Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (TV seriál)

• český

Dokumentární / Historický / Válečný

Rusko, 2010, 6 h 56 min

Anna Graždan

Vladislav Rjašin

Obsáhlému sovětskému dokumentárnímu seriálu téhož jména jsem dal 4* pro komplexnost jeho zpracování a obrovské množství dokumentárního materiálu, který se v něm objevil, i když pochopitelně se nevyvaroval a ani nemohl vyvarovat schématismu a ideologickému pokřivení, které vyplývalo z doby a místa vzniku. Novodobý ruský seriál by se ale měl zjednodušování a filtraci informací vyvarovat. Nejde o to, že je to film prvoplánově propagandistický, spíš je v něm dokumentární pohled redukovaný na čistě technickou stránku, tzn. proti generálovi X, který disponoval 250 tanky toho a toho typu a tolika a tolika vojáky, stál generál Y, který disponoval tím a oním. Prakticky se tam neřeší vnitropolitický a mezinárodně politický rozměr války, který samozřejmě měl pro reálný průběh bojů obrovský význam. Stalin byl ve své zemi nejen velitelem armády, ale i nejvyšším veleknězem, vládcem průmyslu i všech rozhodovacích institucí a jeho postoje byly klíčové pro pochopení událostí na východní frontě, především v prvním roce války, kdy vedl obranné boje. Sovětská armáda čítala v době napadení 5 mil. vojáků a převyšovala často velmi výrazně svého protivníka téměř ve všech kategoriích. V prvních 7 měsících ztratily sovětské síly 3,9 mil. vojáků, tisíce tanků i letadel a tyto ztráty jim uštědřoval protivník, který ve skutečnosti měl být sovětským vojákům důvěrně známý a neměl ani mít na své straně moment překvapení, protože přesné datum napadení bylo sovětskému vedení známo nejméně ze 70 zdrojů včetně tak absurdních, jako byl německý velvyslanec v Moskvě. V prvních dvou dílech seriálu přitom zaznělo jméno Stalin ryze okrajově snad jen dvakrát a divák se nedoví, že sovětští velitelé měli striktně zakázáno ustupovat bez ohledu na situaci, že sovětský důstojnický sbor byl zdecimovaný rozsáhlými čistkami a jakákoliv aktivita ve smyslu samostatného rozhodování byla nežádoucí. Osm dílů seriálu je pochopitelně krátký čas pro nějaké detailní zpracování tématu, ale tak závažné informace by pochopitelně měly mít v dokumentu své místo. Celkový dojem: 70 %.(6.11.2011)

Prvnich 8 dilu jsou dily dokumentu Velka vlastenecka valka, nove jsou pouze dily 9 a vyse. Jde tedy o jakesi doplneni, dovypraveni a popis chybejicich bitev. Coz je jedine dobre, protoze dokument se drzi ve stejnem duchu jako predchudce a opet tudiz dostaneme detailni popisy bitvy vc. nazornych map, rozboru techniky, osudu velitemu obou stran atd. Klidne by mohli udelat jeste dalsi dily, vubec bych se nezlobil..(1.12.2013)

Ruský moderní dokument o válce na východní frontě se dost povedl. Oproti starším věcem často dost tendečně poupraveným zde nikdo nic nezamlčuje (alespoň doufám i když u Rusa člověk nikdy neví...). každopádně informací o skvělých generálech, partyzánech atd.. které vlast za boj proti fašistovi po zásluze odměnila rekonvalecenčním pobytem na Sibiři či dotyčného rovnou nechala odstřelit jedntokymi Smerž či NKVD je dokument plný. Jsou tam zmíněni i důstojníci, kteří se upsali Němcům a bojovali s nimi po boku protože Stalin byl jejich společný nepřítel (nemyslím jen Vlasova). Velmi podrobné dokumentární snímky s celou řadou informací doprovází dokumentární záběry a hrané mezisekvence bez nichž by to asi dnes už díky BBC v žádném dokumentu nešlo. Sekvence nepůsobí lacině a skvěle ledí s komentářem. Kde chyběla skutečná technika, pomohla počítačová grafika a animace. Ty jsou na velmi vysoké úrovni a působí velmi věrohodně! Pokud si chce někdo udělat ordung ve všech operacích na východ od nás, pak tento seriál jen doporučuji! Za mne je to za čtyři rudé hvězdy! * * * *(1.6.2013)

Toto nie je dokument, aké tu o druhej svetovej vojne už boli, je iný. Zameriava sa skôr na menej spomínané štatistiky a vizualizácie, ktoré ma veľmi uchvátili a často mi chýbali. Nie je to príliš autentické, ale je to pôsobivé a kvalitne spracované a veci dosť objektívne mapujúce, aj keď sa niektoré veci nespomenuli, no je to aj kvôli dĺžke, pretože ju malo väčšinou pevne stanovenú, no tie môžte nájsť už v predošlých dokumentoch, prípadne v iných materiáloch, toto je skôr štatistický dokumentárny seriál, aj keď určité výhrady chápem. Každopádne zľahčovanie rozhodnutí Stalina a vyššieho vedenia, prípadne zamlčanie niektorých štatistík, najmä ohľadom počtu mŕtvych, či väčší nadhľad mi k tomu chýbal.(12.6.2013)

Výtečný a originálně zpracovaný chronologický dokument o východní frontě. Velkým kladem je rozhodně osvěžení tradičního omílání známých faktů o různé mapy a průběhy operací, náznaky jednotlivých bojových taktik, profily generálů či různých důležitých osob a vojáků, popisy používaných zbraní či animace jednotlivých bitev. Ač možná není technická stránka animace úplně košér, rozhodně neurazí. Rovněž potěší i hudební doprovod a tradičně fajnový dabing české televize. Rusové rozhodně překvapují objektivitou a dalším dokumentům podobného ražení se nebudu bránit. Horších 5*(6.2.2012)