Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (TV seriál)

• český

Dokumentární / Historický / Válečný

Rusko, 2010, 6 h 56 min

Anna Graždan

Vladislav Rjašin

Opravdu epické zpracování s velmi pěknými historickými i moderně zpracovanými animacemi včetně bullet time. Hromady informací, pohled obou stran a překvapivě Rusové tolik nemlží a nejsou tolik tendenční ohledně dovolených v Gulagu pro vlastní, střílení svých a debilním velení. Ačkoliv také tam není vše. Ale nemohu chtít vše.. Jsem fakt velmi příjemně překvapen ruskými autory.(1.1.2014)

Dokumentární seriál, který se opravdu povedl. Dokument se skládá z původních černobílých záběrů, dotočených barevných scén s herci a 3D animace scén či techniky. Ze začátku na mě 3D animace působily uměle, ale díky nim mohli tvůrci nastínit přesně válečnou situaci. Detailní probírání historie velitelů, bojové techniky i vývoj na frontě. Nechybí statistiky, fakta, zajímavosti, dojemné scény, ale i zpomalené 3D fotky alá z filmu Matrix. Vyprávění se podařilo udržet na vysoké úrovni také díky hudebnímu podmalovaní. Rusové dokázali vytvořit kvalitní dokument a je to jistě složená pocta pro všechny obyčejné hrdiny války a ty zbytečně padlé lidi ve válce. Je téměř neuvěřitelné, jak se Rusové dokázali během několika let poučit z německé ofenzivy. Používali zastaralou techniku, taktiku i výcvik. Dokázali se přetavit v nové vychytralé jednotky s ještě ničivější silou než mělo Německo. Němci svojí válkou vlastně vytvořili tak nebezpečné Rusko dneška. Přesto padlo zbytečně tolik Rusů jen díky omezenosti Stalina. Dlouho čekal po útoku Němců s rukama v klíně, vyvražďoval svou vojenskou elitu a posílal bezdůvodně Rusy ke zdi i do gulagů. Nedůvěřoval vlastním lidem a málem díky tomu prohrál. Měl obrovské štěstí, že Rusko má téměř nekonečné zásoby surovin, lidí a vůle. I když to byl stejný šílenec jako Hitler, dokázal zastavit Němce. Největší oběti přineslo Rusko a jejich obyvatelstvo, přesto dnes všichni chválí USA a Anglii. USA, které se přidalo až po napadnutí Pearl Harboru. Anglie, která nás obětovala ve jménu míru na západě. Jediné Rusko nabídlo vojenskou posilu Československu, ale my jí odmítli. I když Rusko nebylo svaté a mělo předválečnou smlouvu s Hitlerem o neútočení, je pro mě Rusko morálním hrdinou. Nebýt jejich obětí, Hitler by vyhrál. Slované mi vždy budou bližší než západ. Vím, že to jsou stejní nacionalisté jako USA a jiné velké státy, ale Rusko si umělo vždy poradit. Dokázali improvizovat, položili svoje životy za matku Rus. Měli špatné vybavení, jejich vlastní tatíček Stalin je střílel do zad a oni přesto věřili ve výhru. Další světová válka už nikdy nebude taková. Díky nelítostným Němcům padly všechny lidské zásady. Zabíjeli postižené, popravovali v koncentračních táborech a bombardovali nemocnice. Veškerá morálka šla stranou. V budoucí válce už nebudou lidé tak ochotní obětovat svůj život za ideu ani vítězství. Proto jsou pro mě vojáci Ruské armády hrdinové (myšleni obyčejní vojáci v poli).(5.2.2013)

Čo sa týka tohto dokumentárneho seriálu, tak len pre poriadok uvediem, že som videl verziu, ktorá obsahovala oveľa viac epizód, než len tu uvedených 8. Seriál samotný je z obsahového, ale aj vizuálneho hľadiska spracovaný na profesionálnej úrovni. Jednotlivé epizódy obsahujú množstvo zaujímavých informácií nielen o bojových operáciách, ale aj o taktike, výzbroji či veliteľoch. Dokonca sú občas vyzdvihované aj kvality nemeckého protivníka, a naopak kritizované niektoré nedostatky vo vlastných radoch. Seriál tak pôsobí menej skreslene, než tomu mohlo byť za éry socializmu. U mňa teda panuje veľká spokojnosť a slabiny veľmi nenachádzam.(12.11.2018)

Jen na začátek upozorním, že jsem viděl všech 16 dílů nikoliv jen základních 8, které jsou zde uvedeny. Já moc ruské dokumenty nemám rád, jelikož většinou jsou plné chvástání co Rusáci dokázali a možná i záměrné zkreslovaní informací, které jsou v nich podávány. Zde tomu tak není, naopak máme možnost vidět krásné vizuální efekty, 3D animace s podtextem hudby která zvyšuje dramatičnost a prožitek. Musím tvůrce pochválit za četný výskyt map a také za krátké životopisy daných generálů. Ani azbuka, která na mě všude vykukuje mi nevadila, jelikož nebylo třebas nic z map vyčíst vše bylo výborně vysvětleno. Také dabing se zde velmi povedl. Nebudu zde již nic psát, stejnak jsem opět vytvořil román a tento dokument doporučuji, stačí se podívat třebas na youtube.(12.11.2016)

Původně jsem tu měl 4*, ale po opětovném shlédnutí dokumentu po cca. dvou letech jednu ubírám. Hned osvětlím proč. Co se týče celkového pojetí dokumentu, je to více než zdařilé. Skvělé grafické animace, výborný soundtrack, povětšinou dobře umístěné dobové záběry (!povětšinou!), docela slušně provedené taktické rozvržení operací, stejně jako popis techniky a generálů. Co ale dokument u mě neskutečně shazuje, je prosovětská propaganda ve stylu-"historii píší vítězové", ovšem zde docela zdařile zamaskovaná občasným oceněním Němců, nebo ukázaním asi dvou ruských chyb na díl. Vezmu to popořadě. 1. díl, operace Barbarossa je asi jeden z nejzdařilejších. Ukázka perfektně naplánovaného německého útoku, stejně jako zmatky v ruském vedení. Ale i zde se kolapsům dokument nevyhne. Masové vyvražďování vedení Rudé armády z let před rokem 1940 je zde shrnuto ve větě: "před válkou ale došlo v Rudé armádě k reorganizaci sil"- což je pěkně odbyté a ukazuje to, že s tímhle obdobím se Rusové pořád nedokáží vyrovnat. Dále-útok proběhne na celé frontě naprosto drtivě, ale dokument rozebírá to, co se stalo v Brestské pevnosti, protože tam jedině Sověti ze začátku vyhrávali. Poté Rusové přiznají obklíčení, ale radši to odbijí rychle (zato když v pozdějších dílech obklíčí Rudá armáda Němce, tak je zdlouhavě popisována skvělá obkličovací operace). Na závěr, aby díl nekončil náhodou německým úspěchem, tak přidají historku o generálu Kuzněcovi, co na konci války obsadil říšské kancléřství, což je zcela mimo mísu. V druhém díle se situace zlepší, ale bohužel, německé obkličovací operace jsou zase zhodnoceny jako vpodstatě "neúspěšné", protože Rusové bojovali déle, než se předpokládalo. Zároveň je až do aleluja vychvalována obrana Moskvy, která by stejně ale bez sibiřských jednotek padla. 3. díl-bitva o Lenigrad je asi jeden z nejzajímavějších, jediným problém zde je neustálé líčení boje o "něvskou pětikopjejku", které je zde kvůli tomu, že nikde jinde vlastně Rusové neuspěli při prorážení obležení. Stalingrad, 4.díl-pravděpodobně nejlepší. Ale jak je již zvykem-počáteční úprk Rudé armády je zjednodušen a pak se ještě líčí hrdinná obrana na Donu, zatímco obležení později Němců ve Stalignradu je podáno jako nejgeniálnější operace celé války. Od Kurska až po díl od Dněpru k Odře už vše probíhá ve špatném rámci-Rusové se chlubí obkličováním těles v hodnotě 70 000 lidí, neustále zmiňují ztráty nepřítele, ale svoje vždy zamlčí. Závěrečná Berlínská operace už je koncipováno jako geniální strategické dílo, i když bojovat proti starcům a mladíků z Volksturmu tak dlouho..Dokument je zkrátka podbarvený, některá fakta zamlčuje (čistky, Varšavské povstání, vlastní ztráty) a Němce většinou staví do role prohrávajících i při vítězství. 3*.(3.5.2016)