Technické souvislosti (TV seriál)

• Česko

Technické divy světa

Engineering Connections

Richard Hammond's Engineering Connections

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 17x50 min

Richard Hammond

Na díl Wembley Stadium jsem se nesmírně těšil, protože sám novodobý stadion Wembley navštívil a byl to pro mě naprosto neskutečný zážitek. Jenže jaké bylo mé zklamání, když namísto nepřeberného množství informací jsem byl zahlcen spoustou informací navíc (mimo přímou tématiku stadionu), které mě teda osobně moc nezajímaly (co a jak proč funguje). Zásadní informace by stačili asi tak na 20 minut, zbytek jsou zbytečné žvásty kolem a o ničem. Hudba: Alasdair Reid(3.7.2014)

Možná místy až přílis vědecko-populární (čti: "občas skoro jak pro blbce"), ale jinak dobré a spousta informací je zajímavá a některé spojitosti málo známé. Dávám --- == 72 % == --- . PS: Nejleším dokumentární sérii s Richardem Hammondem tak zůstává http://www.csfd.cz/film/288731-neviditelne-svety/.(25.2.2013)

Docela zajímavé dokumenty přibližující technicky výjimečné stavby. Představované souvislosti mnohdy jdou však až tak daleko, že se většina dokumentu týká jiných věcí... vlastností materiálů, fyzikálních zákonů a podobně. Občas jsou tyto vsuvky zajímavé, občas trochu mimo. Ale jinak je to pěkný dokumentární seriál pro všechny, které aspoň trochu zajímá stavitelství a architektura.(1.9.2014)

Supertanker na zemní plyn - nevím, ale dost mi to připomíná Brainiac, nejspíš i díky Richardu Hammondovi, který je vcelku vtipný, ale pokusy, které předvádí jsou učivo fyziky a chemie základní a střední školy. Je to divácky atraktivní, ale dost to odvádí pozornost od toho tankeru, takže je to takový "akční reality" dokument (nevím, jak lépe to nazvat). Most přes Korintský záliv - tento díl o poznání lepší, styl natočení stále stejný (jak jinak že), ale dneska to bylo o poznání zajímavější, nejspíš i proto, že mě mosty lehce fascinují. Raketoplán - i přes koncept, který mi plně nesedí, je to nejzajímavější díl, který jsem viděl. Pokusy dělané na Zemi pro věci, které jsou ve vesmíru jsou dosti zavádějící, ale budiž, aspoň to všichni pochopí. Formule 1 - vcelku zajímavý díl díky zajímavému tématu, jakým Formule bezesporu jsou. Hotel Burdž al-Arab - začíná to stupidním rozbíjením skla vodou, ale pak je to lepší a něco nového jsem se dozvěděl. Jen ten požár z osvětlení je dost vykonstruovaný, což přiznává i Richard Hammond. Japonský rychlovlak - Dle názvu jsem předpokládal, že se bude jednat o maglevy a ne o vlaky, které jezdí (i když rychle) po klasických kolejích. Tento díl mě vcelku zaujal, aby ne, Japonci to mají vychytané.(16.2.2015)

Richard Hammond nás provází zajímavými stavbami, přičemž vysvětluje jak vznikl. Nutno však dodat, že pozoruhodným způsobem, zaměřuje se na zajímavé spojitosti, jež jsou mnohdy málo známe. Například věděli jste, že opera v Sydney by nejspíš nevznikla nebýt zubních protéz? Děj je osvěžován experimenty a názornými ukázkami potvrzujícími, že to je pravda, jichž se Hammond mnohdy účastní. Zábavné, originální, zajmavé a poučné, ale na pět hvězd to dle mého názoru nemá.(18.7.2012)