Smrt člověka na Balkáně (festivalový název)

• Srbsko

Smrt čoveka na Balkanu

• slovenský

Smrť človeka na Balkáne

(festivalový název)

Death of a Man in Balkans

Komedie / Drama

Srbsko, 2012, 77 min

Experimentální film, který zachycuje, jak si hudební skladatel Nikola Kojo vezme život, natočí to na webkameru, která pak celou dobu zůstane zapnutá. Sledování těch postaviček vstupujících do skladatelova bytu jsem vnímal jako oslavu barvité a neskutečně složité balkánské duše. Dobrá práce, bratři, jen tak dál! 80%(21.7.2014)

Smrtí nic nekončí. Sousedi vás dál budou pomlouvat, prolezou vám celý byt, sní pizzu, kterou jste si objednali... Miroslav Momcilović přichází s jednozáběrovou tragikomedií komentující s jistou dávkou cynismu, a především s neskutečnou upřímností, společnost, pro kterou není nic překážkou. Nakonec - i sebevražda je pouhou společenskou událostí, vzrušivým elementem v životě lidí, kteří nemají co na práci, možností, jak si popovídat o zemřelém sousedovi bez skrupulí, jak vytvořit plastickou fiktivní osobnost, kterou zemřelý mohl a nemusel být, jak poukázat na všechny odvrácené tváře lidí a vykreslit bez servítek a s netypickým humorem znuděnou, chladnou, sobeckou a chamtivou společnost věčně lačnící po senzaci.(4.7.2012)

Originálne natočená a skvele vygradovaná smutno-smiešna sonda do mentality a zvykov ľudí na Balkáne. Je jasné, že na plátne je vidieť naozaj silný koncentrát ľudského sebectva, predstieraného záujmu a sileného zármutku, avšak napriek tomu si dovolím tvrdiť, že tento snímok nie je príliš odtrhnutý od reality. Počas celého sledovania som sa skvele bavil a herci, ktorý pracovali ako keby v divadelných podmienkach, boli skvelí. Úžasná bola najmä mozaika osobností a ich vyrovnávanie sa zo smrťou, postupný vývin a zlom, ktorý nastal pri objavení kamery. Pre mňa ide o veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma potešilo okrem myšlienky aj originálnym spracovaním. 85 % IFF Bratislava 2012(11.11.2012)

Bylo docela jedno, jestli si v malém bytě zrovna povídali dva, tři lidé, nebo jsem sledovala, jak se tam blízko mrtvoly plácá jen jeden soused, já se nenudila ani na minutu. Tenhle styl absurdního, téměř až černého humoru mi zkrátka sedí, zvlášť když je přiživován takovou sbírkou trefných, jako z běžného života vystřižených lidských postaviček. A ty hlášky taky stály za to.(3.12.2014)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Smrt čoveka na Balkanu / DEATH OF A MAN IN BALKANS / Smrt člověka na Balkáně) - Originální věc, která není moc uvěřitelná (tedy alespoň ty okamžiky po činu), ale vtipná je určitě... - 5. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60%(15.7.2012)