Duel

• Slovensko Duel šampiónov
Soutěžní
Slovensko, 2006, 22 min

Účinkují:

Janette Štefánková (moderátor), Michal Ďuriš st. (moderátor), Gregor Mareš (moderátor), Filip Jánoš

Vedomosti premenené na peniaze.  Vo vedomostnej súťaži Slovenskej televízie si pod moderátorskou taktovkou Janette Štefánkovej alebo Michala Ďuriša zmerajú sily, ako to už v dueloch chodí, vždy dvaja protihráči. V troch súťažných kolách majú možnosť porovnať si a premeniť na peniaze svoje vedomosti z najrôznejších oblastí života. Atraktívnou novinkou je bezpochyby okamžité odovzdanie celej finančnej výhry víťazovi v závere relácie. Samozrejme, ak sa nerozhodne hrať a vyhrávať ďalej... (oficiální text distributora)

Wooke

Myslím si, že nezáleží na tom, ako je takýto druh súťaže vedený. Každý štýl má svoje čaro a ide hlavne o to, aby sa človek naučil niečo nové a to sa pri pozeraní Duelu dá. Taktiež otázky sú priateľné a miestami dokonca ľahké, takže pohodička. Fajn moderátor, moderátorku som moc nemusel, ale budiš, no vždy, keď sa nájde čas, tak si Duel pozriem. ()

Marina111

Môžem hodnotiť len verzie s Marešom - iné som nevidela. A viete čo? Ja som s týmto programom spokojná. A keď som si ho zapla v maturitnom ročníku, hneď som bola aj pokojná. Človek sa čosi nové dozvie, tí múdrejší majú aj reálnu šancu získať peniaze... Keď už môžu "love" vyhrávať podivní exoti z rôznych reality show, prečo by ich nemohli získavať ľudia, čo naozaj majú niečo v hlave? Takže pre mňa taká dvadsaťminútová (takmer) každodenná pauza. Inak sa - čo sa mojich názorov na túto reláciu týka - stotožňujem s užívateľom "nascendi". ()

nascendi

Komentár sa týka "novej" verzie Duelu vysielanej od roku 2012. Ani moje štyri hviezdičky nezdvihli priemerné hodnotenie a tak som jednu z nich vymazal. Duel je klasická vedomostná súťaž, od ktorej možno očakávať kvalitný zážitok v rámci existujúcich limitov. Úroveň by mohlo zdvihnúť použitie obrázkov, videosekvencií a hudobných ukážok. Údajne tomu bránia autorské práva. Po odchode Bibiany Ondrejkovej nemám voči Gregorovi Marešovi žiadne výhrady. Sledoval som množstvo televíznych vedomostných súťaží, ale Duel mi vyhovuje najviac. Prospela by mu vyrovnanejšia úroveň otázok, pestrejší výber tematických okruhov, prísnejší výber súťažiacich a možno aj vygenerovanie Superduelu najúspešnejších. ()

MontyBrogan

Duel ma baví, tak by som hodnotil možno aj vyššie, napriek prehnane korektnému Gregorovi Marešovi (ktorý vysvetľuje, čo by už moc nemusel, alebo sa opravuje, keď je každému jasné, ako to asi myslel), pretože je vždy pozitívne naladený sympaťák. Čo mi ale dlhodobo vadí, sú jednotvárne otázky pod danou kategóriou v druhom kole, ktoré má pre každú tému dve zadania. Keď si však vyberiete napríklad tému "Ako sa ten film volá?" a v prvej otázke pohoríte na slovenskom filme, lebo domácu tvorbu nesledujete, na reparát môžete rovno zabudnúť, pretože rozhodne dostanete v druhej otázke zase len slovenskú produkciu. Ako keby tie dvojičky súviseli nielen podľa názvu témy, ale aj detailnejším zameraním. Nabudúce bude možno rovnaká kategória obsahovať oscarové filmy, nie slovenské. No okruh, ktorý zahŕňa iba film ako taký, by mohol pozostávať z mixu týchto podskupín. Proste to pôsobí, ako keby otázky neboli "zamiešané". Update: Kašľať na detaily. Duel pozerám pravidelne, tak šup s ním do topky. ()

sosi

Klasická vedomostná súťaž, ktorá ničím neprekvapí ani nezaujme. Hlavne ma odrádza moderátor Gregor Mareš, ktorý sa tvári, že zjedol múdrosť sveta pri tom všetko číta z toho svojho monitoru. Je tupší jak tí súťažiaci, z ktorých si robí srandu, robí sa že nad neho neni a každú vetu keď zopakuje 2 krát tak doma už pením. ()

• V databáze otázok z vedomostnej súťaže Duel je v súčasnosti takmer 70 000 otázok zaradených do pár tisíc tematických okruhov. Počas jednej relácie ich súťažiacim odznie 50. (donnie22)
  • Výrobný cyklus vedomostnej súťaže trvá päť dní, počas ktorých tvorcovia pripravia sedem relácii denne. (donnie22)
  • Otcom Duelu je Jaroslav Čorba ktorý pracoval dlhé roky v československej televízii. Pôsobil tiež v TV Markíza, kde sa venoval vedomostným súťažiam Pokušenie (1996) a Milionár (2000). (donnie22)