Lovec trolů

Lovec trolov

(festivalový název)

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Paráda. Další z řady first-person bubákovin zavítala do Norské mytologie. Solidní triky a výborné (hrůzu nahánějící) zvuky dělají dělají z LOVCE TROLŮ skvělou zábavu, kterou si očividně užívali i samotní tvůrci. Ti celou tu troly-naháněcí opepřili výživnými detaily, které stírají tvůrce báchorek a povídaček o těchle chlupatých obludách. Sám titulní hrdina Hans je navíc boží. Drsný týpek, pro kterého je tohle všechno prostě jenom práce a už je z ní unavený. I ti padoušští byrokrati (co kupují od Poláků mrtvoly medvědů) to pěkně oživují a závěr je i díky nim správně úderný. Milý film. "Takže já sedím na mině? Jste magor?"(18.2.2011)

• StarsFan

Viděno jako pátý film dne v půl jedenácté v noci a málem jsem usnula. Ano, některé dialogy byly vtipné, většinu filmu ale tvořily nekonečné záběry postav procházejících se po lese, které byly navíc kvůli pseudo-dokumentárnímu stylu ochuzeny i o nejsilnější zbraně severských filmařů: výbornou kameru a temný příběh. Odešla jsem patnáct minut před koncem, protože mi došlo, že má snaha zůstat vzhůru, by asi brzy vyšla nazmar. [MFF Karlovy Vary 2011](6.7.2011)

• Hakha

Norská dobrodružně pohádková mystifikace během které jsem bojoval, abych závěrem neusnul. Celkový nadhled, nápad, příroda a efekty se mě líbili, ale když jsem od prvních minut prokouknul tvůrce a čekal na nějakou scénu nebo epizodku, která by mě probudila od lehce roztahané podívané, tak přišly závěrečné titulky…(10.7.2011)

Docela nenápadný příběh o norských trolech, jejich lovci a třech mladých filmařích, kteří se do toho všeho tak nějak připletli, jinak by vlastně tento film nevznikl. Obecně vzato, všechno funguje jako u jiných POV (Point of view – pohled z první osoby) filmů. Herci hrají neherce dokonale, příroda je okouzlující, kamera je uvěřitelná, napětí obstojné (ve srovnání s Cloverfieldem však velmi slabé, takové venkovské), humor skrytý a dramaturgie zvládnutá. Vše ostatní tak nějak selhává. Triky jsou skvělé, ale proč jsou trolové takový nosatí trotlové? Jakmile se objeví první trotl, končíme s hororem a sledujeme jemnou komedii. Dále tu máme scénář. Ten byl očividně ušit horkou jehlou. V jistých momentech klade důraz na příběh, jindy se zamotává do nelogických a nesmyslných kliček. Například sledujeme podivínského morouse a tajnůstkaře k tomu, který se najednou rozpovídá a naprosto nepodmíněně vysype z rukávu všechna tajemství a přizve tři studenty na lov trotlů. Že jim hrozí smrt a on, coby osoba oficiální, má za ně zodpovědnost, vůbec neřeší, jen je strká do většího a většího nebezpečí. To ale scénárista neřešil a nejspíš to považoval právě za tu hororovou látku. Celkový dojem je tedy takový, že trotlové nejsou nebezpeční, že jsou to jen takový chudáčci bez mozku, kteří se dříve nebo později zapíšou do Červené knihy. Film jako takový je možná zbytečné dlouhý, jako Short Movie by fungoval lépe a snad by se z toho stal Youtube kult. Na Cloverfield to nemá po trikové stránce a napětí a na Záhadu Blair Witch tím všudypřítomným strachem a neviděným nebezpečím. Na druhou stranu, slušný horor pro starší děti nebo dobrodružný film pro mládež anebo odpočinková podívaná pro dospělé milovníky Norské mytologie a přírody. Kdo umí číst mezi řádky, najde si v tom skvělou komedii na pozdní večer.(6.6.2011)

Tak to byla bombaaa, haha. Perfektně natočený film, syrové záběry, žádné nebo resp. fantastické (jak chcete) herecké výkony všech zúčastněných. Pro veřejnost uzavřená speciální zahrada v odlehlé části norské divočiny, kde kvůli výzkumu už léta chovají několik druhů severských trollů z celé Skandinávie s několika málo poddruhy z ruské federace, hlavně z oblastí Chukotky, Murmanska a Arkhangelska. Muselo dát šílenou práci to celé zorganizovat a připravit tyto vzácné živočichy na natáčení, obzvlášť v té staré štole, tak tam bych se teda ocitnout nechtěla. Na BBC o tom běžely v tu dobu dohady, že prý to, co se tam stalo, nebylo ve scénáři a tragické neštěstí se snažila tajná vládní organice OKT zamést pod trollí koberec.(4.9.2014)

• - Dle režiséra André Øvredala se tým okolo natáčení snažil celý projekt držet v tajnosti. Název filmu a herecké obsazení tajili do premiéry a místo klasické propagace využili tzv. virálního marketingu. (Dzegr)

• - Film obsahuje niekoľko odkazov na historický škandinávsky folklór. (misterz)

• - Na konci titulkov si môžeme všimnúť upozornenie v angličtine "No trolls were harmed during the making of this movie," čiže počas natáčania filmu nebolo trollom nijako ublížené. (Momo_desu)