Reklama

Reklama

Smrt člověka na Balkáně

(festivalový název)
  • Srbsko Smrt čoveka na Balkanu (více)
Trailer

Obsahy(1)

Osamělý hudební skladatel spáchá ve svém bytě sebevraždu. Výstřel z pistole zalarmuje obyvatele okolních bytů. Jako první do bytu dorazí soused Aca, který se coby svědek události rozhodne vyčkat příjezdu policie. Ochránci veřejného pořádku však vzhledem k dopravní zácpě stále nepřijíždí. Sousedé si tak čekání krátí, jak to jde, a v bytě se postupně vystřídá celá řada nejrůzněji v „případu“ zaangažovaných postav, z jejichž chování režisér nenápadně skládá mozaiku balkánské mentality i lidských charakterů obecně. Veškeré dění v pokoji je divákům zprostředkováno webkamerou, již skladatel před svou smrtí umístil na stativ a namířil doprostřed pokoje. Originální nízkorozpočtový snímek, vynikající trefnými dialogy, je celý natočen v jednom záběru. Režisér zvolenou metodu komentuje slovy: „Natáčel jsem příběh v jednom záběru, abych vytvořil hyperrealistický obraz doby a místa, v němž žiji.“ (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

kareen 

všechny recenze uživatele

Bylo docela jedno, jestli si v malém bytě zrovna povídali dva, tři lidé, nebo jsem sledovala, jak se tam blízko mrtvoly plácá jen jeden soused, já se nenudila ani na minutu. Tenhle styl absurdního, téměř až černého humoru mi zkrátka sedí, zvlášť když je přiživován takovou sbírkou trefných, jako z běžného života vystřižených lidských postaviček. A ty hlášky taky stály za to. ()

bassator 

všechny recenze uživatele

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Smrt čoveka na Balkanu / DEATH OF A MAN IN BALKANS / Smrt člověka na Balkáně) - Originální věc, která není moc uvěřitelná (tedy alespoň ty okamžiky po činu), ale vtipná je určitě... - 5. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Srbský film mě tenkrát tak brutálně uzemnil filmem Srbský film, že jsem se po něm opravdu dost dlouho zdráhal na srbský film jen podívat. Uznávám, že v první větě toho srbského bylo nějak moc, ale musím říct, že to spojení země s filmem ve mně evokuje minimálně originalitu. A stejně tak originalita přichází i v rámci tohoto filmu. Ten se totiž celý odehrává v jedné místnosti, zaměřuje kameru jedním směrem na směsku různých balkánských postaviček a má snahu mě rozesmát. Humor je to ale evidentně chtěný a tak mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Po chvíli už to ale byla jízda, kde se u mrtvoly debatovalo, jedlo a kšeftovalo a vůbec nikoho to nepohoršovalo. A nakonec musím říct, že mě to ve výsledku i příjemně pobavilo. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Hned na úvod musím konstatovat, že jsem vděčný za zdejší kategorii Oblíbení, protože nebýt jí, vůbec bych o některých filmech nevěděl, a to by pro mě byla i v tomto případě škoda. Tahle záležitost byla opravdu zvláštní a hlavně minimalistická. Jedna místnost, kamera jakou znám jen z amatérských pornovideí, několik herců- to nezní moc lákavě. Jenže je tady taky solidní scénář, výborný neprvoplánový humor a hezky vykreslené charaktery jednotlivých postav. No, a pak je tu taky kvalitní práce režiséra, pod jehož vedením to všechno pěkně fungovalo. 4*+ ()

easaque 

všechny recenze uživatele

-4* i po deseti letech skoro neznámá absurdní komedie ze srbských končin, která stojí za pozornost nejen kvůli své originalitě. Sice je hodně minimalistická, řekl bych až komorní a nedivil bych se, kdyby její předobraz byl v divadelní hře, natož kdyby šlo částečně o improvizaci na jeden zátah. Přesto mi to nedá doporučit dál, zejména těm co mají rádi černý humor. Jen je mi líto, že tam můj oblíbený Nikola Kojo neměl větší prostor ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: lidová zábava ad absurdum ()

Galerie (14)

Související novinky

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary

14.07.2012

S doznívajícími tóny pofestivalových projekcí ve vybraných pražských kinech pomalu opadá i nostalgie, se kterou jsme se mnozí před pár dny loučili s atmosférou Karlovych Varů. S filmovými prázdninami… (více)

Reklama

Reklama