Reklama

Reklama

Cesta domů

  • Čína Wo de fu qin mu qin (více)
všechny plakáty
Drama / Historický / Romantický
Čína, 1999, 89 min

Režie:

Yimou Zhang

Předloha:

Shi Bao (kniha)

Scénář:

Shi Bao

Kamera:

Yong Hou

Hudba:

Bao San
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Obchodník Luo Yushen sa po rokoch vracia do rodnej dediny v severnej Číne. Doma ho zastihne smutná správa - zomrel mu otec, ktorý tu pôsobil ako učiteľ. Jeho matka trvá na usporiadaní tradičného pohrebného ceremoniálu. Ten v ňom prebúdza dávne spomienky na udalosti, o ktorých počúval ako chlapec. Jeho otec Luo Changyu v tomto zastrčenom kúte kedysi nastúpil na učiteľské miesto a zamiloval sa do najpôvabnejšej z miestnych dievčat, Zhao Dio. Láska však nemala v období čínskej kultúrnej revolúcie miesto, mladý učiteľ bol obvinený z politickej chyby a bol prinútený k odchodu. Dvojica sa nevidela dva roky. Potom sa zamilovaným podarilo opäť stretnúť. Vzali sa a rozdelila ich až smrť. Ich syn, ktorý si uvedomuje, aké silné bolo toto rodinné puto a koľko prekážok museli jeho rodičia prekonať, sa rozhodne, že splní nielen matkine, ale i otcove posledné želanie... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (136)

Matty 

všechny recenze uživatele

Krajina oděna do sytých podzimních barev, vesele cvrlikající ptáci a usměvavé děti vykračující skotačivě po pěšině. Ještě podotknout, že jde o zpomalený záběr a každého odpůrce kýče musí jímat infarkt. Mám slabost pro povrchně krásné věci, zvlášť pro ty, mezi nimiž má své pevné místo hojný výskyt detailních záběrů na sofistikovaně krásnou tvář Zhang Ziyi. Na neforemně oblékanou venkovskou dívku až příliš krásnou. Ale zpět ke kýčovitosti – jádro Cesty domů tvoří prostinký romantický film, který vypráví především obrazem, přesněji barvami. Z tohoto hlediska má blízko k podobně plochému Hrdinovi. Jenže Hrdina nepřipomínal lepší kus od Rosamundy Pilcherové. Zhang natočil tak krásně naivní, krásu čínských tradic a přírody vyzdvihující kus, že člověku ani nepřijde na mysl, k jakým hrůznostem v rámci tzv. „kulturní revoluce“ ve skutečnosti docházelo. Ale on se rozhodl to negativní ignorovat a pro jednou pohlédl na svět přes růžové brýle, to mu neberu a neberu to ani těm, kterým podobně lehká porce umění (všehovšudy zastoupena úmyslně zdlouhavým prologem a epilogem) dostačuje. Minimálně k úvaze nad postavením čínské ženy ve striktně patriarchální společnosti tento snímek poslouží. 65% Zajímavé komentáře: tombac, Aidan, Lookass ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Shi Bao .. Festival Čínského Filmu 2006 mi dovolil zhlédnou tento zajímavý a moc pěkný film. Doslova poetický snímek o jedné velké lásce a venkovské tradici. Nádherná barevná kompozice obrazu, přesná režie Yimou Zhanga a grandiózní hudební doprovod zůstane dlouho v paměti. Stejně tak nezapomenutelně rozkošná, roztomilá, ještě mladičká Ziyi Zhang, která hraje výborně. Jednoduché, dojemné, krásné. 85%. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Prostý, jednoduchý a čistý příběh o ryzí lásce Di k mladému učiteli, podaný formou vyprávění jejich syna. Velmi citlivě zpracované, po stránce vizuální hodné chvály a mladičká Ziyi Zhang byla roztomilá, jen mě mátl její věk. Ve filmu jí bylo osmnáct, ale vypadala na třináct i když ve skutečnosti jí bylo v době natáčení dvacet let. Nedá se nic dělat, ale jako celek na mě film působil až moc pohádkově, téměř naivně a emotivně to šlo dnes trošku mimo mě. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,280,490Tržby Celosvetovo $6,780,490║ Vizuálne poňatie tu jednoznačne zatieni príbeh, ten je až moc jednoduchý a tým pádom nijak zvlášť zaujímavý, aj keď natočený s citom a dá sa doslova povedať v reálnom príbehu ako zo života. Len mne osobne tam chýbala silnejšia príbehová väzba. /60%/ ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Film je velice pěkně obrazově ztvárněn. Krásná vesnická dívka chce ošklivého chytrého chlapce, jenže pouze toužebné pohledy a záběry na malebnou přírodu nestačí k navození upřímné romance. Film se mi zdál po dějové stránce nepropracovaný, někteří tomu sice říkají poetika, ale já myslím, že mimoslovné vyprávění vypadá trochu jinak a dosvědčit to může třeba Kim Ki-Duk... Cesta domů se zastavila na půl cesty a má jediné štěstí, že obsahuje stopáž adekvátní svému ději. 6/10 ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • V domě Zhao Di visí na začátku filmu plakát k soundtracku filmu Titanic (1997). (profhubert)
  • Režisér Yimou Zhang řekl, že inspirací při tvorbě tohoto filmu mu byl íránský režisér Abbas Kiarostami, kterému tímto vzdal poctu. (profhubert)
  • Scénář k filmu napsal Bao Shi podle své vlastní novely "Remembrance". (profhubert)

Související novinky

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)

Reklama

Reklama