Nebe a led

Dokumentární

Francie, 2015, 89 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Claude Lorius, Barack Obama (a.z.)

Dojemný, úprimný a veľmi jednoduchý film, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad ekológiou viac ako hociaký iný film. Archívne zábery z Antarktídy, ktorých tam je asi 80 percent z toho robia kvalitný survival. Je to dielo, ktoré vás privedie do úžasu už len pri pomyslení ako to vôbec dokázali v takej zime natočiť. Prístupným spôsobom to laickému publiku priblíži zmysel polárnych výprav a vysvetlí, aké bolo vŕtanie do ľadu dôležité. Je to postavené na sugestívnom komentári a nadmieru dobre spravenej hudbe. Oplatí sa vidieť v kine, kým to tam vôbec je, lebo film s takýmto reklamným potenciálom tam dlho nebude.(3.2.2017)

Volám sa Claude Lorius, mám 80 rokov a ohromuje ma, aký môžu mať naše objavy dosah. –––– Tá oddanosť snehu a ľadu u glaciológov je fascinujúca. Stráviť celý rok na antarktickej stanici, byť úplne odrezaný od sveta a spoliehať sa len na zásoby a dvoch kolegov, to nie je pre hociakú povahu. Druhou záhadou filmu sú pre mňa 50 a viac rokov staré amatérske zábery vo výbornej kvalite a vo farbe. Unikátne nenahraditeľné zabery tvoria podstatu filmu a sú doplnené novymi efektnými zábermi. Podstatné je ale to, čo nám chce povedať, a nie je to nič iné, ako to, že sme s klímou definitívne v prdeli a väčšina štátov si to nechce ani len pripustiť. –––– Claude Lorius, boli ste prvý, kto pred tridsiatimi rokmi preukázal vplyv človeka na zmenu klímy... Vaše predpovede spred tridsiatich rokov sa potvrdzujú. ... –––– Ľad je rieka, ktorej nehybnosť je len zdanlivá. Vločkám trvá 50000 rokov, kým dorazia k pobrežiu a vplávajú do oceánu.(29.5.2019)

Problematika ma samozrejme zaujíma, nie som totiž z Marsu, ale mám svoj domov práve tu kde ukázané prebieha. Som rada, že už aj tieto nádherné a velkolepé dokumenty začínajú byť viac EKO. Je to potrebné, nestačí ukázať len to krásne pozlátko, ak má mať dokument hodnotu musí ísť do hĺbky, čo sa v tomto prípade aspon čiastočne podarilo.(5.5.2016)

Jestli máte rádi led, budete mít rádi i tenhle dokumentární snímek, který krásně ukazuje, jak i ledová krajina dovede být nádherná, jak je proměnlivá, jak je krásná. Jasně, asi se tam každý nepožene, ale dokument ukazuje, jak je naše Země krásná ve všech ohledech, a jak jsou zde lidé, kteří ji chtějí poznávat a ne ničit.(8.8.2017)

• nascendi

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku, ktorý objavil zaujímavý spôsob, ako z antarktického ľadu zistiť aká teplota na Zemi panovala a menila sa v čase niekoľko sto tisíc rokov. A aby toho nebolo málo, objavil, že z bubliniek uzatvorených v ľade môže zistiť, aký bol vtedy v atmosfére obsah oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov. Šokovalo ho, keď zistil, že antropogénny vplyv za posledných sto rokov sa vymyká všetkým doterajším cyklom otepľovania a ochladzovania atmosféry. A aj keď prežil zaujímavý, udalosťami a objavmi naplnený život, na konci mu pripravili najväčší zážitok tým, že spochybnili jeho výskumy, aby mohli uhľobaróni a petrolejoví magnáti nerušene zhrabovať svoje zisky, globálne otepľovanie sem, globálne otepľovanie tam.(11.10.2018)

• - V roku 2015 tento film uzatváral 68. ročník MFF v Cannes. (MikaelSVK)