Krev v mobilech

(festivalový název)
  • Dánsko Blod i mobilen (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo. (Jeden svět)

milancecil

253. Mimořádně působivý dokument odkrývající pro nás alespoň částečně, v útržkovitých záběrech obludnost systému, poháněného nenasytnou, bezohlednou hrabivostí, dravě rostoucí a sílící ze surových zločinů, z naprosté neúcty k životu, to vše jen pro peníze a moc, stále více a více, nerosty a jejich těžba jsou jen další záminkou k ničení a zhoubě, jen pro pýchu, pro pocit vlastní výjimečnosti, přelud, pro který není ani taková krutá oběť důvodem k zamyšlení, přitom vinu a podíl neseme všichni, jsme spolupachateli tak rozsáhlého bezpráví, i když jen jako jednotlivci s omezeným vlivem, nejsme naštěstí úplně bezmocní, můžeme mnohé odstranit a napravit, pokud budeme informovaní, to si ti přímí viníci uvědomují, právě tuto svoji zranitelnost, proto ta neochota cokoliv vysvětlovat, proto ta náhlá plachost a bázeň, když má být odkryta pravda o rozsahu jejich odpovědnosti. ()

Paity

Další moralizující dokument, který radí raěji volat z lesa i do lesa, než si pořídit mobil, protože jinak vlastně podporujeme nekalé praktiky, kterých se dopouštějí některé skupiny hlavně v Africe. Myslet si ale, že by se nenašel jiný výrobek, který potřebuje ty samé látky je bláznovství. ()

legatio

Když například někdo vyhraje boj proti tomu, aby v takových dolech pracovali děti, výsledkem bude jen tisíce dětí bez práce a peněz. Ti, kdo pracují v těchto dolech, jsou totiž ti šťastnější. Hlavní problém není ve firmách jako je Nokia, ale ve vládách a zákonech v zemích, jako je Kongo. ()

Oyer

Otroctví na této Zemi je a nikdy nevymizelo... Bohužel je to hnus! a bohužel Kongo není jediným státem a Afrika není jediným kontinentem, kde k takovýmto hrůzám dochází. Je to smutné... Zajímavý dokument. ()

NJD

Pokud vás problém zasáhl a chcete alespoň trochu přispět k jeho řešení, tak variantou může být koupě mobilu značky Fairphone, která si zakládá na tom, aby minerály použité k výrobě nepocházely z konfliktních oblastí :) ()

jilda

Oceňuji, že autor jel přímo do Konga ke zdroji. Ve filmu ale není jediný odborný názor, kolik kovu je na elektroniku použito, jestli existuje jiná alternativa, chybí mi tam někdo s elektrotechnickým vzděláním, celkově nedotažené. ()

arcticsky

Páni - to je ale moralizující konina. Kdyby se někdo dal do pátrání za jakých podmínek se v Číně vyrábí některé zboží a proč je tak levné, šlo by o hubu ještě víc a takových případů jsou na světě jistě mraky....Jeden ze zaměstnanců výrobce to řekl přibližně tak - kousky materiálu na sobě nemají napsáno za jakých podmínek byly vytěženy nebo kam jdou peníze za jejich zakoupení....a to byla jediná rozumná a shrnující věta celého dokumentu jehož hodnota je téměř absolutní 0. Dobrý komentář - Paity. ()

Vlkys

"Proč s tím nikdo nic nedělá?", ptá se tenhle dokument. A proč bychom s tím měli něco dělat? Sorry, ale válka v Kongu je problém Konga a ne moje. ()

Narciska

Cestopisné dokumenty většinou nesměřují do Konga. Jediný další dokument, který jsem o Kongu viděla, byl o ženách a násilnostech na nich páchaných. Tento o mužích, jež jsou obětí lhostejnosti. Pracují v dolech, které nepodléhají pravidlům bezpečnosti. Podléhají ozbrojeným skupinám. Na druhé straně stojí firma Nokia, která je symbolem lži, když tvrdí, že nemůže původ minerálů vystopovat, a lhostejnosti, když dovolí zabíjení tím, že dává přednost zisku před zodpovědností. Jsou však peníze víc než člověk? ()

Amper01

Snaha možná... Ale jaký konkrétní přínos má tento film, to nevím... A jen tak mimochodem napadly někoho důsledky snah autora? Dejme tomu, že společnosti přestanou kupovat "krvavé" suroviny = poptávka klesne na nulu = doly přestanou těžit = miliony lidí přijde o práci a...? No co s nimi? Pomřou hlady rychleji než v dolech = jsme tam, kde jsme byli = díky tomu že nekupujeme, zase umírají lidé... ()

Bozvav

Velmi dobrý dokument od Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Po shlédnutí jsem měla chuť vyhodit svoji Nokii z okna. Pak jsem si uvědomila, ža to bych také musela vyhodit polovinu oblečení, (neb to bylo zpracováno a šito v číně za dost otřesných prac. podmínek), vyhodit počítač a další. Je to strašné a my zhýčkaní Evropani jsme jen alibisti. Pošlem dárcovskou sms nějaké neziskovce a máme na rok vystaráno. Nicméně je úžasné, že někdo má odvahu využít svoje schopnosti a informovat o tom. Těm v dole to sice nepomůže, ale je dobré to vědět. Za mne 55*. ()

Balakriele

Začátek je pěkně rozjetý - hodně otázek, hodně vyhýbavých odpovědí. Pak ale přijde střed a máte pocit, že se koupete v pudinku. Proč vlastně samotnému divákovi dojde až na konci, o co vlastně PŘESNĚ jde? Možné negativum tohoto snímku? A nebo také ne...co když tvůrcům šlo právě o tohle? Celou dobu pokládáte tu samou a velmi jednoduchou otázku. Odpověď na ní však dlouho nepřichází. Ta přijde až na závěr. A věřte mi, ta vás srazí do kolen... ()

zeďa

Ne, ne. Takhle opravdu ne. Dokument by měl předkládat k danému tématu objektivní informace a jejich uspořádání nechat na divákovi. To se v tomto případě neděje, naopak tento film podsouvá už hotovou myšlenku, aniž by řekl vše, co je potřebné. Nerostné suroviny vytěžené v africe se používají prakticky ve veškeré elektronice, zdaleka nejvíc jich ale překvapivě končí v moderních bateriích a solárních článcích. Největšími odběrateli proto zdaleka nejsou mobily, ale především výrobci elektromobilů, solárních panelů a notebooků. Co se týče systému dodavatelů, předkládá film až neuvěřitelně naivní obrázek. Skutečný původ nerostů lze totiž vysledovat jen na samotném začátku řetězce. Výrobci pak ale pracují až s hotovými součastkami (nebo si dokonce nechávají externími firmami sestavovat celé části zařízení). V celém tom řetězci je proto mnoho děr a příležitostí, kudy se do něj mohou suroviny "nežádoucího" původu nepozorovaně a bez možnosti odhalení dostat. Právě z těchto důvodů mi přijdou poněkud smutné některé zdejší komentáře lidí (Dragoni, Luke7, F.man,...), které tento dokument, dle mého názoru, uvedl v omyl. Boj proti vykořisťování, popírání lidských práv a masovému zabíjení je důležitý, lež a manipulace nejsou ale ani trochu správné prostředky... ()

Lucas87

Zajímavý dokument o tom jak koupí mobilu, lze podporovat lidské utrpení v Kongu, kde se těží klíčové suroviny pro elektroniku. ()

Tosinek

Před koncem filmu jsem měl chuť mrsknout svým mobilem o plátno. Zpětně uznávám, že by to bylo velmi nešťastné řešení. Životy lidí z filmu bych tím osobně hodil do kontejneru. Je to hnus, co se děje na světě. Zbytek večera jsem nenáviděl lidstvo. Zase mě jen další věc utvrdila v tom, že se tu máme nádherně, žijeme v luxusu a bezpečí, a že lidi jsou omyl přírody, který měla dávno příroda sama vyhubit. ()

dainio

Dokument, jenž vede k zamyšlení, odkud že pochází suroviny, které máme u svých oblíbených a v dnešní době "nepostradatelných" mobilních telefonů. Dánský dokumentarista se vydal na dlouhou pouť do válečné oblasti Konga. Do dolů, které střeží vojáci, pracují v nich děti a jsou tam jako v pasti. Smrt číhá na každém kroku. A sponzoringem celých těch partyzánských válek jsme vlastně my = spotřebitelé. Financování válek skrze mobily. To, jak se vyjadřovala společnost NOKIA je pro mě nehorázností a jenom to poukazuje na dnešní filozofii. "Hlavní jsou ty peníze". ()

Dan

Zajímavě, byť poněkud naivně, podaná reportáž o tom, jak kupováním výpočetní techniky podporujeme vraždění a vykořisťování obyvatel Demokratické republiky Kongo. Vystihuje poměrně dobře tlak neziskového sektoru vyvíjený na nadnárodní korporace a neschpnost zástupců těchto molochů přenést se od obecných a nic neříkajících frází ke skutečným činům. ()

Dubron

Dokument přinášející rádoby šokující informace. A teď když se zamyslíte, kolik předmětů máte z Číny, Indie a kde asi tak oni berou materiály... ()

milhouse333

Pokud se narodíte ve špatné zemi, váš život nebude mít větší cenu, než pohodlí někoho, kdo se narodil ve správné části světa. ()

bakeero

Takhle má vypadat investigativní novinařina. Ale úplně se neztotožňuju s tím, že za problémy Konga můžou hlavně velké korporace, které odebírají tamní materiály. ()