Závod ke dnu

Vít Janeček

Braňo Pažitka

Midi Lidi
  • Dronte

Bullshitting nejtěžšího kalibru. Každý člověk, který absolvoval základy ekonomie (mikro a makro) a pochopil je musel mít během sledování dokumentu pocit, obsazení sálu čečenskými teroristy není nejhorší alternativa ke strávení dalších 70 minut.¨ Více na http://dronteho.blogspot.com/2012/05/zavod-ke-dnu-napraveni-nekterych-lzi.html(25.5.2012)

Uvítal bych detailnější rozbor situace v Jeseníku, nebo detailnější rozbor kontextu globálního kapitalismu. Protože se dokument pokouší vzít mikroperspektivu a vysvětlit ji globálně, má tendence redukovat a argumentovat lacině (zejména Tožičkova sirková performance je z kategorie "ekonomika pro zvláštní školu"). Ekonomka Švihlíková i sociolog Keller jsou výteční, klidně bych je poslouchal déle (zase škoda, že jeden z klíčových argumentů - stagnaci reálných mezd a raketových vzestup zisků - je provedený jako pouťová atrakce). Bělohradský sice působí hodně mimozemsky, ale jeho meditace o časoprostoru technopolis je v jádru podnětná. Jako úvod k debatě a provokace slepotou stižených obhájců "ztracených kauz" kapitalismu, je to užitečné. Člověk trochu seznámený s kritickým diskurzem moderní levice (Žižek, Judt, Badiou, Eagleton, Klein a další) to může brát nejvýš jako solidní opáčko... Klusák a jeho Nošovice je mnohem dál po všech stránkách.(11.3.2012)

• lena60

Česká radost v českých kinech, jo? Tsss. První návštěva kina na sérii dokumentů a hned rozčarování jako hrom. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se tento dokument objevil ve vysílání ČT pod názvem Robota a v kinech je distribuován jako Závod ke dnu, když materiál natočený režisérem Janečkem je u obou dokumentů z 90%totožný? Kdybych neviděla před necelými dvěma měsíci Robotu v televizi, byly by to hvězdy tři. Takto navztekaný a znechucený odpad.(17.11.2011)

Film jsem viděla v rámci ProtestFestu v Brně a následovala po něm velmi nosná (a vtipná:) debata, které se účastnili: politolog Ondřej Císař z FSS MU; šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka a politolog Ondřej Slačálek. Všichni 3 jsou velice svérázní a svobodomyslní chlapíci a tudíž diskuze chvílemi nabývala až anarchistických (v konzervativním smyslu) rovin, tudíž diskuze snažící se oprostit od stereotypů a zavedených pořádků, které je potřeba změnit. Film samotný zobrazuje aktuální fenomén nárůstu nezaměstnanosti a co k němu vede a jakou roli v tom hraje česká korupční scéna a chtíč lidí (milionářů, mají hodně a chcou ještě víc) za ziskem. Na ČT dávali jen 50 minutovou verzi, která byla okleštěna o analýzu amerického ekonoma a záběry demonstrujících nezaměstnaných a tudíž vyzněla docela jinak. Hlavně ona analýza vnesla do dokumentu docela jiné hloubky. Film má určitě své mouchy, ale to by musel trvat třeba 5 hodin, aby se tam podařilo vecpat všechny podrobnosti a analýzy. To už by se mělo starat naše Ministerstvo a zjišťovat situaci, a ne jen tak od boku střelit např. novelu o zaměstnávání cizinců bez toho že by si třeba zjistilo, jestli jsou vůbec Češi, kteří jejich práci zastanou. Dokumenty mají jen upozornit na problematiku, ale hlubší rozbory by měli dělat lidé povolaní a u moci... Což se u nás bohužel neděje.(25.5.2012)

Ztráta zaměstnání. Tak závažné a aktuální téma vtěsnat do 80 minut, to není sranda. Přesto mám pocit, že tento málo odvážný a mdlý dokument zachránili především všichni čtyři dobře vybraní glosátoři a stále populárnější profesor Keller. Že svět patří zkorumpovaným politikům, finančníkům, právníkům a podobnému biologickému odpadu, mlaskajícímu od svých plných koryt – všichni víme. Realita EU je srovnatelná s nápisem na dveřích WC ve vagonech: "Nelze používat ve stanici a když vlak zastaví !".V případě EU ovšem nikdo neví , kdy a kde ten šílený vlak zastaví a jak se vlastně zastavuje, takže se před dveřmi záchodku posereme všichni. A jak dál? Chyba je v systému. Současný neoliberální kapitalismus přestal dávno fungovat, nic lepšího neznáme a na dluh už to dál nejde. Je třeba vrátit se zpátky nohama na zem, začít si vážit tradičních hodnot, poctivé lidské práce a začít splácet dluhy. Bohužel za jiné… lena60-velmi zajímavý způsob „myšlení“ a hodnocení…(10.2.2012)