Intolerance (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2010, 26 min

1. K dokumentu Vítr, který zplenil zemi (r. Ivo Bysřičan, J. Albrecht, J. Berka)": Na prístupe mamutej korporácie ENEL v Rumunsku je vidieť, ako je možné veľmi ľahko, prostredníctvom pár podplatených pandrlákov na lokálnej úrovni urobiť z kusu peknej krajiny vrtuľový raj veterných elektrární, ktoré hučia a špatia krajinný ráz. Z jednotlivcov idiotov, ak sa sústredená a premyslená kampaň silnej organizácie pustí do boja proti neorganizovaným vidiečanom bez zázemia v podobe skúsených aktivistov. Oficiálne ENEL, ktorý je investorom a správcom projektu odmieta akékoľvek obvinenia zo zastrašovania, kúpy pod cenu a falošných sľubov ( týkajúcich sa napr. umiestnenia vrtúľ ďalej od ľudských obydlí alebo rastu pracovných príležitostí). Špinavú prácu vykonalo pár vlastníkov a zastupiteľov obce. Prostým majiteľom pôdy stačil krátkodobý finančný efekt z predaja pozemkov a nemožnosť dohliadnuť na efekty výstavby do budúcna. Ľahko sa zotročuje človek bez peňazí, nevybavený informáciami a dlhodobo neschopný prelomiť bariéru osobných záujmov v spojení sa do spoločného odporu voči podobným praktikám. V podstate tento dokument pekne ukazuje podstatu nacizmu, ktorý tu denne žijeme - o nás bez nás, teda o novodobých otrokoch rozhodujú na základe požiadaviek skupinky majiteľov dokonale prepracované siete nadnárodných organizácií: od diktátu odievania, stravovania, fajčenia, zábavy až po vzhľad krajiny a výkon práce. 90%. Poznámka: V dokumente spomínaná štátna talianska energetická spoločnosť ENEL má pod palcom energiu aj na Slovensku. Vláda SR totiž rozhodla, že treba privatizovať, nakoľko štátna správa energetických závodov je horšia ako privatizovaná (rozumej súkromná) a tak sa v duchu Hlavy 22 slovenská štátna energetická správa predala talianskej štátnej energetickej správe. ___________________________2. K časti Hra o život (r. Apolena Rychlíková): Spústu nonstop herní v Česku som si všimol aj ja. Celkom dobre podané pozadie tohto javu, spočívajúce v profite pár mafiánov pevne spätých so štátnomocenskou štruktúrou, ktorým sa za drobné strká do análu celé Ministerstvo financií a časť starostov a zastupiteľstiev obcí. Dôsledok: extrémne zárobky prevádzkovateľov herní a pol milióna patologických hráčov. Citácie z akejsi spovede gamblera a smutné litánie partnerky ďalšieho boli navyše, huhlavo polozrozumiteľná výpoveď starostu Chrastavy by si zaslúžila titulky. 62%________________________________________ 3. K časti Závislí na závislých (r. Pavel Štingl, 2001) - komunálni politici našli konečne tému: vyčistíme mesto od povaľačov, narkomanov a bezdomovcov! Voči najbezbrannejším treba vytiahnuť zbrane najsilnejšieho kalibru! Farárka českobratskej husitskej cirkvi nasadzuje slovné cepy a oduševnene hlása: Nik, žiadny feťák, bezďák ani žobrák, nesmie žiť na úkor druhých! Spolu s občianskou aktivistkou za vysťahovanie drogového centra pomoci pôsobia odpudzujúco - kultúra nenávisti voči niečomu z nich priam srší, ich domáce prostredie upomínajú na temný kult vyznávania smrti v pozlátkovom luxuse. Odporné xichty kandidátov, tešiacich sa na vyhriate prdy v zasadacích foteliach a na stoličkách zastupiteľstiev a na tučné provízie, razantne odsudzujú nízkonákladové drogové centrá pomoci závislým, ubytovne pre bezdomovcov a sociálne centrá pre ľudí na ulici. Téma dobrá, no spracovanie obsahuje plno jalovej hlušiny (pridlhé vysvteľovačky občianskej odporkyne) a doslovného opisu, čo od sledovania skôr odradzuje. 40%_______________________4- k časti Masáž ve slepé ulici (r. Ivo Bystřičan, 2001) - v dokumente odznela veľmi pravdivá veta, že zákony sú fajn, ale ich praktická aplikácia a dodržiavanie nefunguje. Na praktických ukážkach sa v úvode ukazuje, ako bežné prekážky bránia slepcom v pohybe, neskôr pribudnú pracovnoprávne problémy. Poukázanie na ne je dobré, len spracovanie v druhej polovici stráca dynamiku. 70%(8.11.2012)

Je potešujúce, že verejnoprávna televízia objektívne informuje o aktivizme rôznych environmentálnych, sociálnopolitických a iných skupín. Je to celkom ojedinelé, hoci práve ČT má na konte zopár podobných relácií (ako Nedej se, Moje soukromá válka, Přidej se). Ekoteroristé, Limity jsme my, Klimatická spravedlnost a Máme rádi zvířata boli určite najzaujímavejšie epizódy.(14.3.2018)

Typicky bolavá Achillova pata publicistiky veřejnoprávní televize, takovéhle pořady jsou dozajista nanejvýše potřeba a v pravdě v celospolečenském zájmu, jen jejich vyznění nesmí jednoznačně stranit levicovému aktivistickému pohledu na svět, jako se to mnohdy děje právě v dokumentární Intoleranci. Pro kritické hlasy peskující Českou televizi za jednostranný přístup stranící levicovým městským liberálům je tento pořad dobrou municí...(13.2.2018)

• Kobrous

Neskutečný novinářský tendenční hnus. Především budu kritizovat díl o vyhození doktorky Galetové, protože tuto problematiku znám jako insider. Paní Galetová byla vyhozená prostě proto, že chodila tak dlouho se džbánem pro vodu k panu generálnímu, až se jednou ucho utrhlo. Místo aby se kvůli tomu sama profackovala, udělala z komára velblouda a mobilizovala davy známých, kteří o té situaci nevěděli většinou ani místo konání. Úřady ani soudy zatím nenašly nic, co by muzeum udělalo špatně, ale to evidentně novinářům fanaticky konajícím dobro za každou cenu nevadí. Vrcholem kauzy je zainteresování šílené Šabatové a tenhle pořad, který je prokládán trapnými troubícími kreslenými mamuty a smutnými náhledy na trpící matku, protože pracovní konflikt zřejmě nesmí existovat kvůli smutným dětským očím. Je to učebnice tendenčnosti a člověka až mrazí, když si uvědomí, že podobný postup ohýbající pravdu a citově vydírající je použit i v jiných, daleko zásadnějších kauzách. To mi ostatně potvrdily další díly. Absolutně nechápu, proč musí plátce televizních poplatků koukat na to, jak si za jeho peníze někteří dělají ve veřejnoprávní TV vlastní progresivistický levicový aktivismus.(20.4.2016)

Intolerance, díl 4 - Závislí na závislých Náhodně jsem shlédla díl 4: Člověk se na to dívá a přemýšlí, jestli si z nás dělají srandu nebo ne. Tedy ti tři výtvarní umělci :-) - ti ano, ale bylo zajímavé a veselé, poslouchat je. Všechno ostatní bylo k vážnému zamyšlení nad světem, nad lidskými bytostmi, nad námi a nimi... za mně 4, Zaujalo a zastavilo..(25.4.2016)