poster

Djinn

Horor / Thriller

Spojené arabské emiráty, 2013, 85 min

Režie:

Tobe Hooper

Scénář:

David Tully

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

BC Smith

Producenti:

Tim Smythe

Střih:

Andrew Cohen

Scénografie:

Brentan Harron
(další profese)
 • darkrobyk
  ***

  Hooperův potenciál zůstal bohužel vězet v 70. a 80.letech minulého století. Průměrná duchařina, kde místo amerických nebo asijských bubáků straší džinové, vizáží jsou však se jmenovanými totožní. Khalid přesvědčí svou ženu s komickým jménem Salama, aby po smrti jejich novorozence odjeli z USA zpět do Spojených arabských emirátů. Kdesi na kraji pouště u moře se na místě rybářské vesnice tyčí nový mrakodrap - útočiště manželského páru. Původní obyvatelé zmizeli, na svědomí je měl údajně džin...Ač duchárny nemusím, nebylo to úplně zlé. Závěr se sice propadl do halucinací, více mi však vadily zvukové efekty. Neustálé bouchání do bubnů, hrnců, třískání poklic. K vyděšení přece stačí rozpláclý pták na okně, nemusí se k tomu jako doprovod řítit lavina balvanů. Snad lehká insiprace filmy Rosemary má děťátko, Hnus a Osvícení.(20.2.2017)

 • peter12
  ***

  Film mi strašne pripomínal ženu v čiernom, ale tá je troška iná liga v porovnaní s týmto filmom. Je to predvídateľné, ale niektoré lakačky boli fešné a hlavne boli na správnom mieste. Temná stránka je ok, len toho tu bolo veľa, viac než si príbeh vyžadoval a tak tu bolo viacero rušivých častíc. Najväčšiu chybu by som pripísal spracovaniu, sršal z neho amaterizmus a príbeh bol neoriginálny.(2.2.2016)

 • korbitch22
  ***

  To hodnocení hororů tady je fakt ubohý.Čekání na nabušený horor se sice od dob Conjuringu neustále protahuje a drtivá většina kino hororů stojí/či stála za vyliž prdel, díky bohu se občas objeví nějaký dvd kousek, který opravdu potěší.Nenechte se odradit ubohým hodnocením 41%, to mi hlava nebere.Djinn je řemeslně naprosto skvělý, vizuálně chytlavý a prostě celkově to vypadá výborně.Děj má konečně nějaký smysl a námět konečně nevykrádá kdejaký natočený brak.Co můžete považovat za klišé je ztvárnění Djinna, který jasně odkazuje na japonský duchařiny a i lekačky jsou tomu tak uzpůsobený.Ale všechno funguje skvěle, atmosféra hutná a u lekaček se mi asi 3x zastavilo srdce.Nevim, kdy jsem se u hororu bál celou stopáž a zdejší hodnocení je pro mě doslova nepřijatelný.Za sebe můžu jedině doporučit a to kurva věřte, že mám co se týče hororů nakoukáno mnohem víc, než kdejaký zdejší samozvaný hororový (G)NURU!Škoda že konec byl slabší a závěr byl už unylý a předvídatelný, ale za předchozí hodinu a dvacet minut mi nebylo dobře a bál sem se a to se kurva počítá, vy nudaři!!!69%.(14.9.2015)

 • Morholt
  **

  Technická stránka věci nebyla vůbec špatná a přítomné Arabky jsou nádherné. Jenže co je to platné, když tu člověk nenajde ani špetku napětí a atmosféry? Notabene Hooper se vzhlédl v asijských duchařinách, takže jsem měl občas pocit, že džin chodil na pohybové hodiny k tokijským strašidlům. I přesto, že jsem moc chtěl, aby se mi Djinn líbil, to na víc jak 40% nevytáhnu.(20.8.2015)

 • eraserhead666
  ***

  Přes všechno to oporvžení, které se na Toba hrne ze všech stran, já mám jeho tvorbu rád. Ano, natočil neskutečné sračky (Night Terrors, Lifeforce), ale má na kontě i dost dobrých záseků (The Texas Chainsaw Massacre počínaje, Salem's Lot, Mortuary nekonče). Na Djinna jsem byl hodně zvědavý a nakonec jsem docela spokojený. On ten film má své neduhy, ať už se jedná o formální mix současného západního a asijského pojetí, které je ale zase zajímavě naroubováno na arabskou půdu (docela mě rozesmálo, když se ústřední manželský pár vrátí z USA do Spojených arabských Emirátů a tchán zeťovi říká: "Zase v civilizaci."). Trochu to kazí atmosféru, ať už jde o třesoucího se Djinna nebo zvukové lekačky. Za největší nešvar filmu považuji fakt, že pointu, samu o sobě ne zrovna nějak kulervoucí, zbytečně odhalí moc brzo, sice v dobré scéně, ale prostě moc brzo, protože od ní se už film prakticky nikam nevyvíjí, negraduje a jen zvolna směřuje ke svému konci, který je taky trochu nevýrazný. Film samotný se, hlavně ve střední části a těsně před koncem, drží zbytečně zpátky, jakoby se bál trochu přitlačit na pilu. Na druhou stranu jsou ale některé scény hodně dobré (scéna s náklaďákem), film je hodně dobře obsazen a postavy zahrány (např. hrdinčina matka je výborná, hrdinka sama velmi přirozená a sympatická) a celkově to prostředí a kulisy dělá taky hodně. Já vlastně nejsem nijak zklamaný, mohl jsem být trochu příjemně překvapený, ale nakonec jsem vlastně dostal i více, než jsem, po všechn těch odsuzujících komentářích, čekal. A jsem rád, že díky mě to procentní hodnocení o jeden bod povyskočilo.(5.10.2015)

 • - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)