poster

Smrt člověka na Balkáně (festivalový název)

 • Srbsko

  Smrt čoveka na Balkanu

 • Srbsko

  Смрт човека на Балкану

 • angličtina

  Death of a Man in the Balkans

 • Slovensko

  Smrť človeka na Balkáne

  (festivalový název)

Komedie / Drama

Srbsko, 2012, 77 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Caym
  *****

  Smrtí nic nekončí. Sousedi vás dál budou pomlouvat, prolezou vám celý byt, sní pizzu, kterou jste si objednali... Miroslav Momcilović přichází s jednozáběrovou tragikomedií komentující s jistou dávkou cynismu, a především s neskutečnou upřímností, společnost, pro kterou není nic překážkou. Nakonec - i sebevražda je pouhou společenskou událostí, vzrušivým elementem v životě lidí, kteří nemají co na práci, možností, jak si popovídat o zemřelém sousedovi bez skrupulí, jak vytvořit plastickou fiktivní osobnost, kterou zemřelý mohl a nemusel být, jak poukázat na všechny odvrácené tváře lidí a vykreslit bez servítek a s netypickým humorem znuděnou, chladnou, sobeckou a chamtivou společnost věčně lačnící po senzaci.(4.7.2012)

 • Malarkey
  ****

  Srbský film mě tenkrát tak brutálně uzemnil filmem Srbský film, že jsem se po něm opravdu dost dlouho zdráhal na srbský film jen podívat. Uznávám, že v první větě toho srbského bylo nějak moc, ale musím říct, že to spojení země s filmem ve mně evokuje minimálně originalitu. A stejně tak originalita přichází i v rámci tohoto filmu. Ten se totiž celý odehrává v jedné místnosti, zaměřuje kameru jedním směrem na směsku různých balkánských postaviček a má snahu mě rozesmát. Humor je to ale evidentně chtěný a tak mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Po chvíli už to ale byla jízda, kde se u mrtvoly debatovalo, jedlo a kšeftovalo a vůbec nikoho to nepohoršovalo. A nakonec musím říct, že mě to ve výsledku i příjemně pobavilo.(16.3.2016)

 • Mona_Lisa
  *****

  Tak prirodzene zábavnú záležitosť som už dlho nevidela. 80-minútový film, natočený na jeden záber, otvára more možností, z ktorých si tvorca filmu vybral parodovanie jednoduchých ľudských charakterov na pozadí tragickej udalosti. Samotársky "známy" hudobný skladateľ (Marič... nie, vlastne Matič) spácha vo svojom byte samovraždu. Nechá v obývačke zapnutú webkameru, ktorá hodinu a 20 minút sníma dianie následne po jeho smrti. Nasleduje prehliadka absurdne prostých (alebo absolútne prirodzených?) obyvateľov susedných bytov, ktorých škála reakcii po smrti suseda sa vyvíja tými najrôznejšími smermi. Prekvapivo milá a vtipná (občas i geniálna vo svojej jednoduchosti) vec.(10.11.2012)

 • Saur.us
  ****

  Jedinečná bezstřihová forma (absolutně bezstřihová, ne jako falešná nenarušená kontinuita v Birdmanovi) snímaná po celou stopáž jednou, statickou kamerou. Sonda do duše balkánců, která by ale určitě s drobnými úpravami fungovala na jakoukoli národnostní mentalitu. Ale hlavně skvělá komedie plná černého humoru, na kterou bych do divadla určitě rád zašel.(6.3.2015)

 • bassator
  ***

  47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Smrt čoveka na Balkanu / DEATH OF A MAN IN BALKANS / Smrt člověka na Balkáně) - Originální věc, která není moc uvěřitelná (tedy alespoň ty okamžiky po činu), ale vtipná je určitě... - 5. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60%(15.7.2012)