Krev v mobilech

(festivalový název)
  • Dánsko Blod i mobilen (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo. (Jeden svět)

Honzeechec

Je to smutný ale celá naše civilizace je vybudovaná na vykořisťování třetího světa. Řešit mobilní telefony je píčovina, protože se to týká bez vyjímky každý elektroniky. A taky oblečení, jídla a de fakto všeho, za co můžeme utrácet měsíční vejplatu, která i v minimální podobě je schopná nakrmit menší africkou vesnici. Vinit z toho nadnárodní koncerny je absurdní, je to především chyba nás všech, co si výdobytky západní civilizace užívají. Což je bezesporu každej uživatel csfd. Přesto je dobrý si to občas uvědomit - až zase budete nadávat na roztahující se muslimy a příliv emigrantů, tady je ten důvod - žijem na úkor druhejch a oni jsou celkem oprávněně nasraný. Jinak historce se žvejkačkou prostě nevěřim, považuju to za citový vydírání, nedává to ani smysl. Zato scény se zkorumpovanejma černochama jsou prostě boží. Na celym dokumentu mě nejvíc fascinuje jak rychle Nokie, jedna ze 100 největších společností světa, propadla do krachu. ()

kraval

Krev v mobilech je hezkou výpovědí o nezájmu západní civilizace o obyvatelstvo zemí třetího světa v kontrastu se zájmem o jeho nerostné bohatství. ()

elixir

Děti v dolech, panují tvrdé podmínky, pracují aby jsme si my mohli zavolat, stříli se, v zemi panuje občanská válka, souhlasím s Frankem je třeba aby společnosti uváděli své externí dodavatele surovin. ....Nokia LIFE style.. ()

Expertt

Skvěle zpracovaný dokument, avšak uceleně připomíná anti-kampaň společnosti Nokia. Byl to cílený tah od její konkurence nebo se zkrátka jednalo o oslovení tehdy největšího spotřebitele a geograficky blízký cíl? No každopádně je jasný, že konglomerát Nokie už dávno není co býval a největší už taky asi nebude. Neúprosně dynamicky se měnící trh přelil hegemonii výroby a prodeje mobilních telefonů do jiných koutů světa. Není to samozřejmě vinou minerálu ze kterých se samotné mobily vyrábějí, ale zkrátka tato společnost usnula na vavřínech a ignorovala současné trendy (zejména OS mobilních zařízení). Pomalu ale jistě se tak zisky Nokie začaly propadat, až byla nucena přijít na trh s řadou nových relativně výkoných telefonů za podstatně nižší ceny než si určitě představovala. Společnost byla nucela masově propouštět své zaměstnance, nyní Nokia zažívá relativně ustálený vývoj někde mezi mírných růstem a stagnací ačkoli se změny ohledně OS ubraly jen na budoucnost s WindowsPhone. U toho filmu by bylo velice zajímavé zvěřejnit prostředníky mezi kopáči v Kongu a hotovým produktem (mobilem), kdo co kam vyváží, zpracovává atd. Kam putuje tok peněz. Jelikož jedna věc je krev v minerálech a krev ve výrobě elektrotechnických součástek. Ano mluvím stejně tak jako největší společnosti vyrábějící mobily využívají chudé rozvojové země na k získání minerálů, tak i k výrobě samotných komponentů. Například společnost Foxconn v Číně -> výhradní dodavatel el. součástek pro Apple, ale třeba i Microsoft nebo HP. To znamená nelidské podmínky, nekonečná pracovní doba a to vše jen pro pár halířů. ()

martinek093

Přesně takovouhle práci je asi třeba ocenit. V zásadě nejde vůbec o to téma, jde o ten princip, ikdyž šance na to, že se na základě dokumentu budeme chovat jinak, než jak nám velí naše touha po penězích, je mizivá. ()

matushiq

Znekľudňujúci dokument o nezáujme veľkých korporácii o zabíjanie a využívanie detskej práce pri získavaní vzácnych kovov, ktoré sú používané v každom telefóne. Odvážny prienik filmára až do baní, ktoré sú pod kontrolou ozbrojených gangov a kde v extrémne ťažkých podmienkach ťažia rudu prevažne deti. Na povrch vypláva postupne nielen nevšímavosť a skrývanie sa za obecné frázy u veľkých korporácii, ale aj naša vlastná indiferentnosť voči zabíjaniu, ktoré je jednoducho "príliš ďaleko a nás sa netýka, lebo nestláčame spúšť". ()

MyrnaAlec

Být morálním spotřebitelem není možné. Být trpělivým tazatelem ale možné je. Je jasné, že kapitalisti nebudou řešit problémy rozvojových zemí jen tak sami od sebe. A jde to vůbec ? Upřímnější by bylo si přiznat, že celý západní svět žije právě z využívání cizích zdrojů bez ohledu na následky. ()

Skendl

Sakra, tenhle dokument jsem měl vidět před nákupem Nokie. No vyhazovat ji už nebudu. Nezbývá než doufat, že natočením tohoto dokumentu se něco změnilo a nákupem nové Nokie jsem nepodpořil další vykořisťování dětí a znásilňování žen. ()

MartinTerran

Nic moc jsem se z dokumentu nedozvěděl, jen že mám jakési minerály v mobilu, ale jestli pochází z dané oblasti či nikoliv už ne. Škoda že navštívil pouze Nokii, mohl to vzít trochu obsáhleji protěže jsem Nokii nikdy neměl tak jsou mi tyto informace celkem na nic.. Jinak že se v Africe kde co těží ve špatných podmínkách za minimální plat to není žádná novinka. Viděl jsem tu kratší 52 minutovou verzi. Hodnocení: 58/100. ()

Stuck

Oceňuji odvahu autora a kameramana filmu, jelikož riskovat život pro dobrou věc umí dnes málokodo. Každopádně film samotný upoutá a nenudí jako některé dokumenty. Bohužel díky filmu také zjistíme mnoho věcí, které nás vůbec nepotěší - korupce, útisk v Africe, neexistující sociální zodpovědnost společnosti nokia atd.. Jediné co zbývá je čas od času napsat všem výrobcům mob. telefonů, aby pochopili, že dnešním konzumním lidem není všechno jedno. ()

Horác

Zase jednou jeden běloch přijel zachraňovat Afriku. Ta se ale musí zachránit hlavně sama. Oceňuju, že měl ty koule a jel natáčet přímo do Konga a do dolu. To je, kámo, jinej svět. A tak jim ten důl zavřeme, protože od nich nebudeme nic kupovat a oni po sobě přestanou střílet a začnou se láskyplně objímat. (A mimochodem, všimli jste si, jakým letadlem odváželi vytěžené pytle? Ano, L-410, vyrobeno v Kunovicích. Brrr, krvavé Česko.) Čtyři hvězdy za ty koule a nastolení tématu, o kterém stojí za to diskutovat. ()

RomanT

Určitě stojí za to shlédnout část odehrávající se v Kongu. Ale obviňovat z problému Nokiu mi připadá dětinské. Jakpak asi vypadá těžba jiných vzácných surovin v Africe, např. zlata? Existuje tzv. etické zlato se známkou Fairtrade a Fairmined, ale tvoří jen velmi malou část trhu. Z toho ale nelze obvinit žádnou velkou korporaci, takže smůla? ()

Rozumchin

Dokument s velice silným poselstvím a vlastně nejde vůbec o společnost Nokia. Jelikož nevím, odkud pochází suroviny pro výrobu mého notebooku. Je možné, že jsem jeho koupí sponzoroval konžské povstalce ovládající místní naleziště. Otřesné podmínky horníků jsou v dokumentu též zachyceny. Rozhodně bych dal přednost elektronice z nekonfliktních oblastí, i kdyby byla dražší! ()

RoyBatty444

Cestovať do Konga kde nasadzujete život len samotnou prítomnosťou a potom sa nechať odbiť kancelárskymi krysami je fakt smutné. Ale kto je stavaný na jedno nie je stavaný na druhé. Poslednú otázku respektíve komentár mal povedať riaditeľovi pre sociálnu zodpovednosť a nie sprievodkyni po firme. Nekupovať mobilu kým sa tento problém nevyrieši je riešenie. Škoda, že som to nevedel už pred 10-timi rokmi. Za tú dobu som vymenil 3 telefóny od Nokie, ktorá podľa sprievodkyne necíti vinu. Slovo ˝komplexný˝ už nemôžem ani počúvať odhliadnuc od ˝nechali sme vypracovať štúdiu˝ a ˝prediskutovali sme to˝ a nehovoriac o ˝vlastne som optimistický, že sa to vyrieši˝ (výroky riaditeľa pre sociálnu zodpovednosť Nokie) ()

rodan21

"Nemáme čo uznávať".... svinstvo.. ale zas riešenie je prestať kupovať minerály z týchto oblastí? .. áno, aj to... ale komplexnejšie riešenie je netĺcť sa ako zvieratá, prípadne s TÝM niečo spraviť a vec by sa vyriešila... Prečo sa tuto viac nesnaží OSN a iné nadvládne organizácie? Kde sú teraz američania? ... hmm, asi v Kongu nieje ropa!!! ()

zynek

Bylo by daleko více zajímavější, pokud by navštívil více výrobců a chtěl s nimi rozhovor na toto téma. Myslím, že do Applu by ho ani nepustili. Za vše mohou lidi a jejich peníze. ()

El_indiano

Asi bychom měli přehodnotit náš vztah ke krvi. Na té je totiž vše budováno a dnešní západní svět se s tím nějak neumí srovnat. Dokument je hezký a odvážný. Ale dost mě leká myšlenka, že by s tím měl Západ něco udělat a to hned. Zajímavý komentář... zeďa a Fman. Ač zcela rozporuplné, tak s oběma souhlasím. Pro mě 3+odvaha ()