Smrt člověka na Balkáně (festivalový název)

• Srbsko

Smrť človeka na Balkáne

(festivalový název)

Komedie / Drama

Srbsko, 2012, 77 min

Experimentální film, který zachycuje, jak si hudební skladatel Nikola Kojo vezme život, natočí to na webkameru, která pak celou dobu zůstane zapnutá. Sledování těch postaviček vstupujících do skladatelova bytu jsem vnímal jako oslavu barvité a neskutečně složité balkánské duše. Dobrá práce, bratři, jen tak dál! 80%(21.7.2014)

Bylo docela jedno, jestli si v malém bytě zrovna povídali dva, tři lidé, nebo jsem sledovala, jak se tam blízko mrtvoly plácá jen jeden soused, já se nenudila ani na minutu. Tenhle styl absurdního, téměř až černého humoru mi zkrátka sedí, zvlášť když je přiživován takovou sbírkou trefných, jako z běžného života vystřižených lidských postaviček. A ty hlášky taky stály za to.(3.12.2014)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Smrt čoveka na Balkanu / DEATH OF A MAN IN BALKANS / Smrt člověka na Balkáně) - Originální věc, která není moc uvěřitelná (tedy alespoň ty okamžiky po činu), ale vtipná je určitě... - 5. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60%(15.7.2012)

Tak prirodzene zábavnú záležitosť som už dlho nevidela. 80-minútový film, natočený na jeden záber, otvára more možností, z ktorých si tvorca filmu vybral parodovanie jednoduchých ľudských charakterov na pozadí tragickej udalosti. Samotársky "známy" hudobný skladateľ (Marič... nie, vlastne Matič) spácha vo svojom byte samovraždu. Nechá v obývačke zapnutú webkameru, ktorá hodinu a 20 minút sníma dianie následne po jeho smrti. Nasleduje prehliadka absurdne prostých (alebo absolútne prirodzených?) obyvateľov susedných bytov, ktorých škála reakcii po smrti suseda sa vyvíja tými najrôznejšími smermi. Prekvapivo milá a vtipná (občas i geniálna vo svojej jednoduchosti) vec.(10.11.2012)

Originálne natočená a skvele vygradovaná smutno-smiešna sonda do mentality a zvykov ľudí na Balkáne. Je jasné, že na plátne je vidieť naozaj silný koncentrát ľudského sebectva, predstieraného záujmu a sileného zármutku, avšak napriek tomu si dovolím tvrdiť, že tento snímok nie je príliš odtrhnutý od reality. Počas celého sledovania som sa skvele bavil a herci, ktorý pracovali ako keby v divadelných podmienkach, boli skvelí. Úžasná bola najmä mozaika osobností a ich vyrovnávanie sa zo smrťou, postupný vývin a zlom, ktorý nastal pri objavení kamery. Pre mňa ide o veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma potešilo okrem myšlienky aj originálnym spracovaním. 85 % IFF Bratislava 2012(11.11.2012)