Cesta domů

• Čína Wo de fu qin mu qin (více)

VOD (1)

Obchodník Luo Yushen sa po rokoch vracia do rodnej dediny v severnej Číne. Doma ho zastihne smutná správa - zomrel mu otec, ktorý tu pôsobil ako učiteľ. Jeho matka trvá na usporiadaní tradičného pohrebného ceremoniálu. Ten v ňom prebúdza dávne spomienky na udalosti, o ktorých počúval ako chlapec. Jeho otec Luo Changyu v tomto zastrčenom kúte kedysi nastúpil na učiteľské miesto a zamiloval sa do najpôvabnejšej z miestnych dievčat, Zhao Dio. Láska však nemala v období čínskej kultúrnej revolúcie miesto, mladý učiteľ bol obvinený z politickej chyby a bol prinútený k odchodu. Dvojica sa nevidela dva roky. Potom sa zamilovaným podarilo opäť stretnúť. Vzali sa a rozdelila ich až smrť. Ich syn, ktorý si uvedomuje, aké silné bolo toto rodinné puto a koľko prekážok museli jeho rodičia prekonať, sa rozhodne, že splní nielen matkine, ale i otcove posledné želanie... (oficiální text distributora)

stilgar1

Zhangova práce s obrazem a zvukem je zde dotažena téměř k čisté dokonalosti, podobně jako herecké výkony hlavních postav. Zatím asi jeho nejlepší film, který jsem měl možnost vidět. Mimochodem, ve filmu se na dvou místech zapadlé čínské vesničky objeví plakát na Cameronův Titanic. Buďto se Zhangovi tento film opravdu hodně zalíbil, nebo byla Cameronova propagace opravdu velmi důkladná (o čemž by svědčilo množství financí vynaložených na reklamu). ()

Mulosz

Davam filmu ctyri hvezdicky. Prvni je za krasnou hudbu. Druha za peknou kameru, zabery prirody a tvaricky puvabne Zhang Ziyi. Treti za originalitu barevneho reseni - hezke vzpominky na mladi hraji vsemi barvami, smutna soucasnost je snimana cernobile (vetsinou tomu byva opacne, flashbacky jsou mene vyrazne, avsak zde ma tato zamena svuj jasny ucel). A ctvrta za presny odhad delky filmu - kdyby byl o minutu kratsi, nezdal by se uplny, byt o minutu delsi, uz by mozna zacal nudit. Aby si tento snimek u mne zaslouzil patou hvezdicku, musel by se vyvarovat nekterych filmarskych klise v milostnych pribezich. Coz se bohuzel nestalo. ()

Slarque

2 v 1. Na začátku a na konci film rámuje černobílé drama ze současné čínské vesnice. Syrový příběh o úctě k tradicím a úpadku venkova, ze kterého se mladí stěhují do měst. Mezi tím je ovšem vložen prostý a idylický příběh z konce 50. let tamtéž. Jednoduchá romance negramotné dívky a pouze o pár let staršího vesnického učitele hýří barvami a opájí se krásou Ziyi Zhang v její první hlavní roli. Romance u mne vyhrála na celé čáře. Trvalou konstantou celého filmu zůstává úžasná práce kameramana. ()

gogo76

Nádherný čínsky film kombinuje súčasnosť čiernobielo a minulosť vo farbe, aj keď to väčšinou vo filmoch býva presne naopak. Úvod naznačuje, že pravdepodobne pôjde o smutný film, ale v spomienkach sa vrátime v čase a začína sa odvíjať nádherný príbeh lásky. Veľkú zásluhu na príjemnom a silnom zážitku má nádherná príroda, farby jesene, život na vidieku , no hlavne krásny hudobný motív , ktorý tu znie v mnohých podobách, v záverečných titulkoch i s nádherným ženským hlasom. Ziyi Zhang ma hypnotizovala svojim zamilovaným pohľadom a za naj scénu mám darovanie spony do vlasov. Pustil som si ju možno 5-6 krát. Aj tá čínština mi zrazu prišla oveľa krajšia. Na záver pridávam trailer, ktorý tu na csfd chýba.100%. ()

Fanucci

Krásně natočené, ale na můj vkus strašně naivní. Žádné negativní postavy, jen čistá láska, oddaní potomci, obětaví spoluobčané...žádný skutečný konflikt, nenadálý zvrat. Tento film je pěkný a poetický a já nevím co všechno, ale vůbec se nestotožňuje s mým pohledem na svět. Pane Bože, vždyť já byl rád když ta ubohá holka spadla s těma nokama na zem!:-) Tak moc jsem v tom filmu potřeboval nějaký překvapivý, nesladký, realistický moment...Celkově 70% a - jak je asi z komentáře jasné - zklamání. ()

• Scénář k filmu napsal Bao Shi podle své vlastní novely "Remembrance". (profhubert)
  • V domě Zhao Di visí na začátku filmu plakát k soundtracku filmu Titanic (1997). (profhubert)
  • Režisér Yimou Zhang řekl, že inspirací při tvorbě tohoto filmu mu byl íránský režisér Abbas Kiarostami, kterému tímto vzdal poctu. (profhubert)

Související novinky

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)