Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

corona

Úplne normálny dokument s hranými vsuvkami, akých sa, najmä v zahraniční točia stovky a ktorý nemal ísť do kín. Hrané časti, ako to bežne býva, pôsobili skôr rušivo a kto v tom videl akčný film, asi pozral iný film s podobným názvom. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa líšia jednotlivé výpovede svedkov, dozvedela som sa aj nové fakty (pán, čo slúžil ako živý štít a na ktorom vôbec nebolo vidieť čo prežil) a na záver odznel,čo mňa veľmi potešilo, Spišiakov novotvar "zasamovraždil". ()

Ajinka126

Tak tohle je fakt hodně špatné. Já nechápu, že se lidem dovolí točit "dokumenty" pouze z jednoho pohledu a to z toho masového = toho, který chce populace slyšet. Teď mi všichni romští spoluobčané prominou, ale fakt umíte být k smrti protivní, hluční.. A to nemluvím o tom, čím se "živíte". Prostě dokážete ze života slušného člověka udělat doslova peklo! Tohle rádoby dokumentární dílo bylo taky peklo. Je mi líto zbytečně ztracených životů, ale ruku na srdce, skutečně jsou v tom tak nevinně? Jinak tohle nebyl ani dokument, ani film.. vypadalo to spíš jako na delší televizní reportáž... ()

salalala

Sice dost zajímavý téma, ale hodně divně podaný. Jak už tady bylo psáno - informace si tu hrozně protiřečí a ve výsledku je z toho divák stejně zmatenej jako na začátku. Nemůžu se ubránit dojmu, že to bylo udělaný příliš brzy po celý události (případ byl uzavřen až dva měsíce po natáčení), tudíž chybí nadhled a nějaké vyústění. Vůbec nic se nedozvíme, výpovědi svědků a pozůstalých obětí jsou fajn, bohužel dost zmatený, takže někdy nevíme, kdo je kdo. Hraná rekonstrukce neni moc dobrá - herci křečovitý, vizuálně je to sice dost atraktivní a docela zdařilý, ale dost televizní. Nevím, jestli se tvůrci zrovna trefili do žánrovýho filmu, ale moc o tom přesvědčenej nejsem. Chybí mi tu taky výpovědi blízkých onoho střelce, protože se o něm nedozvíme ale vůbec nic a můžeme jen spekulovat. Jedná se tudíž jen o pouhý a lehce bulvární záznam informací o události, která je dost děsivá. Škoda, že ten film dopadl takhle. 30% ()

MM_Ramone odpad!

Účelový dokumentárny film, ktorý má presvedčiť širokú verejnosť, že banda asociálnych, neprispôsobivých grobianov, s ktorou dňa 30. augusta 2010 zúčtoval pán Ľubomír Harman bola vlastne vzorová, šťastná a mierumilovná rodinka. Boli to nesmierne milí ľudia, ktorí by ani muche neublížili. Dobráci od kosti. Peňazí síce veľa nemali, ale ich srdcia boli plné dobroty a lásky k blížnemu. Nažívali si družne a pokojne v byte v Devínskej Novej Vsi. Každý kto ich poznal ich mal rád. Len to ukrutné zviera Harman mal stále s nimi nejaké problémy, až ich jedného krásneho letného dňa postrieľal ako psov. A to si teda veru títo sporiadaní občania nezaslúžili. Kto tomu uverí, musí mať v hlave asi nasraté. Z tohoto pseudo-dokumentu sa mi chce zvracať. Odpad! ()

Adrian

Tento film je pre bezneho divaka -> priblizne takto zaznelo z ust tvorcov na tlacovke po projekcii. Priznavam, ze neviem ci som si spravne specifikoval kto "bezny" pripadne "modelovy" divak je, ale po pozreti tohto filmu musim konstatovat, ze ja nim asi nebudem. Zvoleny styl rekonstrukcie v duchu akcneho zanru, kde dramaticke a emotivne vrcholove momenty podtrhava okrem spomalenych zaberov aj natlakova drsna hudba je vyrazovy prostriedok, na ktori filmari maju pravo. Ina vec je, ze na mna nefungoval a viac ako zelany efekt zintenzivnenia prezentovanych udalosti upozornoval iba (aj) na tlacovke prezentovanu tuzbu tvorcov po zanrovej produkcii na Slovensku, ktora vdaka tragedii mohla byt z ich strany tymto ciastocne ventilovana. Rovnako je to aj s vyznamovou rovinou filmu, kde snahou tvorcov bolo poskytnut nezaujaty (casta suvstazna konfrontacia protichodnych nazorov), faktograficky koncentrat znamych udajov a informacii. Vysledny produkt neprinasa takmer nic nove aj pre spominanu skupinu "bezneho divaka", ktoreho pre tieto ucely som si predsa len musel podla vlastnych indicii specifikovat ako cloveka ciastocne rozhladeneho - medialne, kulturne, atd. a so zaujmom o dianie v svojom okoli. Prave (a nielen) tento divak mal moznost onu faktografiu si spravit sam uz ovela skor, ked sa tragedia stala. V mojich ociach aj s prihliadnutim na uvodnu citaciu tvorcov ohladne cieloveho publika mi tak chyba opodstatnitelnost vzniku tohto filmu v jeho zvolenej, konecnej podobe /style/. ()

• Tvorcovia chceli natáčať film presne podľa policajného spisu, no polícia im ho neposkytla. (Raccoon.city)
  • Filmovanie prebiehalo v Petržalke a vo Vrakuni. Z technických, ale aj morálnych dôvodov sa nenatáčalo priamo v Devínskej Novej Vsi. (Raccoon.city)
  • Hudbu k filmu o tragédii, ktorá bola medializovaná po celom svete, zložil Marián Čurko, brat takzvaného Kanibala z Kysaku, ďalšieho v zahraničí neslávne známeho kriminálneho prípadu zo Slovenska. (PeterFLJilek)