Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (TV seriál)

• český

Dokumentární / Historický / Válečný

Rusko, 2010, 6 h 56 min

Anna Graždan

Vladislav Rjašin

Předesílám, že obecně nemám v lásce "hrané" dokumenty - nepotřebuju simulované scénky z historie, abych pochopila, o čem je řeč. Nicméně "Velká vlastnecká válka" stojí především na FAKTECH - a svým názorným, podrobným, věcným a zároveň OSOBNÍM přístupem k tématu dokáže zaujmout. ===== P.S.: Kromě osmi dílů natočených v roce 2010 vznikla hned v následujícím roce druhá série, která má dílů rovných deset. ČT v současné době (rok 2016) uvádí obě, přičemž jednotlivé části obou prostřídává. ----- Takže pro úplnost - zde je rozpis dílů první řady z roku 2010: 1. Operace Barbarossa, 2. Bitva o Moskvu, 3. Blokáda Leningradu, 4. Stalingrad, 5. Kurský oblouk, 6. Operace Bagration, 7. Od Dněpru k Odře, 8. Berlínská operace ----- A zde je rozpis dílů druhé řady z roku 2011: 1. Bitva o Kyjev, 2. Obrana Sevastopolu, 3. Bitva o Kavkaz, 4. Rževský mlýnek na maso, 5. Válka na moři, 6. Válka ve vzduchu, 7. Partyzánská válka, 8. Tajná válka, 9. Bitva o Německo, 10. Válka proti Japonsku(20.2.2017)

Vynikající dokumentární série, kde obsah i forma jsou na vysoké úrovni. Zpomalené záběry, perfektní hudba, dynamické vyprávění, statistické a technické údaje, přehledné mapy...hlavně je to ruská výroba! Na poměry východního obra se jedná o objektivní rekonstrukci. Minimálně dochází k náklonu pro SSSR, což je způsobeno záměrem vyprávět samotný válečný příběh Operace Barbarossa. Politické záležitosti nebo interpretace různých událostí pro propagandu jsou téměř potlačeny. 81%.(16.12.2011)

Opravdu epické zpracování s velmi pěknými historickými i moderně zpracovanými animacemi včetně bullet time. Hromady informací, pohled obou stran a překvapivě Rusové tolik nemlží a nejsou tolik tendenční ohledně dovolených v Gulagu pro vlastní, střílení svých a debilním velení. Ačkoliv také tam není vše. Ale nemohu chtít vše.. Jsem fakt velmi příjemně překvapen ruskými autory.(1.1.2014)

Veľká vlastenecká vojna je pre Rusov svätým grálom a radi o ňom točia filmy i dokumenty. A tento dokument za to naozaj stál. Nebol totiž nijako podfarbený ideológiou, snažil sa divákovi udalosti prezentovať autenticky, tak ako sa stali, a bez toho, aby očierňovali ktorúkoľvek stranu. Počítačové animácie sú unikátnym spracovaním dokumentárneho filmu a veľmi pridávajú na kvalite a divákovi dávajú predstavivosť. Pre štatistov boli zas významné presné čísla do boja nasadených vojakov a techniky a ich straty.(14.3.2016)

Jednoznačně nejlepší dokument z 2. Světové válce, který jsem v poslední době viděl. Poskytuje komplexní pohled na válku na východní frontě. Časté rozbory nad mapou se značením postupujících armád, počty divizí, informace o výzbroji, velitelích a taktice. To vše přináší divákovi velmi podrobný přehled o dění od začátku operace Barbarossa až po pád Berlína. Nechybí dokonalé animace jednotek, bojové činnosti nebo dokonce celých městských částí Leningradu, Stalingradu a Moskvy. Přiměřený čas je věnován všem složkám armády, tj. letectvu, tankovým armádám, dělostřelectvu i pěchotě. Bez přemíry technických detailů. Nechybí ani rozbory technického pokroku a zařazování nových zbraní do frontových bojů. Navíc to vše s minimální mírou předpojatosti proti německé armádě. Ačkoli častá chvástavá dobová prohlášení německých generálů, včetně samotného Hitlera působí v kontextu pozdějších válečných událostí úsměvně.(5.3.2012)