Podivuhodná cesta

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Bruno Alexiu

Janice Jones

Dokument, který s jistou mírou nostalgie popisuje život Georgese Mélièse, jeho režisérský vzestup a pád a poté skoro až zoufalou snahu zachránit, co se dá, z jediné dochované barevné (tedy barvené) kopie jeho slavné Cesty na Měsíc. Je sice pravda, že člověk, více obeznámený s počátky filmu a Mélièsovou osobou zvláště, najde asi jisté nesrovnalosti a zjednodušení, ale nostalgie nad zaniklým světem a nadšení z jeho alespoň chvilkového vzkříšení, nad těmito úvahami vítězí. Zajímavé jsou především ukázky dobové techniky, například "kolorizace" jako trpělivý, zdlouhavý, drahý a špatně placený (frank denně pro kreslířku) proces.(19.10.2012)

Tá cesta na Mesiac v ofarbenej verzii a s psychedelickou syntezátorovou hudbou je fakt zaujímavý zážitok. Kombinácia divadla, sci-fi filmu a trikov musela pred 120 rokmi vykoľajiť asi každého. A tá ľahkosť, s akou vyriešil návrat na Zem, s tým sa Méliès vôbec netrápil. Dokonale platí to, čo tvrdí dokument, že Méliès nebral film ako nástroj na zobrazenie reality. Reštaurovanie filmu je rozobraté do najmenších detailov a odhaľuje aj dovtedy neznáme detaily.(27.6.2019)

Dokument, který se půl na půl věnuje Mélièsovi a příběhu kolorované kopie Cesty na Měsíc. Právě druhá část sledující hon za restaurací Mélièsova nejslavnějšího díla je nejzajímavější a chvílemi nemá daleko k srdcervoucímu thrilleru. Tak či tak, kino projekce v kombu s kolorovanou verzí Cesty na Měsíc je hodně příjemná a pokud se o počátky kinematografie zajímáte, nebo chcete jenom doplnit chybějící mezery ve filmovém vzdělání, určitě neprohloupíte. 7/10(15.10.2017)

Myslel jsem, že je to jen přílepek ke čtvrthodinovému filmu, aby to v kinech nevypadalo blbě, ale tenhle dokument dalece předčil má očekávání. V podstatě se skládá ze dvou polovin. Ta první přibližuje dnešním divákům tvorbu filmového kouzelníka Georgese Mélièse, který byl filmovým průkopníkem, jenž první pochopil a využil možnosti nového média, aby se po nějakých deseti patnácti letech nechal převálcovat konkurenty, zatímco sám zůstával u stále stejně koncipovaných filmů. Druhá polovina přibližuje komplikovaný proces restaurace jeho nejslavnějšího díla v ručně kolorované verzi. A to byla teprve „podivuhodná cesta“.(25.11.2012)

Dokumenty sa hodnotia ťažko. Čo k tomu napísať? Skúsim niečo zosmoliť. Čo takto: Zaujímavý dokument, ktorí ocenia fanúšikovia filmu ako aj histórie. Nenudil som sa a hodina mi utiekla ako voda. Bolo to ešte zaujímavejšie videť hneď potom, ako som videl Cestu na Mesiac. Cinematik 2012(8.9.2012)