Reklama

Reklama

Sbohem jazyku

  • Francie Adieu au langage (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Pilíř francouzské nové vlny Jean-Luc Godard byl pravděpodobně nejvlivnějším filmařem poválečného období. Jeho průkopnická léta začala v roce 1959 jeho celovečerním hraným debutem Na konci s dechem (Bout de Souffle). Godard tehdy způsobil doslova revoluci v tehdejších filmových postupech, uvolnil filmové médium z pout a „přepsáním" dlouho uznávaného filmového jazyka zavedl nová pravidla filmového vyprávění, práce se zvukem a s kamerou. I ve svých pozdějších filmech intenzivně a s šokem narušoval kontinuitu filmového děje a nabourával do té doby zaužívaný systém filmové výroby, distribuce a exhibice, který podléhal konvencím Hollywoodské továrny na sny. Vytvořil úplně nový vzorec filmové tvorby.
Jean-Luc Godard se o svém nejnovějším filmu s lingvistickým názvem Sbohem jazyku vyjádřil: „Je to o muži a jeho ženě, kteří si již navzájem nerozumějí, protože nehovoří stejným jazykem." (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (30)

Cappuccino odpad!

všechny recenze uživatele

Zbohom, jazyk? Skôr zbohom oči a zbohom žalúdok. To, že režisér skladal úplne nezmyselné zábery s úplne nezmyselnými rečami by som ešte ako tak pobral, ale že sa na to vyslovene nedalo pozerať, lebo ste vďaka 3D prevedeniu nemohli kvalitne ani čítať titulky a čím viac ste sa snažili, tak vám bolo o to viac a viac na vracanie (áno, doslova mi došlo ťažko od žalúdku a nie, nejedol som predtým nič ťažké)? To, že zo sály po krátkej dobe odchádzalo kopa ľudí hovorí samo za seba. Čo týmto všetkým chcel básnik povedať skutočne netuším. ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Co bylo na filmu nejlepší? Pes, závěrečné titulky, pralinka poté a myšlenka, že jen v sraní jsme si zcela rovní. Jinak se přiznávám, že intelektuální éra mého bytí již minula, tudíž mě roztříštěné myšlenky, experimentální snažení a umělecký narcismus příliš nebraly a zkazily i to málo pěkné, co na filmu bylo. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Loučit se s jazykem může jen filmař, a to rozhodně ne každý. Tam, kde na různé otázky existují stejné odpovědi (či na jednu otázku různé odpovědi), nelze se vyjádřit lépe, než obrazem. O tom ostatně existuje hojná literatura i z českých zdrojů - např. Miroslav Petříček: Myšlení obrazem či Martin Charvát: Gilles Deleuze. Asignifikantní sémiotika. Co jsem si z filmu odnesl? Žena by měla přijímat květiny nahá... I kdybychom viděli jako pes (nebo jako včela), pořád zůstáváme na lidské jazykové úrovni. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Sbohem jazyku je godardovsky stylovou postmoderní zprávou o stavu a běhu moderní společnosti západního civilizačního okruhu. Mnohost rozmanitostí, harmonie protikladů, hermeneutický kruh, jednota jednotlivostí, závorkování, odkazování, dekonstrukce, Erós a Thanatos, jazyk jako základní orientační bod lidského bytí, odcizování, dialektické syntézy. Sepětí umění, filosofie a náboženství (pro Godarda byl film především magicko-náboženským světištěm lidské existence). Zejména tu jde o bytí, metafyziku, ke slovu se dostává Heideggerova ontologie s vlastním a nevlastním bytí. V tom nevlastním je bytí vymezeno rolemi (Josef Čapek razil termín Osoba), nikoli však autenticitou. Jazyk ve smyslu řeči, komunikačního prostředku a základní orientační struktury bytí, má magickou moc stvořitelskou, přestože zároveň nemá jen jednu jedinou významovou rovinu. Godard zůstal navždy revolucionářem, způsob výpovědi přizpůsobil charakteru doby, provokuje a způsobuje srážky času s myšlenkou, narušuje suverénní domény reality, představ a imanence. Z postav zaujmou zejména dvě milenecké dvojice: Josette (Héloise Godet) - Gédéon (Kamel Abdelli) a Ivitch (Zoé Bruneau) - Marcus (Richard Chevallier). Dále profesor Davidson (Christian Gregori), rusovlasá Marie (Marie Ruchat), její mladý milenec (Jeremy Zampatti), či rozlícený manžel (Daniel Ludwig). Sbohem jazyku nemá pouze jednu vrstvu, vedle exegeze jsou zde také transcendence, alegorie a mysticismus. Je to stylové, charakteristicky godardovské dílo, ukázková manifestace plného významu pojmu postmoderna. ()

ad 

všechny recenze uživatele

Jednou za čas přijde tyhle Godardovi experimentální eseje k chuti... a tahle se povedla rozhodne víc než předchozí Socialismus a jednou se k ní určitě rád vrátím... přesto nedoporučuji 95% místních uživatelů... PS.: Viděno zatím pouze ve 2D, je možné, že po shlédnutí ve 3D přidám hvězdu PPS.: Viděl jsem a přidal jsem. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Pes Roxy hrající ve filmu je v reálém životě domácí mazlíček režiséra Jean-Luc Godarda. (Terva)
  • Natáčelo se ve francouzsky mluvící části Švýcarska. (Terva)

Související novinky

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

13.09.2022

Na filmovém nebi nad Francií dnes přibyla další velká hvězda, ve věku 91 let totiž ve Švýcarsku zemřel významný francouzský režisér, scenárista, střihač, herec, producent a jedna z nejvýraznějších… (více)

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou… (více)

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

30.09.2014

Berlín, Benátky, Cannes – tři prestižní mezinárodní filmové festivaly, které každoročně přináší divákům to nejzajímavější ze současné filmové tvorby. Společnost Film Europe Media Company přinese… (více)

Reklama

Reklama