Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (TV seriál)

• Česko

• angličtina

Soviet Storm: WWII in the East

The Great War

Dokumentární / Historický / Válečný

Rusko, 2010, 6 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Anna Graždan

Vladislav Rjašin

Je to poměrně zdařilý dokument o Velké vlastenecké válce. Veškeré akce ilustrované přehlednými mapami fronty, takže při elementární znalosti zeměpisu (a azbuky) se lze dobře orientovat. Trošičku mne rozčilovaly některé zbytečné až přiblblé animace, ale to se nedá nic dělat. Snaha o nezaujatost ve prospěch Rusů je evidentní a na devadesát procent to i funguje. Dobrý dokument ilustrující nejen manévry armád, ale i hrůzy války jako celku. 80%(13.9.2014)

Velmi slušně propracovaný výklad historických událostí Velké vlastenecké války. Neboť to ukazuje, že Rusové ve všech pádech v prostoru vnímaného jako vlastní území či svou rodnou vlast jsou téměř neporazitelní. Třeba i v momentech, které měly velký vliv na porážku hitlerovského Německa. Dokládá to například operací Bagration. Jinými slovy, stojí za to připomenout. Pravděpodobnost, že je někdo někdy porazí mezinárodním politickým neumětelstvím či vojenskou silou je stejně naivní jako kdyby se třeba Karel Schwarzenberg měl stát ve volbách tváří KSČM.(21.11.2015)

Celkem pěkný dokument, viděl jsem už horší. Na Rusko nadprůměr, ovšem, člověk musí počítat s občasným patosem, to by nebylo Rusko, když by si nepřihřálo tu svou polívčičku, zejména ideologickou. Člověk by si na konci posledního dílu měl vygooglit třeba celkové sovětské vojenské ztráty, srovnat s německými ve východní kampani, pak je logicky nutno dojít k závěru, že dokumentaristé občas něco taktně zamlčeli...(16.9.2013)

Ruských dokumentaristov mám rád. Vďaka prečítaniu Suvorových teoríí zisťujem, že tento pán mal v ledačom pravdu. Práve preto, že sa rusáci nebáli priznať k omylom a bordelu na vlastnom pieskovisku (a príjemnej, ale stráviteľnej recyklácii Suvorova a jeho teórie), majú moje neskonalé sympatie. Spasibo !(21.11.2011)

Veľká vlastenecká vojna je pre Rusov svätým grálom a radi o ňom točia filmy i dokumenty. A tento dokument za to naozaj stál. Nebol totiž nijako podfarbený ideológiou, snažil sa divákovi udalosti prezentovať autenticky, tak ako sa stali, a bez toho, aby očierňovali ktorúkoľvek stranu. Počítačové animácie sú unikátnym spracovaním dokumentárneho filmu a veľmi pridávajú na kvalite a divákovi dávajú predstavivosť. Pre štatistov boli zas významné presné čísla do boja nasadených vojakov a techniky a ich straty.(14.3.2016)