Nebe a led

• Francie La Glace et le ciel (více)
Trailer 1
Dokumentární
Francie, 2015, 89 min

Uznávaný glaziolog Claude Lorius vypráví svůj životní příběh o odhalení jevu globálního oteplování. Začíná rokem 1956, kdy se ve svých 23 letech poprvé účastnil vědecké expedice na Antarktidu. Během dalších expedic dokázal díky izotopovému teploměru určit stáří jakéhokoliv kusu ledu... Oscarový režisér Luc Jacquet (Putování tučňáků) ve svém novém celovečerním dokumentu popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování“. Navzdory tomu, že Claude Lorius změnil díky výsledkům svého celoživotního úsilí běh lidských dějin a nastolil nová témata do společenské debaty, zůstává pro většinu lidí naprosto neznámý. A to i přesto, že práci v extrémních podmínkách mrazivého prostředí Antarktidy obětuje mnoho. Kolik lidí by se dokázalo ve 23 letech vydat do neznáma jen v touze po poznání? Kolik lidí učinilo nějaký zásadní vědecký objev? Životní příběh Clauda Loriuse je fascinující, dobrodružný, a především inspirující. Režisér Luc Jacquet ukazuje na příběhu odvážného vědce a jeho přelomového objevu, jaký dopad může mít chování člověka na budoucnost naší planety. (TV Prima)

Trailer 1

silentname

Skôr, než bude v kinách Fifty Shades Darker tu prichádza film, ktorý by si podľa mňa ľudia mali ísť pozrieť, no bude málo ľudí, ktorí reálne do kina naň pôjdu. Môj názor na úvod a teraz trošku o filme. "La Glace Et Le Ciel" je pre mňa dokument, aké by sa robiť mali. Mat tému, vedieť ju podať a priniesť argumenty, ktoré spôsobia, že sa nad filmom začneme zamýšľať. A rovnako by nás to nemalo nudiť. A myslím si, že tento film spĺňa absolútne všetko. Okrem toho má aj niekoľko vizuálne skutočne fascinujúcich momentov, ktoré stáli za to vidieť. Ako len obyčajné padanie vločiek na antarktíde alebo polárna žiara, alebo sledovanie kryštálikov ľadu pod mikroskopom. Fascinujúce. Tak by som mohol tento film ohodnotiť. Má to možno jeden trošku nudnejší moment, keď bude Claude na druhej expedícii na nezmapovanom mieste, ale potom ďalšie momenty zase držia moju pozornosť a chcem vedieť viac. A okrem toho je to dôkaz, že globálne otepľovanie si nevymysleli Číňania, ako povedal nový prezident USA. Je to história stará viac ako 30 rokov. A možno je konečne čas, aby sme začali poslúchať. Ak to hrajú v kine vo vašom meste, choďte si tento dokument pozrieť. Pre mňa skutočne skvelý film, ktorý by si ľudia mali pozrieť. Pretože to skutočne dá človeku veľa. Hodnotenie: A ()

Havenohome

Dojemný, úprimný a veľmi jednoduchý film, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad ekológiou viac ako hociaký iný film. Archívne zábery z Antarktídy, ktorých tam je asi 80 percent z toho robia kvalitný survival. Je to dielo, ktoré vás privedie do úžasu už len pri pomyslení ako to vôbec dokázali v takej zime natočiť. Prístupným spôsobom to laickému publiku priblíži zmysel polárnych výprav a vysvetlí, aké bolo vŕtanie do ľadu dôležité. Je to postavené na sugestívnom komentári a nadmieru dobre spravenej hudbe. Oplatí sa vidieť v kine, kým to tam vôbec je, lebo film s takýmto reklamným potenciálom tam dlho nebude. ()

Othello

Funkční, chytrá a decentní eko-uvědomka (schválně se vyhýbám slovu agitka, protože film se trpělivě snaží stavět svojí message na Loriusových nezpochybnitelných výzkumech), která hladí po srdci příběhem dobrodružného vědce a jeho celoživotního výzkumu a přitom buduje trudomyslnost nad výsledky jeho bádání. Což je prakticky stejná směs pocitů, jakou v současnosti Clause Lorius prožívá. Snad jen těch tichých detailů na moudrou mlčící tvář do dáli hledícího starce mohlo být o padesát míň. ()

nascendi

Zaujímavý dokument o zaujímavom človeku, ktorý objavil zaujímavý spôsob, ako z antarktického ľadu zistiť aká teplota na Zemi panovala a menila sa v čase niekoľko sto tisíc rokov. A aby toho nebolo málo, objavil, že z bubliniek uzatvorených v ľade môže zistiť, aký bol vtedy v atmosfére obsah oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov. Šokovalo ho, keď zistil, že antropogénny vplyv za posledných sto rokov sa vymyká všetkým doterajším cyklom otepľovania a ochladzovania atmosféry. A aj keď prežil zaujímavý, udalosťami a objavmi naplnený život, na konci mu pripravili najväčší zážitok tým, že spochybnili jeho výskumy, aby mohli uhľobaróni a petrolejoví magnáti nerušene zhrabovať svoje zisky, globálne otepľovanie sem, globálne otepľovanie tam. ()

Khalesi

Problematika ma samozrejme zaujíma, nie som totiž z Marsu, ale mám svoj domov práve tu kde ukázané prebieha. Som rada, že už aj tieto nádherné a velkolepé dokumenty začínajú byť viac EKO. Je to potrebné, nestačí ukázať len to krásne pozlátko, ak má mať dokument hodnotu musí ísť do hĺbky, čo sa v tomto prípade aspon čiastočne podarilo. ()

• V roku 2015 tento film uzatváral 68. ročník MFF v Cannes. (MikaelSVK)

Související novinky

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc …