Cesta domů

Shi Bao

Yong Hou

Bao San

Zhai Ru

Prostý, jednoduchý a čistý příběh o ryzí lásce Di k mladému učiteli, podaný formou vyprávění jejich syna. Velmi citlivě zpracované, po stránce vizuální hodné chvály a mladičká Ziyi Zhang byla roztomilá, jen mě mátl její věk. Ve filmu jí bylo osmnáct, ale vypadala na třináct i když ve skutečnosti jí bylo v době natáčení dvacet let. Nedá se nic dělat, ale jako celek na mě film působil až moc pohádkově, téměř naivně a emotivně to šlo dnes trošku mimo mě.(21.11.2012)

Mít takhle prostou, hezkou, oddanou a obětavou manželku a vděčné studenty, to je sen každého učitele (ovšem bez těch blbců nahoře, kteří dělají problémy, by se člověk obešel). A když to Y.Zhang natočí za pomoci barev, přírody jako odrazu lidského nitra, zpomalování a dojímavé hudby, neznám oko, které by zůstalo suché.(4.8.2009)

Nejhezci romanticky film, jaky jsem kdy videl. Titanic je proti tomu maslo. Tohle je samotne jadro lasky zobrazene v poeticke filmove podobe. Nejde zde o zmutovanou verzi romance typickou pro zapadni svet, ktera je zkorumpovana materialnimi hodnotami, penezi, sexem atd., ale o pruzracnou nefalsovanou spiritualni LOVE, ktera je dulezitejsi nez cokoliv. Oba hlavni charaktery se zde narozdil od drtive vetsiny romantickych filmu vzajemne ani nedotknou, nespachaji byt jen jediny kiss a presto jejich pouto citite mnohem silneji, nez kdekoliv jinde. The Road Home se totiz neopira o zbytecne explicitni sdeleni, ale o analyzu samotne podstaty ciste lasky mezi dvema lidmi. Je to o tom, jak zena pro muze ze srdce uvari knedliky a prebehne s nimi klidne sedmero hor, aby mu je dorucila. Je to o zene, ktera sebeobetave ceka na muze v nehostinych vetrnych podminkach, pripadne se vyda na sebevrazednou cestu v mrazech, jen aby ho znovu spatrila. Tato zena je navic ztvarnena uzasnou, roztomilou, nevinnou, Ziyi Zhang s nadhernym usmevem, cele se to odehrava v nadhernych prirodnich lokacich a hraje k tomu fantasticka hudba. Cesta domu JE dokonaly film! 10/10(5.9.2009)

Mladý muž se vrací z města do své rodné vesnice v horách, protože jeho otec zemřel. Většinu filmu tvoří flashback, ve kterém vypravuje, jak se jeho matka (btw debutující Zhang Ziyi) ještě jako mladá vesnická dívenka zamilovala do jeho budoucího otce, tehdy mladého vesnického učitele. Příběh je to velice prostý, křehký, ale o to působivější a velmi poetický. Opravdu jsem byl příjemně překvapen:-)(31.10.2004)

Nádherný, nádherný, nádherný film. Zhang Yimou ešte pred svojou wuxia érov natočil krásny a jednoduchý príbeh lásky. Dedinské prostredie v Číne je mi veľkou neznámou. Vrátiť sa takto v čase do minulosti a vystihnúť jednu éru a dobu zo všetkými historickými reáliami a tradíciami je znakom výrazného režisérskeho rukopisu, kde má tvorca cit pre detaily, jednoduchosť a krásne plynutie medzi celkami a detailami. Zhang Ziyi je neuveriteľne roztomilá. Jej beh z jedlom za svojím milým je asi najsilnejšou scénou celého filmu. Časová rovina prítomnosti a minulosti - je krásne podfarbená silou charakterov a ich vykreslením. Konfúciovo učenie v praxi v tej najkrásnejšej podobe akú si viem predstaviť. Úsmevné, príjemné s krásnou jesenou prírodou a s tak silnou definíciou lásky, akú môžeme všetci len ticho závidieť. Raz by som sa chcel ocitnúť v takomto príbehu, aspoň vo sne.(9.8.2013)

• - Režisér Yimou Zhang řekl, že inspirací při tvorbě tohoto filmu mu byl íránský režisér Abbas Kiarostami, kterému tímto vzdal poctu. (profhubert)

• - Scénář k filmu napsal Bao Shi podle své vlastní novely "Remembrance". (profhubert)

• - V domě Zhao Di visí na začátku filmu plakát k soundtracku filmu Titanic (1997). (profhubert)