Podivuhodná cesta

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Bruno Alexiu

Janice Jones

Na dokumentu není nic moc extra nového, ale vypráví to s takovou vervou, že je radost na něj koukat. Na něj a na rozhovory s předními francouzskými režiséry současnosti, kteří k tématu mají rozhodně co říct. Plus jsem navíc viděl Cestu na Měsíc v krásné kolorované verzi, na které se někdo opravdu hodně zapotil.(24.4.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $52,986Tržby Celosvetovo $59,000║ Cinematik report: Druhý festivalový deň ponúkol bohatý program, taký malý-veľký vrchol celého dňa sa stalo uvedenie zreštaurovaného “nemého” filmu Cesta na mesiac (1902) vizionárského režiséra Georges Méliésa. Tento film v rozsahu 12minút je veľmi uznávaný a označuje sa na dobu vzniku za veľmi vyspelí a pokrokový, začiatky kinematografie ani nemohli mať lepšieho kúzelníka pred kamerou než bol Méliés. Jeho film bol vyrobený v čierno-bielej verzii ale dokonca aj v colorizovanej, keď v tej dobe políčko po políčku vyfarbovalo 300 žien. Práve o túto farebnú kópiu bol veľký záujem a dlhé roky bola považovaná za stratenú, až sa v roku 1993 objavila v jednej Barcelónskej filmovej zbierke. Od toho roku začali zložité reštaurátorské práce o ktorých je natočený pútavý dokument Neobyčajná cesta (2011), ten sa okrem prezentácie na týchto prácach venuje aj strhujúcej biografii Méliésa. Kde sa fanúšik počiatkov kinematografia dozvie všetko podstatné. Strhujúci dokument. /videl v kine: 100%/ (videl na festivale Cinematik 2012)(11.9.2012)

V záchvatu touhy po autenticitě pořídil jsem francouzskou verzi Blu-raye s tím, že na regále se bude hřbet s nápisem „Le Voyage dans la lune“ báječně vyjímat, u samotné Cesty na Měsíc je jazyk puténka, anžto jest němou, a na dokument se nějak chytím. Inu, trochu moc jsem si fandil (aspoň mám motivaci zapracovat na fránině), nicméně i to málo, co jsem pochytit stačil, plus hojné ukázky z Mélièsovy tvorby a pohled na to, jak z nalezených útržků celuloidu (doslova) vznikala restaurovaná kopie, samo o sobě navodilo zážitek zcela nevšední.(25.10.2013)

Dokument, který se půl na půl věnuje Mélièsovi a příběhu kolorované kopie Cesty na Měsíc. Právě druhá část sledující hon za restaurací Mélièsova nejslavnějšího díla je nejzajímavější a chvílemi nemá daleko k srdcervoucímu thrilleru. Tak či tak, kino projekce v kombu s kolorovanou verzí Cesty na Měsíc je hodně příjemná a pokud se o počátky kinematografie zajímáte, nebo chcete jenom doplnit chybějící mezery ve filmovém vzdělání, určitě neprohloupíte. 7/10(15.10.2017)

Dokumenty sa hodnotia ťažko. Čo k tomu napísať? Skúsim niečo zosmoliť. Čo takto: Zaujímavý dokument, ktorí ocenia fanúšikovia filmu ako aj histórie. Nenudil som sa a hodina mi utiekla ako voda. Bolo to ešte zaujímavejšie videť hneď potom, ako som videl Cestu na Mesiac. Cinematik 2012(8.9.2012)