Reklama

Reklama

Sovětská bouře: 2. světová válka na východě

(seriál)
  • Česko Velká vlastenecká válka (více)

Epizody(8)

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941 - 1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (110)

gonga 

všechny recenze uživatele

Přes ucházející úroveň jen další důkaz skutečnosti, že historii píší vítězové. Od začátku do konce postsovětská propaganda, kladné skutečnosti vyzdvihující, záporné zcela zamlčující. Ani slovo o osudu německých válečných zajatců. Nedejbože o Katyni. No jo, proč by si také molodci káleli do svého hnízda. ()

gogos 

všechny recenze uživatele

Výtečný a originálně zpracovaný chronologický dokument o východní frontě. Velkým kladem je rozhodně osvěžení tradičního omílání známých faktů o různé mapy a průběhy operací, náznaky jednotlivých bojových taktik, profily generálů či různých důležitých osob a vojáků, popisy používaných zbraní či animace jednotlivých bitev. Ač možná není technická stránka animace úplně košér, rozhodně neurazí. Rovněž potěší i hudební doprovod a tradičně fajnový dabing české televize. Rusové rozhodně překvapují objektivitou a dalším dokumentům podobného ražení se nebudu bránit. Horších 5* ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Ruský moderní dokument o válce na východní frontě se dost povedl. Oproti starším věcem často dost tendečně poupraveným zde nikdo nic nezamlčuje (alespoň doufám i když u Rusa člověk nikdy neví...). každopádně informací o skvělých generálech, partyzánech atd.. které vlast za boj proti fašistovi po zásluze odměnila rekonvalecenčním pobytem na Sibiři či dotyčného rovnou nechala odstřelit jedntokymi Smerž či NKVD je dokument plný. Jsou tam zmíněni i důstojníci, kteří se upsali Němcům a bojovali s nimi po boku protože Stalin byl jejich společný nepřítel (nemyslím jen Vlasova). Velmi podrobné dokumentární snímky s celou řadou informací doprovází dokumentární záběry a hrané mezisekvence bez nichž by to asi dnes už díky BBC v žádném dokumentu nešlo. Sekvence nepůsobí lacině a skvěle ledí s komentářem. Kde chyběla skutečná technika, pomohla počítačová grafika a animace. Ty jsou na velmi vysoké úrovni a působí velmi věrohodně! Pokud si chce někdo udělat ordung ve všech operacích na východ od nás, pak tento seriál jen doporučuji! Za mne je to za čtyři rudé hvězdy! * * * * ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Precizně natočený několikadílný dokumentární seriál o velké vlastenecké válce, tedy o událostech, které se odehrávaly v Sovětském svazu za 2. světové války. Těch informací je tu skutečně příliš, možná je to kolikrát až na škodu, protože tohle vše stejně divák nepobere. Každopádně popisy válečné techniky, zbraní, bunkrů, opevnění, postupů armád jsou zajímavé. Jsou tu archivní záběry, ale bohužel i nově natočené rekonstrukce bitev s amatérskými herci. To by ještě jakžtakž šlo vydržet, a i to, že Němci tu v obličeji vůbec nevypadají jako Němci, ale prostě jsou to Rusové v německých uniformách. Co mi ale kazí dojem celého cyklu, tak to je ta 3D technologie, kvůli které si připadám jako v nějaké zastaralé počítačové hře. [1786 hodnocení, 105. komentář, 84%, 852. nejoblíbenější seriál] ()

V.Silver 

všechny recenze uživatele

Tak si to shrňme: do rukou se nám dostává ruská dokumentární série, na níž si tvůrci po technické stránce dali opravdu záležet, zpracování a digitalizace je skvělá. To samé bych také rád řekl i o rozvržení jednotlivých dílů, ale tak úplně nemůžu. Pravda, opravdu mě překvapilo, s jak v mnoha ohledech objektivním dokumentárním dílem Rusové přišli, přesto jsou tam poněkud účelově přecházeny ruské přešlapy a neúspěšně naplánované operace a soustředili se v každém díle pokud možno na to, aby to končilo nějakým ruským úspěchem ("Němci se dostali jen na předměstí Moskvy" / "Leningrad jsme slavně osvobodili po dvou a půl letech obležení" atd.). Na jednu stranu není úplně špatný nápad udělat ty díly podle témat "Stalingrad"/"Leningrad"/"Kursk", na druhou stranu popisy akcí byly až zbytečně podrobné a na úkor pochopení širších souvislostí situace nejen na východní frontě, ale i celé druhé světové války. Např. dost zásadní zmínka o tom, že Stalin v roce 1937 provedl rozsáhlou čistku vlastní generality, z níž vyvázl jen málokdo (zkušený), padla jen jaksi mimochodem a vůbec jí nebyla přikládána žádná důležitost, o tom, že sovětští vojáci mnohdy plnili stejně nesmyslné Stalinovy rozkazy jako na druhé straně Němci Hitlerovy, se taky jaksi nemluvilo a vůbec - Báťuška car, pardon, Stalin, tady byl vykreslen jako moudrý a rozvážný vojevůdce, který s chladnou hlavou nade vším dohlížel a posvěcoval plány generality, protože byl zřejmě skvělý taktik. Ve skutečnosti to byl už v té době silně podezřívavý a paranoidní diktátor, kterému víc než na životech vlastních vojáků záleželo na propagandě a šíření komunismu, s nějakým osvobozováním a natož tak nevděčných oblastí jako Ukrajiny, Polska nebo dokonce Československa vůbec nespěchal. Připomeňme si Dukelskou operaci, kde elitní čs. paradesantní brigádu místo letecky nasadil pěším útokem v první linii ( = co nejvíc ji zdecimovat) nebo dobývání Varšavy, kde Poláky nechal bojovat s Němci, dokud Němci povstání nepotlačili, a teprve až pak "přišel na pomoc", stejně tak by se dalo pohlížet i na povstání v Praze. Takže to jen tak na okraj ;) Přesto dávám 75%, protože i přes řadu nedostatků přece jen (byť zřejmě účelově) vybraný materiál byl zpracován dobře a důstojně (dokonce zde bylo na Němce nahlíženo s respektem) a o východní frontě se dalšího a objektivnějšího/rozsáhlejšího dokumentu zřejmě jen tak nedočkáme. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama