Lovec trolů

Lovec trolov

(festivalový název)

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

OK , s ničotou to síce nemá spoločné nič, ale je to zelenkavé ako REC , autentické asi ako B.W.P.a ďalšia miliarda snímkov. Ale mám problém - ak sa tohto prežmýkaného trendu chytí aj sever - prehodím výhybku a naskočím na " romantický vlak ". Snímky podobného razenia zmáknem asi ešte 3 ( som totiž tolerantná ). Potom však prechádzam do mínusového hodnotenia. Troll tému som absolvovala a najlepší bol dokument. Je to natočené štýlovo , ale ani to Ma nebere. Handcam / voicehand , tak toho je naokolo prebytok a musíš uznať , že behačiek po lese bolo tak - akurát. Predbiehačky v tom , čo je viac autentické - na to nemám figúru a už ani oči. Toto ber vyslovene len ako subjektívny názor. Bodovaná je snaha a príroda - samozrejme.(7.2.2011)

Joj, fajnová ňamka ze severu. A kdo zná Norsko, musí si film užívat dvojnásob, jelikož tamější krajina je čarokrásná a tolik zeleně se najednou hned tak nevidí. Vodopády, jeskyně, fjordy...nádhera! Snímek velmi důstojně navázal na typ pseudodokumentu, jak ho započali Kanibalové R.Deodata. Dobře, Monstrum je vydařené, zato Záhada Blair Witch je totální odpad. Nejde o děsuplný horror, ale některé scény jsou příjemně mrazivé. První setkání s trolem či návštěva jeskyně mají patřičnou atmosféru i napětí. Osobně mi sice více vyhovuje trolí vizáž s H.Pottera, ale ten obr už moc roztomile nevypadal...Vydařené triky, kamera není ani příliš roztřesená a tajuplné finále. Pro milovníky Skandinávie povinnost!(30.10.2012)

"Jak bb jem viďil toto za moloda, ta do ľisa iši za rok bb jem neišol, tak bb jem ša bojal!" A áno myslím to vážne... Troll v lese? no čo dpč je toto?! Hororová rozprávka, ktorá ma nesmierne prekvapila a bola by osudová chyba toto nevidieť. Bavil som sa, sledoval som Hansa s napätím, čumel na jeho metódy a hĺtal danú atmosféru nech je akokoľvek matúca, nežiadúca, nereálna... forever, mňa to kurva vzalo a byť decko tak nezaspim večer. 8/10(19.2.2011)

• Fr

,,Nahráváš všechno?“ ,,Pst, něco slyším! Myslím, že dneska ho objevím!!!“..... Dobré je, že na Michaela Moore si dneska hrají i studenti v Norsku. Špatné zase to, že ve mě tahle hra na senzaci vždycky vyvolá rozporuplné pocity. A ti co ,,hrají“ se vždycky se baví víc než já. Nemám jim to za zlé, vlastně je to lepší než Blair Witch, protože tady alespoň vidím, že NORSKO JE PLNÉ TROLŮ! A za to, že nemám rád ruční roztřesenou kameru oni nemůžou! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem autorem inzerátu: Hledám společníky z vlastní kamerou a práškovacím letadlem k natáčení nového scifi hororu Jožin z Bažin. Kameraman může být (lehce) po obrně nebo trpět ,,třesavkou. P.S. Ivane Mládku a Ivo Pešáku – zombie tam nebudou! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.2.2011)

Docela nenápadný příběh o norských trolech, jejich lovci a třech mladých filmařích, kteří se do toho všeho tak nějak připletli, jinak by vlastně tento film nevznikl. Obecně vzato, všechno funguje jako u jiných POV (Point of view – pohled z první osoby) filmů. Herci hrají neherce dokonale, příroda je okouzlující, kamera je uvěřitelná, napětí obstojné (ve srovnání s Cloverfieldem však velmi slabé, takové venkovské), humor skrytý a dramaturgie zvládnutá. Vše ostatní tak nějak selhává. Triky jsou skvělé, ale proč jsou trolové takový nosatí trotlové? Jakmile se objeví první trotl, končíme s hororem a sledujeme jemnou komedii. Dále tu máme scénář. Ten byl očividně ušit horkou jehlou. V jistých momentech klade důraz na příběh, jindy se zamotává do nelogických a nesmyslných kliček. Například sledujeme podivínského morouse a tajnůstkaře k tomu, který se najednou rozpovídá a naprosto nepodmíněně vysype z rukávu všechna tajemství a přizve tři studenty na lov trotlů. Že jim hrozí smrt a on, coby osoba oficiální, má za ně zodpovědnost, vůbec neřeší, jen je strká do většího a většího nebezpečí. To ale scénárista neřešil a nejspíš to považoval právě za tu hororovou látku. Celkový dojem je tedy takový, že trotlové nejsou nebezpeční, že jsou to jen takový chudáčci bez mozku, kteří se dříve nebo později zapíšou do Červené knihy. Film jako takový je možná zbytečné dlouhý, jako Short Movie by fungoval lépe a snad by se z toho stal Youtube kult. Na Cloverfield to nemá po trikové stránce a napětí a na Záhadu Blair Witch tím všudypřítomným strachem a neviděným nebezpečím. Na druhou stranu, slušný horor pro starší děti nebo dobrodružný film pro mládež anebo odpočinková podívaná pro dospělé milovníky Norské mytologie a přírody. Kdo umí číst mezi řádky, najde si v tom skvělou komedii na pozdní večer.(6.6.2011)

• - Niektoré postavy vo filme stvárnili známi nórski komici: Otto Jespersen (lovec trolov), Knut Naerum (pracovník elektrárne), Robert Stoltenberg (dodávateľ poľského medveďa) a Hans Morten Hansen (Finn, šéf lovcov trolov). (Momo_desu)

• - Film obsahuje niekoľko odkazov na historický škandinávsky folklór. (misterz)

• - Na konci titulkov si môžeme všimnúť upozornenie v angličtine "No trolls were harmed during the making of this movie," čiže počas natáčania filmu nebolo trollom nijako ublížené. (Momo_desu)