Cesta domů

Shi Bao (kniha)

Shi Bao

Yong Hou

Bao San

Prostý, jednoduchý a čistý příběh o ryzí lásce Di k mladému učiteli, podaný formou vyprávění jejich syna. Velmi citlivě zpracované, po stránce vizuální hodné chvály a mladičká Ziyi Zhang byla roztomilá, jen mě mátl její věk. Ve filmu jí bylo osmnáct, ale vypadala na třináct i když ve skutečnosti jí bylo v době natáčení dvacet let. Nedá se nic dělat, ale jako celek na mě film působil až moc pohádkově, téměř naivně a emotivně to šlo dnes trošku mimo mě.(21.11.2012)

I ked dejovo je to velmi jednoduche, a chybala mi vacsia "pestrost" (obcas je to predsa len trochu monotonne), Zhangova presna a velmi citliva rezia zanechava obrovsky dojem. Sustredi sa sice na malo detailov, tazi s nich vsak najvacsie mozne maximum, velmi nenasilne a prijemne prelina casove roviny a vsetku tu jemnu pracu zurocil v nahernom finale. Je sice mnoho nadhernych (aj lepsich) azijskych romanci, avsak vyzualny styl a nadhera tomuto filmu dava velmi osobitu atmosferu. Keby som nevidel to mnozstvo podobne ladenych filmov, siel by som urcite na plny pocet. Necham si vsak otvorene zadne dvierka a ked raz budem mat svoju vlastnu domacu mini-kinosalu, pustim si to znova (osamote) a tusim, ze plnemu hodnoteniu sa nevyhnem. (8.2/10)(23.1.2008)

Nádherný, nádherný, nádherný film. Zhang Yimou ešte pred svojou wuxia érov natočil krásny a jednoduchý príbeh lásky. Dedinské prostredie v Číne je mi veľkou neznámou. Vrátiť sa takto v čase do minulosti a vystihnúť jednu éru a dobu zo všetkými historickými reáliami a tradíciami je znakom výrazného režisérskeho rukopisu, kde má tvorca cit pre detaily, jednoduchosť a krásne plynutie medzi celkami a detailami. Zhang Ziyi je neuveriteľne roztomilá. Jej beh z jedlom za svojím milým je asi najsilnejšou scénou celého filmu. Časová rovina prítomnosti a minulosti - je krásne podfarbená silou charakterov a ich vykreslením. Konfúciovo učenie v praxi v tej najkrásnejšej podobe akú si viem predstaviť. Úsmevné, príjemné s krásnou jesenou prírodou a s tak silnou definíciou lásky, akú môžeme všetci len ticho závidieť. Raz by som sa chcel ocitnúť v takomto príbehu, aspoň vo sne.(9.8.2013)

Nejhezci romanticky film, jaky jsem kdy videl. Titanic je proti tomu maslo. Tohle je samotne jadro lasky zobrazene v poeticke filmove podobe. Nejde zde o zmutovanou verzi romance typickou pro zapadni svet, ktera je zkorumpovana materialnimi hodnotami, penezi, sexem atd., ale o pruzracnou nefalsovanou spiritualni LOVE, ktera je dulezitejsi nez cokoliv. Oba hlavni charaktery se zde narozdil od drtive vetsiny romantickych filmu vzajemne ani nedotknou, nespachaji byt jen jediny kiss a presto jejich pouto citite mnohem silneji, nez kdekoliv jinde. The Road Home se totiz neopira o zbytecne explicitni sdeleni, ale o analyzu samotne podstaty ciste lasky mezi dvema lidmi. Je to o tom, jak zena pro muze ze srdce uvari knedliky a prebehne s nimi klidne sedmero hor, aby mu je dorucila. Je to o zene, ktera sebeobetave ceka na muze v nehostinych vetrnych podminkach, pripadne se vyda na sebevrazednou cestu v mrazech, jen aby ho znovu spatrila. Tato zena je navic ztvarnena uzasnou, roztomilou, nevinnou, Ziyi Zhang s nadhernym usmevem, cele se to odehrava v nadhernych prirodnich lokacich a hraje k tomu fantasticka hudba. Cesta domu JE dokonaly film! 10/10(5.9.2009)

Ať se snažím sebevíc, větší hodnocení Cesta domů ode mě nedostane. Krásné prostředí, překrásná Zhang Ziyi, až monumentální hudba, ALE... Ten příběh je vlastně tak jednoduchý, že by si zasloužil zpracovat spíše formou krátké, třicetiminutové povídky, to bych sáhl k hodnocení dokonce maximálnímu. Ono se to někde v polovině začne vléct a táhne se to ještě dlouhou půl hodinu. Nic se prakticky neděje, jen Zhang pobíhá či stojí nebo sedí na stále stejných lokacích (které jsou tři nebo čtyři) a po chvíli se to prostě okouká. Za první polovinu jednoznačně pět, vinou delší stopáže (nikdy by mě nenapadlo, že to napíšu u devadesátiminutového filmu) a jednoduchého příběhu však musím sáhnout, ať mě to sebe víc mrzí, na tři.(1.12.2008)

• - Režisér Yimou Zhang řekl, že inspirací při tvorbě tohoto filmu mu byl íránský režisér Abbas Kiarostami, kterému tímto vzdal poctu. (profhubert)

• - Scénář k filmu napsal Bao Shi podle své vlastní novely "Remembrance". (profhubert)

• - V domě Zhao Di visí na začátku filmu plakát k soundtracku filmu Titanic (1997). (profhubert)