Lovec trolů

Lovec trolov

(festivalový název)

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Tak tohle mi sakra sedlo! Trolljegeren je další z dnes už nekonečné řady pseudodokumentů, které byly jakoby nalezeny a zveřejněny, nejlépe samozřejmě na velkém plátně. ALE... tenhle norský pokus o vlastní Cloverfield má skutečně parádní nápad, několik opravdu napínavých momentů a hlavně co je nejdůležitější - mimořádně povedenou vizuální stránku. Díky funkčním počítačovým efektům před námi ožili bájné bytosti, obrovští Trollové, kteří nejraději žerou uhlí a kameny, ale nepohrdnou ani křesťany. Po dlouhé době konečně snímek, kde jsem použití handycam vděčně uvítal. Není totiž nad to, když vás v noci po lese honí něco obrovského, kácí to za vámi stromy, a vy pouze za pomocí kamery zjistíte, co to vlastně je. Za mě prostě velká spokojenost.(9.2.2011)

Zaujímavý nórsky hororík. Zďaleka nie presvedčivý, ale trolovia boli skvelí. Škoda, že podobných scén ako kozy na moste nebolo viac. Trolovia sami o sebe boli takmer bezchybní, ale tá výplň bola občas zdĺhavá i otravná. Hlavne dialógy. Film som videl s dabingom, čo mu asi tiež nepomohlo, navyše kvalita obrazu na Prima cool je dosť podivná...60%.(13.4.2014)

Film, který se více tváří jako dokumentární komedie než horor. Stejně jako Blair Witch dělá Troll Hunter maximum pro věrohodnost. Tady to ovšem z tohoto pohledu moc nefunguje. Na troly prostě nevěřím a basta! Natož aby se o nich mluvilo jako o savcích. Nepřesvědčily mě ani ty písemné dokumenty co se musí vyplnit, ani ta tajná skupina, která vždy dorazí na místo činu aby zametla stopy. Po trikové stránce jsou troli zvládnuti více než slušně. Očekával jsem že je moc neuvidím a že se bude jednat vždy trošku o rozmazané a roztřepané záběry čehosi. Tady už asi po 30 minutách režisér ukáže s kým budeme mít co do činění. Monstrum se mi líbilo více a Blair Witch taky, přesto Troll Hunter stojí za špetku pozornosti a to hlavně díky tomu že je to vlastně komedie. 60%(30.5.2011)

Těžko říct, co tohle provede s turistickým ruchem v Norsku. Spoustu (křesťansky založených) rodin, to zřejmě od návštěvy odradí. Na druhou stranu, dostat tohle k narozeninám, ve formě víkendového zážitkového voucheru, neváhal bych ani vteřinu.__ Rozebírat tohle vážně, (snad) ani nejde. Přesto se tu o to (ne)překvapivě velká část snaží. Max v sedmé min, při pohledu na mrtvého medvěda s vypláznutým jazykem, (vám) musí začít svítat a pokud ani po narážce na hádanku nemáte jasno, není (vám) pomoci. Trošku nadhledu, lidi. Narozdíl od snímků jako je Cloverfield , The Blair witch project apod. je právě tohla ta nedostižná výhoda Trolljegeren. Na jejich největším problému tj; samotné těžké uvěřitelnosti, postavili tvůrci základ a právě jejím (ne)jednoznačným popřením, ji následně přetavili v největší přednost. Lví podíl na konečném úspěchu, má hlavní představitel O. Jespersen, coby nejlepší (jediný) lovec trolů. Sledovat jeho, za každé situace, vážný výraz, kdy se stoickým klidem, bez pohnutí brvou, zodpovídá zvídavému novináři, jednu otázku za druhou (biolog žasne, laik se diví) popř. stěžujícího si na nevděčnou roli jeho zaměstnání, je zážitkem hodným (d)ocenění.__ Zkrátit snímek o nějakých patnáct minut, šel bych snad i do plných. I díky všudypřítomné nadsázce a skutečnosti, s jakou hravostí k jejich národní látce tvůrci přistoupili. Patrné je to zejména v podobě myšlení i na takové detaily, jako je vyplňování dotazníků po odstřelu. Nic naplat, stavy je potřeba hlídat. Navíc i samotní trolové nepůsobí směšně a potřeba je taky ocenit odvaha, kdy jsou divákům ukázáni v „plné síle a kráse“, bez třesoucí se kamery a nikoliv v podobě černých obrysových čmouh. Bát se u Trolljegeren zřejmě nebudete, byť, že umí André vystavět i napětí, jednoznačně dokazuje ve scéně v dole. Přesto si snímek převážně užijí koutky vašich úst. Pouze by mě zajímalo, jak na snímek nahlíží samotní norští diváci. Zda-li s potřebným nadhledem nebo jako na pošpinění jejich legendy.80%[Na svou podzimní zahraniční dovolenou, si budu muset přibalit i domácí kameru, neboť, jak vidno, nejen norská vláda, něco (úspěšně) tají. __Co se zdejších luhů a hájů týče, máme taky kam sáhnout. Své o tom ví i Ivan Mládek. Tak nashle za rok....v kině.](22.4.2014)

Norská found footage fantasy pahádka pro dospělé, která mi vyrazila dech. Čekal jsem suchou devadesátiminutovou napínačku s jediným finálním záběrem na digitalního obra, načež jsem dostal velmi svižnou a příjemnou podívanou na to, jak pár studentů s kamerou ve snaze chytit pytláka, narazí na regulérní světový unikát - lovce trolů. Toho už jeho tajná práce pěkně sere, tak kupodivu svolí s natáčením své denní rutiny. Manévrovací prostor je obrovský, norská zimní příroda krásná, šance jsou velmi slušně využité a zpracované. Proč to neocenit? 90% a velmi příjemné překvapení.(11.12.2012)

• - Dle režiséra André Øvredala se tým okolo natáčení snažil celý projekt držet v tajnosti. Název filmu a herecké obsazení tajili do premiéry a místo klasické propagace využili tzv. virálního marketingu. (Dzegr)

• - Nedlouho po uvedení filmu v USA zakoupily společnosti CJ Entertainment & Media a 1492 práva pro vytvoření remaku. Na scénáři začal rok po uvedení originální verze pracovat Marc Haimes a prvním stanoveným termínem premiéry byl rok 2014. (Martrix)

• - Film obsahuje niekoľko odkazov na historický škandinávsky folklór. (misterz)