Lovec trolů

Lovec trolov

(festivalový název)

Komedie / Drama / Fantasy / Horor

Norsko, 2010, 103 min

Doteď jsem žil v pohádce a myslel jsem si, že trollové vypadají jako v Harry Potterovi. Mají kulatou hlavu a do nosu je třeba zapíchnout kus dřeva, aby ze sebe vydali nějaký ten vánoční sirup dobrý na zahřátí v zimních měsících. Grog už je dávno pasé. Ale tenhle film mě přesvědčil, že troll z Pottera má i vzdálené chlupaté bratrance někde v Norsku. Kamera, která konečně neuhýbá a ukazuje nám přesně to, co chceme vidět. Mohli přidat víc výkalů a nějakých těch smrkanců z nosu, aby mě to přesvědčilo, že jsou opravdoví. Pokud se někdy stavím na skok, nebo dva skoky do Norska, určitě si s sebou vezmu ultrafialovalou lampu a musím ji uvolnit místo před análním kolíkem v batůžku. Nápad vskutku zajímavý a já jsem zvědavý na ten JU-ES-EJ rymejk. (Úvahový rozbor mi nedá spát a tak přemýšlím, proč neukázali jak schukají trollové?)(7.10.2012)

Spojení handycam dokumentární formy s ryze fantasy tématem (skandinávští trollové) je už samo o sobě natolik střeleným nápadem, že si tenhle film buď vůbec nepustíte, nebo ho budete 103 minut milovat (či nenávidět, pokud jste si nedali říct - dobře vám tak). Provedení by možná mohlo být o něco energičtější, nicméně vážně pronášené "what the fuck" repliky vám i tak zajistí dostatek zábavy. Groteskně se pitvořící obří trollové jdou snadno do rozporu s analytickým a technickým lidským týmem, který vážný ksicht prakticky neodloží a střílí od boku pamětihodné průpovídky ("Lovit trolly je mizerná práce, navíc mizerně placená" / "Je někdo z vás křesťan? Trollové cítí křesťany"). Trolljegeren je de facto parodie na všechny handycam filmy, jimž se nenápadně a škodolibě vysmívá, po trikové stránce se přesto může směle měřit s americkým Cloverfieldem. 8/10(11.3.2011)

Kresťanstvo škodí zdraviu! :-) Roz-koš-né! Tak ako si každá krajina chce natočiť národný zombie horor, teraz prichádza móda "found footage" filmov. Španieli to spojili, Nóri sa vydali cestou Cloverfieldu. Akurát to zasadili do vlastnej mytológie, a to veľmi dôkladne. Funguje to skvele, navyše je z toho cítiť obrovský nadhľad. Vtip spočíva v tom, že sa film celý čas tvári smrteľne vážne - dokonca aj pri vysvetľovaní, že vysoké napätie je v skutočnosti plot, čo drží trollov v horách a vybuchnutie či skamenenie na slnku spôsobuje fakt, že trolly nedokážu spracovať vitamín D. Funny as hell. Samotná POV forma je využitá dobre, triky sú na "nejakú škandinávsku produkciu" viac ako slušné a zvukové efekty, ktoré zaobstarávajú stretnutiam s trollmi hlavnú časť pôsobivosti, absolútne perfektné. Skrátka a dobre, vynikajúca zábava. Len by to možno chcelo trochu viac napätia.(6.2.2011)

• Zeck

Skvělé efekty.... další klady už nebudou. Tento film by mě mohl dostat pouze za předpokladu, že by byl vytvořen před pěti lety. Chyb má jako much a ta základní je, koho si vybral za "monstrum". Trol není nijak strašidelná postava, je spíše směšná a člověka pobaví od pohledu, proto se s ní nedá pracovat v rovině hororu a právě ruční kamera a napětí jde k sobě jako pták do kundy. Trapnost tvůrců ohledně "zaručeně reálného materiálu" už se snad ani nemusí komentovat, snad si skutečně nemysleli, že to bude někdo brát vážně, a o to horší je fakt, že si to skutečně mysleli. Pokud severské lesy, zima a tma, pak Big Foot, ale ne Trol z pohádek, který má obličej jak Pinokio a "ani nekouše". Dnešní divák je zmlsaný a po šíleně akčních jizdách jako REC, The Cloverfield a podobných nervy cukajících filmech, nemůže pár poražených stromů a prdících karikatur člověka postrašit, natož dostat do křečí. Čistě za efekty dávám 45%.(13.2.2011)

Ve výsledku zábavná severská kombinace, která spojuje nadsazenou mytologickou předlohu se seriózním zpracováním. A právě odvážné spojení pohádkové podstaty s maximálně vážnou formou je na filmu to, co ho dělá zajímavým. Díky tomu všemu a jednoznačně přínosnému polodokumentárnímku zpracování je třeba nechat se trochu unést, nebát se zasmát a nehledat žádné komplikace jednoduché dějové struktury nebo figurek, pobíhajících okolo vousatého horala. Snad jen škoda spoileroidního plakátu.(24.8.2011)

• - Spoiler: Záverečnými titulkami film nekončí. Nasleduje ešte jedna scénka vybuchujúcej jaskyne s trollmi zachytená na ručnú kameru. (Carol Pifková)

• - Niektoré postavy vo filme stvárnili známi nórski komici: Otto Jespersen (lovec trolov), Knut Naerum (pracovník elektrárne), Robert Stoltenberg (dodávateľ poľského medveďa) a Hans Morten Hansen (Finn, šéf lovcov trolov). (Carol Pifková)

• - Dle režiséra André Øvredala se tým okolo natáčení snažil celý projekt držet v tajnosti. Název filmu a herecké obsazení tajili do premiéry a místo klasické propagace využili tzv. virálního marketingu. (Dzegr)