Nebe a led

Dokumentární

Francie, 2015, 89 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Claude Lorius, Barack Obama (a.z.)

Skôr, než bude v kinách Fifty Shades Darker tu prichádza film, ktorý by si podľa mňa ľudia mali ísť pozrieť, no bude málo ľudí, ktorí reálne do kina naň pôjdu. Môj názor na úvod a teraz trošku o filme. "La Glace Et Le Ciel" je pre mňa dokument, aké by sa robiť mali. Mat tému, vedieť ju podať a priniesť argumenty, ktoré spôsobia, že sa nad filmom začneme zamýšľať. A rovnako by nás to nemalo nudiť. A myslím si, že tento film spĺňa absolútne všetko. Okrem toho má aj niekoľko vizuálne skutočne fascinujúcich momentov, ktoré stáli za to vidieť. Ako len obyčajné padanie vločiek na antarktíde alebo polárna žiara, alebo sledovanie kryštálikov ľadu pod mikroskopom. Fascinujúce. Tak by som mohol tento film ohodnotiť. Má to možno jeden trošku nudnejší moment, keď bude Claude na druhej expedícii na nezmapovanom mieste, ale potom ďalšie momenty zase držia moju pozornosť a chcem vedieť viac. A okrem toho je to dôkaz, že globálne otepľovanie si nevymysleli Číňania, ako povedal nový prezident USA. Je to história stará viac ako 30 rokov. A možno je konečne čas, aby sme začali poslúchať. Ak to hrajú v kine vo vašom meste, choďte si tento dokument pozrieť. Pre mňa skutočne skvelý film, ktorý by si ľudia mali pozrieť. Pretože to skutočne dá človeku veľa. Hodnotenie: A(8.2.2017)

Snimek Nebe a led je nadherny dokument o historii zkoumani Antarktidy, doslova napechovany dechberoucimi zabery a silnym pribehem vyznamneho fracouzskeho glaciologa. Je to take ale bezutesny pribeh o necem, co uz vsichni vlastne davno vime a presto nejspis sami nic skutecne delat nezacneme. Je jen otazkou, kdy se tani svetovych ledovcu stane i primo nasim vlastnim pribehem. Jiste je ale to, ze mnozi si stejne blizici se totalni katastrofu i pres takto pusobivy snimek nepripusti.(11.4.2016)

Problematika ma samozrejme zaujíma, nie som totiž z Marsu, ale mám svoj domov práve tu kde ukázané prebieha. Som rada, že už aj tieto nádherné a velkolepé dokumenty začínajú byť viac EKO. Je to potrebné, nestačí ukázať len to krásne pozlátko, ak má mať dokument hodnotu musí ísť do hĺbky, čo sa v tomto prípade aspon čiastočne podarilo.(5.5.2016)

Dokument so srdcom. To sa tak jeden dědek štveral po kopcoch a ľadoch na Antarktíde, rozprával príbeh svojho (skutočne pestrého) života a ja som bol nešťastný jednak z toho, kam to speje s planétou, a dvak z toho, že ja v jeho veku budem sediac na kolečkovom kresle rozjímať tak maximálne nad svojimi plodnými rokmi v kancli.(3.2.2017)

Jestli máte rádi led, budete mít rádi i tenhle dokumentární snímek, který krásně ukazuje, jak i ledová krajina dovede být nádherná, jak je proměnlivá, jak je krásná. Jasně, asi se tam každý nepožene, ale dokument ukazuje, jak je naše Země krásná ve všech ohledech, a jak jsou zde lidé, kteří ji chtějí poznávat a ne ničit.(8.8.2017)

• - V roku 2015 tento film uzatváral 68. ročník MFF v Cannes. (MikaelSVK)