Nebe a led

Dokumentární

Francie, 2015, 89 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Claude Lorius, Barack Obama (a.z.)

Volám sa Claude Lorius, mám 80 rokov a ohromuje ma, aký môžu mať naše objavy dosah. –––– Tá oddanosť snehu a ľadu u glaciológov je fascinujúca. Stráviť celý rok na antarktickej stanici, byť úplne odrezaný od sveta a spoliehať sa len na zásoby a dvoch kolegov, to nie je pre hociakú povahu. Druhou záhadou filmu sú pre mňa 50 a viac rokov staré amatérske zábery vo výbornej kvalite a vo farbe. Unikátne nenahraditeľné zabery tvoria podstatu filmu a sú doplnené novymi efektnými zábermi. Podstatné je ale to, čo nám chce povedať, a nie je to nič iné, ako to, že sme s klímou definitívne v prdeli a väčšina štátov si to nechce ani len pripustiť. –––– Claude Lorius, boli ste prvý, kto pred tridsiatimi rokmi preukázal vplyv človeka na zmenu klímy... Vaše predpovede spred tridsiatich rokov sa potvrdzujú. ... –––– Ľad je rieka, ktorej nehybnosť je len zdanlivá. Vločkám trvá 50000 rokov, kým dorazia k pobrežiu a vplávajú do oceánu.(29.5.2019)

Dojemný, úprimný a veľmi jednoduchý film, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad ekológiou viac ako hociaký iný film. Archívne zábery z Antarktídy, ktorých tam je asi 80 percent z toho robia kvalitný survival. Je to dielo, ktoré vás privedie do úžasu už len pri pomyslení ako to vôbec dokázali v takej zime natočiť. Prístupným spôsobom to laickému publiku priblíži zmysel polárnych výprav a vysvetlí, aké bolo vŕtanie do ľadu dôležité. Je to postavené na sugestívnom komentári a nadmieru dobre spravenej hudbe. Oplatí sa vidieť v kine, kým to tam vôbec je, lebo film s takýmto reklamným potenciálom tam dlho nebude.(3.2.2017)

Problematika ma samozrejme zaujíma, nie som totiž z Marsu, ale mám svoj domov práve tu kde ukázané prebieha. Som rada, že už aj tieto nádherné a velkolepé dokumenty začínajú byť viac EKO. Je to potrebné, nestačí ukázať len to krásne pozlátko, ak má mať dokument hodnotu musí ísť do hĺbky, čo sa v tomto prípade aspon čiastočne podarilo.(5.5.2016)

Jestli máte rádi led, budete mít rádi i tenhle dokumentární snímek, který krásně ukazuje, jak i ledová krajina dovede být nádherná, jak je proměnlivá, jak je krásná. Jasně, asi se tam každý nepožene, ale dokument ukazuje, jak je naše Země krásná ve všech ohledech, a jak jsou zde lidé, kteří ji chtějí poznávat a ne ničit.(8.8.2017)

Aneb Příběh badatele, dobrodruha jemu šťastnou náhodou. A ani nemusí být pravda, že vás musí problematika zajímat, tohle je to totiž vážně zajímavé dokumentární pokoukání i jen co by vyprávění fascinovaného vědce zamilovaného do zimy, sněhu, ledu, nehostinného zmrzlého konce světa, člena i vedoucího expedic, jež se pokusil poukázat na to, co té své šišce, na níž žije, lidstvo po generace působí. Podobných upozorňovacích dokumentů už bylo natočeno mraky, ale tohle spojení s badatelsky-dobrodružným životopisem Claudea Loriuse to posunul ještě o nějaký ten stupínek výš. Doporučuji zkouknout. 90 minut zajímavých poznatků, informací a záběrů. --- Je teplo, jdu si dát něco k pití, hodím si do toho pár kostek ledu a budu zírat na bublinky :)(12.6.2016)

• - V roku 2015 tento film uzatváral 68. ročník MFF v Cannes. (MikaelSVK)