Nebe a led

Dokumentární

Francie, 2015, 89 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Claude Lorius, Barack Obama (a.z.)

Aneb Příběh badatele, dobrodruha jemu šťastnou náhodou. A ani nemusí být pravda, že vás musí problematika zajímat, tohle je to totiž vážně zajímavé dokumentární pokoukání i jen co by vyprávění fascinovaného vědce zamilovaného do zimy, sněhu, ledu, nehostinného zmrzlého konce světa, člena i vedoucího expedic, jež se pokusil poukázat na to, co té své šišce, na níž žije, lidstvo po generace působí. Podobných upozorňovacích dokumentů už bylo natočeno mraky, ale tohle spojení s badatelsky-dobrodružným životopisem Claudea Loriuse to posunul ještě o nějaký ten stupínek výš. Doporučuji zkouknout. 90 minut zajímavých poznatků, informací a záběrů. --- Je teplo, jdu si dát něco k pití, hodím si do toho pár kostek ledu a budu zírat na bublinky :)(12.6.2016)

• nascendi

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku, ktorý objavil zaujímavý spôsob, ako z antarktického ľadu zistiť aká teplota na Zemi panovala a menila sa v čase niekoľko sto tisíc rokov. A aby toho nebolo málo, objavil, že z bubliniek uzatvorených v ľade môže zistiť, aký bol vtedy v atmosfére obsah oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov. Šokovalo ho, keď zistil, že antropogénny vplyv za posledných sto rokov sa vymyká všetkým doterajším cyklom otepľovania a ochladzovania atmosféry. A aj keď prežil zaujímavý, udalosťami a objavmi naplnený život, na konci mu pripravili najväčší zážitok tým, že spochybnili jeho výskumy, aby mohli uhľobaróni a petrolejoví magnáti nerušene zhrabovať svoje zisky, globálne otepľovanie sem, globálne otepľovanie tam.(11.10.2018)

Funkční, chytrá a decentní eko-uvědomka (schválně se vyhýbám slovu agitka, protože film se trpělivě snaží stavět svojí message na Loriusových nezpochybnitelných výzkumech), která hladí po srdci příběhem dobrodružného vědce a jeho celoživotního výzkumu a přitom buduje trudomyslnost nad výsledky jeho bádání. Což je prakticky stejná směs pocitů, jakou v současnosti Clause Lorius prožívá. Snad jen těch tichých detailů na moudrou mlčící tvář do dáli hledícího starce mohlo být o padesát míň.(28.8.2016)

Volám sa Claude Lorius, mám 80 rokov a ohromuje ma, aký môžu mať naše objavy dosah. –––– Tá oddanosť snehu a ľadu u glaciológov je fascinujúca. Stráviť celý rok na antarktickej stanici, byť úplne odrezaný od sveta a spoliehať sa len na zásoby a dvoch kolegov, to nie je pre hociakú povahu. Druhou záhadou filmu sú pre mňa 50 a viac rokov staré amatérske zábery vo výbornej kvalite a vo farbe. Unikátne nenahraditeľné zabery tvoria podstatu filmu a sú doplnené novymi efektnými zábermi. Podstatné je ale to, čo nám chce povedať, a nie je to nič iné, ako to, že sme s klímou definitívne v prdeli a väčšina štátov si to nechce ani len pripustiť. –––– Claude Lorius, boli ste prvý, kto pred tridsiatimi rokmi preukázal vplyv človeka na zmenu klímy... Vaše predpovede spred tridsiatich rokov sa potvrdzujú. ... –––– Ľad je rieka, ktorej nehybnosť je len zdanlivá. Vločkám trvá 50000 rokov, kým dorazia k pobrežiu a vplávajú do oceánu.(29.5.2019)

Skôr, než bude v kinách Fifty Shades Darker tu prichádza film, ktorý by si podľa mňa ľudia mali ísť pozrieť, no bude málo ľudí, ktorí reálne do kina naň pôjdu. Môj názor na úvod a teraz trošku o filme. "La Glace Et Le Ciel" je pre mňa dokument, aké by sa robiť mali. Mat tému, vedieť ju podať a priniesť argumenty, ktoré spôsobia, že sa nad filmom začneme zamýšľať. A rovnako by nás to nemalo nudiť. A myslím si, že tento film spĺňa absolútne všetko. Okrem toho má aj niekoľko vizuálne skutočne fascinujúcich momentov, ktoré stáli za to vidieť. Ako len obyčajné padanie vločiek na antarktíde alebo polárna žiara, alebo sledovanie kryštálikov ľadu pod mikroskopom. Fascinujúce. Tak by som mohol tento film ohodnotiť. Má to možno jeden trošku nudnejší moment, keď bude Claude na druhej expedícii na nezmapovanom mieste, ale potom ďalšie momenty zase držia moju pozornosť a chcem vedieť viac. A okrem toho je to dôkaz, že globálne otepľovanie si nevymysleli Číňania, ako povedal nový prezident USA. Je to história stará viac ako 30 rokov. A možno je konečne čas, aby sme začali poslúchať. Ak to hrajú v kine vo vašom meste, choďte si tento dokument pozrieť. Pre mňa skutočne skvelý film, ktorý by si ľudia mali pozrieť. Pretože to skutočne dá človeku veľa. Hodnotenie: A(8.2.2017)

• - V roku 2015 tento film uzatváral 68. ročník MFF v Cannes. (MikaelSVK)