poster

Závod ke dnu

 • anglický

  Race to the Bottom

Dokumentární

Česko, 2011, 82 min

Režie:

Vít Janeček

Scénář:

Vít Janeček

Kamera:

Braňo Pažitka

Hudba:

Midi Lidi
(další profese)
 • Castielo
  ***

  3* za zpracování celého dokumentu. To se dle mého názoru celkem povedlo. Pokud bych však měl hodnotit stránku obsahovou, kdy je vždy svalována vina na ostatní, na stát, na manažery, na kapitalismus apod. Byl by to odpad! Bohužel je velmi smutné vidět, jak přemýšlí obyčejný čech. Vyučí se, a 50 let dělá na jednom místě ve fabrice. Když pominu fakt, že ho to musí mentálně naprosto ubíjet, divím se, že jsou překvapeni když fabrika zavře a oni najednou nemají práci. Nic neumí, nemají vzdělání, za prací se přestěhovat nikdo nechce a nadávají, že musí splácet půjčky. Jedno velký WTF. S takovým národním myšlením nechci ani domýšlet, jak to tu bude za pár let vypadat:(.(22.9.2012)

 • Dronte
  odpad!

  Bullshitting nejtěžšího kalibru. Každý člověk, který absolvoval základy ekonomie (mikro a makro) a pochopil je musel mít během sledování dokumentu pocit, obsazení sálu čečenskými teroristy není nejhorší alternativa ke strávení dalších 70 minut.¨ Více na http://dronteho.blogspot.com/2012/05/zavod-ke-dnu-napraveni-nekterych-lzi.html(25.5.2012)

 • RickyFitts
  *

  Ocenuju politickou filmařinu... ale sorry, politika takhle jednoduchá není. Postavit film na komentářích Bělohradskýho, Kellera, Švihlíkový a Tožičky, napsat jim visačky "filosof, sociolog, ekonomka, rozvojový expert" čili vydávat je za jakoby náhodně vybraný experty, je pro mě totálním selháním. Ty lidi jsou cíleně vybraný z jednoho diskurzního proudu a to ten film zamlčuje. Tenhle způsob práce, jejíž tvůrce se vyhýbá diskuzi s jinak smýšlejícím světem, není nepodobnej propagandě a jako takovej je mi odpornej. Děsivou grafickou kvalitu dodělávanejch animací nehodnotím.(15.6.2013)

 • Marigold
  ***

  Uvítal bych detailnější rozbor situace v Jeseníku, nebo detailnější rozbor kontextu globálního kapitalismu. Protože se dokument pokouší vzít mikroperspektivu a vysvětlit ji globálně, má tendence redukovat a argumentovat lacině (zejména Tožičkova sirková performance je z kategorie "ekonomika pro zvláštní školu"). Ekonomka Švihlíková i sociolog Keller jsou výteční, klidně bych je poslouchal déle (zase škoda, že jeden z klíčových argumentů - stagnaci reálných mezd a raketových vzestup zisků - je provedený jako pouťová atrakce). Bělohradský sice působí hodně mimozemsky, ale jeho meditace o časoprostoru technopolis je v jádru podnětná. Jako úvod k debatě a provokace slepotou stižených obhájců "ztracených kauz" kapitalismu, je to užitečné. Člověk trochu seznámený s kritickým diskurzem moderní levice (Žižek, Judt, Badiou, Eagleton, Klein a další) to může brát nejvýš jako solidní opáčko... Klusák a jeho Nošovice je mnohem dál po všech stránkách.(11.3.2012)

 • lena60
  odpad!

  Česká radost v českých kinech, jo? Tsss. První návštěva kina na sérii dokumentů a hned rozčarování jako hrom. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se tento dokument objevil ve vysílání ČT pod názvem Robota a v kinech je distribuován jako Závod ke dnu, když materiál natočený režisérem Janečkem je u obou dokumentů z 90%totožný? Kdybych neviděla před necelými dvěma měsíci Robotu v televizi, byly by to hvězdy tři. Takto navztekaný a znechucený odpad.(17.11.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace