Když kámen promluví

Česko, 2010, 75 min

Viliam Poltikovič

Účinkují:

Agáta Dušková

Tohle není žádná upocená čtyřka protože Dušek. Jaroslav Dušek se vámi v tomhle dokumentu úplně normálně baví. A baví. A nemusí u toho zrovna ryčet jako Menšík. Mluví potichu a i slova jako kunda nebo čurák, znějí v jeho podání tak nějak hřejivě. Takže asi takhle: Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém, než s hlupákem o něčem chytrém. To kdyby se Čtvrtníček ptal, co na to Honza Kačer. Teda Werich.(16.9.2012)

Jak chvályhodné zapnout kameru v přítomnosti Jaroslava Duška a nechat jej mluvit . Tento záměr byl geniální, protože nejde ani tak o formu, jako hlavně o obsah. Jaroslav Dušek již dlouhá léta vyznává filosofii starých Toltéků, ke které se nyní ti, kteří prozřeli, vracejí. Začal ctít "Čtyři dohody", podle kterých se snaží žít a také vytvořil divadelní představení za účelem přiblížení této krásné filosofie lidem. Jaroslav Dušek je dušička, čistá a spravedlivá, však posuďte v dokumentu sami. Původně ani nevěděl, že dokument bude o něm, myslel si, že bude jen jedním z protagonistů. Nakonec můžeme nahlédnout do jeho života, na jeho lásku k lidem, k přírodě, na stavbu ekologického domu, na chůzi po žhavých uhlících, na rozmlouvání s kameny... protože ony se dějí věci, když kámen promluví..(15.2.2011)

Jeho logicke eseje a pohlady na zivot su mi blizke, mam v tom jasno uz velmi dlhu dobu, takze nic nove pod slnkom. Charizmaticky vesely normalny typek, tak ho vidim ja. Nic nadprirodzene a nepochopitelne. Nie, nevymyl mi mozog. Dokumentik na jednicku. Chcem opat stretavku, vtedy je na svete o nieco veselsie :) THE END!(11.1.2018)

Hodně jsem se na to těšil a trochu jsem se bál celé té formy a podání, protože s těma hláškama a "moudrama",které tam Dušek háže-z hlavy rovnou na kameru-se celý projekt mohl lehce zvrhnout buď v jakousi skorobibli rádoby-free-eko-bio-intelektuálů, nebo třeba až nelichotivý obraz jednoho chudáka, který je zralý na rekreační pobyt ve cvokhausu.......Pravdou je, že s tou záplavou (někdy více jindy méně smysluplných) myšlenek se tenhle dokument pere chvilkama trochu těžce, nezáživně a v kolísavém tempu..ale nakonec to celé statečně ustál a jde "jen" o bližší pohled na život jednoho člověka, který si to žije tak trochu po svém..........osobně jsem za takový projekt rád(15.4.2011)

Pan Dušek je výborný vypravěč a určitě i velmi dobrý pedagog. To člověk pozná na první poslech a pohled. Jeho myšlenky mě už dříve dokázaly zaujmout. Ať už v kusých rozhoverech pro televizi nebo v rádiu. Proto jsem se na tento dokument hodně těšil. Dokument je to zajímavý. Akorát mi trochu zamrznul úsměv, když jsem se na něj podíval z výšky klenby katedrály sv. Víta (ten nadhled že?) a uviděl jeden velký stín obřího kamene, který mi řekl 3 slova: New, Age, Propaganda.(4.11.2011)

• - Natáčení scény setkání s delfíny probíhalo v Nerezine na ostrově Lošinj. Hlavní protagonista Jaroslav Dušek tvrdil, že delfíny není třeba hledat, že stačí vyplout na moře a oni, budou- li chtít, připlují. Během natáčení se tak několikrát skutečně stalo a delfíni oproti očekávání nejednou připluli až k vesnici. (nerezine)