• Indie

• Francie

Fly Away Solo

Indie / Francie, 2015, 103 min

Varanasi už samo o sebe dokáže vytvoriť pozoruhodné filmové kulisy - a keď sa k tomu pridá zaujímavý osudový príbeh odohrávajúci sa na pozadí ghátov a nešťastných okolností, tak to naozaj stojí za to! Keď sa človek týmito scenériami sám prechádzal, o to väčší má z toho pôžitok. V podstate to boli dva príbehy v jednom prostredí, ale mne osobne sa viac páčila dejová vetva s Deepakom a Shaalou. Všetko bolo rozohrané na klasickú šablónu á la hollywood, až do určitého momentu (kto videl, vie presne ktorý myslím). To bol teda šok! .. Očakával som, kde sa obe línie napokon pretnú, a práve z toho som bol tak trochu sklamaný, rovnako aj zo samotného nevýrazného konca, ktorý ma dosť zamrzel, keďže celý film ma nadmieru bavil.(6.6.2016)

"Co je život? Rovnováha pěti živlů. Co je smrt? Jejich nesoulad." - Jsem rád, že v Indii se najdou tvůrci, kteří chtějí odvyprávět místní životní příběhy tak, jak je na to divák zvyklý třeba u evropských filmů – realisticky. Bez barevných kudrlinek, příkras, indických tanečků nebo nekonečné tamní veselohudby. Masaan mi, i přesto, chvíli trval, než mi vysloveně sednul. Nicméně nádherné záběry na evidentně hezčí část Indie (bez jediného odpadku v záběru) a závěrečné splynutí dvou, do té doby odlišných, lidských příběhů mi udělalo vysloveně radost. I takový totiž umí být život.(23.3.2016)

Maximalne zaujimavy pohlad do zivota dnesnej indickej hinduistickej spolocnosti. Varanasi - starym kolonialnym nazvom Benares - je fascinujuce, a vlastne ani nema ludskeho zakladatela : mesto vzniklo pred rokom 3 000 pred Kristom, kedy sa v Mezopotamii a Egypte objavilo pismo. Varanasi vzniklo este pred vznikom pisma, cize ma 5 000 - 6 000 rokov. Minimalne. 95 %(31.5.2016)

Smutný film o smutných veciach s optimistickým záverom. Príbeh dvoch ľudí, ktorí prežili stratu milovanej osoby, ale kráčajú životom ďalej a svitá im nová nádej. Superrealistický pohľad na život, možno skutočné, možno uskutočniteľné príbehy, realita Indie bez príkras a romantiky, napriek tomu, alebo možno vďaka tomu, veľmi zaujímavý film.(26.5.2017)

Sledujeme dvě hlavní příběhové linie, které mají mnoho společného, a u nichž dojde k osudovému spojení až na samém závěru. Postavy mě příliš nezasáhly, ačkoliv jejich osudy k tomu přímo vybízely. Je to určitě i tím, jak se celý film až zoufale vleče, a tím již v zárodku potlačuje vskutku zajímavý a velmi lidský námět. Právě díky tomu jsem měl mnohdy pocit, že sleduji přímý přenos a jelikož se tam, až na pár momentů nedělo nic moc zajímavého, tak se dá vytušit, že to nebylo příliš záživné. Asi v tom byl záměr pro přidání té zvláštní atmosféry, která byla jednoznačně cítit, ale tento způsob zpracování si žel musí vybrat i svoji daň. Je zajímavé, že v indických filmech jsou někdy policisté znázorňováni jako naprosto bezmocní a zbyteční panáci bez kapky respektu, a jinde zase jako takřka všemocní tyrani, likvidující jakýkoliv odpor. Společné mají tyto dva různorodé pohledy to, že úplatky berou všichni a jsou ve své práci dost ledabylí. Také velmi často ve službách úplně někoho jiného než práva a spravedlnosti. Jednou za čas se najde nějaký policista, který jde příkladem, což je ale zase spíše kategorie superhrdiny kosícího své nepřátele po desítkách. Netuším, která verze je blíže k pravdě, ale i přesný střed mezi tím nebude žádný med. Navádění k vraždě? Jestli mají opravdu takový zákon, který by se dal ve shodě uplatnit na ukázanou situaci, tak ten papír s příslušným potiskem nemá vyšší cenu než toaletní papír. Další z řady snímků se západní koprodukcí, který až na pár drobností vyzdvihuje negativní stránky života v Indii, proložený navíc takovou plíživou bezmocí, ale na konci jiskřička lepších časů přeskočila. Mám prostě raději šťastnější vize, na ostatní stačí život sám. V hodnocení tak od půlky sváděly boj tři silné hvězdy proti čtyřem slabším. I když kvalitní filmařinu uznávám, tak ty věci, které to celé táhly dolů byly prostě silnější než pozitiva. Tři silné hvězdy jsou dle mého spravedlivé.(11.8.2018)