Reality Show

Luciano je majitelem prosperující rybárny v srdci staré Neapole, má hezkou ženu a spoustu příbuzných, je oblíbený, dobře tančí a rád se předvádí. Když ho děti přemluví, aby se přihlásil do konkurzu populární televizní reality show Velký bratr, a on postoupí do dalšího kola, upne se k představě, že bude slavný a bohatý, tak silně, až pozbude smysl pro skutečnost. Matteo Garrone už předem hlásil, že jeho nový film nebude o neapolské mafii, že dostal chuť natočit komedii. Jeho obraz malého světa lidové Neapole má nesporně společné rysy s filmy slavného období italské komedie, ale nová je tu přítomnost televize, formující vkus a myšlení lidí a ovlivňující jejich představu o úspěšnosti a štěstí. V úvodních záběrech svatebního kočáru a obludně kýčovité slavnosti, ale i v Lucianově postupném propadání magické přitažlivosti dryáčnických manýr komerční televize je přítomen duch Federika Felliniho. (MFF Karlovy Vary)

B26354

Garrone natočil opak Gomory. Hravý, barevný a odlehčený film o muži, který propadne svému možnému úspěchu v konkurzu do Velkého bratra. Reality se zaměřuje na to, jak probíhající děj působí na Luciana a jeho rodinu, Velký bratr ho nezajímá jako mediální, ale sociokulturní fenomén a jeho vliv na malé, vesnické komunity. Výtečná, veselá, až pouťová hudba a její užití stojí v kontrastu proti smutným momentům a odlehčuje je. Malý příběh jednoho muže, tragická komedie s velkým moderním tématem ale malými přesahy a především příjemný film. ()

Disease

Jako komedie to moc nefunguje, je to spíš satira, taková sonda do světa buranských bezmozků, pardon: prostých lidí, asi takzvaných Italáčků. Místy jsm měl podobné pocity jako při sledování Světu podle Daliborka. ()

Zyne

(MFF KV 2012) s tímto filmem to mám trochu těžké. on je výborně natočený a především při delších scénách s různými davy je vidět Garroneho mistrovství to všechno ukočírovat. Má to ladnou kameru, lahodnou hudbu od Alexandra Desplata, herecké výkony také v pořádku (byť hlavní představitel evokuje nepovedenou transformaci někoho ve Stallona (: ). problém ale nastává v tom, že mě ten film prostě nebavil, nevtáhl mě, nijak a ničím mě neuchopil a tak jsem ho ve velkém sále ani nedokoukal a raději šel na něco jiného... ()

nonick1

Garrone umí natočit lepší filmy než Reality. Sledováním osudů tragikomických figurek, pinožících se při svém kšeftaření za pochybnou televizní slávou, má snímek asi nejblíže k Fellinimu, ale jak známo, když dva dělají totéž, není to totéž. Upgrade: Opakování je, jak známo, matka moudrosti, tak jsem si film zopakoval a o něco zmoudřel - jedna hvězda navíc. ()

Illioplius

Nepredpokladám, že som jediný, kto si všimol podobnosti s Requiem for a Dream, My Big Fat Greek Wedding (aj keď tu bola tučná rodina, nie svadba) a trochu aj s The Truman Show. Podobnosti boli aj žánrové, i keď Reality je predovšetkým komédiou. Táto skutočnosť uberala vážnosť inak smutným scénam, ako napríklad rozdávanie majetku chudobným, čo môže potom vyznievať naivne, nedôveryhodne. Film je taktiež asi určený najmä talianskym divákom, ktorí nepochybne majú iný humor ako my. Mne sa páčila vykreslená priateľskosť tých ľudí, bolo z nich často cítiť úprimnosť, dobrosrdečnosť, skromnosť, možno zraniteľnosť, priemernosť… Samotný námet ma veľmi nenadchol, ukričané scény ma skôr otravovali, ale inak to bolo v poriadku, na tri hviezdy. ()

guri

Reality show... alebo obraz desiatkam fiktivnych a umelych "hviezd" splodenych v mnozstve show. Vyborne spracovany namet sa vsak v uvode az privelmi vliekol a hoci ma druha polovica grady, prilis dlhy uvod u mna nezachrani ani skvely zaver (IFF BA 2012). ()

Ygnor

Italové umí nejen "Chobotnice". Nevím již kolikátý je to moderní italský snímek servírovaný na kabelovce, ale u mne opět za pět. Filmařina na nejvyšší úrovni, včetně obsazení, scénáře, prostředí atd atd. Od Berlínské "Victorie" ujíždím na ruční kameře a reálném vizuálu, kterého jsem zase dostal vrchovatě v požadované jakosti. Někomu mohou vadit typově přifouklí olaši, ale kdo někdy pobýval na jih od Vesuvu dolů, ví že nešlo o dramaturgický záměr. Konec nevyhnutelný. Bravisimo! ()

štíple

S hodnocením váhám. Nicméně je to moje milovaná Itálie, dokonalý obraz italské skutečnosti, směs bídy a pozlátka, nefalšovaný jih. Bylo mi úzko. Italská televize produkuje ty nejpokleslejši pořady, co si lze představit, nova je ve srovnání s tím intelektuální bašta. To se samozřejmě odráží na všeobecném vkusu a způsobu uvažování. A o tom tento film je. Za opak Gomory bych Reality nepovažovala. Je to jen další variace na 1 téma a tím je život obyčejných chudých lidí v Neapoli. ()

pushover

Spíš sociální satira, než komedie. Kamera i režie dobrá, ale dějově mě to moc nezaujalo. Gomorra i Dogman jsou zajímavější. ()

bmolko

Mateo Garrone a jeho komedialni drama Reality popisuje zivot jedne rozlehle rodiny, ktera zije ve starobylem dome v Neapoli a sni o lepsim zivote. Tou nadeji ma byt ucinkovani hlavniho hrdiny Luciana v reality show Big Brother. Postupne zacina Luciana predstava o uspesnem konkurzu a rychle nabite slavy vymykat z rukou a zacina se utapet v pocitu, ze uz je soucasti reality show, ze ho stab zkousi, zda se do vily bude hodit. Scenar a hlavni predstavitel velmi autenticky navozuje stridajici se pocity nadeje, beznadeje, zatemneni mysli a paranoi. ()

Benyi

Skvělá kamera, scénář a režie, herecké výkony lehučko pokulhávaly, ale závěr filmu skvěle uzavírá tenhle italský majstrštyk o mužském egu a pomíjivém pocitu výjimečnosti u pseudocelebrit, kterou se lidé snaží účastí v různých show získat a napodobit. Italské filmy v Karlových Varech skutečně jedou, po loňských Prvočíslech další pecka. ()

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary