Life Cycles

Dokumentární / Sportovní

Kanada, 2010, 47 min

Brandon Semenuk

"Nehledě na to, jak dobře stavíme věci. Nehledě na to, jak moc je milujeme. Jako všechno ostatní z jakéhokoli důvodu. Jsou síly, které to všechno chtějí odnést pryč." Z části filosofický, z části motivační, z části ekologický a z části o MTB. Snímek byl pro mne, jako rekreačního cyklistu, jen průměrně zábavný. I těch nejhezčích záběrů přírody když je moc, tak trochu omrzí. Ale některé myšlenky vyřčené ve filmu se mi líbili a celkem sedli. Taková pěkná kolová jednohubka.(4.5.2012)

Sice si myslím, že kolo není zvíře, ale jinak tento „bike film“ předčí leckterý oslavný velkofilm o krásách planety Země. Tvůrci evidentně mířili hodně vysoko a art laťku si zvedli až ke stropu. I věci tak obyčejné, jako je jízda ve staré dodávce s bikem za 150000,- Kč na korbě, jsou v tomto filmu nesmírně zajímavě ztvárněny. Zpomalovačky na dřevorubce i bikery taktéž artózní. Kamera létá jako sokol, hudba hýčká náš sluch. A největší parádička – střídání ročních období. To jím. Dědečku!, pamatuješ, jak mi moje první kolo přejel vlak, co vezl přehazovačky Shimano?(21.1.2012)

Absolutny vrchol medzi bike movies. Co tato partia dokaze s kamerou je neuveritelne. Praca s perspektivou, hlbkou ostrosti, posun kamery pocas zaberu, a nasledujuce prechody do spomalovakov alebo normalneho tempa a v neposlednom rade hlavne s kompoziciou!!! Ta je uplne fatalna, profesionalny fotografy sa mozu ucit. Totalne poeticke a zaroven akcne a v kombinacii s vybornym soundtrackom je to cista pastva nie len pre bikerove bulvy. Masaker!(10.11.2011)

Life Cycles posouvá úroveň MTB (=mountain bike) videí na úplně novou úroveň, technicky srovnatelnou s měřítky celovečerních filmů pro kina. Nelze opominout fakt, že jsou to právě MTB videa (a dost možná i sportovní videa obecně), které například vedle experimentálních filmů nacházejí ve své radikální stylizaci zcela nové vyjadřovací prostředky, jež jsou určující i pro kinematografický vývoj (například využívání cablecamu se od sportovních filmů dostalo pomalu i do hollywoodské produkce). Life Cycles byl natočen na dvě kamery RED disponující 4K rozlišením a tudíž v kontextu MTB filmů nabízejí ojedinělý vizuální zážitek. Zajímavé je však, kam posouvá samotný subžánr MTB filmů. Už to není "pouhá" kinematografie atrakcí, která za sebou vrství vysoce stylizované koláže sjezdů bez děje, ale naopak je snaha celý film uchopit jako příběh. Ač už je "život kola" napádem jakkoli primitivním, ve výsledku tak posouvá celý koncept MTB videí, protože zde seskupení jednotlivých scén MUSÍ nutně dávat chronologický smysl. Stále je to však jakýsi polotovar na rozmezí obou kategorií. Není to prostě takové to klasické MTB video :)(9.1.2011)

Člověk by řek, že se na podobný téma dá udělat možná tak 5 min dlouhej klip, ale tenhle film dokazuje opak. Nádherný přírodní scenérie, skvěle nastříhaný a prokládaný záběry s výbornou hudbou a na do toho ještě zajímavá úvaha o životě a jeho smyslu. Osobně se mi MTB hodně líbí, ale tenhle film bych doporučil i lidem, který s tímhle sportem nemaj s nim nic společnýho a nic moc o něm neví. Já jsem se nenudil ani minutu...(24.3.2011)

• - Na rozdiel od ostatných mountainbikeových filmov bolo k Life Cycles špeciálne skomponovaných sedem skladieb, vďaka ktorým sa mohli jednotlivé sekcie upraviť presne ako bolo zapotreby. (Eoin)