnaží se nic analyzovat, hodnotit pouze jako průměrný, protože je nedotažený do konce.(18.10.2011)

Na tuzemské poměry docela kvalitní dokumentární počin, kde starosta - idealista má ušlechtilý plán: dát dohromady svobodné třicátníky ve vymírající Slovenské vesnici. Bohužel zvolí metody, které vedou ke komedii, kterou si v závěru rozhodně nenechte ujít. Natočené je to velice poutavě, avšak naleznete docela dost hluchých míst (hlavně v první polovině), které výsledné hodnocení srážejí na i tak úctyhodných 60%.(13.10.2011)