Podivuhodná cesta

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Bruno Alexiu

Janice Jones

V záchvatu touhy po autenticitě pořídil jsem francouzskou verzi Blu-raye s tím, že na regále se bude hřbet s nápisem „Le Voyage dans la lune“ báječně vyjímat, u samotné Cesty na Měsíc je jazyk puténka, anžto jest němou, a na dokument se nějak chytím. Inu, trochu moc jsem si fandil (aspoň mám motivaci zapracovat na fránině), nicméně i to málo, co jsem pochytit stačil, plus hojné ukázky z Mélièsovy tvorby a pohled na to, jak z nalezených útržků celuloidu (doslova) vznikala restaurovaná kopie, samo o sobě navodilo zážitek zcela nevšední.(25.10.2013)

Dokument, který s jistou mírou nostalgie popisuje život Georgese Mélièse, jeho režisérský vzestup a pád a poté skoro až zoufalou snahu zachránit, co se dá, z jediné dochované barevné (tedy barvené) kopie jeho slavné Cesty na Měsíc. Je sice pravda, že člověk, více obeznámený s počátky filmu a Mélièsovou osobou zvláště, najde asi jisté nesrovnalosti a zjednodušení, ale nostalgie nad zaniklým světem a nadšení z jeho alespoň chvilkového vzkříšení, nad těmito úvahami vítězí. Zajímavé jsou především ukázky dobové techniky, například "kolorizace" jako trpělivý, zdlouhavý, drahý a špatně placený (frank denně pro kreslířku) proces.(19.10.2012)

Dokument, který se půl na půl věnuje Mélièsovi a příběhu kolorované kopie Cesty na Měsíc. Právě druhá část sledující hon za restaurací Mélièsova nejslavnějšího díla je nejzajímavější a chvílemi nemá daleko k srdcervoucímu thrilleru. Tak či tak, kino projekce v kombu s kolorovanou verzí Cesty na Měsíc je hodně příjemná a pokud se o počátky kinematografie zajímáte, nebo chcete jenom doplnit chybějící mezery ve filmovém vzdělání, určitě neprohloupíte. 7/10(15.10.2017)

Poutavý a kvalitní dokument k nelehké rekonstrukci a celému historickému pozadí slavného a hodně vousatého snímku od průkopníka filmu z přelomu předminulého a minulého století Georgese Meliése. Bere to hodně zeširoka a tak krom rekonstrukce a tohoto konkrétního filmu se věnuje i jeho další tvorbě, což je jedině dobře. Viděno v kombinaci právě s oním zrekonstruovaným filmem, dokument byl hned 'po'. Skvěle to doplnilo další dimenzi k Cestě na Měsíc. [80%](11.9.2012)

Poučný dokument, napr. i o tom ako Mélièsa napadlo robiť triky. Ako to skúšal v divadle, ako robil kvázi prvý strih. Druhá polovica sa už venuje náročnému reštaurovaniu, miestami zožratého, rozpadlého celuloidu najznámejšieho Mélièsovho snímku. Francúzi sa s pátosom srdia nad podkladom, ktorý im Španieli poskytli. Fajn dokument.(26.1.2017)