Dopis Eliovi (festivalový název)

A Letter to Elia

Dokumentární

USA, 2010, 60 min

Milostný dopis, jaký dokáže stvořit jen neléčený cinefil. Napsaný podobným stylem jako Il mio viaggio in Italia. Dlouhé ukázky z filmů (hlavně V přístavu a Na východ od ráje). S komentářem Scorseseho, který je dostatečně poučeným filmařem na to, aby osobní dojmy povýšil nad objektivní fakta, tudíž neopomíjí ani kontroverzní - "udavačskou" - kapitolu Kazanova života. Životopisným portrétem však toto dojemné filmové poděkování být nechce.(19.9.2011)

• bassator

46th KVIFF 2011 - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (A Lettet to Elie / A LETTER TO ELIA / Dopis Eliovi)(7.9.2011)

Tento Scorseseho dokument na mě nesmírně zapůsobil. Z Martyho vyprávění jsem měl husí kůži. Vzpomínal jsem, jak jsem kdysi viděl Na východ od ráje a jak jsem prožíval cestu mladého Stavrose do Ameriky. Jen mě mrzelo, že Marty příliš nemluvil o Tramvaji do stanici Touha - to byl zase film, ke kterému mám nesmírně osobní vztah. Ano, mladý Marlon Brando a všechny scény s ním.(9.7.2011)

Mistr skládá hold mistrovi. Dojemné milostné vyznání plné emocí, vzpomínek, trefných poznatků a... čisté lásky ke kinematografii.(9.7.2011)