Lovec trolů

Lovec trolov

(festivalový název)

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Tak to byla bombaaa, haha. Perfektně natočený film, syrové záběry, žádné nebo resp. fantastické (jak chcete) herecké výkony všech zúčastněných. Pro veřejnost uzavřená speciální zahrada v odlehlé části norské divočiny, kde kvůli výzkumu už léta chovají několik druhů severských trollů z celé Skandinávie s několika málo poddruhy z ruské federace, hlavně z oblastí Chukotky, Murmanska a Arkhangelska. Muselo dát šílenou práci to celé zorganizovat a připravit tyto vzácné živočichy na natáčení, obzvlášť v té staré štole, tak tam bych se teda ocitnout nechtěla. Na BBC o tom běžely v tu dobu dohady, že prý to, co se tam stalo, nebylo ve scénáři a tragické neštěstí se snažila tajná vládní organice OKT zamést pod trollí koberec.(4.9.2014)

„Myslíš, že TOTO urobili veveričky?“ Prekročilo to hranicu naivity, ktorú som schopný tolerovať. Ako je možné, že živý organizmus skamenie? Ako je možné, že stovky rokov unikali pozornosti médií? Prečo lovcovi, ktorý loví V NOCI, zamestnávateľ neplatí NOČNÉ šichty? Prečo trollov v CELOM ŠTÁTE likviduje JEDINÝ človek? Načo má nočný tvor troll oči (zvieratá žijúce vo večnej tme často zrak vôbec nemajú, naopak majú napr. „zlepšený“ čuch alebo sonar)? Prečo ich lovec nezabíja počas dňa, keď spia? Tých otázok je priveľa a neodpovedanie na ne malo negatívny podiel na mojom záverečnom pocite z filmu. Pritom nezačína zle. Večne daždivá atmosféra prekrásnych nórskych hôr vyráža dych, niektoré scény sú príjemne vzrušujúce (typu „Čo asi bude ďalej?“) a lovec Hans je ideálny typ tzv. „filmového lovca“ (ozrutná postava, mlčanlivá povaha, otrieskaný džíp, klobúk... do dokonalosti chýbal iba vlčiak). Postupne bohužiaľ zovretie slabne kvôli neprepracovanej témy a môjmu presvedčeniu, že aj keby boli triky lepšie, troll NIE JE strašidelný a hodí sa do ROZPRÁVKY a nie do „dokumentárneho“ hororu typu ZÁHADA BLAIR WITCH. Navyše patrí do nórskeho folklóru, takže v našich zemepisných končinách sa ho nemôžu báť ani deti (na rozdiel od ľudožrútskej bosorky). Možno to nemal byť horor. Možno to mala byť hororová čierna rozprávková komédia. Ale keďže som sa nielenže nebál, ale ani nesmial, niečo tu zrejme nevyšlo (smial som sa len „nechtiac“, napr. keď herec s vážnou tvárou vysvetľoval trollie „fakty“).(11.4.2011)

Ve výsledku zábavná severská kombinace, která spojuje nadsazenou mytologickou předlohu se seriózním zpracováním. A právě odvážné spojení pohádkové podstaty s maximálně vážnou formou je na filmu to, co ho dělá zajímavým. Díky tomu všemu a jednoznačně přínosnému polodokumentárnímku zpracování je třeba nechat se trochu unést, nebát se zasmát a nehledat žádné komplikace jednoduché dějové struktury nebo figurek, pobíhajících okolo vousatého horala. Snad jen škoda spoileroidního plakátu.(24.8.2011)

Tak tohle mi sakra sedlo! Trolljegeren je další z dnes už nekonečné řady pseudodokumentů, které byly jakoby nalezeny a zveřejněny, nejlépe samozřejmě na velkém plátně. ALE... tenhle norský pokus o vlastní Cloverfield má skutečně parádní nápad, několik opravdu napínavých momentů a hlavně co je nejdůležitější - mimořádně povedenou vizuální stránku. Díky funkčním počítačovým efektům před námi ožili bájné bytosti, obrovští Trollové, kteří nejraději žerou uhlí a kameny, ale nepohrdnou ani křesťany. Po dlouhé době konečně snímek, kde jsem použití handycam vděčně uvítal. Není totiž nad to, když vás v noci po lese honí něco obrovského, kácí to za vámi stromy, a vy pouze za pomocí kamery zjistíte, co to vlastně je. Za mě prostě velká spokojenost.(9.2.2011)

Kdybych snadno podléhal předsudkům a věřil v generalizace, musel bych si začít myslet, že typický divák horrorů nepozná humor, ani když ho kousne do zadku. Trolljegeren je totiž komedie jako stehno a já se nestačím divit, kolik lidí ji tady hodnotí horrorovými měřítky. Ne, samozřejmě že tvůrci nepředpokládali, že někdo uvěří triku s "nalezenými videozáznamy", asi jako Woodyho Allena jistě ani nenapadlo, že jeho Seber prachy a zmiz bude někdo považovat za autentický dokument. Je to prostě jen východisko, jak vyprávět příběh a zřejmě i jak obhájit nízký rozpočet. Celá mystifikace IMHO spočívá jen v té vnějškové prezentaci filmu jako horroru a nejpozději v okamžiku, kdy ukáže prvního trolla, by mělo být každému jasno. Je to samozřejmě dvojsečná zbraň. Trochu se bojím, že film zanedlouho neprávem skončí v modré barvě. Ti diváci, kteří by ocenili všechny ty k popukání vtipné konspirační teorie, parodickou naraci a high-class comedy výkon smrtelně vážného lovce trollů, film neuvidí, protože je to nenapadne. Příznivci horrorů, kteří všudypřítomnou ironii neodhalí, se zase celkem po právu mohou cítit zklamáni. Budu tedy doufat, že existuje dost lidí, kteří mají rádi současně horrory i komedie a nedopustí, aby tento severský klenot zapadnul mezi stovky modravě průměrných filmů. Mou delší recenzi najdete zde 80%(17.2.2011)

• - Dle režiséra André Øvredala se tým okolo natáčení snažil celý projekt držet v tajnosti. Název filmu a herecké obsazení tajili do premiéry a místo klasické propagace využili tzv. virálního marketingu. (Dzegr)

• - Spoiler: Záverečnými titulkami film nekončí. Nasleduje ešte jedna scénka vybuchujúcej jaskyne s trollmi zachytená na ručnú kameru. (Carol Pifková)

• - Na konci titulkov si môžeme všimnúť upozornenie v angličtine "No trolls were harmed during the making of this movie," čiže počas natáčania filmu nebolo trollom nijako ublížené. (Carol Pifková)