Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Houbaření je jedno z mála dobrodružství, které si člověk může dopřát i v moderní době. Aby však výprava do lesa neskončila na nemocničním lůžku, je potřeba se v houbách přeci jen trochu vyznat. Když tedy tata (Arnošt Goldflam) zjistí, že jeho kluk (Josef Polášek) nepozná kulinářsky tak vyhlášenou houbu jako je smrž, neváhá ani na minutu a žene kluka na první putování za houbami. Jeho profesorská nátura mu však nedá - nechce houby pouze sbírat, ale touží představit klukovi celou českou mykologii a její historii.
Jednotlivé díly:  1.-Z jara
2.-Hitparáda hřibů
3.-Kozí hřiby
4.-Magické muchomůrky
5.-Lysohlávky až nakonec
6.-Nejen o václavkách
7.-Pavučince a čirůvky
8.-Holubinky a ryzce
9.-Lišky, kuřátka a břichatky
10.-Teplomilné
11.-V pralese
12.-V pěstírnách
13.-Pozdní sběr (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

Peabody 

všechny recenze uživatele

Houbaření mám velice rád, ledacos zajímavého tu bylo, ale koncepce pořadu a zejména figura pana Poláška mi přišla - jak to říci slušně - zcela v souladu s názvem pořadu. Proboha proč tyhle rádoby humornosti? Typickým příkladem je díl zvaný Lysohlávky. Během putování Arnošta Goldflama a jeho "syna", ke kterým je ještě přilepena manželka, - bez nejmenšího důvodu (kromě toho, že jí dají říkat  "vtipné" repliky jako Maminko, ty nemáš hlavu vymetenou, cha cha cha) se - dozvíme, že fotograf si podsvěcuje lupeny alobalem, což je informace zcela na houby, pak, že nemáte sbírat houby na haldách, kde jsou těžké kovy. Proloženo je to humorem typu - "Ty ses otrávil žampionem zápašným, fuj fuj, ještě jsi cítit, jdi ode mne." To je tak do třetí třídy základní (spíše pomocné) školy a kdo ví jestli WTF? Pak se chodí lesem a padají perly typu "Maminko tady máš parasol." (velká bedla), padnou informace o bedlách, žampionech a pak se proberou lysohlávky, zejména se pochopitelně varuje před jejich riziky. Zrovna v našem, národě, který je houbařsky hodně vysoko, snad není tato úlitba debilizačním trendům nutná ()

gogos 

všechny recenze uživatele

První díl nic moc, ale když si pak člověk zvykne na tu komedii alá tata a kluk a odprostí se od toho, tak se jedná o vcelku zajímavý pohled do historie mykologie, malého atlasu hub s povedeným komentářem pana Šutary a několika zajímavých receptů na závěr. Čekal jsem možná trošku víc, ale 3* jsou zasloužené. Už za ten pokus! ()

Reklama

blitzer 

všechny recenze uživatele

Při sledování tohoto cyklu si člověk uvědomí, jaký je houbařský břídil a jaká je škoda, že nechává ležet v lese tolik jedlých a pravděpodobně velice chutných hub. Na druhu stranu nejsem sebevrah, abych po zhlédnutí pár dílů začal sbírat každou "žabinu", jak říká kluk. Co se týče informační hodnoty, tak si myslím, že jde o celkem zdařilý seriál. Divák není nijak zvlášť zahlcen a přesto má pocit, že se něco dozvěděl (fajn jsou i recepty na konci každé epizody). Jednu hvězdičku strhávám za některé slovní výměny mezi oběma aktéry. Ne že by mi to vyloženě vadilo, občas jsem se i zasmál, ale místy bylo medle vzájemné špičkování taty a kluka už za hranou dobrého vkusu. ()

Kaferano 

všechny recenze uživatele

Nejprve vyznání. Jsem vášnivá a hravá houbařka. Houby považuji za jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů. Nemám to tolik přes žaludek i když letos jsem vyzkoušela 4 pro mne nové druhy a měla jsem krásné fialové jídlo. A stále jsem tady. Velmi mne baví houby určovat, mám 9 atlasů a sbírám hlavně houby, které neznám. Takže pořad Na houby byl pro mne na houby. Nevadilo mi, že je určen spíš začátečníkům, viděla jsem některé známé mykology a atmosféru houbařského koloritu jsem také z pořadu cítila. Jen mi nevyhovovalo pojetí Otec a syn trouba. Ovšem nadšení ve mně vyvolala ta zvláštní houbová hůl. Je dílem výtvarníka mgA. Tomáše Hlavenky. Hned jsem si našla jeho ostatní práce a za tento podnět dávám pořadu třetí hvězdičku. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Mně se to líbilo, "tata" Goldflam cepuje svého "kluka" Poláška, místy je to vtipné a z hlediska houbaření poučné. Vzájemné hecování taty a kluka, většinou slušné a bez vulgarit, mne několikrát opravdu rozesmálo. Zatím jsem viděl jen první díl, z opatrnosti dávám jen čtyři, ale možná později zvýším na nejvyšší hodnocení, pokud si seriál udrží tuto kvalitu.---Tak jsem k dnešnímu dni (21.4.2012) viděl zatím všechny díly a myslím, že mohu konstatovat, že seriál je dobrý, nikoliv však vynikající. Dodávám tedy, co mi nejvíce vadilo (přičemž klady vyjádřené na začátku zůstávají):bohužel ne všechno osobní škádlení bylo tzv. slušné a nevinné (např. narážka na kance a na tatu je dle mého názoru už za hranicí únosnosti (Polášek, jakkoliv je sympatický, nezapřel to své prasárničkové vtipkování, jak známe z jiných jeho projevů), v jednom díle se tata Goldflam jakoby modlí před křížem, což je rouháním a blasfémií (zde se Goldflam projevil jako Žid, neb on je chytrý a ví, o co jde), jinde říká, že klukova manželka Růženka je prokletí (to vůbec nezní hezky) ...a pak např. považuji úplně za zbytečný nesmysl, že s sebou tahají tu moduritovou "houbařskou" berlu atd...Jinak ale celkově díky za tento seriál, a díky Goldflamovi i Poláškovi za velmi dobrý doprovod houbařských putování. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama