Bývalý rváč a sukničkář Luke Fargo (Van Heflin) se vrací z americké občanské války do svého rodného města na Jihu jako značně změněný muž. Po traumatizujícím zážitku z bitvy u Vicksburgu se stal knězem, který má v úmyslu znovu postavit jediný městský kostel, který vyhořel. Obyvatelé města mu nemohou odpustit, že bojoval na straně Unie. Obzvláště proti němu stojí Yancey Huggins (Raymond Burr), který v něm vidí hrozbu, která by mohla ohrozit jeho pevnou kontrolu nad městem.
Zchudlá jižanská kráska Georgina Descraisová (Allison Hayes) se snaží oživit jejich romantický vztah, o který on nemá zájem. Na faře s ním žije dospívající sirotek Lissy (Joanne Woodward), se kterou se neustále hádají, ale postupně se její city obrací. To, že tam bydlí, způsobuje Fargovi velké potíže, protože ho obyvatelé města podezřívají, že se vrátil ke svým starým skandálním způsobům. (HTB)

PKD

Tak jsem se konečně dostal k filmu, co mám na usb min. 14 dní (už jen kvůli tomu, že zabírá 3.4GB v HD:) a stálo to za to. Sice byl původně stažen kvůli Hayesové (která zde hraje docela tragickou postavu, nikoli myšleno v pejorativním významu) ale podobně jako u Gunslingera jsem zjistil, že díky 1 (ale za to zatraceně výraznému) důvodu, se to stalo podružné. Ten důvod přátelé jest film. debut (jak jsem si pak zjistil) Joanne Woodwardové, která alespoň z mého pohledu, ovládá jakoukoli scénu (včetně té 1., která mě tak dostala, že jsem se poněkud přestal soustřediti na hl. postavu Lukea Farga, což bylo dáno buď režií, nebo hercem, páč on je celý děj poněkud nevýrazný) kde se objeví a má bezesporu napsané ty nejlepší věty (dnes by se řeklo hlášky) a interakce s ostatními postavami, které díky ní, ihned zvýrazní svůj credit v ději aby ho vzápětí zase ztratily, jakmile 18 letá (jejíž věk Fargo chybně odhadoval na 14, 15:) prodavačka doutníků Lissy, která umí dobře stříleti, krade slepice, páč místnímu bohatému obchodníkovi Hugginsovi, který má na Luka spadeno, přece 2 slepice týdně chyběti nebudou;) je pyšná squatterka a nechce se mýt (což Luke v 1 scéně vyřeší tak, že ji hodí do jezera oblečenou a hodí jí tam mýdlo:) včetně její stylizace do mladistvého delikventa 2.pol. 19.st. zmizí ze scény. Ještě minimálně do pol. jsem si byl jist, že to nebude na víc, jak 3.5 s tím, že to dám za 3, ale za těch posl. 10 min. kde dojde na to, na co dychtivý divák toužebně čeká, tu čtvrtou dám. Je to i díky vtipně napsané postavě biskupa, který přijede vyšetřiti obvinění, která se týkají Farga. Za pozornost (byť je její postava nevyužitá) stojí z několika důvodů zásadní postava madam Selmy, což je další žena z Fargovy minulosti. Přece jen ale musím na závěr napsati něco více i o něm. Jeho postava vám na konci při zpětném pohledu příjde jako dítě, které chce konati dobro, ale tak nějak po svém a v některých př. nedomýšlí důsledky svých činů i když mají kladný výsledek, jak něco v tomto smyslu řekl biskupovi během onoho šetření. Dlužno též podotknouti, že upgradeovaná (pardon, ale i když se to do tohoto komentu nehodí, nemohl jsem si pomoci:) verze Lissy udělala na biskupa dojem a to nejen kvůli vzhledu. Závěrečná scéna je jen třešní na dortu, ale nebudu spoilerovati, takže si to musíte zjistit sami. ;-) P. s. je nabíledni, že dle toho, co jsem napsal, se v blízké budoucnosti hodlám zaměřiti na Lissy, ehm Joanne W. Kdo ví? Třeba se z ní pro mne stane další Anne Baxterová. Pokud bude míti podobný flák jako Vše o Evě. Jen ji prostě už asi navždy budu viděti v podobě, v jaké se prezentuje zde. Zkrátka, několikráte jsem se zasmál (díky komu, to je snad jasné), parkrát i dojmul a ani chvíli, nenudil. Dobře strávených 102 min. A i když je zde vedle žánru drama což souhlasí, uveden též western, tak se nemylte. Klasickotypický western to dle mého není. Jen to má to prostředí. Já za western považuji něco trochu jiného než film, který se odehrává v pohraničním městečku ve 2.pol. 19.st. Má to pár rvaček, ale na kolty zde nedojde, takže příznivci W pif paf klasiky, si moc nepošmáknou. Za to já ano. Jen 1 věc bych v anotaci upravil, píše se zde, že díky tomu, že Luke žije na zanedbané faře s Lissy, mu způsobuje velké potíže. No, to není tak zcela pravda, páč jsem narazil snad jen na 2 scény, kde mu to někdo vytýká, ale zbytek děje se točí okolo Luka, Lissy, občas Georginy a stavbě nového kostela. Velké potíže (alespoň v 1.pol.) mu spíše způsobuje fakt, že bojoval na straně Unie. () (méně) (více)