Na houby (TV pořad)

Pavel Jirásek

Kostýmy:

Marie Jirásková
  • Lenny09

U mě by tento pořad mohl být klidně na 3* možná i na necelý 4*, ale bohužel mi tento pocit hodně kazili A. Goldflam a J. Polášek. Kdyby se tam nechovali jak uřvaný otec věčně nadávající natvrdlému synovi a uváděli to normálně (nebo nejlépe kdyby to uváděl někdo jiný), tak by to bylo fajn. Ale takhle mě to dost zklamalo.(8.6.2012)

První díl nic moc, ale když si pak člověk zvykne na tu komedii alá tata a kluk a odprostí se od toho, tak se jedná o vcelku zajímavý pohled do historie mykologie, malého atlasu hub s povedeným komentářem pana Šutary a několika zajímavých receptů na závěr. Čekal jsem možná trošku víc, ale 3* jsou zasloužené. Už za ten pokus!(6.3.2012)

Jelikož jsem vášnivý mykolog-amatér, tak jsem po tomto seriálu skočil a ač jsem vděčný za pořad o jedné z mých oblíbených aktivit (pořadů o houbách je pokud vím jak šafránu), tak již po dvou odvysílaných dílech jsem poměrně dost zklamán. Seriál na mě působí zkrátka schizofrenně. Na jedné straně je snaha o odborné výklady z úst profesionálů a o osvětu, která má představit houbařům jiné houby, než jsou všeobecně známé druhy, čehož si velmi cením. Ovšem na straně druhé je naprosto infantilní dvojice pánů Goldflama a Poláška, kteří tuto úroveň svým vedením pořadu podle mého shazují. Jejich žertů je moc, chování leckdy zvláštní - jakási nekroberla v ruce, ohýnek u lesa, listování vzácným atlasem jak Zlatými stránkami, zahazování hub,...a role "táta vs. kluk" mi celkově vůbec nesedí. Cítím z toho snahu zavděčit se všem - mladým divákům a amatérům "žertovným" vedením a pokročilejším houbařům výklady o leckdy ne příliš známých druzích hub. Jako pořad samozřejmě bojuje o sledovanost, ale myslím, že se měli dát pouze jednou z cest - buď odbornost nebo vtipy. Třetí díl byl už o něco únosnější. Uvidíme, jaké budou další díly, ale moc už nedoufám v radikální změny. 2 a 1/2 stars, ale kvůli houbám to zaokrouhlim nahoru.(2.3.2012)

Při sledování tohoto cyklu si člověk uvědomí, jaký je houbařský břídil a jaká je škoda, že nechává ležet v lese tolik jedlých a pravděpodobně velice chutných hub. Na druhu stranu nejsem sebevrah, abych po zhlédnutí pár dílů začal sbírat každou "žabinu", jak říká kluk. Co se týče informační hodnoty, tak si myslím, že jde o celkem zdařilý seriál. Divák není nijak zvlášť zahlcen a přesto má pocit, že se něco dozvěděl (fajn jsou i recepty na konci každé epizody). Jednu hvězdičku strhávám za některé slovní výměny mezi oběma aktéry. Ne že by mi to vyloženě vadilo, občas jsem se i zasmál, ale místy bylo medle vzájemné špičkování taty a kluka už za hranou dobrého vkusu.(23.5.2012)

Jeden z mála dokumentov s profesionálnymi informáciami, ktorý vás zavedie do sveta húb. Celkovo sa mi táto myšlienka o prístupe otec a syn páči (skĺbenie výučného charakteru s odbornými informáciami) a myslím, že zámerom bolo práve pritiahnuť väčšie spektrum divákov, než pri "obyčajnom" odbornom dokumente. Napriek tomu viacerých divákov môže odradiť niekedy až priveľmi infantilné pôsobenie dvoch hercov (pre mňa hlavne syna). Celkové hodnotenie by som zaokrúhlil na 4*, len kvôli spomínanej skutočnosti, že sa jedná o jeden z mála dokumentov na túto tému.(17.2.2013)