Reklama

Reklama

Dopis Eliovi

(festivalový název)
  • USA A Letter to Elia
všechny plakáty

Obsahy(1)

Režisér Elia Kazan (1909–2003) patří k tvůrcům s obrovským vlivem na diváky i na filmové profesionály. Jedním z nich je i režisér Martin Scorsese. Ten ve svých dílech často odkazuje k živému dědictví Hollywoodu, jehož součástí se Kazan stal už ve 40. letech díky snímkům V Brooklynu roste strom (1945) nebo Džentlmenská dohoda (1947), který mu vynesl režisérského Oscara. Scorsese spolu s Kentem Jonesem natočili dokument, v němž s úctou a nadšením přibližují Kazanovu osobnost a dílo. Autora filmů V přístavu (1954 – Oscar za režii), Tramvaj do stanice Touha (1951) nebo Tvář v davu (1957) sleduje Scorsese jako zasvěcený průvodce od jeho divadelních počátků až na režisérský Olymp. Kazana, který v roce 1999 získal čestného Oscara, vidí komplexně a bez příkras – ale také ho oceňuje jako tvůrce, jenž si i v neosobním prostředí americké továrny na sny dokázal udržet uměleckou identitu. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (4)

Matty 

všechny recenze uživatele

Milostný dopis, jaký dokáže stvořit jen neléčený cinefil. Napsaný podobným stylem jako Il mio viaggio in Italia. Dlouhé ukázky z filmů (hlavně V přístavu a Na východ od ráje). S komentářem Scorseseho, který je dostatečně poučeným filmařem na to, aby osobní dojmy povýšil nad objektivní fakta, tudíž neopomíjí ani kontroverzní - "udavačskou" - kapitolu Kazanova života. Životopisným portrétem však toto dojemné filmové poděkování být nechce. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Mistr skládá hold mistrovi. Dojemné milostné vyznání plné emocí, vzpomínek, trefných poznatků a... čisté lásky ke kinematografii. ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

Tento Scorseseho dokument na mě nesmírně zapůsobil. Z Martyho vyprávění jsem měl husí kůži. Vzpomínal jsem, jak jsem kdysi viděl Na východ od ráje a jak jsem prožíval cestu mladého Stavrose do Ameriky. Jen mě mrzelo, že Marty příliš nemluvil o Tramvaji do stanici Touha - to byl zase film, ke kterému mám nesmírně osobní vztah. Ano, mladý Marlon Brando a všechny scény s ním. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama