Sal

Sal

USA, 2011, 103 min

• kaylin

Na jednu stranu se mi líbí, že má James Franco nějakou vizi, s kterou chtěl tenhle film natočit. Prostě snahu se dostat do jednoho života, do života člověka, který byl dobrým hercem, ale nakonec měl umřít hloupou smrtí. Spousta detailů, spousta skoro až zbytečných rozhovorů, a nakonec to, co musí přijít, pokud znáte osud Sala Minea. Pokud ne, bude to skoro vypadat jako konstrukt.(24.12.2016)

• DwayneJohnson

Pár záblesků, jinak nuda a šeď. Sala vůbec neznám, nicméně troufnu si tvrdit, že jeho poslední okamžiky šlo zachytit rozhodně lépe. I když jsem se celkem snažil, vůbec nedokážu říct, co tímhle filmem chtěl básník James říct. Úplně zbytečná ztráta času, kterou jsem u Franca, výhledem k jeho minulým kouskům nečekal. Za mě rozhodně ne. Zajímavé komentáře: Madsbender a Dwaynejohson:-P(3.7.2016)

• Madsbender

Som presvedčený, že si Salvatore Mineo Junior taký dôsledne nezaujímavý životopis nezaslúžil. James Franco sa zameral na tragický posledný deň hercovho života a tým si kvôli nedostatku exaktného materiálu vytýčil prekážku v podobe dotvárania myšlienok, na ktoré sa Sal počas svojich posledných hodín sústredil. Dlhé dialógy o ničom, vypĺňajúce nudnú dejovú vatu medzi presunmi z jedného miesta na druhé, sú v snahe preniknúť do pozadia osobných vzťahov, filmového priemyslu a divadla rovnako povrchné, ako celý film. Žiadna postava vrátane samotného Sala nie je charakterizovaná inak než plocho a veľmi jednostranne, a v druhej polovici už som len čakal, kým konečne protagonista zomrie a nabehnú titulky._____Dôsledne nezaujímavé je i poloamatérske formálne spracovanie v duchu „realistického“ nezávisle-nezávislého prúdu súčasného amerického filmu (kamera z ruky, minimum nediegetickej hudby,...). Väčšina scén sa topí v detailoch, motivovaných tak maximálne elimináciou rozhľadu, ktorý by rýchlo zrútil nefunkčnú ilúziu druhej polovice 70. rokov. Kým extrémne krátku dobu natáčania (IMDB uvádza 9 dní) na výsledku vidieť, 7-miliónový rozpočet, okrem troch videoklipových pasáží jazdy autom, ani trochu._____Najhoršie však je, že film svojou naivnosťou a krátkozrakosťou posilňuje predstavu o homosexuáloch ako ľuďoch, ktorí sa okamžite vrhnú na každého nahého muža. Vyplýva to zo Salovho rozprávania „vtipnej“ historky i záverečnej skúšky divadelnej hry. Dalo by sa namietnuť, že film neobsahuje žiadnu explicitnejšiu scénu a postavy akoby svojou zdržanlivosťou sexuálnu orientáciu popierali (ani Salove problémy s alkoholom a drogami tu vôbec nefigurujú), no treba si uvedomiť, že je príbeh redukovaný na jediný deň. Škodlivosť tejto predstavy je o to väčšia, že sa Sal Mineo (ako uvádza i obsah) ako jeden z prvých verejne prihlásil k homosexuálnej komunite. Preto by sa o film mohol zaujímať človek, ktorý sa snaží utvoriť si k homosexuálom kladnejší vzťah prostredníctvom podobne otvorených osobností, no snímka by ho len utvrdila v predsudkoch._____Je celkom ironické, že v úvodných dobových televíznych novinách moderátor zo správy o ubodaní 37-ročného herca, dvojnásobne nominovaného na Oscara plynulo prejde na počasie. Prístup Jamesa Franca ústi v tak spoločensky nezávažný a bezvýznamný príspevok, že sa po jeho skončení ani vy nemusíte nad ničím pozastaviť a pokojne môžete prepnúť na správy o počasí. Zazlievať vám to nikto nebude. 30%(9.5.2015)

• - Film byl kompletně natočen v devíti dnech. (Conspi)