Tanec mezi střepinami

• Slovensko Tanec medzi črepinami (více)

Dramatický příběh o lidském bytí, lásce, vzletech a pádech v strhujícím a fascinujícím tanci života mezi střepinami.  Režisér Marek Ťapák svým filmem volně navazuje na silné tradice hudebně-tanečních filmů, které v minulosti vytvářeli legendární slovenští filmaři, a promítá je do nově zpracované aktuální podoby. Příběh je postaven na představách hlavního hrdiny, vynořujících se z hloubi paměti, který prožívá své silné životní situace a zážitky prostřednictví tance, podmanivé hudby, něhy a síly básnického slova. Jeho putování je poskládané z jednotlivých střepin života, které spolu vytváří fascinující mozaiku obrazů, pohybujících se v čase a prostoru. (oficiální text distributora)

insurgentes

Nepovažuji zrovna za ohleduplné vůči divákovi, když se zcela rezignuje na jakoukoli dějovou linii. Na to zkrátka nevzniká nárok nikdy, a to ani v případě, že vzniklé vzduchoprázdno se vyplní docela hezkými tanečky, dobrou hudbou, silnými pohledy hlavního protagonisty a několika dalšími celkem zdařilými záběry. Je to trochu málo: vždyť film disponuje obrovským sdělovacím potenciálem a nadto stojí příliš velkou hromadu peněz, než aby se v něm někdo jen exhiboval a dohromady nic nesdělil. Občasná zpomalení a kontemplace ve filmu byly vyplněny sice krásně předneseným, ale veskrze prázdným žvaněním, takže tady se to taky nezachránilo, a celé to na mě dělá dojem, že myšlenka tam nebyla, protože jaksi vůbec žádná myšlenka nebyla okolo, když tento film vznikal. Byl jen silný dojem, že myšlenka by měla být, a silná. Jinak mi přišlo celkem milé, že někdo v dnešní době má koule čerpat z nějaké takové lidové tvořivosti, nebo lépe řečeno z lidového umění, a přitom výsledek působí vcelku přijatelně. Pak mi ale bylo řečeno, že Ťapák právě na toto potáhl prachy z jakéhosi eurofondu, no a celý obdiv byl rázem pryč. Pro mě osobně je vrcholem filmu scéna v baru, při které mi i drobátko běhal mráz po zádech (ta je asi v půlce filmu), a když se na to dívám zpětně, mohl jsem hned po ní z kina odejít, o nic dalšího bych nepřišel, a možná celkový dojem by byl ještě o něco vyšší. ()

klukluka

Je to půvabný, ale chybí mi děj/ příběh. Devadesát minut na to koukat nevydržím, vystačil jsem si s půlhodinou, proto nehodnotím. ()

prometea

Egocentrický epos na tému „mám sa rád“ môže pristať tak Dolanovi, no rozhodne nie odžitému Ťapákovi. Mnohé by uľahčil keby upustil od obsadenia seba samého do hlavnej úlohy, hoci je nám všetkým jasné, že touto postavou bol on sám. To, že je ťažkopádny, nezachráni ani každodenné športovanie, svalnaté ramená , či výpredajové botasky, ktoré mali byť uzáverovým kameňom kašičky z moderna a dejín. Neboli. Kvázi lyrické monológy / dialógy sú lacné (a nie, neobháji to ani Hevierov podpis), o existencii samotného scenára som v istých chvíľach pochybovala a dramatický oblúk sa ladne vyhol celému filmu. Okrem toho, že Ťapák vykradol snáď všetky tanečné filmy, na ktoré mi kedy padol zrak, nezabudol dokonca ani na Gladiátora, či The Wall. Kamera, svietenie a strih by sa poľahky vyškriabali ďaleko nad priemer, keby neboli v tanečnom filme. Riešiť vystúpenia cez detaily a strihy zabilo akúkoľvek dynamiku, ktorá v nich bola. Navyše, choreografiám zväčša chýbali emócie, zvlášť muži pôsobili častokrát komicky (ani nespomínajúc action – man Ťapáka v generálskom a jeho zelené víly). Škoda - ďalší slovenský projekt, ktorý mohol mať na viac. ()

Marina111

Tri hviezdičky nedávam tomuto filmu preto, žeby bol priemerný, ale preto, aký je nevyvážený. Na jednej strane PRENÁDHERNÁ scenéria, prekrásna kamera, uhrančivé tanečené výstupy ( i tie však už po čase začnú mierne nudiť) a hrejivé myšlienky z pera Daniela Heviera, a na druhej, takmer až na úrovní odpadu, nemastný-neslaný príbeh, viac naznačený než vypovedaný, okorenený dialógmi, ktoré dokonca aj vo mne ( čoby milovníčke slovenského folklóru a archaizmov) vyvolávali rozpaky. Škoda, že Ťapák mladší všetko stavil na tanec - na Brodway sa to ujať mohlo, no keď človek ide do kina, čaká predsa len viac než tanec striedajúci tanec. A to som ešte kdekomu tento príbeh odporúčala mysliac si, že režisér (a tvorca námetu, scenárista i hlavná postava zároveň ) ozaj nadviaže na tvorbu svojho otca, tvorcu skvostov typu Balada o Vojtovej Maríne, Sváko Ragan či Rysavá jalovica. Žiaľ, nestalo sa. Naozaj však musím vynachváliť PREKRÁSNY SOUNDTRACK, ktorý - dúfam - o pár rokov získa všetky možné slovenské národné filmové ceny, a ktorý dokáže ozaj zarezonovať. K samotnému filmu už len toľko : nečakajte veľa (ako sa to stalo mne) a možno vám Ťapák s všetkými predstavenými folklórnymi telesami počarujú. A ktovie, možno pri ďalšom sledovaní počaria viac aj mne ... DODATOK: áno, po ďalšom pozretí musím skonštatovať, že moje dojmy sa značne zlepšili; ktovie, o pár rokov na tento počin možno nedám dopustiť.... Každopádne, vďaka, že vďaka tomuto filmu som mohla objaviť výborné kapely Banda a Trnky. ()

poet

Jablko nepadlo ďaleko od stromu. Tak ako pre mnohými rokmi začal otec Martin Ťapák s lyricko-epickým filmom Balada o vojtovej Maríne tak to po rokoch v lyrickej rovine z vlastným projektom skúša aj jeho syn Marek. Škoda že v tomto prípade narozdiel od predchodcu vznikol pomerne nedivácky film... Ak mám byť úprimný tak ak by som nebol tanečník a nepoznal niektorých hercov osobne tak neviem či by som tento projekt dopozeral. Ale aby som nebol len negatívny tak musím oceniť najmä perfektnú kameru, strih a prostredie, ktoré sa len tak v slovenský podmienkach nevidí. Minimum dialógov a vnutorné monológy hlavneho hrdinu spôsobili že to čo je kameň urázu v slovenskej tvorbe tak tu vyznieva prirodzene a dá sa to počúvať. Tak ako to kamerovo v určitých momentoch aj mne pripomenulo Gladiátora tak v inej rovine vnútorných monlógov o zamýšlaní nad životom a jeho zmyslom zase tiež jeden nedivácky film. Čo by som chcel oceniť ale najviac tak to je tá vec že tu okrem Mareka Ťapáka nehrá žiaden známy herec a určite je je lepšie naučiť hrať ťanečníkov ako opačne. Čo sa týka tanečných choreografií tak som bol celkom prekvapený že Marek celkom stíha popri takých sólistoch ako Marišler alebo Urban... Je jasne že tento film je skôr len pre určitého diváka a je len dobre že takýto projekt o tanci vznikol a je aspon nejaká alternatíva k tomu hnoju čo sa produkuje v súčasnosti. Folkloristi dostali vizualne krajšiu Kapuru a tí ostatní niečo nové... Ja si dožičím ten luxus a nebudem tento film hodnotiť hviezdičkami :) ()

GlamourCat odpad!

V kině mě to šokovalo, celý film se tančí jeden a ten samý tanec, jen chvilku v chalupě, potom v hospodě, v seníku, v současnosti, za války. Nerozumím tomu. Také stále nahé starší ženy, absolutně nelogický děj. Asi umění? Nepochopila jsem, ()

josieaddms odpad!

Slováci si asi chtěli natočit něco typově jako Balada Pro Banditu. Ale nějak se to nechtěně zvrtlo. Je z toho přímo korunovaný odpad. Ale musím poradit, pokud máte neposlušné dítě, někoho koho fakt nemáte rádi, koho chcete vytrestat, nebo fakt už nevíte co s ním - pošlete ho na to do kina! Naprosto to účinností převyšuje veškeré tresty, zákazy počítačů, nebo škodolibé pomsty. Osmdesát minut naprosto nelogického, nevtipného, a příšerného děje s tanečním vystoupením pana Ťapáka a trojkou jeho podezřelých kámošů každého stoprocentně odrovná na dost dlouhou dobu. Tanec skupiny mladých slečen kterým se postupně rozepnuly šaty, které pak do posledního kousku odhodily a naskákaly nahé do vody vůbec nekomentuji. Nejdřív si hlavní postava našla jednu ošklivou dámu, která ho podvedla, pak druhou kterou on opustil, a pak jednu mladici, která se nám opět předvedla nahá, a pak měli svatbu. A ve skutečnosti to byla pořád ta jedna a ta samá. Bylo to nepochopitelné, a absurdní v tom špatném slova smyslu. Tance se neustále opakovali, jen se pro lepší efekt zasazovali stále do jiného prostředí. Jako, na tanec jsou šikovní, ale tenhle film je neskutečná slátanina. ()

sehe

Veľmi poeticke,veľmi historické,ale prosím vás o čo vlastne išlo?Jedine čo ocenujem je pekná kamera a krásna sceneria Slovenska,ale škoda toľko gycu,toľko nelogicnosti,toľko umelosti,načo hole ženy bez akéhokoľvek citu pre vkus,hlavný hrdina v jednom ako režisér,scenárista,tanečník aj herec počas filmu niekoľkokrát umrie a jeho kamaráti ho raz mlatia,zapichuju,aby vzápätí spolu popijali i pretancovali polovicu Slovenska v potoku, na pile,v bare.O dakych pohanskych tancoch o balkanskej hudbe a aj ciganskej nehovoriac.Prečo tam bolo všetko a vlastne nic?Ale crepiny tam boli viackrát. ()

giaruj

Koľko hudobných filmov sa na Slovensku (naposledy) natočilo? A koľko tanečných? Kto iný mohol prísť s takýmto projektom ako syn Martina Ťapáka a tanečníci SĽUKu? A keď už vytvoriť world and etno film, kto iný mohol spolupracovať na jeho hudbe ako skupina Banda? Film je takmer bezdejový, vyskladaný z osudov muža v zrelom veku. Rečou filmu - z osudov našich otcov, dedov a pradedov a ich synov, vnukov a pravnukov. Jednotlivé "historické" etapy spája tanec a čo je silou i slabinou filmu, etapy nie sú radené chronologicky. Divák sa tak ocitá raz na pálení jánskych ohňov a hneď na to v súčasnosti, v bare s hudbou z jukeboxu . Film sa prezentuje ako folklórny, ale príde i na step či tango. Tiež je peknou ukážkou pestrosti slovenského folklóru a jasným dôkazom, že do folklóru nepatria len piesne z 18. storočia. Slabinou filmu sú hovorené texty, ktorých autorom je Daniel Hevier. Prehnane patetické a naivnolyrické, škoda. Tvorcom by som pri chystaní DVD odkázal pridať titulky k piesňam. Nie každý dokáže dešifrovať východoslovenské, stredoslovenské, rumunské či goralské nárečie... Konečne viac exteriéru (a nádherného exteriéru) ako interiéru, menej ukecaných hláv a menej dokumetarizovania .Po dlhom období slovenský film, ktorý sa oplatí vidieť v kine. Aj preto slabších ale poctivých slovenských 5* ()

sigi2

Asi sa nedá poprieť, že vyššie hodnotenie pramení z mojej národnosti. Ale pohladilo ma to po mojej slovenskej duši, SĽUK milujem a Ťapák bol oveľa prijateľnejší, ako som sa obával. ()

BUBO26

Z audiovizuálneho hľadiska skvelé - nádherná slovenská hudba, scenérie, kostýmy. Ťapák bol skvelý, energický a jeho tanec bol precítený. Ale ja som od tohto filmu očakával aj nejaký príbeh alebo logiku a to som nedostal. Drvivú väčšinu času som sa len zmätene pýtal: "WTF?" Všetko je to strašne nekonzistentné, nechápem postupnosť scén. ()

monikka87

Jáááj, Ťapák, Ťapák, no čo s tebou? Parobci nezakrepčili zle, príroda nádherná a pri zopár momentoch som sa až divila, ako sa vydarili. Že to bolo zhlukom scén bez ladu a skladu, budiž, ale strašne ma iritovalo, že sa napr. tancuje cigánske a do toho sa hovorí rusnácky. Chápem, že to bol zámer a v tomto filme nešlo o verné zachytenie slovenského folklóru, ale bránilo mi to sa doň ponoriť. To bol asi najväčší problém - film ma nechal chladnou, postupom času mi bolo dlho a modlila som sa, nech to už skončí. Ešteže ja folklór môžem, lebo vytýčený cieľ Ťapáka: „Práve týmto filmom chceme ukázať mladým, ktorí folklór veľmi ,nemusia', že aj tento žáner má v sebe obrovskú dynamiku a poetiku. Že aj folklór môže byť zaujímavý,“ by sa ináč asi minul účinkom. Ale oceňujem snahu o popularizáciu folklóru a odvahu urobiť to takýmto nevšedným spôsobom. ()

petisek

Chcel som dať šancu slovenskému folklóru, ku ktorému nemám vybudovaný žiadny vzťah a tak som začal pozerať film "Tanec medzi črepinami" - začal, ale nedopozeral, lebo sa stalo čosi čo už dávno nie, že som proste tento film pred koncom vypol, lebo som sa ukrutne nudil. Oceňujem peknú kameru a výtvarnú stránku filmu, ale ( a možno je chyba na mojej strane) nič viac som v ňom nenašiel. ()

DJ Kritik

Na tomto hudobno- dramaticko-tanečnom filme je najhoršie to, že si ho najviackrát pozrel Marek Ťapák. Je to filmová prezentácia narcizmus, kde hlavý predstaviteľ bohužiaľ tanečne predvádza slabší priemer. Ako výkon herca by to bolo výborné avšak ako prezentácia tanečníka veľmi slabé. Ale snáď si splnil svoj sen a dostatočne sa prezentoval. Ani polonahé dievčatá nezmenia nič na tom, že je to temer nepozerateľné. ()

Gadamf

Tematicky mi to veľmi nesedelo, ale keď sa na to pozriem objektívnejšie, tak choreografie boli jednoznačne prepracované a kvalitné, kamera-strih-zaujímavé zábery, všetko fungovalo. Škoda, že nebolo viac scén zo súčasnosti, z "mestského" prostredia. Tie boli totiž najlepšie. Inak celkovo chválim, aj po hereckej stránke. ()

pierre9

Pre mňa trochu rozporuplný film. Na jednej strane vysoko oceňujem originálny nápad do niečoho podobného ísť, úprimne tlieskam. Na druhej strane mám však, priznám sa, dosť neurčitý pocit, že sa to dalo spraviť aj efektnejšie. Pretože o efekt v tomto prípade podľa mňa šlo - nie o príbeh, lež o dynamiku, emócie, strhnutie diváka. Minimálne v mojom prípade sa to nie celkom podarilo a preto dávam "iba" 3,5*. (Art Film Fest 2012) ()