Na houby (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2011, 13x26 min

Pavel Jirásek
  • Tommassi3

"Ale dyť já tě neztrapňuju !! Ty se ztrapňuješ sám !!" Na houby ?? To tenhle trapnopořad skutečně je, tedy s plným košem eufemismu.. Pokud se rádi koukáte, jak se na Kavkách, i když tedy spíš v Brně, vraždí - Ta forma, ta forma !! Bože !! - další zajímavý nápad, tak jen směle do toho.. S nekonečným hudebním podkresem od Coldplay - Asi mi je chtěli zprotivit či co.. - to vyznívá jako neskutečný bizár..(22.6.2015)

Při sledování tohoto cyklu si člověk uvědomí, jaký je houbařský břídil a jaká je škoda, že nechává ležet v lese tolik jedlých a pravděpodobně velice chutných hub. Na druhu stranu nejsem sebevrah, abych po zhlédnutí pár dílů začal sbírat každou "žabinu", jak říká kluk. Co se týče informační hodnoty, tak si myslím, že jde o celkem zdařilý seriál. Divák není nijak zvlášť zahlcen a přesto má pocit, že se něco dozvěděl (fajn jsou i recepty na konci každé epizody). Jednu hvězdičku strhávám za některé slovní výměny mezi oběma aktéry. Ne že by mi to vyloženě vadilo, občas jsem se i zasmál, ale místy bylo medle vzájemné špičkování taty a kluka už za hranou dobrého vkusu.(23.5.2012)

Jelikož jsem vášnivý mykolog-amatér, tak jsem po tomto seriálu skočil a ač jsem vděčný za pořad o jedné z mých oblíbených aktivit (pořadů o houbách je pokud vím jak šafránu), tak již po dvou odvysílaných dílech jsem poměrně dost zklamán. Seriál na mě působí zkrátka schizofrenně. Na jedné straně je snaha o odborné výklady z úst profesionálů a o osvětu, která má představit houbařům jiné houby, než jsou všeobecně známé druhy, čehož si velmi cením. Ovšem na straně druhé je naprosto infantilní dvojice pánů Goldflama a Poláška, kteří tuto úroveň svým vedením pořadu podle mého shazují. Jejich žertů je moc, chování leckdy zvláštní - jakási nekroberla v ruce, ohýnek u lesa, listování vzácným atlasem jak Zlatými stránkami, zahazování hub,...a role "táta vs. kluk" mi celkově vůbec nesedí. Cítím z toho snahu zavděčit se všem - mladým divákům a amatérům "žertovným" vedením a pokročilejším houbařům výklady o leckdy ne příliš známých druzích hub. Jako pořad samozřejmě bojuje o sledovanost, ale myslím, že se měli dát pouze jednou z cest - buď odbornost nebo vtipy. Třetí díl byl už o něco únosnější. Uvidíme, jaké budou další díly, ale moc už nedoufám v radikální změny. 2 a 1/2 stars, ale kvůli houbám to zaokrouhlim nahoru.(2.3.2012)

• MM_Ramone

Môj otec to je veľký hubár. Každé leto s radosťou vyráža do lesa nazbierať tieto plody. Ja som tomuto koníčku až tak neprepadol, ale sa mi zdá, že o to viacej si viem vychutnať dobre pripravené pokrmy z hríbov. Huby mi chutia. Takže keď som zistil, že česká verejnoprávna televízia bude vysielať reláciu o hubárčení, zaujalo ma to. Doposiaľ som sa s takýmto tématickým projektom nestretol. Bohužiaľ bol som trpko sklamaný. Po obsahovej, informačnej i odbornej stránke je to hodnotné, ale nedokážem prekusnúť príšené moderovanie v podaní pánov Arnošta Goldflama a Josefa Poláška. Tie ich trapné herecké výstupy to ťahajú takmer až do odpadu. Vďaka nim je to celé „Na houby“. *(25.7.2012)

Mně se to líbilo, "tata" Goldflam cepuje svého "kluka" Poláška, místy je to vtipné a z hlediska houbaření poučné. Vzájemné hecování taty a kluka, většinou slušné a bez vulgarit, mne několikrát opravdu rozesmálo. Zatím jsem viděl jen první díl, z opatrnosti dávám jen čtyři, ale možná později zvýším na nejvyšší hodnocení, pokud si seriál udrží tuto kvalitu.---Tak jsem k dnešnímu dni (21.4.2012) viděl zatím všechny díly a myslím, že mohu konstatovat, že seriál je dobrý, nikoliv však vynikající. Dodávám tedy, co mi nejvíce vadilo (přičemž klady vyjádřené na začátku zůstávají):bohužel ne všechno osobní škádlení bylo tzv. slušné a nevinné (např. narážka na kance a na tatu je dle mého názoru už za hranicí únosnosti (Polášek, jakkoliv je sympatický, nezapřel to své prasárničkové vtipkování, jak známe z jiných jeho projevů), v jednom díle se tata Goldflam jakoby modlí před křížem, což je rouháním a blasfémií (zde se Goldflam projevil jako Žid, neb on je chytrý a ví, o co jde), jinde říká, že klukova manželka Růženka je prokletí (to vůbec nezní hezky) ...a pak např. považuji úplně za zbytečný nesmysl, že s sebou tahají tu moduritovou "houbařskou" berlu atd...Jinak ale celkově díky za tento seriál, a díky Goldflamovi i Poláškovi za velmi dobrý doprovod houbařských putování.(24.2.2012)