poster

Banderovci (TV film)

 • anglický

  The Bandera group – criminals or heroes

Dokumentární

Česko, 2010, 67 min

Režie:

Aleš Koudela

Kamera:

Tomáš Nikel

Střih:

Tomáš Simper
(další profese)
 • MM_Ramone
  ***

  "Banderovci" bola vojensko-politická organizácia radikálnych ukrajinských nacionalistov. Jej vodcom bol Stepan Andrijovič Bandera. Počas druhej svetovej vojny sa pridali na stranu fašistického Nemecka. Zhruba toľko som vedel o tejto téme pred tým ako som si pozrel anglický dokumentárny film "The Bandera group". Dozvedel som sa vďaka nemu množstvo informácií o ich hitórii, motivácii a filozofii. Avšak stále neviem nájsť odpoveď na základnú otázku: Kto boli tí Banderovci, čo sa v roku 1947 prehnali Československom? Boli to ozbrojení banditi, násilníci a bezcitní vrahovia? Alebo to boli zúfalí ukrajinskí vlastenci, ktorí utekali na Západ za slobodou? ***(28.4.2015)

 • Fr
  ****

  ,,JÁ NECHCI BÝT NEPŘÍTELEM ANI ŽIDŮ, ANI NĚMCŮ, ANI RUSŮ. JEDINÝM MÝM NEPŘÍTELEM JE KOMUNISTICKÝ SYSTÉM A VŠICHNI, KTEŘÍ ZOTROČUJÍ MŮJ NÁROD.“… /// Hodně zajímavej a dobře zpracovanej kus Ukrajinský historie, který se (lehce) dotkl i našich končin. Názory znalce zahraniční politiky a publicisty Milana Syručka, historiků, pamětníků, vzpomínky volyňských Čechů nebo chlápků z pohotovostního pluku… o událostech 2. Světový války a neustálým boji za samostatnost Ukrajiny. A samozřejmě vzestupu (a pádu) Stepana Andrijoviče Bandery. Kladem i záporem může být, že netříští sílu na pohledy druhých (třetích) stran, ale snaží se normálně vzdělaným lidským trubkám dodat trochu zajímavých informací, který by se mohli hodit i v současnosti (například). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě jen válka, ve kterým se bojuje proti všem. 2.) Vyprávím dětem, jak jsem TENKRÁT/// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(2.5.2014)

 • Marek1991
  ****

  Približne hodina je na takúto vážnu tému málo. Dokument však ukázal všetky strany mincí, kde každý bojoval s každým, kde všade boli masoví vrahovia, no s nimi zdieľali ich postoje aj nevinní, ktorí za to zaplatili vysokú cenu, lebo nikto nad nikým nemal zľutovania a to ani po vojne. So zbraňou v ruke bojovali v časoch, ktoré im nepriali za svoj sen, ktorý sa ukázal ako ilúzia na svoju dobu a naplnil sa až inou formou v roku 1991. Ukrajinci si toho veľa vytrpeli, no prevzali spôsoby svojich utlačovateľov a robili prakticky to isté, sklamali sa v mnohých stranách, ktoré najprv oslavovali, no nakoniec iba trpeli a stratili svoje životy. Inak je dokument podľa mňa vyvážení a výborný. Pri téme druhej svetovej vojny a udalostí na Ukrajine, Poľsku, Bielorusku, či Rusku vždy zosmutniem a tlačia sa mi slzy do očí. Nesúhlasím s tým, čo robili, no kto bol vtedy ten správny a dobrý? Takmer každý mal na svedomí mnoho zla. Toto je ťažká téma, no s dokumentom som celkom spokojný, aj keď mnohé veci prebehol rýchlo a nevenoval sa všetkému tak, ako mal. Ponižovať tento dokument je hlúposť, komentár takého užívateľa igi B. mi príde ako nejaký komplex, či nenávisť, proste nezmysly, ktoré si môžte vyvrátiť alebo teda potvrdiť, čo pochybujem, po vzhliadnutí, no pripravte sa na silnú a možno aj poučnú tému.(11.8.2013)

 • gudaulin
  ****

  Hodně váhám s hodnocením. Na jedné straně je to silné téma a vyskytuje se tam řada zajímavých vzpomínek pamětníků. Ono i to zpracování na poměry České televize a v rámci toho, co se objevuje v nabídce ČT2, není špatné, ale přece jen mám radši, když převažuje hlas profesionálních historiků s analytickými komentáři a hlas vypravěče sděluje fakta, než když koukám na vzpomínky pamětníků, které nikdo nekoriguje. To mi taky nakonec, dejme tomu, může slzet Ustašovec nad tím, jak kdysi v Jasenovaci hrdinně bránil chorvatskou nezávislost. Ono i to emoční zabarvení, kdy se např. v závěru pustí zádumčivá ukrajinská melodie, se posunuje někam na stranu pochopení ukrajinské nacionální věci. Daleko víc se mohlo věnovat prostoru té temné stránce ukrajinského nacionalismu, protože mezi nacionalismy východní Evropy ten jejich brutalitou jasně předčil ostatní separatistické národnostní snahy a byl hodně militantně obrácený např. vůči Židům. Dalo by se připomenout brutální čistku ve Lvově ještě před příchodem německé armády i mnohde jinde, kde docházelo k nemilosrdným masakrům. Není bez zajímavosti, že Solženicyn ve svém Souostroví Gulag je sice hodně kritický k sovětské moci, ale zatímco např. má výrazné pochopení pro věc Vlasovců, k Banderovcům má jen slova tvrdého odsudku a označuje je za tu nejhorší sebranku, jaká se v táborech NKVD kdy ocitla. Celkový dojem: 70 %.(14.4.2014)

 • NinonL
  ****

  Jsem ráda, že jsem tento dokument mohla vidět. Bála jsem se, že to bude nějakým směrem ideologicky podbarvené, ale film se mi zdál celkem objektivní (na naše poměry). Jinak by asi o Banderovcích vyprávěli Poláci. Historie ukrajinského nacionálního hnutí od počátku do konce. Snahy o spolupráci s Hitlerem a to, jak dopadly. Celkem bez příkras, ale dokument nezachází do příliš drastických detailů. Líbil se mi i konec - reakce světa na snahy zbytku Banderovců bojovat proti Stalinovi a bolševismu. Ve zkratce - Ukrajinu obětovali nejen Roosevelt a Churchill, ale i celý zbytek světa.(19.4.2014)