Nebe a led

Dokumentární

Francie, 2015, 89 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Claude Lorius, Barack Obama (a.z.)

Poměrně zajímavý dokument o polárních expedicích, kterých se Francouz zúčastnil neuvěřitelně 22 x. Plno dochovaných záběrů od 50. let, kdy se s výzkumy započalo, až do současnosti. Dle počtu hodnotících asi nízko navštěvovaný film, což je ale škoda. Zajímavé by bylo vědět, co by na film řekli skeptici, co neuznávají existenci globálního oteplování, jako třeba Václav Klaus.(25.5.2016)

Toto by si mal každý pozrieť. Pôvodne sa mi samej moc nechcelo ísť do kina, ale som rada, že som šla. Nejako som totiž prehliadla, že je to reálne a v podstate môžme povedať životopisné. So zaujímavými zisteniami a s reálnymi archívnymi zábermi z prvých arktických výprav. Škoda len, že to už vo svete chodí tak ako aj spomínal pán Lorius - síce mu dajú na staré kolená ocenenie za prevratné zistenie, ale to že ho nikto nepočúval, keď sme mohli niečo s tým robiť, je to čo zamrzí. Cena to späť nevráti. Ani to čo sa deje.(2.2.2017)

Snimek Nebe a led je nadherny dokument o historii zkoumani Antarktidy, doslova napechovany dechberoucimi zabery a silnym pribehem vyznamneho fracouzskeho glaciologa. Je to take ale bezutesny pribeh o necem, co uz vsichni vlastne davno vime a presto nejspis sami nic skutecne delat nezacneme. Je jen otazkou, kdy se tani svetovych ledovcu stane i primo nasim vlastnim pribehem. Jiste je ale to, ze mnozi si stejne blizici se totalni katastrofu i pres takto pusobivy snimek nepripusti.(11.4.2016)

Funkční, chytrá a decentní eko-uvědomka (schválně se vyhýbám slovu agitka, protože film se trpělivě snaží stavět svojí message na Loriusových nezpochybnitelných výzkumech), která hladí po srdci příběhem dobrodružného vědce a jeho celoživotního výzkumu a přitom buduje trudomyslnost nad výsledky jeho bádání. Což je prakticky stejná směs pocitů, jakou v současnosti Clause Lorius prožívá. Snad jen těch tichých detailů na moudrou mlčící tvář do dáli hledícího starce mohlo být o padesát míň.(28.8.2016)

Skôr, než bude v kinách Fifty Shades Darker tu prichádza film, ktorý by si podľa mňa ľudia mali ísť pozrieť, no bude málo ľudí, ktorí reálne do kina naň pôjdu. Môj názor na úvod a teraz trošku o filme. "La Glace Et Le Ciel" je pre mňa dokument, aké by sa robiť mali. Mat tému, vedieť ju podať a priniesť argumenty, ktoré spôsobia, že sa nad filmom začneme zamýšľať. A rovnako by nás to nemalo nudiť. A myslím si, že tento film spĺňa absolútne všetko. Okrem toho má aj niekoľko vizuálne skutočne fascinujúcich momentov, ktoré stáli za to vidieť. Ako len obyčajné padanie vločiek na antarktíde alebo polárna žiara, alebo sledovanie kryštálikov ľadu pod mikroskopom. Fascinujúce. Tak by som mohol tento film ohodnotiť. Má to možno jeden trošku nudnejší moment, keď bude Claude na druhej expedícii na nezmapovanom mieste, ale potom ďalšie momenty zase držia moju pozornosť a chcem vedieť viac. A okrem toho je to dôkaz, že globálne otepľovanie si nevymysleli Číňania, ako povedal nový prezident USA. Je to história stará viac ako 30 rokov. A možno je konečne čas, aby sme začali poslúchať. Ak to hrajú v kine vo vašom meste, choďte si tento dokument pozrieť. Pre mňa skutočne skvelý film, ktorý by si ľudia mali pozrieť. Pretože to skutočne dá človeku veľa. Hodnotenie: A(8.2.2017)